Caretta

Caretta

Son dakika caretta haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan caretta gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan caretta haber sayfamızda...

Caretta

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 864 caretta haberi bulunmuştur.
Nesli Tükenen Hayvanlar 2021: Dünyada ve Türkiye’de Nesli Tükenmekte Olan Canlılar Nelerdir?
Nesli Tükenen Hayvanlar 2021: Dünyada ve Türkiye’de Nesli Tükenmekte Olan Canlılar Nelerdir?Dünya üzerinde pek çok hayvan türü bulunmaktadır. Doğal dengede hayvanların ve bitkilerin önemli oldukça çoktur. Ancak bunlardan bazılarının nesli tükenmekle karşı karşıya kalırken bazılarının nesli tamamen tükenmiştir. Doğal afetler, kimisi insanlığın dünyada var oluşundan önce kimisi de insanoğlunun aşırı avlanması, nüfus ve şehirleşmenin giderek artmasıyla dünya üzerinde nesli tükenmiş hayavnlar bulunur. Dünyada ve Türkiye’de nesli tükenmekte olan hayvanlar içeriğimizden konu ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.
25.11.2021Yaşam
Uzman isim açıkladı! Sıcaklık 1 derece artarsa dünyaya dişi gelecekler
Uzman isim açıkladı! Sıcaklık 1 derece artarsa dünyaya dişi geleceklerMuğla'da İztuzu Plajı'ndaki Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi'nin (DEKAMER) Başkanı Prof. Dr. Yakup Kaska, küresel iklim değişikliği nedeniyle sıcaklıkların 1 derece artması durumunda yumurtadaki caretta carettaların ya öleceğini ya da dişi olarak çıkacağını söyledi.
20.11.2021Gündem
Deniz kaplumbağaları için plastik tehdidi
Deniz kaplumbağaları için plastik tehdidiNesilleri tehdit altında olan deniz kaplumbağalarının (Caretta caretta) plastik kirliliğinden etkilendiği, ciddi sağlık sorunları ile karşılaştıkları, plastik kirliliğinin yuvalama kumsallarında sıcaklığın artmasına, bunun etkisiyle popülasyona katılan erkek bireylerin azalmasına yol açabileceği belirtildi.
16.11.2021Gündem
Balon balığının tek düşmanı Carettalar
Balon balığının tek düşmanı CarettalarAkdeniz kıyılarını işgal eden en tehlikeli türlerden balon balığı, uzmanları çözüm yolları üretmeye sevk ediyor. Balon balığının oluşturduğu tehlikeyi kamuoyuna daha iyi anlatmak isteyen bilim insanları bir araya gelerek deneyimleri ve bulguları üzerinden bilimsel bir makale hazırladı.
14.11.2021Gündem
Manavgat'ta denize ulaşan yavru caretta caretta sayısı 2 kat arttı
Manavgat'ta denize ulaşan yavru caretta caretta sayısı 2 kat arttıAntalya'nın Manavgat ilçesinde, 65 kilometrelik sahildeki 2 bin 150 yuvadan bu yıl 150 binin üzerinde caretta caretta yavrusu denize ulaştı. Deniz Kaplumbağaları Akdeniz Fokları Kum Zambakları Koruma ve Yaşatma Derneği (DEKAFOK) Başkanı Seher Akyol, "Denize ulaşan yavru caretta caretta sayısını bu yıl 2 katına çıkarmayı başardık" dedi.
11.11.2021Gündem
Kızıldeniz üzerinden geliyorlar! İstilayı caretta carettalar koruyor
Kızıldeniz üzerinden geliyorlar! İstilayı caretta carettalar koruyorAkdeniz Üniversitesi (AÜ) Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Jale Korun, caretta carettaların, Antalya Körfezi'ni Kızıldeniz üzerinden gelen denizanası istilasından koruduğunu söyledi.
6.11.2021Gündem
Yavru carettaların yaşam mücadelesi! 1000 yumurtadan sadece 2'si
Yavru carettaların yaşam mücadelesi! 1000 yumurtadan sadece 2'siEkolojik Araştırmalar Derneği (EKAD) Başkanı Ali Fuat Canbolat, caretta caretta türü deniz kaplumbağalarıyla ilgili, her yıl yüz binlerce yavrunun denizle buluştuğunu duyanlarda, bu türün nesliyle ilgili tehlikenin ortadan kalktığı yönünde yanlış bir algı oluştuğuna dikkati çekti. Dr. Canbolat, 1000 yumurtadan sadece 2'sinin erişkinliğe ulaşabildiğini belirtti.
