Organ Nakli

Organ Nakli

Son dakika organ nakli haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan organ nakli gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan organ nakli haber sayfamızda...

Organ Nakli

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 2.283 organ nakli haberi bulunmuştur.
Son dakika... Türkiye'nin kadavradan ikinci rahim nakli gerçekleştiriliyor
Son dakika... Türkiye'nin kadavradan ikinci rahim nakli gerçekleştiriliyorTürkiye’nin kadavradan ikinci rahim nakli Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde yapılıyor. Prof. Dr. Ömer Özkan ve Prof. Dr. Özlenen Özkan başkanlığındaki 40 kişilik ekip tarafından gerçekleştirilen ameliyat saat 04.30'da başladı. Dünyanın ve Türkiye'nin ilk kadavradan rahim nakli 8 Ağustos 2011'de Derya Sert'e yapılmıştı.
27.07.2021Gündem
Bağışlanan organları, 4 hastaya umut oldu
Bağışlanan organları, 4 hastaya umut olduDenizli’de 3 gün önce kendi boğazını kesip 2'nci kattaki evlerinin penceresinden atlayan Ali İ.'nin (20), tedavi gördüğü hastanede beyin ölümü gerçekleşti. Ali İ.'in ailesi tarafından bağışlanan organları 4 hastaya umut oldu.
26.07.2021Gündem
Son dakika... Korkutan uyarı: Yanlış yolda ilerliyoruz!
Son dakika... Korkutan uyarı: Yanlış yolda ilerliyoruz!CNN'e konuşan Dr. Fauci, Delta varyantının kasıp kavurduğu ABD'de vaka artışlarından aşı olmayanları sorumlu tuttu, aşı olanların ise maske takmasının değerlendirildiğini söyledi. ABD'de aşı oranlarının en düşük olduğu yerlerde vaka sayıları tırmanıyor.
26.07.2021Dünya
Son dakika! Bakan Koca açıkladı: 62 milyonu geçti
Son dakika! Bakan Koca açıkladı: 62 milyonu geçtiSon dakika haberine göre, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kovid-19'la mücadele kapsamında uygulanan aşı miktarının 62 milyon dozu aştığını bildirdi. Öte yandan Bakan Koca'dan aşı çağrısı geldi.
16.07.2021Gündem
Son dakika... Sağlık Bakanlığı'ndan 81 ile 'bayram' genelgesi
Son dakika... Sağlık Bakanlığı'ndan 81 ile 'bayram' genelgesiSağlık Bakanlığı'nca 81 ilin sağlık müdürlüğüne gönderilen genelge ile bayram tatilinde artması muhtemel iş yükünü karşılayabilecek nitelik ve kapasitede acil servislerde gerekli tedbirlerin alınması istendi.
16.07.2021Gündem
‘Artık annem de’
‘Artık annem de’Aydın’da 5 senedir organ nakli bekleyen 42 yıllık hemşire Meryem Emektar, 66 yaşındaki ablası Fatma Bakan’dan nakledilen böbrekle sağlığına kavuştu.
28.06.2021Ege
50 kişilik ekiple  aynı anda 4 nakil
50 kişilik ekiple aynı anda 4 nakilMuğla’da geçirdiği trafik kazasının ardından beyin ölümü gerçekleşen 20 yaşındaki gencin organları, EÜ’de yapılan operasyonlarla hayat verdi
28.06.2021Ege
Böbrek nakli merkezi birinci yılında pandemiye rağmen 22 nakil yapıldı
Böbrek nakli merkezi birinci yılında pandemiye rağmen 22 nakil yapıldıBaşakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi "Böbrek Nakli Merkezi" birinci yılını kutladı. Hastanenin Böbrek Nakli Sorumlusu Doç. Dr. Melih Kara, "Bugün bizim doğum günümüz, ilk naklimizi geçen temmuzda yaptık. Şu ana kadar 21 canlı, 1 kadavra 22 nakil gerçekleştirdik. Böyle bir dönemde kamu için ciddi bir rakam" dedi.
18.06.2021Vitrin
BM, Çin’in organ topladığı iddialarına karşı alarma geçti!
BM, Çin’in organ topladığı iddialarına karşı alarma geçti!Birleşmiş Milletler (BM) insan hakları uzmanları, Çin'de gözaltında tutulan azınlıkları hedef aldığı iddia edilen "organ toplama" raporlarından son derece endişe duyduklarını açıkladı.
14.06.2021Dünya
Beyin ölümü gerçekleşen kadının organları, 5 hastaya umut oldu
