Gelibolu

Gelibolu

Son dakika Gelibolu haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan Gelibolu gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan Gelibolu haber sayfamızda...

Gelibolu

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 2.487 gelibolu haberi bulunmuştur.
Trabzon'a şehit ateşi düştü
Trabzon'a şehit ateşi düştüKonya'da eğitim uçuşu sırasında Türk Yıldızları'na ait NF-5 uçağının kaza kırıma uğraması sonucu şehit olan Hava Pilot Yüzbaşı Burak Gençcelep'in, Trabzon'daki baba ocağına şehadet haberi ulaştı.
7.04.2021Haberler
Konya'da şehit olan pilotun şehadet haberi baba ocağına ulaştı
Konya'da şehit olan pilotun şehadet haberi baba ocağına ulaştıKonya'da eğitim uçuşu sırasında Türk Yıldızları'na ait NF-5 uçağının kaza kırıma uğraması sonucu şehit olan Hava Pilot Yüzbaşı Burak Gençcelep'in, Trabzon'daki baba ocağına şehadet haberi ulaştı.
7.04.2021Gündem
92'ncisi çekildi! Dünyanın etrafını 4 kez dolaşabilir...
92'ncisi çekildi! Dünyanın etrafını 4 kez dolaşabilir...1915 Çanakkale Köprüsü'nde kedi yolunun tamamlanmasıyla başlanan ana kabloların montajı devam ediyor. Köprünün ana halatlarını oluşturacak 296 çelik kablodan 92'si bir kıtadan diğer kıtaya çekildi. Gemlik ve Gölcük'teki fabrikalarda üretilen tabliye bloklarından 33'üncüsü de Gelibolu Sütlüce'deki şantiye alanına ulaştı. Çelik kablolarda kullanılan 162 bin kilometre tel uzunluğunun, dünyanın etrafını 4 kez dolaşabilecek kadar olduğu öğrenildi. 18 Mart 2022'de tamamlanarak hizmete açılacak köprü sayesinde, Çanakkale Boğazı 6 dakika gibi kısa bir sürede geçilebilecek.
7.04.2021Ekonomi
Son dakika: Turizmi Teşvik Kanunu komisyonda kabul edildi
Son dakika: Turizmi Teşvik Kanunu komisyonda kabul edildiGelen son dakika haberine göre; Turizmi Teşvik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonunda kabul edildis
6.04.2021Siyaset
Osmanlı ilim hayatına mikroskobik bir bakış
Osmanlı ilim hayatına mikroskobik bir bakışBilim tarihçisi Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu’yla pandemi sürecinde yayına hazırladığı iki kitabı vesilesiyle bir araya geldik
Yönetici bulunamayan apartmana kayyum atandı! 'İyi bir yönetim istiyorum'
Yönetici bulunamayan apartmana kayyum atandı! 'İyi bir yönetim istiyorum'Ankara’nın Çankaya ilçesinde, aidat toplayamadığı için yöneticinin istifa ettiği 3 katlı apartmana şikayet üzerine dava açılarak kayyum atandı. Kayyumun da sorunları çözemediği binada doğal gaz kesildi.
1.04.2021Gündem
Son dakika... Gökçeada ve Bozcaada'ya feribot seferleri iptal edildi!
Son dakika... Gökçeada ve Bozcaada'ya feribot seferleri iptal edildi!Kuzey Ege Denizi'nde etkili olan fırtına nedeniyle, Çanakkale'de deniz ulaşımında aksamalar yaşanıyor. Gestaş firması, Gökçeada-Kabatepe ve Bozcaada-Geyikli hatlarında bugünkü feribot seferlerinin tümümün iptal edildiğini duyurdu.
31.03.2021Gündem
Avrupa kıtasında Osmanlı izleri
Avrupa kıtasında Osmanlı izleriAvrupa çok eski çağlardan beri farklı Türk boylarının yurdu oldu. Hunlar, Avarlar, Kumanlar, Peçenekler, Bulgarlar, Hazarlar ve en nihayetinde de Osmanlılar Avrupa'ya yerleşip burada kalıcı eserler ve izler bıraktı. 1352 yılında Orhan Gazi'nin oğlu Süleyman Paşa'nın bugünkü Gelibolu'da bulunan Çimpe Kalesi'ni fethetmesiyle başlayan ilerleme Osmanlı ordusunun Viyana kapılarına kadar ulaşmasına değin devam etti. 1912'de Balkan Harbi sonrasında Avrupa'daki topraklarının Doğu Trakya hariç tamamını kaybeden Osmanlı'dan geriye Macaristan'dan Yunanistan'a uzanan geniş bir coğrafyada çok sayıda mimari eser kaldı. Beş asır boyunca Avrupa'nın farklı bölgelerinde hakimiyet kuran Osmanlı İmparatorluğu'ndan geriye kalan bazı eserlere ve kentlere birlikte bakalım.
