Diyaliz

Diyaliz

Son dakika diyaliz haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan diyaliz gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan diyaliz haber sayfamızda...

Diyaliz

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 1.222 diyaliz haberi bulunmuştur.
Son dakika... Ankara Şehir Hastanesi'nde 33 koronavirüs hastası hamileden 32'si aşısız!
Son dakika... Ankara Şehir Hastanesi'nde 33 koronavirüs hastası hamileden 32'si aşısız!Ankara Şehir Hastanesi'nde 8'i yoğun bakımda 25'i serviste koronoavirüs tedavisi gören 33 hamile kadından sadece sağlık görevlisi Büşra Özgen, aşı olurken diğerleri yaptırmadı. Büşra Özgen, çift doz aşılı olduğu için hastalığı hafif geçirdiğini belirtti.
22.09.2021Gündem
Yaşadıklarını anlattı! 'Bir gün sıra bana da gelecek'
Yaşadıklarını anlattı! 'Bir gün sıra bana da gelecek'İzmir'de kronik böbrek yetmezliği nedeniyle 6 buçuk yıldır diyalize giren Dilek Gençyılmaz için, bir ayda iki kez bağışçı bulundu ancak kan ve doku uyuşmazlığı nedeniyle nakil işlemi gerçekleşmedi. Umudunu kaybetmediğini söyleyen Gençyılmaz, duyarlı vatandaşlara, "Ben böbrek nakli beklerken bütün organlarımı bağışladım. İnsanların da organlarını bağışlamasını istiyorum. Bizleri yaşatmak sizlerin elinde" çağrısında bulundu.
22.09.2021Gündem
Babadan oğluna hayat
Babadan oğluna hayatProf. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi’nde Organ Nakli Merkezi açıldı. İlk böbrek nakli 11 yaşındaki Suriyeli Muhammed Ali Abtini’ye yapıldı. Babasının böbreğiyle diyalizden kurtulan Muhammed Ali ‘Babam, en büyük hayalimi gerçekleştirdi’ dedi
20.09.2021Gündem
Kanser hastasına kredi verilmiyor
Kanser hastasına kredi verilmiyorKanser ve kalp krizini atlatanlara bankaların kredi vermemesi, kredi başvurusu bu nedenle geri çevrilen vatandaşların tepkisine neden oluyor. Bankalar, “Hasta olanlar için hayat sigortası yapmayız” derken, BDDK, “Her banka kredi ve risk politikasını kendisi belirler” açıklamasını yaptı
10.09.2021Ekonomi
Bir diken parmağına mal oldu! Türkiye'de her yıl on binlerce can alan sessiz katil...
Bir diken parmağına mal oldu! Türkiye'de her yıl on binlerce can alan sessiz katil...İngiltere’de yaşayan Jackie Jackson parmağını sıyıran böğürtlen dikeni yüzünden ölümden döndü. Elinde oluşan mantar enfeksiyonu kanına karıştığı için kan zehirlenmesi yani sepsis yaşayan talihsiz kadın, tam 2 yıl boyunca hastanelerden çıkamadı. Peki, TÜİK verilerine göre Türkiye’de de enfeksiyon kökenli ölümlerin yüzde 60'ını oluşturan hatta Dünya Sağlık Örgütü tarafından “Kanserden daha öldürücü” olarak tanımlanan sepsis nedir, belirtileri nelerdir, bundan nasıl korunulur? İşte detaylar...
14.09.2021Gündem
Önce hastası, sonra öğrencisi, en sonunda da meslektaşı oldu
Önce hastası, sonra öğrencisi, en sonunda da meslektaşı olduAilesiyle Bursa'da yaşarken 17 yaşında kronik böbrek hastası olarak tedavi olmak üzere 10 yıl önce İstanbul Tıp Fakültesi'ne gelen ve burada Nefroloji Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Şükrü Sever'in binlerce hastasından biri olarak diyalize girmeye başlayan Su Emin (28), onun meslektaşı olarak aynı fakülteden mezun oldu. Dr. Su Emin, tıp fakültesini kazandığını öğrendiğinde bile diyalizdeydi ve haftada 3 gününü diyalizde geçiyordu. Hastalığı nedeniyle geçirdiği ağır ameliyatın ardından 6 ay hastanede yatmasına rağmen Emin, zorlu tıp fakültesi derslerine hastane odasında çalıştı. Sağlığı için endişelenen ailesi, hiç istemediği halde tıp okudu, hem doktoru hem hocası Prof. Dr. Sever'in manevi desteği ve Türk Böbrek Vakfı'nın verdiği eğitim bursuyla, yıllardır hasta olarak bulunduğu hastane koridorlarından, doktor olarak mezun olmayı başardı.
