Çeviri

Çeviri

Son dakika çeviri haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan çeviri gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan çeviri haber sayfamızda...

Çeviri

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 2.116 çeviri haberi bulunmuştur.
‘Tezer Özlü ışığımız oldu’
‘Tezer Özlü ışığımız oldu’ Tezer Özlü çevirisiyle Amerika’da Gregg Barrios Çeviri Ödülü’nü kazanan Maureen Freely ile konuştuk. Freely, “Tezer Özlü, Türk kadınına kendi ışıklarıyla yaşamaları için ilham verdi. Çevirinin de ilham vermesini umuyorum” diyor.
31.03.2024 Kültür Sanat
Oğuz Atay’ı dünya okuyacak
Oğuz Atay’ı dünya okuyacak Oğuz Atay’ın 1975’te yayımlanan kitabı “Korkuyu Beklerken”, İngilizceye çevrildi. NYRB (New York Review Books) Classics’te Ralph Hubbell’in çevirisiyle İngilizceye kazandırılan kitabın sunuş yazısı Merve Emre tarafından kaleme alındı.
30.03.2024 Kültür Sanat
Tezer Özlü çevirisine büyük ödül
Tezer Özlü çevirisine büyük ödül Amerika’nın önemli edebiyat ödüllerinden Gregg Barrios Çeviri Ödülü’nü Tezer Özlü’nün “Çocukluğun Soğuk Geceleri” kitabının çevirisiyle Maureen Freely kazandı.
26.03.2024 Kültür Sanat
Parayı ver stajı kap! Üstüne para istiyorlar
Parayı ver stajı kap! Üstüne para istiyorlar Staj yapacak şirket bulmak gittikçe zorlaşıyor. Bazı kurumlar, ücret vermediği gibi stajyer olarak kabul edeceği öğrencilerden üste para istiyor. 15 günlük stajın ücreti 18 bin TL’ye kadar çıkıyor. Üstelik taksit yapan da var.
21.02.2024 Gündem
17 ŞUBAT  DÖVİZ: 1 DOLAR KAÇ TL? 1 EURO KAÇ TL? 💵💶 Canlı döviz kuru: Dolar ve Euro'da TL hesaplaması
17 ŞUBAT DÖVİZ: 1 DOLAR KAÇ TL? 1 EURO KAÇ TL? 💵💶 Canlı döviz kuru: Dolar ve Euro'da TL hesaplaması Dolar ve Euro haberleri yakından takip ediliyor. Günlük olarak araştırılan dolar kuru ve euro kuru bugün ne kadar, kaç TL merak ediliyor. İşte 17 Şubat 2024 Cuma gününe ait dolar kuru TL hesabı ve euro TL çeviri...
17.02.2024 Bilgi Rehberi
5 bin kilometre mesafede aşk! Taksici Mustafa: 'Hindistan'da ünlü muamelesi gördüm'
5 bin kilometre mesafede aşk! Taksici Mustafa: 'Hindistan'da ünlü muamelesi gördüm' Araba kullanmayı çok seven Mustafa İyigün, İstanbul'da taksicilik yapıyordu. Karşının taksisi olan genç adam, o gün yolcusunu indirip Eminönü’nden yeni müşteri almak için sıraya girdi. Bir kadın turist art arda bekleyen iki taksiye binmek için yanaştı ancak şoförlerin İngilizcesi olmadığı için iletişim kuramadı. Üçüncü sırada ise Mustafa vardı ve İngilizce biliyordu. İşte tam da o gün Mustafa'nın çok sevdiği işi, hayatının aşkını da karşısına çıkardı.
14.02.2024 Yaşam
Çifte vatandaşların üniversite kurnazlığı! Şipşak öğrencilik
Çifte vatandaşların üniversite kurnazlığı! Şipşak öğrencilik Çifte vatandaşlığı olan bazı öğrenciler, üniversiteli olmak için TC vatandaşlığından çıkıyor. 3 milyonu aşkın adayın yarıştığı YKS yerine daha az katılımlı ve daha az sorunun yer aldığı Yurt Dışından Öğrenci Kabul Sınavı’na giriyor.
8.02.2024 Gündem
Çeviri Ödülü Regaip Minareci’nin
Çeviri Ödülü Regaip Minareci’nin 2023 Talât Sait Halman Çeviri Ödülü kazananı Jenny Erpenbeck’in “Kairos.” romanının çevirisiyle Regaip Minareci oldu.
5.02.2024 Kültür Sanat
Yerli girişimleri dünyaya taşıyor
Yerli girişimleri dünyaya taşıyor Yüksek katma değer yaratan girişimcilerin ekonomik büyümedeki etkisine vurgu yapan Garanti BBVA Genel Müdür Yardımcısı Sibel Kaya, en önemli amaçlarının yerli girişimleri destekleyip global pazarlara açılma kapasitelerini artırmak olduğunu söyledi...