Beyin ölümü gerçekleşen kadının organları, 5 hastaya umut olduBalıkesir'in Bandırma ilçesinde beyin kanaması geçirdikten sonra tedaviye alındığı hastanede beyin ölümü gerçekleşen M.D. adlı kadının bağışlanan organları, 5 hastaya umut oldu.
14.06.2021Gündem
Doktorların 3 ay ömür biçtiği Hira'dan acı haber
Doktorların 3 ay ömür biçtiği Hira'dan acı haberAntalya'da primer pulmoner hipertansiyon nedeniyle doktorların 3 ay ömür biçtiği Gülsüm Hira Sudan düğüne katılacak ailesiyle dün gittiği Burdur'un Bucak ilçesinde fenalaşınca hastaneye kaldırıldı. Tedaviye alınan Gülsüm Hira'nın beyin ölümü gerçekleşti. Manavgat'ta gözyaşlarıyla toprağa verilen Gülsüm Hira'nın düğünde annesiyle dans ettiği anlar, kameraya yansıdı.
12.06.2021Gündem
Çoklu organ nakli yapılan Hakan Taşıyan'ın sağlık durumu
Çoklu organ nakli yapılan Hakan Taşıyan'ın sağlık durumuAnkara Şehir Hastanesi'nde karaciğer ve böbrek nakli yapılan Hakan Taşıyan, yaklaşık yedi ay süren tedavisinin ardından taburcu edildi. 48 yaşındaki şarkıcı, sağlık durumu hakkında bilgi verdi.
21.05.2021Cadde
'Tatile gidiyoruz' diyerek hastaneye getirdiği eşine böbreğini verdi
'Tatile gidiyoruz' diyerek hastaneye getirdiği eşine böbreğini verdiMuğla'da, 9 yıldır böbrek yetmezliği hastası olan 23 yıllık eşi İpek Koca'yı (43) "tatile gidiyoruz" diyerek Bursa'ya getiren Emin Koca (45), daha önceden anlaştığı özel hastaneye getirdiği eşine, böbreğini bağışladı. Emin Koca "Tatile geldiğimizi söyledim. Bursa'ya geldik, hastanenin önünde indik. Eşim bana oteli sorduğunda hastaneyi gösterdim" dedi. İpek Koca ise "Eşim bana sürpriz yaptı. Fedakarlığının anneler günü, Ramazan Bayramı sürecine denk gelmesi beni ayrıca mutlu etti" diye konuştu.
11.05.2021Yaşam
Uzmanından önemli uyarı: Potasyum içeren tuzlara dikkat
Uzmanından önemli uyarı: Potasyum içeren tuzlara dikkatBeslenme ve tuz tüketimine bağlı olarak gelişen diyabet ve hipertansiyonun böbrek yetmezliğine kadar gidebilen sonuçlar doğurabildiğini söyleyen İç Hastalıkları ve Nefroloji Uzmanı Prof. Dr. Gülçin Kantarcı, önemli uyarılarda bulundu. Potasyum içeren tuzlara dikkat çeken Prof. Dr. Kantarcı, özellikle böbrek yetmezliği olan diyaliz hastaları ve organ nakli hastalarının bunları kesinlikle kullanmaması gerektiğini söyledi.
11.05.2021Genel Sağlık
İstanbul için salgın sonrası "fiziki kongre" yarışı başladı
İstanbul için salgın sonrası "fiziki kongre" yarışı başladıİstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç, “2024’te yapılacak Avrupa Spor Psikolojisi Kongresi’ni İstanbul’a getirmek istiyoruz. Yine 2025’te Avrupa Organ Nakli Derneği Kongresi’ne (ESOT) talibiz. 2026’da ise Uluslararası Parazitoloji Kongresi (ICOPA) ve Avrupa Osseointegrasyon Derneği Kongresi (EAO) de takibimizde." dedi.
6.05.2021Ekonomi
Babanın itirafıyla gelen mucize! Tamer bebek için sınır ötesi operasyon
Babanın itirafıyla gelen mucize! Tamer bebek için sınır ötesi operasyonBursa'da, Suriye uyruklu ailenin bebeği, 1 yaşındaki Tamer Al Jadou'ya, akut karaciğer yetmezliği tanısı konuldu. Karaciğer nakli olması gereken Tamer’in Suriye'de yaşayan üvey annesi Hmameh Elhalef'in nakile uygun olduğu anlaşıldı. Uludağ Üniversitesi Organ Nakli Merkezi görevlileri, Kilis Valiliği ile iletişime geçerek Elhalef'i, sınır ötesindeki Türk Silahlı Kuvvetleri'ne bağlı ekiplerin de yardımıyla Türkiye'ye getirdi. Üvey anne, Tamer'e karaciğerinin parçasını verdi. 1'inci yaş gününde karaciğer nakli olan Taner, sağlığına kavuştu.
5.05.2021Gündem
Bir ilk oldu! 'Kahramanım' diyerek teşekkür etti
Bir ilk oldu! 'Kahramanım' diyerek teşekkür ettiTrabzon'da yaşayan Lübnan asıllı ABD vatandaşı Samer Ramadan (60), Lübnan asıllı Fransa vatandaşı kuzeni Talal Kabbara'nın (64) bağışladığı böbrekle yaşama tutundu. Hastanede tedavisi süren Ramadan, donör kuzenine "Kahramanım" diyerek teşekkür etti.