26.10.2021Gündem
Koruma çalışmaları sonuç verdi; 543 bin 704 yavru caretta caretta denizle buluştu
Koruma çalışmaları sonuç verdi; 543 bin 704 yavru caretta caretta denizle buluştuTarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü'nün, Dünya Doğayı Koruma Birliği'nin kırmızı listesinde nesli tükenme tehlikesi altındaki türler arasında bulunan caretta caretta türü deniz kaplumbağalarını koruma çalışmaları sonuç verdi. Bu yıl 543 bin 704 caretta caretta yavrusu ve 310 bin 160 yeşil deniz kaplumbağa yavrusu denizle buluştu. 2019'da 193 bin 368, 2020'de ise 381 bin 24 caretta caretta yavrusu denize ulaşmıştı.
23.10.2021Haberler
Bakan Yardımcısı Birpınar'dan 'iklim değişikliği' uyarısı
Bakan Yardımcısı Birpınar'dan 'iklim değişikliği' uyarısıÇevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Emin Birpınar, kötü yapılan her şeyin iklimi değiştirebildiğini belirterek, "Kestiğiniz her ağaç veya piknik yaptıktan sonra bıraktığınız çöp ve ondan dolayı yanan orman iklim değişikliğine sebep oluyor." dedi.
21.10.2021Siyaset
Deniz Kaplumbağası Nedir? Kısaca Özellikleri Nelerdir?
Deniz Kaplumbağası Nedir? Kısaca Özellikleri Nelerdir?Deniz kaplumbağası, denizde yaşayan bir canlı türüdür. Son günlerde çok dikkat çeken ve merak edilen bu deniz canlısının günümüzde soyu tükenme tehlikesi ile karşı karşıya kalıyor. Kaplumbağaya benzer yapısı ile dikkat çeken deniz kaplumbağasının diğer adı ise, caretta carettadır. Deniz kaplumbağası nedir sizler için derledik.
19.10.2021Evcil Hayvan
Alanya'da 4 caretta caretta ölüsü kıyıya vurdu
Alanya'da 4 caretta caretta ölüsü kıyıya vurduAntalya'nın Alanya ilçesinde 4 caretta caretta ölüsü kıyıya vurdu.
11.10.2021Haberler
4 caretta caretta ölüsü kıyıya vurdu
4 caretta caretta ölüsü kıyıya vurduAntalya'nın Alanya ilçesinde 4 caretta caretta ölüsü kıyıya vurdu.
11.10.2021Gündem
Çıralı'da 3 bin 24 yavru caretta caretta denizle buluştu
Çıralı'da 3 bin 24 yavru caretta caretta denizle buluştuAntalya’nın Kemer ilçesi Çıralı sahilinde son yuvanın da açılmasıyla 2021 yılı caretta caretta sezonu kapandı. Bu yıl 124 yuvadan 3 bin 24 yavru caretta caretta, denizle buluşarak zorlu yolculuğuna çıktı.
4.10.2021Haberler
Çıralı'da 3 bin 24 yavru caretta caretta denizle buluştu
Çıralı'da 3 bin 24 yavru caretta caretta denizle buluştuAntalya’nın Kemer ilçesi Çıralı sahilinde son yuvanın da açılmasıyla 2021 yılı caretta caretta sezonu kapandı. Bu yıl 124 yuvadan 3 bin 24 yavru caretta caretta, denizle buluşarak zorlu yolculuğuna çıktı.
4.10.2021Gündem
İztuzu sahilinde caretta caretta yuvası ve yavru çıkışında artış
İztuzu sahilinde caretta caretta yuvası ve yavru çıkışında artışMuğla'nın Ortaca ilçesindeki İztuzu kumsalında, nesli tükenme tehlikesi altındaki caretta carettaların oluşturduğu 735 yuvalama alanında 42 bin yavru çıkışıyla rekor sayıya ulaşıldığı bildirildi. İztuzu Plajı'nda mayıs ve haziran ayında başlayan döngü sonrası yumurtadan çıkan yavru ceratta carettaların tamamı denizle buluştu.
30.09.2021Yaşam
Antalya'da 4 caretta caretta denize bırakıldı
Antalya'da 4 caretta caretta denize bırakıldıAntalya'nın Serik ilçesinde, tedavisi tamamlanan biri yavru 4 caretta caretta kaplumbağası denize bırakıldı.
28.09.2021Haberler
Turistler ilgiyle izledi! Anbean takip edilecekler
Turistler ilgiyle izledi! Anbean takip edileceklerAntalya'nın Serik ilçesinde, tedavisi tamamlanan biri yavru 4 caretta caretta kaplumbağası denize bırakıldı.