24.08.2021Haberler
6 ay hastane odasında yattı, hep ders çalıştı! Herkesi şaşırttı
6 ay hastane odasında yattı, hep ders çalıştı! Herkesi şaşırttıAilesiyle Bursa'da yaşarken 17 yaşında kronik böbrek hastası olarak tedavi olmak üzere 10 yıl önce İstanbul Tıp Fakültesi'ne gelen ve burada Nefroloji Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Şükrü Sever'in binlerce hastasından biri olarak diyalize girmeye başlayan Su Emin (28), onun meslektaşı olarak aynı fakülteden mezun oldu. Dr. Su Emin, tıp fakültesini kazandığını öğrendiğinde bile diyalizdeydi ve haftada 3 gününü diyalizde geçiyordu. Hastalığı nedeniyle geçirdiği ağır ameliyatın ardından 6 ay hastanede yatmasına rağmen Emin, zorlu tıp fakültesi derslerine hastane odasında çalıştı. Sağlığı için endişelenen ailesi, hiç istemediği halde tıp okudu, hem doktoru hem hocası Prof. Dr. Sever'in manevi desteği ve Türk Böbrek Vakfı'nın verdiği eğitim bursuyla, yıllardır hasta olarak bulunduğu hastane koridorlarından, doktor olarak mezun olmayı başardı.
24.08.2021Gündem
Renklere göre meslek seçimi nasıl yapılır?
Renklere göre meslek seçimi nasıl yapılır?  Milyonlarca öğrencinin ter döktüğü Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonrası tercih zamanı geldi. Hem öğrencilerin hem de ailelerin aklına ise 'Doğru meslek seçimi nasıl olmalıdır?' sorusu geldi. Alınacak büyük ve önemli kararlardan biri olan meslek tercihi ile ilgili renklerin önemine dikkat çeken Dr. Öğr. Üyesi Rana Özyurt Kaptanoğlu, önerilerde bulundu.
Son dakika! Bakan Koca açıkladı: 62 milyonu geçti
Son dakika! Bakan Koca açıkladı: 62 milyonu geçtiSon dakika haberine göre, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kovid-19'la mücadele kapsamında uygulanan aşı miktarının 62 milyon dozu aştığını bildirdi. Öte yandan Bakan Koca'dan aşı çağrısı geldi.
16.07.2021Gündem
Son dakika... Sağlık Bakanlığı'ndan 81 ile 'bayram' genelgesi
Son dakika... Sağlık Bakanlığı'ndan 81 ile 'bayram' genelgesiSağlık Bakanlığı'nca 81 ilin sağlık müdürlüğüne gönderilen genelge ile bayram tatilinde artması muhtemel iş yükünü karşılayabilecek nitelik ve kapasitede acil servislerde gerekli tedbirlerin alınması istendi.
16.07.2021Gündem
Koronavirüs sonrası nefes borusu daralan kadın ölümden döndü
Koronavirüs sonrası nefes borusu daralan kadın ölümden döndü Kayseri'de geçtiğimiz yıl ekim ayında koronavirüse yakalanan ve entübe olan Sümeyra Üçözden, hastalığı atlatmasına rağmen aylar sonra ciddi bir nefes darlığı sorunu yaşadı. Nefes alamaz hale gelen Üçözden yaşamını kaybetme riskiyle burun buruna geldi. Kayseri’de havayolu darlığı iki kez endoskopi yapılarak genişletilmesine rağmen hızla tekrar daraldı. Bunun üzerine tedavi için İstanbul’a gelen Üçözden, özel bir teknikle gerçekleştirilen ameliyatla sağlığına kavuştu. Genç kadın, bugün rahatça nefes alabiliyor.
17.06.2021Gündem
Aşıda son adım! Sırada onlar var...
Aşıda son adım! Sırada onlar var...Toplumsal bağışıklığın sağlanabilmesi için "Kovid-19 Aşısı Ulusal Uygulama Stratejisi"ne göre sürdürülen aşılamanın ikinci aşaması bugün başlayan 50 yaş ve üstündekilerin aşılanmasıyla tamamlanacak.
1.06.2021Gündem
'Tatile gidiyoruz' diyerek hastaneye getirdiği eşine böbreğini verdi
