Eber Gölü

Eber Gölü

Son dakika Eber Gölü haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan Eber Gölü gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan Eber Gölü haber sayfamızda...

Eber Gölü

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 61 eber gölü haberi bulunmuştur.
Eber Gölü’nün eski haline gelmesi için kaçak bentler açılmaya başlandı
Eber Gölü’nün eski haline gelmesi için kaçak bentler açılmaya başlandıTürkiye’nin en önemli göllerinden biri olan ancak son yıllarda kuruma aşamasına gelen Eber Gölü’nü kurtarmak için hayata geçirilen eylem planı kapsamında gölü besleyen Akarçay üzerine izinsiz olarak yapılan bentler açılmaya başlandı.
2.01.2022Gündem
Orman yangınları için korkutan tahmin! İşte Türkiye'nin en riskli bölgeleri
Orman yangınları için korkutan tahmin! İşte Türkiye'nin en riskli bölgeleriTürkiye 2021 yazında orman yangınlarıyla sarsıldı. 28 Temmuz'da Antalya'da başlayan ve pek çok kente yayılan yangınlar, hepimizin yüreğini yaktı. Yangınlar Türkiye haricinde Yunanistan ve İtalya'da da yaşandı. Peki 2022 yazında bizi neler bekliyor? Büyük orman yangınları Akdeniz kıyılarının 'yeni normal'i olabilir mi? Uzmanların tahminleri korkutuyor...
17.11.2021Gündem
Eber Gölü çevresindeki sazlık alanda yangın çıktı
Eber Gölü çevresindeki sazlık alanda yangın çıktıAfyonkarahisar'da 3 ilçenin sınırlarında bulunan Eber Gölü çevresindeki sazlık alanda çıkan yangına müdahale ediliyor.
16.11.2021Gündem
Eber Gölü Afyonkarahisar'da Nerede? Gölün Özellikleri, Oluşumu Ve Tarihçesi
Eber Gölü Afyonkarahisar'da Nerede? Gölün Özellikleri, Oluşumu Ve TarihçesiAfyon'a gelenlerin en çok gezdiği yerlerin başında Eber gölü gelmektedir. Eber gölü gerek oluşumu gerekse de güzelliği ile her zaman ön plana çıkan bir yer olmuştur. Eber gölü ile alakalı olarak birçok kişi araştırma yapmaktadırlar. Özellikle bu gölün Afyon'da tam olarak nerede olduğu ve gölün öne çıkan özellikleri merak edilmektedir. Peki, Eber gölü Afyon'da nerededir? Eber gölünün en bilinen özellikleri nelerdir? Eber gölü nasıl oluştu tüm detayları ile derledik.
18.10.2021Eğitim
Maya tutmadı ve Akşehir çöl oldu
Maya tutmadı ve Akşehir çöl olduYağışların azlığı ve vahşi sulama, Akşehir ve Eber göllerini de vurdu. Nasrettin Hoca’nın maya çaldığı Akşehir Gölü ne yazık ki çöle döndü. Eber Gölü de kuraklıktan nasibini alınca bölge halkı çareyi göç etmekte buldu...
5.10.2021Haberler
Maya tutmadı ve Akşehir çöl oldu
Maya tutmadı ve Akşehir çöl olduYağışların azlığı ve vahşi sulama, Akşehir ve Eber göllerini de vurdu. Nasrettin Hoca’nın maya çaldığı Akşehir Gölü ne yazık ki çöle döndü. Eber Gölü de kuraklıktan nasibini alınca bölge halkı çareyi göç etmekte buldu...
5.10.2021Gündem
Sazlıklar büyümüyor kuşlar bile uçmuyor
Sazlıklar büyümüyor kuşlar bile uçmuyorDünyayı tehdit eden iklim değişikliği ve kuraklık, ülkemizi de endişe verici boyutta etkiliyor. Milliyet ekibi de kuruyan gölleri yerinde inceledi, tehlikenin boyutlarını gözler önüne serdi. Türkiye’nin en büyük ikinci tatlı su kaynağı olan Isparta’daki Eğirdir Gölü de kuraklıktan nasibini aldı. Bir zamanlar 7-8 metre olan gölün derinliği şimdilerde 1-2 metreye inmiş
3.10.2021Gündem
Son dakika... Eber Gölü pişmanlığı! Hiç bitmez, tükenmez sandık, o da canlıymış bilemedik
Son dakika... Eber Gölü pişmanlığı! Hiç bitmez, tükenmez sandık, o da canlıymış bilemedikAfyonkarahisar’ın Çay ilçesi Eber beldesinde, tektonik kökenli son buzul çağı göllerinden Eber Gölü'ndeki kuruyan alan oranı, bu yaz yüzde 80'i buldu. Su derinliği bir dönem 24 metre olan Eber Gölü'nün su seviyesi, 1 metreye düştü. Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Bilim Danışmanı Dr. Erol Kesici, gölün can çekiştiğini belirterek, "Göle her bakımdan ihanet ettik. Hiç bitmez, kirlenmez, tükenmez sandık; o da canlıymış, bilemedik" sözleriyle aktardı.