28.09.2021Gündem
Ayağına parke taşı bağlanıp denize atılan caretta caretta kurtarıldı
Ayağına parke taşı bağlanıp denize atılan caretta caretta kurtarıldıÇanakkale'de, ayağına halatla parke taşı bağlanıp, denize atılan caretta caretta, balıkçılar ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Şubesi ekiplerince kurtarıldı.
11.09.2021Haberler
Eziyetin fotoğrafı! Ayağına parke taşı bağlayıp denize attı
Eziyetin fotoğrafı! Ayağına parke taşı bağlayıp denize attıÇanakkale'de, ayağına halatla parke taşı bağlanıp, denize atılan caretta caretta, balıkçılar ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Şubesi ekiplerince kurtarıldı.
11.09.2021Gündem
TEKNOFEST'te elektrikli araç yarışlarında ödüller sahiplerini buldu
TEKNOFEST'te elektrikli araç yarışlarında ödüller sahiplerini bulduTÜBİTAK'ın düzenlediği Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları'nda ödüller sahiplerini buldu. Dereceye giren takımlar ödüllerini TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal ve Sanayi ve Teknoloji Bakanı Yardımcısı Fatih Kacırdan aldı.
5.09.2021Haberler
TEKNOFEST'te elektrikli araç yarışlarında ödüller sahiplerini buldu
TEKNOFEST'te elektrikli araç yarışlarında ödüller sahiplerini bulduTÜBİTAK'ın düzenlediği Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları'nda ödüller sahiplerini buldu. Dereceye giren takımlar ödüllerini TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal ve Sanayi ve Teknoloji Bakanı Yardımcısı Fatih Kacır'dan aldı.
5.09.2021Ekonomi
Caretta caretta yuvalama sahasına girip gönüllüyü yaralayan 2 şüpheli serbest
Caretta caretta yuvalama sahasına girip gönüllüyü yaralayan 2 şüpheli serbestAntalya’da yasağa rağmen caretta caretta yuvalama sahasına ATV aracıyla girip, burada tartıştıkları Avusturyalı Stefan Feuchtinger'i (33) yaralayan İbrahim İşbilir (35) ile Bilal Belen (29) yakalanarak gözaltına alındı. Caretta carettaları ezdikleri öne sürülen şüphelilerin ATV araçlarının izlerinin yuva bölgesindeki izlerle uyuşmadığı belirlendi.
2.09.2021Haberler
Caretta caretta yuvalama sahasına girip gönüllüyü yaralayan 2 şüpheli serbest
Caretta caretta yuvalama sahasına girip gönüllüyü yaralayan 2 şüpheli serbestAntalya’da yasağa rağmen caretta caretta yuvalama sahasına ATV aracıyla girip, burada tartıştıkları Avusturyalı Stefan Feuchtinger'i (33) yaralayan İbrahim İşbilir (35) ile Bilal Belen (29) yakalanarak gözaltına alındı. Caretta carettaları ezdikleri öne sürülen şüphelilerin ATV araçlarının izlerinin yuva bölgesindeki izlerle uyuşmadığı belirlendi.
2.09.2021Gündem
ATV'lerle gelip yavruları ezip öldürdüler!
ATV'lerle gelip yavruları ezip öldürdüler!Antalya'da yasağa rağmen, gece ATV araçlarıyla sahile giren iki kişi, caretta caretta yuvalarını ezdi. Kendilerini durdurmak isteyen Avusturyalı Stefan Feuchtinger'in (33) üzerine ATV sürüp yaraladıktan sonra kaçan 2 şüpheli aranırken, yuvalardan çıkıp denizle buluşmaya çalışan 16 yavrunun ezilerek öldüğü belirlendi.
1.09.2021Gündem
Sosyal medya ayağa kalmıştı! Bakanlık'tan suç duyurusu
Sosyal medya ayağa kalmıştı! Bakanlık'tan suç duyurusuÇevre ve Şehircilik Bakanlığı, nesli tehlike altında olan caretta carettaların Akdeniz'deki en büyük yaşam alanlarından Antalya Belek'te, yumurtadan çıkan 60 yavru deniz kaplumbağasının bir otelin kumsala koyduğu ahşap yürüme bandının altında sıkışarak ölmesi nedeniyle savcılığa suç duyurusunda bulundu.
28.08.2021Gündem

Benzer Haber Etiketleri

Caretta ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.