'Tatile gidiyoruz' diyerek hastaneye getirdiği eşine böbreğini verdiMuğla'da, 9 yıldır böbrek yetmezliği hastası olan 23 yıllık eşi İpek Koca'yı (43) "tatile gidiyoruz" diyerek Bursa'ya getiren Emin Koca (45), daha önceden anlaştığı özel hastaneye getirdiği eşine, böbreğini bağışladı. Emin Koca "Tatile geldiğimizi söyledim. Bursa'ya geldik, hastanenin önünde indik. Eşim bana oteli sorduğunda hastaneyi gösterdim" dedi. İpek Koca ise "Eşim bana sürpriz yaptı. Fedakarlığının anneler günü, Ramazan Bayramı sürecine denk gelmesi beni ayrıca mutlu etti" diye konuştu.
11.05.2021Yaşam
Uzmanından önemli uyarı: Potasyum içeren tuzlara dikkat
Uzmanından önemli uyarı: Potasyum içeren tuzlara dikkatBeslenme ve tuz tüketimine bağlı olarak gelişen diyabet ve hipertansiyonun böbrek yetmezliğine kadar gidebilen sonuçlar doğurabildiğini söyleyen İç Hastalıkları ve Nefroloji Uzmanı Prof. Dr. Gülçin Kantarcı, önemli uyarılarda bulundu. Potasyum içeren tuzlara dikkat çeken Prof. Dr. Kantarcı, özellikle böbrek yetmezliği olan diyaliz hastaları ve organ nakli hastalarının bunları kesinlikle kullanmaması gerektiğini söyledi.
11.05.2021Genel Sağlık
Babanın itirafıyla gelen mucize! Tamer bebek için sınır ötesi operasyon
Babanın itirafıyla gelen mucize! Tamer bebek için sınır ötesi operasyonBursa'da, Suriye uyruklu ailenin bebeği, 1 yaşındaki Tamer Al Jadou'ya, akut karaciğer yetmezliği tanısı konuldu. Karaciğer nakli olması gereken Tamer’in Suriye'de yaşayan üvey annesi Hmameh Elhalef'in nakile uygun olduğu anlaşıldı. Uludağ Üniversitesi Organ Nakli Merkezi görevlileri, Kilis Valiliği ile iletişime geçerek Elhalef'i, sınır ötesindeki Türk Silahlı Kuvvetleri'ne bağlı ekiplerin de yardımıyla Türkiye'ye getirdi. Üvey anne, Tamer'e karaciğerinin parçasını verdi. 1'inci yaş gününde karaciğer nakli olan Taner, sağlığına kavuştu.
5.05.2021Gündem
Bir ilk oldu! 'Kahramanım' diyerek teşekkür etti
Bir ilk oldu! 'Kahramanım' diyerek teşekkür ettiTrabzon'da yaşayan Lübnan asıllı ABD vatandaşı Samer Ramadan (60), Lübnan asıllı Fransa vatandaşı kuzeni Talal Kabbara'nın (64) bağışladığı böbrekle yaşama tutundu. Hastanede tedavisi süren Ramadan, donör kuzenine "Kahramanım" diyerek teşekkür etti.
3.05.2021Gündem
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan sağlık sistemine ek kaynak
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan sağlık sistemine ek kaynakÇalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, salgın süresinde vatandaşlara sunulan sağlık hizmetlerinin kesintisiz şekilde sürdürülebilmesi için sağlık sistemine yaklaşık 7 milyar lira ek kaynak aktardı
28.04.2021Ekonomi
Salgında organ bağışı azaldı
Salgında organ bağışı azaldıKoronavirüs nedeniyle organ bağışında yüzde 80’e varan düşüş oldu. Sivil toplum kuruluşları pandemi tedirginliğinin yersiz olduğuna dikkat çekerken, İstanbul İl Müftülüğü de Türk Böbrek Vakfı’yla birlikte bugün organ bağışı çağrısında bulunacak
27.04.2021Gündem
Son dakika haberi: Tam kapanma kararları belli oldu! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan flaş açıklamalar...
Son dakika haberi: Tam kapanma kararları belli oldu! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan flaş açıklamalar...Son dakika haberine göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrası flaş açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, koronavirüs tedbirleriyle ilgili olarak yaptığı açıklamada tam kapanmaya geçileceğini duyurdu. Erdoğan, "Anaokulu, kreş, 8'inci ve 12'nci sınıflar dahil, tüm kurumlarda yüz yüze eğitime ara verilecek, tüm sınavlar ertelenecektir." dedi. Öte yandan Erdoğan, Biden'ın 'soykırım' açıklamasına çok sert tepki gösterdi. İşte son dakika haberinin gelişmeleri...
