Cep Uydusu

Cep Uydusu

Son dakika cep uydusu haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan cep uydusu gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan cep uydusu haber sayfamızda...

Cep Uydusu

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 59 cep uydusu haberi bulunmuştur.
Türkiye’nin ilk cep uydusu uzaydaki görevini 3 aydır sürdürüyor
Türkiye’nin ilk cep uydusu uzaydaki görevini 3 aydır sürdürüyorZonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Uzay Takımı Grizu 263 tarafından üretilen Türkiye'nin ilk cep uydusu uzaydaki görevini 3 aydır sürdürüyor. Grizu-263A cep uydusundan 3 ayda 6 binden fazla veri alındı. Ekibin koordinatörü Prof. Dr. Bülent Ekmekçi, "Beklentimizin çok ötesinde hızlı şekilde veri almaya başladık. Uydumuzdan alınan veriler, ileride üretilecek uydular için bir platform görevi görecek" dedi.
14.04.2022Teknoloji
Türkiye'nin ilk cep uydusundan 40 günde 5 bin veri
Türkiye'nin ilk cep uydusundan 40 günde 5 bin veriZonguldak’ta üniversite öğrencilerinin 5 yıllık süreçte hazırlayarak uzaya gönderdiği Türkiye’nin ilk cep uydusu Grizu-263A, 13 Ocak günü Amerika Birleşik Devletleri'nden uzaya fırlatılmasının ardından 38 gün geçti. Yörüngede olan Grizu-263A uydusu veri alışverişi devam ediyor.
22.02.2022Teknoloji
Türkiye’nin ilk cep uydusu Grizu-263A’nın hikayesi filmleştirildi
Türkiye’nin ilk cep uydusu Grizu-263A’nın hikayesi filmleştirildi13 Ocak’ta uzaya fırlatılan Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Uzay Takımı Grizu-263 tarafından üretilen Türkiye’nin ilk cep uydusu Grizu-263A’nın hikayesini anlatan bir kısa film hazırlandı. Çelik üreticisi Erdemir’in ana destekçisi olduğu proje kapsamında hazırlanan filmin Türk uzay tarihinde önemli bir yeri olacak.
26.01.2022Teknoloji
Türkiye'nin ilk cep uydusu dünyanın dört bir yanına sinyal gönderiyor
Türkiye'nin ilk cep uydusu dünyanın dört bir yanına sinyal gönderiyorZonguldak’ta üniversite öğrencilerinin 5 yıllık süreçte hazırlayarak uzaya gönderdiği Türkiye’nin ilk cep uydusu Grizu-263A, 4 yıl boyunca uzaydan veri paylaşacak. Ekip ise cep uydudan edinecekleri birikimlerle yeni uydular üretebilmek için şimdiden kolları sıvadı.
22.01.2022Teknoloji
Türkiye'nin ilk cep uydusu 5 günde 900 veri gönderdi
Türkiye'nin ilk cep uydusu 5 günde 900 veri gönderdiZonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (ZBEÜ) öğrencilerinden oluşan Grizu-263 Uzay Takımı tarafından tasarlanan ve ABD'den Falcon-9 roketiyle uzaya gönderilen Türkiye'nin ilk cep uydusunun 5 günde 900 veri gönderdiği belirtildi.
20.01.2022Teknoloji
Türkiye'nin ilk cep uydusu, ilk sinyali ve uzay boşluğundaki sesi gönderdi
Türkiye'nin ilk cep uydusu, ilk sinyali ve uzay boşluğundaki sesi gönderdiZonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (ZBEÜ) öğrencilerinden oluşan Grizu-263 Uzay Takımı'nca tasarlanan ve ABD'den uzaya fırlatılan Falcon-9 roketiyle uzaya gönderilen Türkiye'nin ilk cep uydusundan ilk sinyal alındı. Cep uydusunun karaya gönderdiği uzay boşluğundaki sesi de dinleten üniversite öğrencisi Osman Turgut, "Buradan duyduğumuz ses aslında uzayın sesi. Uzay boşluğunun sesini dinliyoruz. Bu boşlukta kendim uydumuzu bulup çok küçük anlamlı bir ses verisi elde ediyoruz. Sonra bu anlamlı ses verisini anlamlı veriye dönüştürerek tüm dünya ile paylaşıyoruz." dedi.