1.02.2024 Advertorial
Her şey bindiği takside başladı! Hindistan’da modacıydı, aşkı için Gaziantep’e geldi
Her şey bindiği takside başladı! Hindistan’da modacıydı, aşkı için Gaziantep’e geldi İstanbul’da taksicilik yapan Mustafa İyigün, taksisine müşteri olarak binen Hindistanlı Meenakshı Patel ile tanışarak aşık oldu. Hindistan’daki düğünün ardından Gaziantep’te kıyılan nikahla genç çift dünya evine girdi.
29.01.2024 Haberler
Her şey bindiği takside başladı! Hindistan’da modacıydı, aşkı için Gaziantep’e geldi
Her şey bindiği takside başladı! Hindistan’da modacıydı, aşkı için Gaziantep’e geldi İstanbul’da taksicilik yapan Mustafa İyigün, taksisine müşteri olarak binen Hindistanlı Meenakshı Patel ile tanışarak aşık oldu. Hindistan’daki düğünün ardından Gaziantep’te kıyılan nikahla genç çift dünya evine girdi.
29.01.2024 Gündem
Saç ekiminde Türkiye’nin lider rolü
Saç ekiminde Türkiye’nin lider rolü Türkiye’nin sağlık turizminde dünyanın ilk 5 destinasyonu arasında olması hedefleniyor. Bu hedefe ulaşmamız da çok uzak değil. Özellikle estetik operasyonların payı yadsınamaz derecede. Saç ekiminin de bu operasyonlar arasında sayılması bu sektörün de önemini artırıyor.
27.01.2024 Pazar
Dina’nın ölümüyle ilgili davada ‘ırkçılık’ tartışması
Dina’nın ölümüyle ilgili davada ‘ırkçılık’ tartışması Karabük’te, Filyos Çayı'nda cesedi bulunan Gabonlu üniversite öğrencisi Jeannah Danys Dinabongho Ibouanga'nın (17) ölümüne ilişkin Dursun Acar’ın tutuklu yargılandığı davanın 2’nci duruşmasında genç kızın aile avukatlarından Gülyeter Aktepe ile mahkeme başkanı arasında ırkçılık tartışması yaşandı.
24.01.2024 Gündem
Her şey iş için gittiği Mali'de yediği ceza ile başladı! Rize'ye Afrikalı gelin
Her şey iş için gittiği Mali'de yediği ceza ile başladı! Rize'ye Afrikalı gelin Rize’nin Çayeli ilçesinde Ramazan Öztürk (42), 6 ay önce iş için gittiği Afrika ülkesi Mali'de tanıştığı Dienama Dembele (32) ile memleketinde yaptığı düğünle evlendi. Afrikalı gelin, Dienama Dembele 'Zeynep' ismini aldı.
21.01.2024 Haberler
Her şey iş için gittiği Mali'de yediği ceza ile başladı! Rize'ye Afrikalı gelin
Her şey iş için gittiği Mali'de yediği ceza ile başladı! Rize'ye Afrikalı gelin Rize’nin Çayeli ilçesinde Ramazan Öztürk (42), 6 ay önce iş için gittiği Afrika ülkesi Mali'de tanıştığı Dienama Dembele (32) ile memleketinde yaptığı düğünle evlendi. Afrikalı gelin, Dienama Dembele 'Zeynep' ismini aldı.
21.01.2024 Gündem
Samsung Electronics, Galaxy S24 Serisi ile Mobil Cihazlarda Yapay Zeka Çağını Başlatıyor
Samsung Electronics, Galaxy S24 Serisi ile Mobil Cihazlarda Yapay Zeka Çağını Başlatıyor Günlük yaşamı derinden değiştirmek için geliştirilen Galaxy AI, ikonik S serisini geleceğe taşıyor.
19.01.2024 Advertorial
D ile Başlayan Kız Bebek İsimleri 2024: D Harfi ile Başlayan Kız İsimleri ve Anlamları Nelerdir?
D ile Başlayan Kız Bebek İsimleri 2024: D Harfi ile Başlayan Kız İsimleri ve Anlamları Nelerdir? Anne ve baba olmak dünyanın en güzel duygularında bir tanesi. Aile üyesine yeni bir bireyin gelme duygusu anne ve baba adaylarını heyecanlandırıyor. Bebekleri için her şeyin en güzelini yapmaya çalışan çiftler isimleri konusunda da seçici oluyor. Yeni doğacak kız bebeklerine aileler isim verirken özellikle kulağa hitap ediş şekli ve anlamlarına dikkat ediyor. Hayat boyu taşıyacakları ismi verirken aileler nadir bulunan, duyulmamış, keşfedilmemiş isimleri tercih ediyor. D harfi ile başlayan kız isimleri ve anlamları nelerdir? “D ile Başlayan Kız Bebek İsimleri” içeriğimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.
