Çanakkale Savaşı

Çanakkale Savaşı

Son dakika Çanakkale savaşı haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan Çanakkale savaşı gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan Çanakkale savaşı haber sayfamızda...

Çanakkale Savaşı

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 1.970 çanakkale savaşı haberi bulunmuştur.
Jansin Turgut’tan mucize kurtuluş! Üçüncü kattan atladı, intihara teşebbüs etti
Jansin Turgut’tan mucize kurtuluş! Üçüncü kattan atladı, intihara teşebbüs ettiMental sorunların ardından üçüncü kattan atlayarak giriştiği intihar teşebbüsü, Jansin Turgut’un az kalsın hayatına mal oluyordu... Doktorların ‘bir daha yürüyemeyebilirsin’ uyarısı yaptıkları ünlü rugby oyuncusu sahalara bile döndü, milli oldu
8.05.2022Diğer
Mehmet Akif Ersoy Sözleri: En Güzel Mehmet Akif Ersoy Şiirlerinden Alıntılar Ve Güzel Sözler
Mehmet Akif Ersoy Sözleri: En Güzel Mehmet Akif Ersoy Şiirlerinden Alıntılar Ve Güzel SözlerŞanlı kurtuluşumuz en güzel biçimde anlatan sanatçı, Mehmet Akif Ersoy. Çanakkale Savaşı'ndan binlerce kilometre uzaktayken bile ortak gayeye gönül vermiş ve en güzel sözler ile betimlemiş şair. En güzel şiirlerin mimarı Mehmet Akif Ersoy'un tarihte iz bırakan satırlarını ve sözlerini sizler için derledik.
Atatürk’ün Çanakkale cephesinde verdiği emirlerin yer aldığı mektuplar ortaya çıktı
Atatürk’ün Çanakkale cephesinde verdiği emirlerin yer aldığı mektuplar ortaya çıktıÇanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı, bir koleksiyonerden satın alınan 360'a yakın mektup, fotoğraf ve haritadan oluşan belgeleri envanterine kaydetti. Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, belgeler arasında Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Çanakkale cephesinde verdiği emirlerin de yer aldığı, kendi imzasını taşıyan mektupların bulunduğunu söyledi. Belgelerin, hizmete açılacak olan Çanakkale Savaşları Araştırma Merkezi ve Kütüphanesi'nde sergileneceği belirtildi.
6.05.2022Haberler
Atatürk’ün Çanakkale cephesinde verdiği emirlerin yer aldığı mektuplar ortaya çıktı
Atatürk’ün Çanakkale cephesinde verdiği emirlerin yer aldığı mektuplar ortaya çıktıÇanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı, bir koleksiyonerden satın alınan 360'a yakın mektup, fotoğraf ve haritadan oluşan belgeleri envanterine kaydetti. Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, belgeler arasında Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Çanakkale cephesinde verdiği emirlerin de yer aldığı, kendi imzasını taşıyan mektupların bulunduğunu söyledi. Belgelerin, hizmete açılacak olan Çanakkale Savaşları Araştırma Merkezi ve Kütüphanesi'nde sergileneceği belirtildi.
6.05.2022Gündem
Çanakkale ile İlgili Kompozisyon: Çanakkale Savaşı ile İlgili Kısa ve Uzun Kompozisyon Örnekleri
Çanakkale ile İlgili Kompozisyon: Çanakkale Savaşı ile İlgili Kısa ve Uzun Kompozisyon Örnekleri Türkiye tarihinde önemli yere sahip olan Çanakkale Savaşı ülkenin yanı sıra dünya tarihini de değiştirmiştir. Kahraman Türk ordusu yurdunu kanının son damlasına kadar savunmuş ve Çanakkale’nin geçilmez olduğunu tüm dünyaya kanıtlamıştır. Osmanlı İmparatorluğu ve İtilaf Devletlerinin Gelibolu Yarımadasında verdiği kanlı mücadelenden galip çıkan Türk ordusunun bu kahramanca öyküsünün önemi ve tarihi okullarda da anlatılmaktadır. Çanakkale ve Çanakkale Savaşı ile ilgili kompozisyon ödevleri okullarda verilir. Çanakkale Savaşı ile ilgili kısa ve uzun kompozisyon örnekleri ile ilgili detaylı bilgiler için “Çanakkale ile İlgili Kompozisyon” içeriğimize göz atabilirsiniz.
4.05.2022Eğitim
7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları: 7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Özgün Yayınları Cevapları 2021-2022
