Bazilika

Bazilika

Son dakika bazilika haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan bazilika gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan bazilika haber sayfamızda...

Bazilika

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 155 bazilika haberi bulunmuştur.
141 yıldır çözülemeyen gizem! Milyonlarca kişi görmek için akın ediyor
141 yıldır çözülemeyen gizem! Milyonlarca kişi görmek için akın ediyor  Dünyanın sayılı eserleri arasında gösterilen ve mimar Antoni Gaudi'nin şaheseri olarak görülen ‘La Sagrada Familia’da sona yaklaşılıyor. Dünyanın en iyi mimarlarının üzerinde çalıştığı bazilikanın 2026 yılında vinçsiz olarak görüleceği değerlendiriliyor.
25.03.2024 Emlak
Kültür varlıkları nasıl korunuyor?
Kültür varlıkları nasıl korunuyor? Anadolu, bu topraklarda var olmuş her medeniyetten izler barındırıyor. Bu medeniyetlerin izleri olan arkeolojik kalıntılar ülkemizin hukuk sistemiyle korunuyor.
21.01.2024 Arkeoloji
Tarihin sahnesi İznik Tiyatrosu
Tarihin sahnesi İznik Tiyatrosu İznik’te bulunan 2000 yıllık Roma Tiyatrosu’nda tiyatro oyunlarının ardından gladyatör dövüşleri, ilerleyen dönemde de dinî toplantılar yapıldı. M.S. 8. yüzyılda taşları surların güçlendirilmesinde kullanılan tiyatro, Osmanlı Dönemi’nde seramik fırınlarına ev sahipliği yaptı.
21.01.2024 Arkeoloji
Dört taçlı kent: İznik
Dört taçlı kent: İznik 8500 yıl öncesine kadar uzanan tarihi ve barındırdığı eserlerle İznik, bir açık hava müzesi... Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı’dan izler taşıyan kentte sur, kapı, tiyatro, kilise, cami gibi kültür varlıklarını kentin her köşesinde görebilirsiniz. Tarihin hediyesi taşınabilir kültür varlıkları ise Nilüfer Hatun İmareti Türk İslam Eserleri Müzesi ve İznik Müzesi’nde meraklılarını bekliyor.
21.01.2024 Arkeoloji
İstanbul, turistin de yıldızı
İstanbul, turistin de yıldızı Euromonitor International’ın ‘En İyi 100 Şehir’ listesinde Türkiye’den İstanbul, Antalya ve Muğla yer aldı. İstanbul, 20.2 milyon uluslararası varışla dünyanın en popüler yabancı destinasyonu oldu
13.12.2023 Gündem
Tünelin sonundaki ışık görünüyor! 141 yıldır inşaat halindeydi, 2026'da bitecek
Tünelin sonundaki ışık görünüyor! 141 yıldır inşaat halindeydi, 2026'da bitecek Dünyanın en uzun süren inşaatı olan 'La Sagrada Familia' için tünelin sonundaki ışık görünüyor. Yarısı restorasyon isterken diğer yarısı yeni inşa edilen tarihi yapının bittiğini mimarı göremese de bazilika 3 yıl sonra tamamlanıyor.
7.12.2023 Yaşam
Hukuk tarihine dair önemli kalıntılar
Hukuk tarihine dair önemli kalıntılar Aphrodisias, Bazilika yapısı ile Diocletianus’un Tavan Fiyatlar Fermanı ve Para Birimi Fermanı nedeniyle hukuk tarihi açısından da önemli bir kenttir.
20.11.2023 Arkeoloji
Aphrodite’in güzel kenti
Aphrodite’in güzel kenti Aphrodisias Antik Kenti, tıpkı adını aldığı Tanrıça Aphrodite gibi görenleri kendine hayran bırakır. Bugün daha çok M.S. 1. yüzyıldan 6. yüzyıla kadar Roma Dönemi’nden yapıların görüldüğü kent, heykeltıraşları ile de ünlü. Kentin yakınlarında yer alan Babadağ eteklerindeki ocaklardan çıkan kaliteli mermerler, Aphrodisiaslı heykeltıraşların elinde birer sanat eserine dönüşmüş ve bu muhteşem eserler, İmparatorluğun dört bir yanına gönderilmiş.