14.01.2022Teknoloji
Türkiye’nin ilk cep uydusu uzayda
Türkiye’nin ilk cep uydusu uzaydaTürkiye’nin ilk cep uydusu Grizu-263A, ABD’nin Florida eyaletinden uzaya fırlatıldı.
14.01.2022Ekonomi
Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'Grizu-263A' paylaşımı: Gençlerimizi tebrik ediyorum
Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'Grizu-263A' paylaşımı: Gençlerimizi tebrik ediyorumGelen son dakika haberine göre; Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye'nin ilk cep uydusu Grizu-263A'nın uzaya fırlatılmasına ilişkin paylaşımda bulundu. Erdoğan, "Türkiye’den ilk kez bu projede yer alma başarısı gösteren gençlerimizi, hocalarımızı, destekleyen kurumlarımızı tebrik ediyorum." ifadelerini kullandı.
13.01.2022Siyaset
Türkiye'nin ilk cep uydusu uzaya fırlatıldı
Türkiye'nin ilk cep uydusu uzaya fırlatıldıGelen son dakika haberine göre; Grizu-263 Uzay Takımı'nın, temel haberleşme olaylarının gerçekleştirilmesi amacıyla tasarladıkları Türkiye'nin ilk cep uydusu Grizu-263A, SpaceX Falcon 9 roketiyle dünya yörüngesine fırlatıldı.
13.01.2022Haberler
Son dakika: Türkiye'nin ilk cep uydusu Grizu-263A uzaya fırlatıldı
Son dakika: Türkiye'nin ilk cep uydusu Grizu-263A uzaya fırlatıldıGelen son dakika haberine göre; Grizu-263 Uzay Takımı'nın, temel haberleşme olaylarının gerçekleştirilmesi amacıyla tasarladıkları Türkiye'nin ilk cep uydusu Grizu-263A, SpaceX Falcon 9 roketiyle dünya yörüngesine fırlatıldı. Söz konusu cep uydusu, 3 Mart 1992'de Zonguldak’ta meydana gelen grizu patlamasında yaşamını yitiren madenciler adına uzaya fırlatıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı paylaşımda, "Türkiye’den ilk kez bu projede yer alma başarısı gösteren gençlerimizi, hocalarımızı, destekleyen kurumlarımızı tebrik ediyorum." ifadelerini kullandı.
13.01.2022Ekonomi
Türkiye'nin ilk cep uydusu yarın uzaya fırlatılıyor!
Türkiye'nin ilk cep uydusu yarın uzaya fırlatılıyor!Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Mühendislik Fakültesi öğrencilerinden oluşan Grizu-263 Uzay Takımı'nın tasarladığı Türkiye'nin ilk cep uydusu Grizu-263A, SpaceX Falcon 9 roketiyle yarın uzaya gönderiliyor.
12.01.2022Ekonomi
Türkiye'nin ilk cep uydusu yarın uzaya fırlatılıyor!
Türkiye'nin ilk cep uydusu yarın uzaya fırlatılıyor!Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Mühendislik Fakültesi öğrencilerinden oluşan Grizu-263 Uzay Takımı'nın tasarladığı Türkiye'nin ilk cep uydusu Grizu-263A, SpaceX Falcon 9 roketiyle yarın uzaya gönderiliyor.
