Cop26

Cop26

Son dakika cop26 haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan cop26 gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan cop26 haber sayfamızda...

Cop26

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 678 cop26 haberi bulunmuştur.
Yüksek elektrik fiyatları ve iklim krizi nükleere desteği artırıyor
Yüksek elektrik fiyatları ve iklim krizi nükleere desteği artırıyorEnerji fiyatlarında yaşanan artış ve iklim değişikliğiyle mücadele, dünyayı yeni bir dönüşümün eşiğine getirdi. Sıfır emisyonlu yeni enerji kaynaklarına duyulan ihtiyaç nükleere ilgiyi artırdı.
18.01.2022Ekonomi
Onları anlamayan şirketler çok zorlanacak
Onları anlamayan şirketler çok zorlanacakDünyada alım gücünü çok yakında Z’ler temsil etmeye başlayacak. Bu kuşağın özelliği alışverişi sadece cüzdanları ile değil aynı zamanda vicdanları ile yapmaları. Markaları, çevresel ve sosyal değerle ölçüyorlar.
11.01.2022Ekonomi
COP26'da yakalanan ivmenin 2022'de kaybedileceğine dair endişeler artıyor
COP26'da yakalanan ivmenin 2022'de kaybedileceğine dair endişeler artıyor2021, iklim krizi için çok önemli bir yıldı. Ancak şimdi, COP26 Glasgow İklim Zirvesi'nde kaydedilen ilerlemenin önümüzdeki aylarda kaybedilebileceğine dair artan endişeler var.
29.12.2021Dünya
2022 M&A yılı olacak, yeni yatırımlar için tek kaynak hala petrol ve gaz
2022 M&A yılı olacak, yeni yatırımlar için tek kaynak hala petrol ve gazS&P’nin petrol ve gaz piyasaları uzmanı Alexander Griaznov, küresel enerji piyasalarının geleceğine dair beklentilerini Milliyet Enerji’yle paylaştı. Griaznov, gaz piyasalarının bir süre daha volatil kalacağını, sektörde yeni satın almaların önümüzdeki iki yıla damga vuracağını belirtti. Griaznov, Türkiye’nin mevcut enerji karmasıyla iyi bir pozisyonda olduğunu da vurguladı.
3.01.2022Vitrin
‘Telafi yerine azaltılmalı’
‘Telafi yerine azaltılmalı’İklim kriziyle mücadelede birçok şirket net sıfır hedeflerini açıklıyor. Şirketlerin, salınan karbonu telafi etmesinden ziyade karbon salımını azaltması gerektiği ifade ediliyor.
28.12.2021Ekonomi
2021'de iklim değişikliğiyle bağlantılı felaketler milyonlarca kişiyi sefalete sürükledi
2021'de iklim değişikliğiyle bağlantılı felaketler milyonlarca kişiyi sefalete sürüklediYardım kuruluşu Christian Aid, 2021'de iklim değişikliğiyle bağlantılı felaketlerle ilgili raporunu açıkladı. Rapora göre her biri 1,5 milyar dolardan fazla hasara neden olan 10 felaket, dünya çapında milyonlarca kişiyi sefalet sürükledi.
27.12.2021Dünya
Yılın ‘utanmazları’
Yılın ‘utanmazları’‘The Observer’ gazetesi, her yıl dağıttığı iş dünyasının “utanmazları” ödüllerini açıkladı. Ödül listesinde, uzaya çıkan ilk milyarder olarak kendi reklamını yapmakta çığır açan Richard Branson, dünyanın en zengin insanı Jeff Bezos ve petrol devleri yer aldı.
27.12.2021Dünya
2022’yi enerji yılı ilan ettik!
2022’yi enerji yılı ilan ettik!50 yıllık geçmişiyle başarılara imza atan Söktaş Tekstil’in CEO’su Muzaffer Turgut Kayhan, yeni yıl hedeflerini anlattı, “Efeler Çiftliği’ni de halka arz edeceğiz” dedi
24.12.2021Ege
Deri sektöründen iklim manifestosu
Deri sektöründen iklim manifestosuÇevre dostu üretime devam eden deri sektörünün yayınladığı ‘manifesto’ kapsamında petrokimya ürünlerin iklim üzerindeki etkisini doğrudan azaltma yolunda doğal materyal kullanımının önemi vurgulanıyor.