28.07.2021Gündem
Dünyanın orta denizi: Akdeniz
Dünyanın orta denizi: AkdenizAkdeniz bölgesi, eşsiz denizi, doğası ve tarihiyle kamp ve karavan tatili tercih edenlere sayısız alternatif sunuyor. Dingin koylarda kulaç atıp serinleyecek, doğa yürüyüşlerinde eşsiz manzaralar seyredecek, antik kent gezilerinde eski uygarlıkların izini süreceksiniz...
1.06.2021Gündem
Eber Gölünde flamingolar görsel oluşturdu
Eber Gölünde flamingolar görsel oluşturduAfyonkarahisar'da baharın gelişiyle birlikte Eber Gölüne yaşam alanlarını oluşturmak için gelen flamingolar, renkli görüntüler oluşturdu.
7.05.2021Tatil
Eber Gölü'nde korkutan yangın! 8 bin dekar kamışlık alan zarar gördü
Eber Gölü'nde korkutan yangın! 8 bin dekar kamışlık alan zarar gördüAfyonkarahisar'ın Bolvadin, Çay ve Sultandağı ilçeleri sınırlarındaki Eber Gölü'nde çıkan yangında yaklaşık 8 bin dekar alandaki kamışlar zarar gördü
12.01.2021Gündem
4 gün sonra yine aynı olay! 'Vatandaşlarımızın rızkı gidiyor'
4 gün sonra yine aynı olay! 'Vatandaşlarımızın rızkı gidiyor'Afyonkarahisar'ın Bolvadin ilçesi sınırlarındaki Eber Gölü'nde çıkan yangında yaklaşık 1,5 kilometrekare arazideki kamışlar zarar gördü.
12.12.2020Gündem
İki ili etkiledi! Sular çekildi, ortaya bu görüntü çıktı
İki ili etkiledi! Sular çekildi, ortaya bu görüntü çıktıKonya ve Isparta illeri sınırları içerisinde yer alan Beyşehir Gölü kıyılarında su seviyesinin düşmesi sonucu suların çekildiği alanlarda sazlık, kamış ve balçık sahalar oluştu.
12.11.2020Gündem
Resmen yayımlandı! Kesin korunacak hassas alan ilan edildiler
Resmen yayımlandı! Kesin korunacak hassas alan ilan edildilerBayburt, Erzincan ve Afyonkarahisar'daki bazı bölgeler, "kesin korunacak hassas alan" olarak tescil ve ilan edildi.
4.11.2020Gündem
Murat Dağı Kütahya İlinde Nerededir, Nasıl Oluşmuştur? Yüksekliği Ve Diğer Özellikleri
Murat Dağı Kütahya İlinde Nerededir, Nasıl Oluşmuştur? Yüksekliği Ve Diğer ÖzellikleriÜlkemizde çok eski yıllarda oluşmuş ve günümüzde oldukça önemli bir yeri olan birçok dağ bulunmaktadır. Bu dağlardan birisi de Murat Dağıdır. Murat dağı oluşumu ve özellikleri ile birçok kişinin dikkatini çekmeyi başarmıştır. Son yıllarda en çok araştırılan konulardan olan Murat Dağı Kütahya ilinde nerededir, nasıl oluşmuştur? Yüksekliği ve diğer özelliklerini sizlere detaylıca derledik.
26.09.2020Tatil
Akşehir Gölü Afyohkarahisar İlinde Nerede? Gölün Özellikleri, Oluşumu Ve Tarihçesi
Akşehir Gölü Afyohkarahisar İlinde Nerede? Gölün Özellikleri, Oluşumu Ve Tarihçesi Türkiye'de bulunan göller ve doğal güzellikler dünyaca ünlü göllerdendir. Ülkemizin en güzel gölleri arasında yer alan Akşehir gölü, saklı güzelliği ile bilinir. Bundan dolayı Akşehir gölü ve çevresine oldukça fazla ziyaretçi gelmektedir. Akşehir gölü ihtişamlı bir güzelliğe sahiptir. Özellikle kampçılar için de kamp alanı var mı şeklinde soruların doğuş noktasıdır. Akşehir gölü gezilip görülmesi gereken ve bulunduğu ilin gezilecek yerler arasında bulunan bir göldür. Göle geldikten sonra benzersiz bir deneyim yaşayacağınızdan emin olmakla beraber, bu göl internette en çok araştırılan ve tercih edilen göllerden bir tanesi olmuştur. Peki, Akşehir gölü nerededir? Akşehir gölüne nasıl ulaşılabilir? Akşehir gölünün özellikleri nelerdir? Akşehir gölü nasıl oluşmuştur? Akşehir gölünü gözler önüne seren detayları nelerdir? İşte Akşehir gölü ile ilgili bütün her şey.
24.09.2020Tatil
Akşehir Gölü Afyohkarahisar İlinde Nerede? Gölün Özellikleri, Oluşumu Ve Tarihçesi
