Enerji Santrali

Enerji Santrali

Son dakika enerji santrali haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan enerji santrali gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan enerji santrali haber sayfamızda...

Enerji Santrali

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 2.934 enerji santrali haberi bulunmuştur.
Elektrikli otobüs projesine katılacak belediyeler Samsun’a telif ücreti ödeyecek
Elektrikli otobüs projesine katılacak belediyeler Samsun’a telif ücreti ödeyecekSamsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, bu yıl Mayıs ayında 10 otobüsle faaliyete geçecek ultra hızlı şarj sistemi ile 15 dakikada şarj olabilen elektrikli otobüs projesinin telif hakkının kendilerinde olduğunu, bu proje ile ASELSAN’dan yararlanacak belediyelerin Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne ‘telif hakkı ücreti’ ödeyeceğini açıkladı.
14.01.2022Ekonomi
Avusturya Hakkında Bilgiler; Avusturya Bayrağı Anlamı, 2022 Nüfusu, Başkenti, Para Birimi Ve Saat Farkı
Avusturya Hakkında Bilgiler; Avusturya Bayrağı Anlamı, 2022 Nüfusu, Başkenti, Para Birimi Ve Saat FarkıOrta Avrupa'da yer alan Avusturya Cumhuriyetinin denize kıyısı bulunmuyor. II. Dünya savaşı sırasında Almanya tarafından işgal edilen ülke, 1955 yılında bağımsızlığını ilan etmiştir. 1995 yılında Avrupa Birliğine katılan Avusturya'da kış turizmi ve hizmet sektörü gelişmiştir. Avusturya hakkında en güncel bilgileri sizler için derledik.
6.01.2022Tatil
Petrol fiyatı 100 doları bulabilir
Petrol fiyatı 100 doları bulabilirGoldman Sachs, arz ilavelerinin rekor düzeydeki talebi karşılayamayacağından hareketle 2023 yılı için petrol fiyatlarının 100 dolara çıkmasının göz ardı edilmemesi gerektiğini açıkladı. Bankanın önümüzdeki yıla ve 2023’e dair Brent petrol için temel öngörüsü her ne kadar 85 dolar olsa da enflasyon artışı veya ani arz sıkıntıları durumunda petrol fiyatlarının 100 doları bulabileceği belirtildi. Bankanın Enerji Araştırmaları Bölümü Şefi Damien Courvalin, “Güçlü talep karşısında yetersiz arz miktarı söz konusu” ifadelerini kullanarak, “Petrol fiyatları, yeni projelerin fonlanması için gereken daha yüksek sermaye maliyetinin üstesinden gelmek amacıyla petrol fiyatlarının daha yüksek olması gerekiyor” dedi. Courvalin, benzin, dizel, plastik ve benzeri ürünlerin talebinin şu an rekor seviyede olduğunu, tüketimin 2022 ve 2023 yıllarında da zirve seviyelere ulaşacağını aktardı.
28.12.2021Vitrin
Kaynak odaklı hedef koyma zamanı
Kaynak odaklı hedef koyma zamanıÜlkemiz yenilenebilir enerji kaynakları açısından son derece zengin, bu alanlardaki potansiyelimiz oldukça güçlü. Karasal rüzgarda 100 bin MW’tan fazla, güneşte 250 bin MW’tan fazla enerji potansiyelimiz olduğu öngörülüyor. Hidroelektrik santraller ve jeotermal kaynaklar açısından da oldukça iyi bir konumdayız. Özellikle jeotermalde Avrupa ve dünya sıralamalarında üst noktalarda olmamız sevindirici. Kovid-19 sonrası dönem dünya genelinde sıkıntılar yaratmasına karşın Türkiye yenilenebilir enerji sektörü 2021 yılını kayda değer başarılarla geçirdi. Rüzgarda 10 GW kurulu gücün aşıldığına şahit olduk. Güneş enerjisi kurulu gücünde 7.500 MW’ı aştık. JES kurulu gücü 1.650 MW civarında. Ancak bu gelişmeler ve 2021’in dünya geneliyle paralel olarak bizler için de rekorlarla geçmiş olması sektörde her şeyin yolunda olduğunu göstermiyor.