21.12.2021Ekonomi
TBMM'den 2053 çağrısı: Harekete geçme zamanı
TBMM'den 2053 çağrısı: Harekete geçme zamanıTBMM İklim Araştırma Komisyonu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Paris İklim Anlaşması'nın Meclis'te onaylanması ve COP26 zirvesi sürecinde dünyaya ilan ettiği 2053 İklim Nötr Hedefi için tüm toplum kesimlerine çağrı yaparak, "Ulusal İklim Platformu" kurulması önerisinde bulundu.
19.12.2021Gündem
COP22 Antalya bakanlar deklarasyonu yayımlandı
COP22 Antalya bakanlar deklarasyonu yayımlandıAkdeniz'in Kirlenmeye Karşı Korunması Barselona Sözleşmesi'nin 22. Taraf Ülkeler Konferansı (COP22) Antalya Bakanlar Deklarasyonu yayımlandı. Deklarasyonda Akdeniz’in tamamı “Kükürtdioksit Emisyon Kontrol Alanı” ilan edildi. Bu kararla, 2025'e kadar Akdeniz'de seyreden deniz ulaşım araçlarında kullanılan yakıtlardaki kükürt içeriği 5’te 1 seviyesine indirilerek hava kalitesinin yükselmesi sağlanacak.
13.12.2021Gündem
İngiltere şokta! 'Utanç verici' şakalar istifa getirdi! 'Hayatım boyunca pişmanlık duyacağım'
İngiltere şokta! 'Utanç verici' şakalar istifa getirdi! 'Hayatım boyunca pişmanlık duyacağım'İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın danışmanlarından Allegra Stratton, geçtiğimiz yıl yasak olmasına rağmen Başbakanlık'ta düzenlenen Noel partisiyle ilgili şaka yaptığı anların yer aldığı videonun ortaya çıkmasının ardından istifa etti. Stratton, "İnsanların hissettiği öfke ve hayal kırıklığını anlıyorum. Hayatım boyunca kullandığım bu sözler için pişmanlık duyacağım" diyerek kamuoyundan özür diledi.
8.12.2021Dünya
İngiltere'de Omicron vakaları artıyor! 'B planı' gündemde
İngiltere'de Omicron vakaları artıyor! 'B planı' gündemdeİngiltere'de hükümetin bilimsel danışma grubu üyesi Profesör Neil Ferguson, Omicron vakalarının 2-3 günde bir, iki katına çıktığını söyledi.
8.12.2021Dünya
YİK’te gündem iklim değişikliği
YİK’te gündem iklim değişikliğiCumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Toplantısı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirildi.
3.12.2021Siyaset
Dünyanın yeni kabusu! Omicron baskını
Dünyanın yeni kabusu! Omicron baskınıDünyanın yeni kabusu haline gelen Omicron varyantı baskın tür olma yolunda. Varyantın Güney Afrika'nın dünyayı uyarmasından 4 gün önce İskoçya'da tespit edildiği belirtildi. Omicron'un COP26 zirvesi ya da ragbi maçıyla taşınmış olabileceği kaydedildi.
3.12.2021Dünya
YİK'te gündem iklim değişikliği! Köklü anlayış değişikliği vurgusu
YİK'te gündem iklim değişikliği! Köklü anlayış değişikliği vurgusuCumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Toplantısı, bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirildi.Cumhurbaşkanlığı Külliyesindeki toplantıda, Türkiye’nin Paris İklim Anlaşmasını Meclis’te onaylayarak sürece dahil olmasının ardından yaşanacak gelişmeler ele alındı.
2.12.2021Haberler
Son dakika: YİK'te gündem iklim değişikliği! Köklü anlayış değişikliği vurgusu...