20.11.2023 Arkeoloji
Bakan Ersoy: Şehrimiz için ciddi bir katma değer oluşturacak
Bakan Ersoy: Şehrimiz için ciddi bir katma değer oluşturacak Denizli'de 100. Yıl Kütüphanesi'nin açılışını yapan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, daha sonra Laodikya Antik Kenti'nde kazı çalışmaları sırasında ortaya çıkarılan ve 2 yılda restorasyon çalışmaları tamamlanan Traian Anıtsal Çeşmesi'nde incelemelerde bulundu.
8.11.2023 Gündem
Tam bin yıllık! Gören her detayına hayran kalıyor
Tam bin yıllık! Gören her detayına hayran kalıyor Erzurum'un Tortum ilçesine bağlı Bağbaşı Mahallesi'nde 976-1001 yılları arasında Meryem Ana ya da Haho Kilisesi olarak inşa edilen 19. yüzyılda camiye çevrilen Taş Camii, zamana meydan okuyor.
23.10.2023 Gündem
Toprağın altında geleceği bekledi
Toprağın altında geleceği bekledi Hatay’ın Roma, Bizans ve Orta Çağ dönemleriyle en iyi korunmuş antik kenti Epiphaneia, tamamen ayakta olan yapılarıyla güneşe yeniden kavuşmayı bekliyor.
22.10.2023 Arkeoloji
Kelime Gezmece Cevapları 2023: Kelime Gezmece Tüm Seviyeler ve Cevapları Nelerdir?
Kelime Gezmece Cevapları 2023: Kelime Gezmece Tüm Seviyeler ve Cevapları Nelerdir? Kelime dağarcığını test eden Kelime Gezmece bir bulmaca oyunudur. Farklı şehirlerin isimlendirildiği bu oyunda zorlu seviyeleri ve bölümler bulunuyor. Toplam 47 bölümden oluşan oyun cep telefonlarından oynanabiliyor. Oyun seviyesi arttıkça cevaplarını bulmak da bir o kadar zor oluyor. Özellikle bazı bölümlerin cevaplarını bulmak oldukça zor. Kelimeleri bulmanın yanı sıra Kelime Gezmece cevapları ile kelime haznesi ve düşünme yeteneğinin gelişmesine yardımcı oluyor. Kelime Gezmece tüm seviyeler ve cevapları için “Kelime Gezmece Cevapları” içeriğimize göz atabilirsiniz.
26.09.2023 Oyun
150 yıl ayakta kaldı, adayla birlikte suya gömüldü! 'İstanbul depremiyle yeniden yaşanabilir'
150 yıl ayakta kaldı, adayla birlikte suya gömüldü! 'İstanbul depremiyle yeniden yaşanabilir' İstanbul tarih boyunca birçok depremin merkez üssü oldu. Günümüzde de deprem açısından en riskli noktalar arasında yer alan megakentin depremler yüzünden Marmara Denizi’nin sularına gömdüğü koskoca bir tarihi de var. İşte Marmara'daki 'batan ada' gerçeği.
8.08.2023 Gündem
İstanbul’un tarihini yeniden yazıyor
İstanbul’un tarihini yeniden yazıyor İstanbul Saraçhane’de devam eden Aziz Polieuktos Kilisesi kazıları peş peşe gelen keşif haberleriyle tarihi yeniden yazıyor. Pan heykeliyle heyecan yaratan Polieuktos, yeni heykellerin ve keşiflerin habercisi.
19.06.2023 Arkeoloji
İznik gölü çekildi, tarihi sikkeler su yüzeyine çıktı
İznik gölü çekildi, tarihi sikkeler su yüzeyine çıktı Unesco’nun geçici miras listesinde bulunan ve bu yıl asıl listeye girmesi beklenen Bursa’nın dünyaca ünlü tarihi kenti İznik’te sahilde dolaşan aile gölde 2 bin yıllık tarihi sikke buldu.
2.05.2023 Haberler
İznik gölü çekildi, tarihi sikkeler su yüzeyine çıktı
İznik gölü çekildi, tarihi sikkeler su yüzeyine çıktı Unesco’nun geçici miras listesinde bulunan ve bu yıl asıl listeye girmesi beklenen Bursa’nın dünyaca ünlü tarihi kenti İznik’te sahilde dolaşan aile gölde 2 bin yıllık tarihi sikke buldu.
2.05.2023 Gündem