29.03.2021Tatil
Çanakkale'de bir köy karantinaya alındı!
Çanakkale'de bir köy karantinaya alındı!Çanakkale'nin Gelibolu ilçesine bağlı Tayfur köyüne giriş ve çıkışlar 14 gün süreyle kısıtlandı. Öte yandan Tayfur Köyü Muhtarı Ramis Sarıgöl, köye dışarıdan gelen ziyaretçiler nedeniyle Kovid-19 vakalarının arttığını kaydetti.
28.03.2021Gündem
Yaşadığı apartmanın havalandırma boşluğuna düştü
Yaşadığı apartmanın havalandırma boşluğuna düştüÇanakkale'nin Gelibolu ilçesinde evinin bulunduğu apartmanda havalandırma boşluğuna düşen Ahmet Umdu, itfaiye ekipleri tarafından kurtarıldı.
27.03.2021Gündem
Gelibolu Belediye Başkanı Mustafa Özacar, koronavirüse yakalandı
Gelibolu Belediye Başkanı Mustafa Özacar, koronavirüse yakalandıÇanakkale'nin Gelibolu Belediye Başkanı CHP'li Mustafa Özacar, koronavirüse yakalandığını sosyal medya hesabından duyurdu.
24.03.2021Gündem
‘Anlatıcı’ kavgası  AYM’ye taşınıyor
‘Anlatıcı’ kavgası AYM’ye taşınıyorGelibolu Tarihi Alanı’nda alan kılavuzlarının ‘Anlatım’ yapabilmelerinin önündeki engel kalktı. Rehber odaları ise karara tepki göstererek, düzenlemenin iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvuracaklarını duyurdu
20.03.2021Gündem
TBMM Başkanı Şentop: Vekâlet savaşları günümüzde sürüyor
TBMM Başkanı Şentop: Vekâlet savaşları günümüzde sürüyorÇanakkale Zaferi’nin 106. yılında düzenlenen törende konuşan Meclis Başkanı, ‘Milletimize dinmek bilmez kindarlıkla saldırıyorlar’ dedi.
19.03.2021Gündem
Ayvalık tek yürek oldu
Ayvalık tek yürek olduAyvalık’ta 18 Mart Çanakkale Zaferi nedeniyle şehitlik anıtında tören düzenlendi ardından heyet Ayvalık ve Altınova kabristanlarını ziyaret etti.
19.03.2021Ege
Çanakkale hatıra künyesi oluşturma ekranı için TIKLA | 18 Mart Çanakkale şehitleri anısına dijital hatıra künyesi nasıl yapılır ve nereden alınır?
Çanakkale hatıra künyesi oluşturma ekranı için TIKLA | 18 Mart Çanakkale şehitleri anısına dijital hatıra künyesi nasıl yapılır ve nereden alınır?18 Mart hatıra künyesi oluşturma ekranı bireyler tarafından araştırılıyor.. Bu sene 18 Mart Çanakkale Zaferi'nin 106. yıl dönümü ve Şehit Anma Günü'ne gelinmesiyle "Çanakkale Dijital Savaş Künyesi" gündeme geldi. Çanakkale şehitleri anısına hatıra künye oluşturulabilecek. Peki 18 Mart Çanakkale Zaferi hatıra künyesi nasıl alınır? İşte 18 Mart hatıra künye oluşturma ekranı...
18.03.2021Gündem
Ulaştırma, haberleşme altyapısı için 1 trilyon lira yatırım yapıldı
Ulaştırma, haberleşme altyapısı için 1 trilyon lira yatırım yapıldıUlaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türkiye'nin dünyayla bağlarını güçlendirmek ve kalkınmayı ülke geneline yaymak için 2003 yılından itibaren büyük bir atılım gerçekleştirdiğini söyledi. Karaismailoğlu, "Bu süre zarfında ülkemizi, dünya ile boy ölçüşebilecek ulaştırma ve haberleşme altyapısına kavuşturmak için 1 trilyon liraya yaklaşan yatırım yapılmıştır" dedi.
18.03.2021Ekonomi
57. Piyade Alayı'nın hikayesi nedir? 57. Piyade Alayı Şehitliği nerede, komutanı kimdi?
57. Piyade Alayı'nın hikayesi nedir? 57. Piyade Alayı Şehitliği nerede, komutanı kimdi?Çanakkale Zaferi'nin bugün 106. yıl dönümü! Çanakkale Savaşı'nda kara muharebelerinde gösterdiği başarılar ile adından söz ettiren 57. alay tarihi zaferin yıl dönümünde araştırma konusu olmaya devam ediyor. Çanakkale Kara muharebeleri sırasında Anzak çıkarması ve sonraki muharebelerdeki başarısı ile bilinir. Peki 57. alayın hikayesi nedir, şehitliği nerede?
18.03.2021Gündem
Çanakkale Zaferi nedir,, nedenleri ve sonuçları nelerdir? 18 Mart Çanakkale Zaferi'nin Türk tarihindeki önemi ve yeri nedir?