4.01.2024 Bebek
Kütüphanenizde yeni kitaplara yer açın
Kütüphanenizde yeni kitaplara yer açın Yayıncılık açısından oldukça zor bir yılı geride bırakan yayınevlerini yeni kitaplarını okurla buluşturma heyecanı sardı. Yaşamın paslarını kültür ve sanatla gidermeye çalışan kitapseverleri kurmaca, çeviri, araştırma-inceleme türlerinde sürpriz kitaplar bekliyor…
31.12.2023 Kültür Sanat
2024 yılına ‘Üçüncü Kapı’dan giriş
2024 yılına ‘Üçüncü Kapı’dan giriş Küresel iş dünyasından başarı hikâyeleri, kişisel gelişim ve ekonomi alanlarında yayımladığı kitaplarla 25. yılını kutlayan Boyner Yayınları, 2024 programını açıkladı.
21.12.2023 Kültür Sanat
Evvel zaman içinde Bebek sahilinde
Evvel zaman içinde Bebek sahilinde Hiçbir şey, hiçbir yer eskisi gibi değil! Tarihin akışınını durdurmak da mümkün değil! Ancak, eskinin tüm güzelliklerini, hikâyelerini bilmek bambaşka bir duygu. 4. kuşak Bebekli Nigar Alemdar da “Geçmişten Günümüze Bebek” kitabında, bizi zaman tünelinde yolculuğa çıkarıyor.
16.12.2023 Pazar
Bakanlıktan işitme engelliler için 'KitapArtı' uygulaması
Bakanlıktan işitme engelliler için 'KitapArtı' uygulaması İşitme engelli çocuklar ve gençlerin dil, okuma ve çözümleme becerilerini geliştirmek üzere 'Kitap Artı' uygulaması hayata geçirildi.
3.12.2023 Gündem
Türkiye-Macaristan Kültür Yılı! Bakan Ersoy: 8 şehirde, 800'ü aşkın kültür sanat insanı katılacak
Türkiye-Macaristan Kültür Yılı! Bakan Ersoy: 8 şehirde, 800'ü aşkın kültür sanat insanı katılacak Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Macaristan Büyükelçisi Viktor Matis ile bakanlıkta Türkiye-Macaristan Kültür Yılı Tanıtım Toplantısı'na katıldı.
20.11.2023 Gündem
Sibel Alaş'tan 'best of albüm' müjdesi
Sibel Alaş'tan 'best of albüm' müjdesi Sibel Alaş, geçtiğimiz akşam Kalamış'ta bir mekanda sahneye açıktı. 'Adam' isimli sevilen şarkısıyla konsere sanatçı, 2.5 saat boyunca 90'lardan günümüze uzanan hit şarkıları seslendirdi.
6.11.2023 Cadde
Düğünde bile ders çalıştı, 44 dil öğrendi! 'Bu yöntemle 2-3 ayımı alıyor'
Düğünde bile ders çalıştı, 44 dil öğrendi! 'Bu yöntemle 2-3 ayımı alıyor' Farklı dillerde dinlediği şarkıların anlamlarını merak ediyor, gittiği turistik bölgelerde konuşulanları anlamaya çalışıyordu. Komşusunun hediye ettiği Almanca masal kitabı bir anda hayatını baştan aşağıya değiştirdi. DHA'nın gündeme taşıdığı 44 dil bilen Enis Tataroğlu, "Bir dili öğrenmem 2-3 ayımı alıyor. Sırada 23 dil daha var. Bu benim bitmek bilmeyen bağımlılığım" diyerek bunu nasıl başardığını SEN ANLAT için anlattı.
1.11.2023 Yaşam
Naziat Suresi Okunuşu Ve Anlamı: Türkçe Tefsiri, Arapça Yazılışı, Fazileti, Diyanet Meali
Naziat Suresi Okunuşu Ve Anlamı: Türkçe Tefsiri, Arapça Yazılışı, Fazileti, Diyanet Meali Naziat suresi, Kur’an-ı Kerim’in 79.suresidir. Sure toplam 46 ayetten oluşmaktadır. Mekke döneminde indirildiğine inanılmaktadır. Sure adını ilk ayette geçen “ en- Nazi’at” kelimesinden almıştır. Söküp çıkaranlar veya kökünden çıkaranlar olarak da bilinir. Kelimenin anlamı ruhları çekip çıkaran melek olarak verilmektedir. Sure “es- Sahire” ve “et- Tamme” isimleriyle de bilinmektedir. Naziat suresi, mushaftaki sıralamada yetmiş dokuzuncu, iniş sırasına göre seksen birinci sure olmaktadır. Sureyi okuyan kişiler ölüm acısı duymaz, cennete sevinçle girer ve düşmanın şerrinden kurtulur.
24.10.2023 Sureler

Benzer Haber Etiketleri

Çeviri ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.