4.01.2022Vitrin
Akhisar GES’ten 1 milyon  lira gelir elde etti
Akhisar GES’ten 1 milyon lira gelir elde ettiAkhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu, ilçeye kazandırdıkları Güneş Enerji Santrali’nden (GES) 1 milyon 231 bin lira ek gelir elde ettiklerini ve bu gelirin Akhisar halkına sosyal yardım, çocuk parkı, yeşil alan, asfalt vb. gibi belediye hizmetleri olarak geri döndüğünü belirtti.
27.12.2021Ege
Çin modeli ve yeni düzen
Çin modeli ve yeni düzenAtmosfere salınan toplam sera gazlarının dörtte birinden fazlası Çin kaynaklı. Eğer yenilenmiş enerji ve çevre politikalarıyla 'Çin modeli' başarılı olmazsa, bu dünya için hiç de iyi bir haber olmaz. Gelin bu durumu her yönüyle inceleyelim.
14.12.2021Ekonomi
Tam kapasiteye 1 yıl önce geçecek
Tam kapasiteye 1 yıl önce geçecekKalyon Karapınar Güneş Enerjisi Santrali için UK Export Finance (İngiliz İhracat Kredi Ajansı), JP Morgan Chase Bank ve 6 Türk bankasıyla 812 milyon dolarlık finansman anlaşması imzalandı.
1.12.2021Ekonomi
Kalyon Enerji'den Karapınar GES için 812 milyon dolarlık finansman anlaşması
Kalyon Enerji'den Karapınar GES için 812 milyon dolarlık finansman anlaşmasıKalyon Enerji, Kalyon Karapınar Güneş Enerji Santrali için 812 milyon dolarlık finansman anlaşması imzaladı. Kalyon Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Kalyoncu, "Temiz ve yenilenebilir enerjiye ulaşım hedefini yakalamak için yatırımlarımıza devam ediyoruz. Çünkü biliyoruz ki güneşimiz bir, geleceğimiz bir, enerjimiz milli, geleceğimiz güçlü" dedi.
30.11.2021Ekonomi
Vali Karaloğlu: Silvan Barajı ile 2 milyon 350 bin hektar alan sulanacak
Vali Karaloğlu: Silvan Barajı ile 2 milyon 350 bin hektar alan sulanacakDiyarbakır Valisi ve Belediye Başkan Vekili Münir Karaloğlu, Kulp Çayı üzerinde yapımı süren Silvan Barajı'nın tamamlanması ile 2 milyon 350 bin hektar alanın sulanacağını ve 305 bin kişiye de yeni istihdam olanağı sağlayacağını açıkladı.
22.11.2021Ekonomi
Antalya OSB'de firmaların çatıları GES ile donatılıyor
Antalya OSB'de firmaların çatıları GES ile donatılıyorAntalya Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) hayata geçirilen "Çatılara Özgürlük Projesi" kapsamında kurulan güneş enerji santrali (GES) sayısının 13'ten 41'e çıkması bekleniyor.
17.11.2021Ekonomi
Güneşten tasarruf!
Güneşten tasarruf!Manisa Büyükşehir Başkanı Cengiz Ergün, güneş enerji santrallerinden kısa sürede 2 milyon liralık enerji üretimi sağladıklarını dile getirdi
16.11.2021Ege
Akkuyu NGS, 2053 net sıfır emisyon hedefine sağlayacağı katkıyla öne çıkıyor
Akkuyu NGS, 2053 net sıfır emisyon hedefine sağlayacağı katkıyla öne çıkıyorTürkiye'nin ilk nükleer enerji santrali Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS), TBMM tarafından onaylanan Paris İklim Anlaşması'ndan doğan yükümlülükleri yerine getirmek için belirlenen "2053 net sıfır emisyon" hedefine sağlayacağı katkıyla öne çıkıyor.