3.05.2021Gündem
‘Her organ bağışı yeni bir hayattır’
‘Her organ bağışı yeni bir hayattır’Türk Böbrek Vakfı ve İstanbul Müftülüğü, organ nakli bekleyen binlerce hastaya umut olabilmek için tüm vatandaşlara ‘organ bağışı yapın’ çağrısında bulundu
28.04.2021Gündem
Salgında organ bağışı azaldı
Salgında organ bağışı azaldıKoronavirüs nedeniyle organ bağışında yüzde 80’e varan düşüş oldu. Sivil toplum kuruluşları pandemi tedirginliğinin yersiz olduğuna dikkat çekerken, İstanbul İl Müftülüğü de Türk Böbrek Vakfı’yla birlikte bugün organ bağışı çağrısında bulunacak
27.04.2021Gündem
Sağlık çalışanlarıyla ilgili yeni karar! İstifa ve izinlere sınırlama getirildi
Sağlık çalışanlarıyla ilgili yeni karar! İstifa ve izinlere sınırlama getirildiGelen son dakika haberine göre; Sağlık Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatında görevli personelin her ne sebeple olursa olsun istifa talepleri kabul edilmeyecek. 10 yaş altı çocuğu olan kadın çalışanlar idari izinli kabul edilmeyecek. İşte haberin ayrıntıları...
15.04.2021Gündem
Kan Pulcukları (Trombositler) Nedir? Trombosit Değerleri Ne Anlama Gelir?
Kan Pulcukları (Trombositler) Nedir? Trombosit Değerleri Ne Anlama Gelir?Muhtemelen daha önceden "Trombosit" kelimesini duymuşsunuzdur. Vücudumuz için oldukça önemli bir rol üslenen bu parçacıklar hakkında daha fazlasını sizler için derledik.
7.04.2021Sağlık
Karaciğer yetmezliği neden olur? Karaciğer yetmezliği belirtileri nelerdir?
Karaciğer yetmezliği neden olur? Karaciğer yetmezliği belirtileri nelerdir? Günümüzde giderek artan hareketsizlik ve kalori içeriği yüksek beslenme alışkınlığı karaciğer yağlanmasının hızla yaygınlaşmasına neden oluyor. Çocuklarda ve 40 yaşın altındaki erişkinlerde organ nakli gerektiren karaciğer yetmezliğinin en hızla artan sebebi olan bu hastalık, ülkemizde her 4 kişiden birini tehdit ediyor. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ozan Kocakaya konuyla ilgili bilgiler verdi.
29.03.2021Genel Sağlık
Annesi, ikinci kez can verdi
Annesi, ikinci kez can verdiTekirdağ Çerkezköy ilçesinde 11 yıldır böbrek yetmezliği yaşayan İsmail Bilican'a annesi Dilek Bilican kinci kez can verdi. Bilican'a annesinin verdiği böbrek nakledildi.
26.03.2021Gündem
Türk sinemasının unutulmaz turisti: Sadri Alışık
Türk sinemasının unutulmaz turisti: Sadri AlışıkTürk sinemasında canlandırdığı 'Turist Ömer' karakteri ile hafızalara kazınan, 'Şaka ile Karışık', 'Fıstık Gibi Maşallah', 'Helal Olsun Ali Abi' ve 'Ah Güzel İstanbul' adlı unutulmayan filmlerde rol alan oyuncu, komedyen, yönetmen, şair ve ressam Sadri Alışık'ın vefatının üzerinden 26 yıl geçti.
18.03.2021Cadde
Koronavirüs ve obezite arasındaki ilişki hakkında önemli bilgiler
Koronavirüs ve obezite arasındaki ilişki hakkında önemli bilgilerObezitenin sadece çok yemek yemek nedeniyle ortaya çıkan fiziksel bir sorun değil, başlı başına tedavi edilmesi gereken bir hastalık olduğu biliniyor. İçinde bulunduğumuz pandemi döneminde ise hali hazırda birçok sağlık sorununa zemin hazırlayan obezitenin beraberinde getirdiği hayati risk pek çok insanı korkutuyor. Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Murat Çağ, obezite hastalarının Covid-19’a karşı çok daha savunmasız olduğu konusunda uyardı ve koronavirüs ile obezite ilişkisi hakkında önemli bilgiler verdi.
15.03.2021Genel Sağlık

Benzer Haber Etiketleri

koronavirüsorgan nakliSağlık Bakanlığıgazeteizmir

Organ Nakli ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.