Çanakkale Zaferi nedir,, nedenleri ve sonuçları nelerdir? 18 Mart Çanakkale Zaferi'nin Türk tarihindeki önemi ve yeri nedir?Çanakkale Zaferi nedir? Tarihe altın harflerle kazanan Çanakkale Zaferi'nin 106. yıl dönümü yurdun dört bir yanında çoşku ile kutlanacak. Birinci Dünya Savaşı'nın seyrinin değişmesine neden olan dünyanın en önemli muharebelerinden olan Çanakkale Savaşı'nın birçok nedeni ve sonucu vardır. Peki Çanakkale Zaferi anlam ve önemi nedir? Neden ve sonuçları nelerdir?
18.03.2021Gündem
Çanakkale Şehitleri isimleri | Çanakkale Şehitleri listesi
Çanakkale Şehitleri isimleri | Çanakkale Şehitleri listesiVatanımız için canını veren şehitlerimizin tarihteki önemi ve değeri oldukça büyük. Derin anlam ve önem taşıyan şehitlerimizin isimleri ise her önemli günde mutlaka anılıyor. Bugün ise 18 Mart Çanakkale Zaferi olduğu için yurdumuzun dört bir yanında Çanakkale Şehitlerimiz anılıyor. Milyonlarca vatandaş Çanakkale şehitleri isimleri arayışına geçti. İşte canını bu topraklar için hiçe sayan birbirinden değerli Çanakkale Şehitleri listesi...
18.03.2021Gündem
Çanakkale Savaşı ne zaman, kaç yılında oldu? Çanakkale Muharebeleri kaç yıl sürdü?
Çanakkale Savaşı ne zaman, kaç yılında oldu? Çanakkale Muharebeleri kaç yıl sürdü?Bugün 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma günü. Bu anlamlı ve tarihi günde Çanakkale'de verdiğimiz on binlerce şehit bir kez daha anılıyor ve kazanılan zafer coşkuyla kutlanıyor. 18 Mart ruhunu yaşayan herkes Çanakkale Savaşı'nın tarihi ile ilgili ayrıntıları merak ediyor. Peki, Çanakkale Savaşı ya da Çanakkale Muharebeleri olarak bilinen bu tarihi olay ne zaman, kaç yılında gerçekleşti? Çanakkale Savaşı kaç yıl sürdü?
18.03.2021Gündem
Abide Milliyet’in yardım kampanyasıyla tamamlandı
Abide Milliyet’in yardım kampanyasıyla tamamlandıÇanakkale Şehitler Abidesi’nin projesi, 1944 yılında Milli Savunma Bakanlığı tarafından yarışmayla belirlendi. Anıtın önce Alçıtepe’de yapılması planlandı ancak arazinin bozuk ve denize uzak olması nedeniyle buradan vazgeçilerek Hisar Burnu’nda karar kılındı.
18.03.2021Gündem
18 Mart Çanakkale Zaferi'ni anlatan 10 kitap
18 Mart Çanakkale Zaferi'ni anlatan 10 kitapKidega, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü’ne özel 10 kitaptan oluşan bir liste hazırladı. Listede Çanakkale Şehitleri’ni ve Çanakkale Zaferi’ni konu alan kitaplara yer verildi.
17.03.2021Kültür Sanat
TBMM Başkanı Şentop, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 106. yılı törenlerine katılacak
TBMM Başkanı Şentop, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 106. yılı törenlerine katılacakTBMM Başkanı Mustafa Şentop, yarın Gelibolu Yarımadası'ndaki Şehitler Abidesi'nde düzenlenecek 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi'nin 106. yılı törenlerine katılacak.
17.03.2021Siyaset
Bu bayrak şiiri - Ekrem Şama
Bu bayrak şiiri - Ekrem ŞamaBu bayrak isimli şiir epik duygular üzerine oluşturulmuştur. Şair kelimeleri ahenk içinde seçmiş ve Türk milletine şanlı mazisinden bahsetmiştir. Şiirin daha sonra bestelenerek şarkı haline getirilmesi toplum içinde bilinirliğini de arttırmıştır. İşte bu bayrak şiirinin sözleri.
17.03.2021Şiirler
Sosyal medyamda fark etti! Çanakkale Ruhu'na saygısızlık
Sosyal medyamda fark etti! Çanakkale Ruhu'na saygısızlıkÇanakkale Deniz Zaferi'nin 106'ncı yıldönümü öncesinde kahramanlık destanı yazan Mehmetçiğin hatıralarına, internet üzerinden düzenlenen online müzayedeler ile saygısızlık yapılıyor. Tarihi Gelibolu Yarımadası'ndaki müzelerde sergilenen havada çarpışıp, kaynamış mermilerin imitasyonları sanal ortamdaki müzayedeler ile satışa sunuluyor.
14.03.2021Gündem

Benzer Haber Etiketleri

çanakkaleÇanakkale Savaşıkonyatbmmosmanlı

Gelibolu ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.