Saraçhane Arkeoloji Parkı'nda Roma dönemine ait heykel bulundu
Saraçhane Arkeoloji Parkı'nda Roma dönemine ait heykel bulundu İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ekiplerince Aziz Polyeuktos Kilisesi'nin bulunduğu Saraçhane Arkeoloji Parkı'nda yapılan kazı çalışmaları sırasında Roma dönemine ait olduğu düşünülen heykel bulundu.
3.04.2023 Gündem
Satala’da yapılacak çok iş var
Satala’da yapılacak çok iş var Roma İmparatorluğu’nun doğudaki en önemli askeri karargâhının bulunduğu yer olan Satala Antik Kenti’nde beş yıldır süren kazı çalışmaları henüz yolun başında.
20.11.2022 Arkeoloji
İznik Gölü hem kuruyor hem kirleniyor
İznik Gölü hem kuruyor hem kirleniyor Türkiye’nin beşinci büyük doğal gölü olarak kabul edilen İznik gölü, gün geçtikçe kirleniyor. Evsel, sanayi ve tarımsal kirlilik baskısı altındaki İznik gölü, bir yandan da küresel ısınmadan kaynaklı kuraklık tehdit altında bulunurken, uzmanlar ise son yıllarda yanlış tarım uygulamaları ve yeraltı sularının aşırı kullanımının da ekolojik yapıyı olumsuz etkilendiğini belirtiyorlar.
30.10.2022 Gündem
UNESCO yolunda Bergama pedala bastı
UNESCO yolunda Bergama pedala bastı UNESCO Dünya Mirası Yolunda Bisiklet Turu’nun 8’incisi Bergama’da Kızıl Avlu’dan (Bazilika) start ile başladı.
23.10.2022 Ege
Afrodisias kazılarında önemli ‘ferman’ keşfi
Afrodisias kazılarında önemli ‘ferman’ keşfi UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan ve kültür-turizm açısından ülkemize büyük değer katacağına inanılan Afrodisias Antik Kenti’ndeki kazılar devam ederken kazı alanında bulunan “Tavan Fiyatlar Fermanı”nın bugüne dek bulunmuş en kapsamlı örnek olarak dikkat çekiyor.
21.10.2022 Kültür Sanat
YEREBATAN’DA “DAHA DERİNE” YOLCULUK
YEREBATAN’DA “DAHA DERİNE” YOLCULUK Yerebatan Sarnıcı, beş yıl süren restorasyon çalışmasının ardından 1500 yıl önceki orijinal zeminine kavuştu. Bizans İmparatoru I. Justinianus tarafından 6. yüzyılda inşa ettirilen sarnıç, vakur ve heybetli “yüzüyle” suyun ölümsüzlüğünden dem vurmaya devam ediyor.
21.08.2022 Arkeoloji
Yeraltındaki İstanbul’un şifreleri
Yeraltındaki İstanbul’un şifreleri Yeraltındaki İstanbul” kitabının yazarı Dr. Kerim Altuğ’la, beş yıllık restorasyonun ardından yeniden kapılarını açan Yerebatan’ı yeni bir gözle gezerken, şehrin saklı diğer sarnıçlarının hikayelerini dinledik.
31.07.2022 Pazar
Dünyanın canlı yayında izlediği yangın büyük gizemi ortaya çıkardı!
Dünyanın canlı yayında izlediği yangın büyük gizemi ortaya çıkardı! Fransa'nın meşhur katedrali Notre Dame'in büyük bir kısmı 2019 yılında sebebi tam olarak tespit edilemeyen bir yangın sonucu ağır hasar gördü. Bu sebeple görkemli yapıtın restorasyonuna başlayan yetkililer katedralin altında daha önce görmeleri mümkün olmayan bir gizemi de keşfetti.
14.04.2022 Dünya
“Tanrı’nın koruduğu yer”: Kızlar Manastırı
“Tanrı’nın koruduğu yer”: Kızlar Manastırı Trabzon’un tarihi 14. yüzyıla uzanan ikonik yapılarından Kızlar Manastırı, restorasyon çalışmalarından dört yıl sonra ziyarete açıldı. Aslına uygun restorasyonun en güzel örneklerinden biri olan manastır, sizleri büyüsüne tanık olmaya davet ediyor
21.03.2022 Arkeoloji

Benzer Haber Etiketleri

Bazilika ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.