7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları: 7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Özgün Yayınları Cevapları 2021-2022Yeni eğitim öğretim yılının başlaması ile öğrenciler yoğun bir ders dönemine girdi. Eğitim öğretim hayatının önemli derslerinden birisi de Türkçe’dir. Türkçe kitaplarında birbirinden farklı konular ve etkinlikler yer almaktadır. 7. sınıf öğrencilerinin kendilerini geliştirmesi için bu etkinlikler genellikle ev ödevi olarak verilir. Kitaplardaki etkinlikler ve örnekler MEB kararı ile yıldan yıla farklılık göstermektedir. Öğrencinin dilsel becerilerini geliştirmeyi amaçlayan 7. sınıf Türkçe ders kitabı MEB ve Özgün Yayınları olarak ikiye ayrılıyor. 7. sınıf Türkçe ders kitabı Özgün Yayınları cevapları için “7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları 2021-2022” içeriğimize göz atabilirsiniz.
3.05.2022Eğitim
Çanakkale'de 107 yıl sonra bulundu! 17 Fransız askerin kemikleri defnedildi
Çanakkale'de 107 yıl sonra bulundu! 17 Fransız askerin kemikleri defnedildiSeddülbahir Kalesi Restorasyon, Çevre Düzenleme ve Teşhir-Tanzim Projesi çalışmaları sırasında Çanakkale Kara Savaşları sırasında yaşamını yitiren 17 Fransız askerinin kemikleri bulundu. Törenle Fransız heyete teslim edilen 17 askerin kemikleri taşındığı Morto Koyu'ndaki Fransız Mezarlığı'na defnedildi.
24.04.2022Gündem
‘Balıkesirli şehitlerin anısını yaşatacağız’
‘Balıkesirli şehitlerin anısını yaşatacağız’Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Çanakkale Savaşı’nda şehit olan Balıkesirli şehitlerin anısına, Çanakkale’de yaptırdıkları Kanlıdere Şehitliği’nde incelemelerde bulundu.
8.04.2022Ege
Şarkıcı Fedon ameliyat oldu!
Şarkıcı Fedon ameliyat oldu!Duyurduğu ölüm ve hastalık haberleri nedeniyle magazin dünyasında 'Felaket Tellalı' olarak anılan ses sanatçısı Onur Akay, Bodrum’da yaşayan ünlü şarkıcı Fedon Kalyoncu’nun ameliyat olduğunu duyurdu.
6.04.2022Cadde
Çanakkale ruhu HKÜ’de yaşatıldı
Çanakkale ruhu HKÜ’de yaşatıldıHasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) Eğitim Fakültesi tarafından, İstiklal Marşı’nın kabulünün 101. yıl dönümü ve ‘Çanakkale Şehitlerini Anma’ etkinlikleri kapsamında “Mehmet Akif Ersoy ve Çanakkale Ruhu” programı düzenlendi.
20.03.2022Eğitim
Ben Hodges: Ukrayna 'hâlâ' kazanabilir!
Ben Hodges: Ukrayna 'hâlâ' kazanabilir!ABD’nin Avrupa Kara Kuvvetleri eski komutanı Ben Hodges, önümüzdeki birkaç günün savaşın gidişatında belirleyici olacağını, Washington’un Ukrayna’ya dönük “aciliyet hissi ve ivmeyi” kaybettiğini belirtti, ancak Kiev’e askeri yardımların artırması gerektiğinin de altını çizdi.
20.03.2022Dünya
İletişim Başkanlığı'ndan 'Birlikte Türkiyeyiz' şarkısı
İletişim Başkanlığı'ndan 'Birlikte Türkiyeyiz' şarkısıİletişim Başkanlığı'nca Türkiye'nin milli birlik ve beraberliğine vurgu yapan sanatçı Şükriye Tutkun'un seslendirdiği 'Birlikte Türkiyeyiz' şarkısı yayınlandı. İletişim Başkanı Fahrettin Altun, şarkı için hazırlanan klibi sosyal medya hesabından paylaştı.
19.03.2022Gündem
Hüzün ve gurur bir arada
Hüzün ve gurur bir arada18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 107. yıl dönümü dolayısı ile yurt genelinde anma törenleri ve etkinlikler düzenlendi, şehitlikler ziyaret edildi.
19.03.2022Siyaset
Hollanda’daki Çanakkale Müzesi
Hollanda’daki Çanakkale MüzesiBirinci Dünya Savaşı’nın en önemli çarpışmalarının yaşandığı Çanakkale cephesi, Hollanda’nın Rotterdam kentinde kurulan müze ile anlatılıyor. Dünyada bir savaş cephesinin başka bir ülkede anlatıldığı tek müze olarak tarihe geçen Rotterdam Çanakkale Savaşları Tarihi Müzesi’ni, savaş tarihine ve Atatürk ürünlerine olan ilgisini koleksiyonerliğe çeviren eski milli atlet Bülent Türker kurdu. Türker, koleksiyonundaki eserlerle 18 Mart 2015 günü müzeyi açtı.
19.03.2022Siyaset
Trakya'da Çanakkale şehitleri anıldı