26.04.2021Siyaset
Hemodiyaliz Nedir, Nasıl Yapılır? Hemodiyaliz Kimlere Uygulanır?
Hemodiyaliz Nedir, Nasıl Yapılır? Hemodiyaliz Kimlere Uygulanır?İnsanlar, yaşamları boyunca çok sayıda hastalığı yaşayabilme riskine sahiptir. Bu yüzden dikkatli bir şekilde yaşamaya he zaman dikkat edilmelidir. Ancak sağlıklı yaşanmaya çalışıldığı zamanlarda bile hastalık görülme şansı vardır. Yaygın hastalıklardan biriside böbrek yetmezliğidir. Bunun çözümü ise hemodiyaliz yöntemidir. Sizler için Hemodiyaliz nedir, nasıl yapılır? Hemodiyaliz kimlere uygulanır? Tüm detayları ile derledik.Böbreklerde oluşan sıkıntıdan dolayı çoğu kişi rahatsız olmaktadır. İlerleyerek devam eden böbrek rahatsızlığı böbrek yetmezliğine kadar gidebilir. Bu durumlarda tercih edilen başlıca yöntem ise hemodiyaliz yöntemidir.
24.04.2021Sağlık
Böbrek hastalığı olup oruç tutmak isteyenlerin bilmesi gerekenler
Böbrek hastalığı olup oruç tutmak isteyenlerin bilmesi gerekenlerÖzellikle böbrek hastalığı olan ve oruç ibadetini yerine getirmek isteyenlerin bazı kurallara uyması hayati önem taşıyor. Diyaliz hastaları oruç tutabilir mi? Böbrek fonksiyon bozukluğu yaşayanların oruç tutması uygun mu? Böbrek taşı hastalığı olanlar oruç tutarken nelere dikkat etmeli? Susuzluğun olumsuz etkilerini azaltmak için neler yapmalı? Türk Böbrek Vakfı Ahmet Ermiş Diyaliz Merkezi Başhekimi Dr. Bilal Görçin açıkladı
20.04.2021Genel Sağlık
Oruç bozan durumlar nelerdir? - Pendik İlçe Müftüsü Musa Bilgiç anlatıyor
Oruç bozan durumlar nelerdir? - Pendik İlçe Müftüsü Musa Bilgiç anlatıyorMüslümanlık için en önemli ay olan Ramazan ayında "Oruç bozan durumlar nelerdir? Diş fırçalarken veya abdest alırken boğaza su kaçması gibi durumlarda oruç bozulur mu? Kronik rahatsızlığı olanlar oruç tutabilir mi? Dil altı hapı veya fitil kullanmak orucu bozar mı? Oruç ibadetini bozmayan ancak zedeleyen hallerde ne yapmak gerekir?" gibi çok sık sorulan soruları Pendik İlçe Müftüsü Musa Bilgiç'e sorduk, en detaylı yanıtları kendisinden aldık.
14.04.2021Dini Bilgiler
Diyalize girmek orucu bozar mı? Diyaliz orucu etkiler mi?
Diyalize girmek orucu bozar mı? Diyaliz orucu etkiler mi?Ramazan ayının yaklaşması ile birlikte vatandaşlar orucu bozan durumları araştırmaya başladı. Böbrekleri ile ilgili sıkıntı yaşayan ve tedavi gören insanlar "Diyalize girmek orucu bozar mı" sorusuna yanıt arıyor. Peki diyalize girmek orucu bozar mı?
13.04.2021Dini Bilgiler
‘HIV pozitif’ sıralamada yok
‘HIV pozitif’ sıralamada yokTürkiye’de CoronaVac aşısının birinci ve ikinci dozunun uygulandığı kişi sayısı 15 milyonu aştı. Dünden itibaren 60 yaş üzeri kişiler ile risk grubundakiler için aşılama başladı. Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu 2. Başkanı Eryazğan, risk grubuna HIV pozitif hastaların dahil edilmediğini, aşı sıralamasının gözden geçirilmesini istedi.
30.03.2021Gündem
Yatırım yağmuru
Yatırım yağmuruAK Partili Kaya, Menderes’te kamu yatırımlarını inceledi “Hastane inşaatı bitiyor, Yat Limanı ihaleye çıkıyor” dedi.
29.03.2021Ege

Benzer Haber Etiketleri

aşıkoronavirüssağlıkbursaböbrek hastalığı

Diyaliz ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.