Akşehir Gölü Afyohkarahisar İlinde Nerede? Gölün Özellikleri, Oluşumu Ve TarihçesiAfyohkarahisar'ın ve ülkemizin en önemli göllerinden biri olan Akşehir Gölü ile ilgili merak edilenleri bir araya getirdik. Hakkında oldukça arama yapılan Akşehir Gölü'nün özellikleri, oluşumu ve tarihçesini içeriğimizde bulabilirsiniz...
24.09.2020Tatil
Viki Yeryüzünü Seviyor’da Eber Gölü
Viki Yeryüzünü Seviyor’da Eber GölüDoğal miras alanlarının fotoğraflarının yarıştığı Viki Yeryüzünü Seviyor, bu sene Türkiye’de ilk defa düzenlendi.
12.09.2020Kültür Sanat
Afyon'un Neyi Meşhur? En Meşhur Afyon Yemekleri Ve Yöresel Lezzetleri Nelerdir? (Afyon'da Ne Yenir)
Afyon'un Neyi Meşhur? En Meşhur Afyon Yemekleri Ve Yöresel Lezzetleri Nelerdir? (Afyon'da Ne Yenir)Türkiye Dünya ülkeleri arasında yemek kültürü açısından oldukça gelişmiş bir özelliğe sahiptir. Türkiye'de Neredeyse her ilin kendine ait meşhur yemekleri bulunur. Her ilde bulunan meşhur yemekler o ilin neyi ile meşhur olduğunu, bu sebeple nerede ne yenmesi gerektiğini bize bildirir. Hatta o yemeğin isminin söylenmesi o şehri aklımıza getirir. Türkiye'nin en önemli şehirlerinden bir tanesi olan Afyonkarahisar’ın da kendine ait özel yemekleri ve lezzetleri vardır. Afyon'un yemeklerini merak edenler için Afyon'un meşhur yemeklerine yer verdik.
24.07.2020Tatil
Afyonkarahisar'da hayvan otlatma kavgası
Afyonkarahisar'da hayvan otlatma kavgasıAfyonkarahisar Bolvadin'de, iki aile üyeleri arasında hayvan otlatma nedeniyle çıkan kavgada 1'i ağır 5 kişi yaralandı.
28.06.2020Haberler
Önce kardeşler sonra aileler! Birbirlerine girdiler
Önce kardeşler sonra aileler! Birbirlerine girdilerAfyonkarahisar'ın Bolvadin ilçesinde, iki aile üyeleri arasında hayvan otlatma nedeniyle çıkan kavgada 1'i ağır 5 kişi yaralandı.
28.06.2020Gündem
Koruma altındaki Eber sarısını koparana 73 bin lira ceza!
Koruma altındaki Eber sarısını koparana 73 bin lira ceza!Afyonkarahisar’ın Çay ilçesi yakınlarındaki Eber Gölü'nün etrafında bulunan ve adını da gölden alan 'Eber sarısı', açan sarı çiçekleriyle gölün etrafını sardı. Nesli tehlike altında olduğu için korumaya alınan endemik bitki Eber sarısını koparmanın ya da zarar vermenin cezası ise 73 bin 747 lira. Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Biyoenformatik Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Uğur Cengiz Erişmiş, "Eber sarısının endemik olmasının yanı sıra diğer bir özelliği de kritik, nesli tehlike altında olan bir türümüz" dedi.
10.05.2020Gündem
İçler acısı! Çürüdü...
İçler acısı! Çürüdü...Göller Yöresi'ndeki birçok gölde yaptığı araştırmalarla hem su seviyelerinin çekildiğini, hem de aşırı kirlilik ve vahşi tarımsal sulama sorunlarını ortaya koyan Türkiye Tabiatını Koruma Derneği (TTKD) Bilim Danışmanı Dr. Erol Kesici, Eber Gölü'nün de çürüme tehdidi yaşadığını açıkladı.
21.03.2020Gündem
Bu çiçeği koparmanın cezası 60 bin lira
Bu çiçeği koparmanın cezası 60 bin liraDoğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından koruma altına alınan ve koparmasının 60 bin lira cezası bulanan nesli tükenmek üzere olan Eber Sarısı çiçeği, dünyada bir tek Eber gölü etrafında yetişiyor.Eber sarısı, nesli tükenmekte olan bitkiler arasında yer alıyor. Türkiye'de sadece Eber gölü etrafında yaşayan Eber Sarısı, tamamen doğal bir yetişme alanına sahip. Yakın zamanda Doğa Koruma ve Milli Parklar tarafından koruma altına alınan çiçek için koparma cezası getirilerek koparan kişiye 60 bin TL ceza kesilmesi öngörüldü.
11.09.2019Yaşam
Eber Gölü haritadan silindi! Ne yapacaklarını bilemiyorlar...
Eber Gölü haritadan silindi! Ne yapacaklarını bilemiyorlar...Afyonkarahisar il sınırları içerisinde yer alan Eber Gölü, kendisini besleyen su kaynaklarının kesilmesi üzerine tamamen kurudu.
19.10.2018Gündem

Benzer Haber Etiketleri

Eber Gölü ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.