15.11.2021Ekonomi
Messina Boğazı Nerede? Uzunluğu Nedir, Özellikleri Nelerdir?
Messina Boğazı Nerede? Uzunluğu Nedir, Özellikleri Nelerdir?Yeryüzünde bulunan bazı su yolları stratejik öneme sahip olmaktadır. Tarih boyunca pek çok uygarlık bu önemli su yollarına sahip olmak için çeşitli mücadeleler vermiştir. Ülkeler arasında önem teşkil eden bu su yollarından birisi de boğazlar olmaktadır. Messina boğazı da bu anlamda ele alınması gereken boğazlardan biri olmaktadır. Peki, Messina boğazı nerede? Uzunluğu nedir, özellikleri nelerdir? İşte, Messina boğazı hakkında bilinmesi gereken hususlar.
12.11.2021Eğitim
Rekabet Kurulu bazı birleşme ve devralma işlemlerine izin verdi
Rekabet Kurulu bazı birleşme ve devralma işlemlerine izin verdiRekabet Kurulu, bazı birleşme ve devralma işlemlerine izin verilmesini kararlaştırdı.
27.10.2021Ekonomi
Kocaeli'de dinamit dehşeti! 2 araç zarar gördü,1 kişi yaralandı
Kocaeli'de dinamit dehşeti! 2 araç zarar gördü,1 kişi yaralandıKocaeli’nde, bir demir çelik fabrikasına ait arazide yapılan temel kazısında dinamitle patlatma sırasında parçalanan kaya parçaları 2 aracın üzerine düştü. Yaşanan olayda 1 kişi yaralandı.
20.10.2021Haberler
Son dakika... Kocaeli'de dinamit dehşeti! 2 araç zarar gördü,1 kişi yaralandı
Son dakika... Kocaeli'de dinamit dehşeti! 2 araç zarar gördü,1 kişi yaralandıKocaeli’nde, bir demir çelik fabrikasına ait arazide yapılan temel kazısında dinamitle patlatma sırasında parçalanan kaya parçaları 2 aracın üzerine düştü. Yaşanan olayda 1 kişi yaralandı.
20.10.2021Gündem
Akkuyu NGS'nin 3. ünitesine ait reaktör basınç tankı tabanı üretildi
Akkuyu NGS'nin 3. ünitesine ait reaktör basınç tankı tabanı üretildiTürkiye'nin ilk nükleer enerji santrali Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin (NGS) 3. güç ünitesine ait reaktör basınç tankı tabanının üretildiği bildirildi.
20.10.2021Ekonomi
Suyun bittiği yer! İstanbul’u besleyen Istrancalar da kurudu
Suyun bittiği yer! İstanbul’u besleyen Istrancalar da kuruduİstanbul’un su ihtiyacının temin edildiği Istrancalar da kuraklıktan nasibini aldı. Istranca’nın dereleriyle Kazandere ve Pabuçdere barajlarındaki kuraklık ürkütüyor. Ayrıca son yıllarda çevre kirliliğinin yoğun görüldüğü Bafa Gölü’nde avlanan balıklarda ağır metal birikimi olduğu belirlendi. Bafa’nın, özellikle Büyük Menderes Nehri’yle kirletildiği ortaya çıktı.
10.10.2021Gündem
Kıyafetlere takılabilen güneş enerjili santrale 'çılgın talep var'
Kıyafetlere takılabilen güneş enerjili santrale 'çılgın talep var'Antalya'da güneş enerji  sistemleri üzerine çalışan CW Enerji Mühendislik Ticaret ve Sanayi AŞ, Ar-Ge  departmanında bazı elektronik aletlerin şarj edilmesine de imkan sağlayan güneş  enerjili mini santral geliştirildi.