Son dakika: YİK'te gündem iklim değişikliği! Köklü anlayış değişikliği vurgusu...Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Toplantısı, bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirildi.Cumhurbaşkanlığı Külliyesindeki toplantıda, Türkiye’nin Paris İklim Anlaşmasını Meclis’te onaylayarak sürece dahil olmasının ardından yaşanacak gelişmeler ele alındı.
2.12.2021Siyaset
Karbonsuzlaşma adımları
Karbonsuzlaşma adımlarıGaranti BBVA ve Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) tarafından düzenlenen İklim Finansmanı Çalıştayı’nda, Türkiye’de de şirketlerin karbonsuzlaşma yolunda adımlar attığı belirtildi. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı İklim Değişikliği Başkanlığı Başkan Yardımcısı Arzu Önsal, Türkiye’nin 2053 net sıfır hedefi hakkında bilgi verdi.
2.12.2021Ekonomi
Su için seferberlik önerisi
Su için seferberlik önerisiTBMM Küresel İklim Değişikliği Araştırma Komisyonu Başkanı Veysel Eroğlu, Meclis Başkanlığı’na sunacakları 730 sayfalık komisyon raporunda su seferberliği önerisinde bulunduklarını açıkladı.
30.11.2021Vitrin
COP26 sonuçları umudu koruyor
COP26 sonuçları umudu koruyorCOP26 sonuçlarının başarılı mı başarısız mı olacağı önümüzdeki bir yıl içinde belli olacak. Ancak bir COP anlaşmasında kömür ve fosil yakıtlardan ilk defa bahsedilmiş olmasının kesinlikle şaşırtıcı ve etkileyici olduğunu düşünüyorum. Bir yönüyle bence bu olağanüstü bir gelişme.
30.11.2021Vitrin
Güçlü kararlar var, ama finansman ihtiyacı karşılanmadı
Güçlü kararlar var, ama finansman ihtiyacı karşılanmadıİklim politikaları uzmanı İzzet Arı, BM 26. İklim Konferansı’nın sonuç metnindeki kararların dönüştürücü ve tutarlı olduğunu belirterek, ilk defa kömür ve fosil yakıtlara atıfta bulunulduğunu hatırlattı. Arı, asıl önemli olanın 2030 yılında yüzde 45’lik emisyon azaltımı hedefi olduğuna dikkat çekerken, Türkiye’nin atması gereken adımları da anlattı.
30.11.2021Vitrin
COP26 sonrası, nükleerin rolü daha da büyüyecek
COP26 sonrası, nükleerin rolü daha da büyüyecekCOP26’nın getirdiği değişikliklerle birlikte bence nükleerin çok önemli bir rolü olacak. Nükleerin salınımları olmadığı için, karbon azaltma konusunda çok büyük bir rolü var ve bence bu rol gitgide büyüyecek. Türkiye mevcut nükleer stratejisinde devam ederse, bence bu Türkiye için bir avantaj olur.
30.11.2021Vitrin
En önemlisi, Türkiye’nin ulusal katkı beyanını güncellemesi
En önemlisi, Türkiye’nin ulusal katkı beyanını güncellemesiÜmit Şahin, Sabancı Üniversitesi İstanbul Politikalar Merkezi Kıdemli Uzmanı, İklim Çalışmaları KoordinatörüBirleşmiş Milletler (BM) 26...
30.11.2021Vitrin
Beklentiler, COP27’ye ertelenmiş görünüyor
Beklentiler, COP27’ye ertelenmiş görünüyorGezegen için “son umut” olarak görülen COP26 kararlarını başarılı bulanlar da var bulmayanlar da. 2030’da yüzde 45 oranında emisyon azaltımı hedefinin altına tüm ülkelerin imza atması en önemli karar olarak dikkat çekiyor. Ancak genel olarak beklentiler, önümüzdeki sene Mısır’da gerçekleştirilecek COP27’ye ertelenmiş görünüyor.
30.11.2021Vitrin
‘Ülkeler dönüşüme ayak uydurmalı’
‘Ülkeler dönüşüme ayak uydurmalı’Glasgow’da düzenlenen COP26 sona erdi. Uzmanlar, iklim zirvesindeki taahhütlerin takipçisi olunması gerektiğini belirtirken, ülkelerin dönüşüme ayak uydurmak zorunda olduğunu ifade etti.
26.11.2021Ekonomi

Benzer Haber Etiketleri

Cop26 ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.