12.01.2022Haberler
Türkiye'nin ilk cep uydusunun fırlatılması bekleniyor
Türkiye'nin ilk cep uydusunun fırlatılması bekleniyorZongultak Bülent Ecevit Üniversitesi (ZBEÜ) Grizu-263 Uzay Takımı'nda görev yapan üniversite öğrencileri 4 yıllık çalışma ile tasarladıkları, geçen yıl pandemi nedeniyle gönderilemeyen Türkiye'nin en küçük cep uydusunun ABD'den SpaceX Falcon roketi ile uzaya fırlatılacağı 13 Ocak gününü heyecanla bekliyor.
10.01.2022Teknoloji
Uzay için geri sayım başladı! Büyük gün 13 Ocak
Uzay için geri sayım başladı! Büyük gün 13 OcakBülent Ecevit Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencileri ve öğretim üyeleri tarafından geliştirilen Türkiye'nin ilk cep uydusu Grizu-263A 13 Ocak'ta SpaceX Falcon 9 roketi ile fırlatılacak.
9.01.2022Gündem
Türkiye'nin ilk cep uydusu uzay yolunda
Türkiye'nin ilk cep uydusu uzay yolundaZonguldak'ta Bülent Ecevit Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencilerinin yer aldığı Grizu-263 takımının hayata geçirdiği proje ile Türkiye'nin ilk cep uydusu SpaceX Falcon 9 roketiyle 13 Ocak 2022 tarihinde uzaya gönderilecek.
6.01.2022Ekonomi
Grizu 263’ün uçuşu mart sonuna kaldı
Grizu 263’ün uçuşu mart sonuna kaldıUzay yolculuğuna 14 Ocak’ta başlaması planlanan Türkiye’nin ilk cep uydusu ‘Grizu 263A’nın uçuşu mart ayına ertelendi
30.01.2021Gündem
Türkiye'nin ilk cep uydusu 'Grizu-263A' uzay yolculuğu için gün sayıyor
Türkiye'nin ilk cep uydusu 'Grizu-263A' uzay yolculuğu için gün sayıyorZonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Mühendislik Fakültesi Makine, Elektrik-Elektronik ve Malzeme Mühendisliği öğrencilerinden oluşan Grizu-263 Uzay Takımı, 5x5x5 santimetre boyutlarında tasarladığı ve SpaceX Falcon 9 roketiyle aralık ayında uzaya göndermeyi hedeflediği Türkiye'nin ilk cep uydusunu yetkili fırlatıcı firmaya teslim etti.
7.10.2020Teknoloji
Türkiye’nin ilk cep uydusu: Grizu 263-A
Türkiye’nin ilk cep uydusu: Grizu 263-A2020’nin son çeyreğinde Yeni Zelanda’dan fırlatılacak ve alçak dünya yörüngesine yerleştirilecek cep uydusu üzerinde bulundurduğu algılayıcılar aracılığıyla elde ettiği sıcaklık gibi temel verileri yeryüzüne iletecek
9.02.2020Gündem
Bakan Karaismailoğlu açıkladı! 1915 Çanakkale Köprüsü'nün geçiş ücreti...
Bakan Karaismailoğlu açıkladı! 1915 Çanakkale Köprüsü'nün geçiş ücreti...1915 Çanakkale Köprüsü önümüzdeki hafta cumartesi günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla açılacak. Peki köprünün geçiş ücreti ne kadar olacak? Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu detayları açıkladı.
19.02.2022Ekonomi
Spor Smart nasıl izlenir? İnternet üzerinden Spor Smart izlenebilir mi, şifresiz mi?
Spor Smart nasıl izlenir? İnternet üzerinden Spor Smart izlenebilir mi, şifresiz mi?D-Smart platformunda yayın yapan Spor Smart kanalında bu akşam Galatasaray'ın Şampiyonlar Ligi 2. ön eleme turu rövanş maçı ekrana gelecek. Maçın başlamasına saatler kala sporseveler Spor Smart nasıl izlenir, internet üzerinden izlemek mümkün mü sorusuna yanıt aramaya devam ediyor. İşte merak edilen o sorunun yanıtları...