6.10.2021Teknoloji
Küresel doğal gaz piyasalarında 'panik havası'
Küresel doğal gaz piyasalarında 'panik havası'Deriva Danışmanlık Kurucu Ortağı ve Enerji Piyasaları Uzmanı Tolga Uysal, son günlerde küresel enerji piyasalarında bir kriz yaşandığını belirterek, "Doğal gaz piyasasında özellikle son 1-2 gündür gördüğümüz fiyat artışları tamamen bir panik havasının yansıması." dedi.
6.10.2021Uzmanpara
Erdoğan'dan Soçi zirvesi sonrası flaş açıklama! S-400'ün ardından yeni adımlar geliyor
Erdoğan'dan Soçi zirvesi sonrası flaş açıklama! S-400'ün ardından yeni adımlar geliyorRusya lideri Putin'le Soçi'de yaklaşık 3 saatlik zirve dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan önemli açıklamalarda bulundu. "S-400'lerde geri adım atmak gibi bir şey söz konusu değil." diyen Erdoğan, "Uçak motorları yapımında ne gibi adımlar atacağız, savaş uçaklarıyla ilgili ne gibi adımlar atacağız; bunları da yine etraflıca konuşma imkanımız oldu. Allah nasip ederse uçak motorları konusunda da aynı adımı atacağız. Bir diğer konu, gemi inşasında da yine beraber birçok adım atabiliriz. Denizaltılara varıncaya kadar, burada da yine Rusya ile müşterek adımlarımız inşallah olacaktır. " ifadelerini kullandı. Erdoğan, "Sayın Putin'le Akkuyu’nun yanı sıra ikinci ve üçüncü nükleer santrali birlikte yapabilir miyiz diye görüştük. 'Bu konuyu çalışalım' dediler." şeklinde konuştu.
30.09.2021Gündem
Orhanlı’da JES’e iptal
Orhanlı’da JES’e iptalİzmir 3’üncü İdare Mahkemesi, Seferihisar ilçesine bağlı kırsal Orhanlı Mahallesi’nde yapılması planlanan jeotermal enerji santrali (JES) projesini, bilirkişi heyeti raporunu göz önünde bulundurarak iptal etti.
29.09.2021Ege
Akkuyu NGS'nin 3'üncü ünitesine ait reaktör tabanının ham parçası yapıldı
Akkuyu NGS'nin 3'üncü ünitesine ait reaktör tabanının ham parçası yapıldıAkkuyu Nükleer Güç Santrali'nin (NGS) 3'üncü güç ünitesine ait reaktör tabanının yapımına yönelik ham boru açma operasyonu gerçekleştirildi.
29.09.2021Ekonomi
Bakan Dönmez'den keşfedilen doğal gaza ilişkin önemli açıklama
Bakan Dönmez'den keşfedilen doğal gaza ilişkin önemli açıklamaEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Karadeniz’de keşfedilen doğal gaz rezervinin, 2027 yılında en yüksek üretim kapasitesine ulaştığında, Türkiye’nin yıllık iç ihtiyacının yaklaşık üçte birini karşılar hale geleceğini söyledi.
27.09.2021Ekonomi
'Otomatik dolum' yılda bin 350 kg karbondioksit salımını önleyecek
'Otomatik dolum' yılda bin 350 kg karbondioksit salımını önleyecekTürkiye’nin yenilenebilir enerji alanındaki öncü şirketlerinden biri olarak tüm faaliyetlerini çevreye duyarlı paydaşların beklenti ve ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde gerçekleştiren Zorlu Enerji, jeotermal santrallerinde hayata geçirdiği çevre dostu uygulamaları aracılığıyla zaman ve enerji tasarrufunun yanında, faaliyetlerinden kaynaklanan karbondioksit (CO2) salımının da önüne geçmeyi hedefliyor.
23.09.2021Vitrin

Benzer Haber Etiketleri

Enerji Santrali ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.