Trakya'da Çanakkale şehitleri anıldıTrakya'da, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 107'nci yıl dönümü kapsamında törenler düzenlendi. Edirne'de Çanakkale'nin ardından Türkiye'nin en büyüklerinden olan tarihi Askeri Hastane Şehitliği'nde, Tekirdağ'da Atatürk Anıtı ve Kırklareli'de şehitlikteki törenlerle şehitler anıldı.
18.03.2022Gündem
Trakya'da Çanakkale şehitleri anıldı
Trakya'da Çanakkale şehitleri anıldıTrakya'da, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 107'nci yıl dönümü kapsamında törenler düzenlendi. Edirne'de Çanakkale'nin ardından Türkiye'nin en büyüklerinden olan tarihi Askeri Hastane Şehitliği'nde, Tekirdağ'da Atatürk Anıtı ve Kırklareli'de şehitlikteki törenlerle şehitler anıldı.
18.03.2022Gündem
İletişim Başkanlığı'ndan 'Çanakkale Savaşı' belgeseli
İletişim Başkanlığı'ndan 'Çanakkale Savaşı' belgeseliİletişim Başkanlığı, 'Çanakkale'de Destan Yazan Kahramanlarımızın Unutulmaz Hikayeleri' adlı belgesel serisi hazırladı.
18.03.2022Haberler
İletişim Başkanlığı'ndan 'Çanakkale Savaşı' belgeseli
İletişim Başkanlığı'ndan 'Çanakkale Savaşı' belgeseliİletişim Başkanlığı, 'Çanakkale'de Destan Yazan Kahramanlarımızın Unutulmaz Hikayeleri' adlı belgesel serisi hazırladı.
18.03.2022Gündem
Çanakkale Savaşı gazisinin 110 yaşındaki eşi o günleri anlattı
Çanakkale Savaşı gazisinin 110 yaşındaki eşi o günleri anlattıGümüşhane’de Çanakkale Savaşı gazisi 1898 doğumlu Temel Doğan’ının eşi 110 yaşındaki Güllü Doğan eşinin İstiklal Madalyasını ilk günkü gibi saklıyor.
18.03.2022Gündem
Çanakkale kahramanının kızına duygulandıran ziyaret
Çanakkale kahramanının kızına duygulandıran ziyaretÇanakkale'de 30 Ekim 1915 tarihinde Kilitbahir’de nöbeti esnasında boğazdan geçmekte olan Fransız denizaltısı Turkuaz’ı top atışıyla vurarak, Çanakkale Savaşı'nın seyrinde önemli rol oynayan Bursa Yenişehirli Asker Müstecip Onbaşı'nın kızı Ulviye Balkan konuştu. 76 yaşındaki Ulviye Balkan “Babam ve arkadaşları 8 sene askerlik yapmış ve çok çekmiş. Bu vatan bizlere onların hediyesidir” dedi.
18.03.2022Gündem
Destan yazdık hesabı bozduk
Destan yazdık hesabı bozdukÇanakkale Boğazı’nı geçerek İstanbul'a girmek için saldırı planı yapan İngiliz amiral, son darbeyi 18 Mart’ta indirmeyi düşünürken büyük bir hezimet yaşayarak dersini alacaktı...
18.03.2022Gündem
Çanakkale açılıyor
Çanakkale açılıyorSembollerin köprüsü Çanakkale 1915, bugün hizmete giriyor. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın açılışını yapacağı köprü, Asya ile Avrupa'yı bu kez Çanakkale Boğazı'nda birbirine bağlayacak.
18.03.2022Ekonomi
BBP Genel Başkanı Destici'den Çanakkale Zaferi mesajı
BBP Genel Başkanı Destici'den Çanakkale Zaferi mesajıBüyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, “Bugün Çanakkale’de ‘Toprağın kara bağrında sıradağlar gibi duranlar’ içinde yurdun her bölgesinden, her etnik kökenden, her mezhepten, hatta farklı dinlerden evlatlarımız bulunur. Onların hikayeleri, aynı zamanda Türk milletinin var oluş, Anadolu’nun ise Türk’e vatan olmaya devam etme hikayesidir ve silinemez bir şekilde kanla yazılmıştır” dedi.
17.03.2022Siyaset
Prof. Dr. Erdöl: 1915’li tıbbiyelilerin tamamı Çanakkale’de şehit düştü
Prof. Dr. Erdöl: 1915’li tıbbiyelilerin tamamı Çanakkale’de şehit düştüSağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, 1915 yılında Mekteb-i Tıbbiyye-i Şahane'ye kaydolan tıbbiyelilerin Çanakkale’de şehit düştüklerini ve okulun bu yüzden 1921'de mezun veremediğini söyledi.
17.03.2022Gündem
Tarihin yazıldığı topraklarda gezdiler
Tarihin yazıldığı topraklarda gezdilerMuğla Büyükşehir Belediyesi, 290 kadına Milli Mücadele’de büyük önem taşıyan Çanakkale Savaşı’nın gerçekleştiği toprakları görme fırsatı sağladı.
16.03.2022Ege

Benzer Haber Etiketleri

Çanakkale Savaşı ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.