28.07.2021TV Rehberi
Son dakika! 'Yakında paylaşacağız' deyip duyurdu: Türkiye 10 ülke arasına girecek
Son dakika! 'Yakında paylaşacağız' deyip duyurdu: Türkiye 10 ülke arasına girecekGelen bir son dakika haberine göre; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara Gölbaşı'nda düzenlenen TÜRKSAT 5A Uydusu Hizmete Alma Töreni'nde konuştu. Erdoğan, TÜRKSAT 6A'nın uzaya gönderilmesine ilişkin, "Böylece Türkiye, dünyada haberleşme uydusu üretebilen 10 ülke arasına girecektir." açıklamasında bulundu. Erdoğan, "Veriye dayalı yenilikçiliği destekleyecek, yapay zeka teknolojilerinde öne geçmemizi sağlayacak strateji çalışmamızı yakında kamuoyu ile paylaşacağız." dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, törende butona bastı ve TÜRKSAT 5A uydusundan ilk görüntü geldi.
28.06.2021Siyaset
EBA tv frekans (uydu) ayarı ve EBA giriş nasıl yapılır? EBA şifresi alma
EBA tv frekans (uydu) ayarı ve EBA giriş nasıl yapılır? EBA şifresi alma31 Ağustos itibarıyla milyonlarca öğrenci uzaktan eğitime geçiyor. Öğrenciler EBA inetrnet sitesinden ve EBA tv üzerinden ders görecekler bu nedenle yoğun bir şekilde 'EBA tv frekans (uydu) ayarı nasıl yapılır? EBA giriş nasıl yapılacak?' sorusu yöneltiliyor.
31.08.2020Gündem
Son dakika... Ayasofya Camii'nde tarihi gün! 86 yıl sonra ilk namaz...
Son dakika... Ayasofya Camii'nde tarihi gün! 86 yıl sonra ilk namaz...Gelen bir son dakika haberine göre; Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nde 86 yıl sonra ilk cuma namazı caminin içi ve çevresini dolduran on binlerce vatandaşın katılımıyla kılındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan Ayasofya'da Kur'an-ı Kerim okudu. 4 minareden 4 müezzinin ezan sesleri yükseldi. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş ise, "Ayasofya: Fethin nişanesi, Fatih'in emaneti" başlıklı hutbesini okumak için minbere kılıçla çıktı. Öte yandan Vali Yerlikaya, Ayasofya Camii'nin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatı ile 24 saat açık olacağını duyurdu
25.07.2020Gündem
Gps Nedir, Ne İşe Yarar? Gps'in Özellikleri Nelerdir Ve Nerelerde Kullanılır?
Gps Nedir, Ne İşe Yarar? Gps'in Özellikleri Nelerdir Ve Nerelerde Kullanılır?GPS, sinyal alışverişlerinde yörünge içerisinde bulunan kişilerin konumunun belirlenmesini sağlamaktadır. Uydular ile kişi arasındaki mesafenin ölçülmesini sağladığından, kişinin dünya üzerindeki kesin yerinin saptanmasında yardımcı olmaktadır. Her ne kadar uydular çok küçük bir dalgalanma ile sinyal gönderse de bu sinyal, GPS alıcılarını tetiklemektedir. Kişinin nerede olduğu ile ilgili net bilgilere GPS sayesinde ulaşılmaktadır. İşte lokasyon belirlemede aktif rol oynayan GPS hakkında tüm merak edilenler.
26.03.2020Teknoloji
Türkiye'nin ilk yerli ve milli uydusu Türksat 6A'da yeni aşamaya geçiliyor
Türkiye'nin ilk yerli ve milli uydusu Türksat 6A'da yeni aşamaya geçiliyorTUSAŞ Genel Müdür Yardımcısı Dr. Nas, Türkiye'nin ilk yerli ve milli uydusu Türksat 6A'nın mühendislik modeline ilişkin üretim ve entegrasyon faaliyetlerinin büyük oranda tamamlandığını belirtti.
11.03.2020Teknoloji

Benzer Haber Etiketleri

Cep Uydusu ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.