Farsça

Farsça

Son dakika farsça haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan farsça gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan farsça haber sayfamızda...

Farsça

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 1.944 farsça haberi bulunmuştur.
‘Kadın şairlerde merdâne bir söyleyiş’
‘Kadın şairlerde merdâne bir söyleyiş’ Divan edebiyatının kadın şairlerinden Ayşe Hubbî Hatun’un Estonya’da bir kütüphanede keşfedilen mesnevisinin minyatürlü nüshası “Hurşîd ü Cemşîd”, kitap olarak basıldı.
31.01.2024 Kültür Sanat
Mesajlar ortaya çıktı! Kişi başı 8 bin dolara göçmen kaçakçılığı
Mesajlar ortaya çıktı! Kişi başı 8 bin dolara göçmen kaçakçılığı İstanbul’da İranlı 4 kişinin silahlı örgüt kurup; sosyal medya hesapları üzerinden İran ve Ortadoğu'daki bazı ülkelerde yayınladıkları reklamlarla çoğunluğu Türkiye'ye kaçak yollarla giren göçmenleri, başta İtalya olmak üzere çeşitli Avrupa ülkelerine deniz yoluyla taşıdığı öne sürüldü. İranlı M.S. "Bunlar 20-25 kişi ben ise dördünü tanıyorum. İran'dan Afganistan'dan kaçaklar İstanbul'a geliyor. Çanakkale ve Muğla'dan İtalya'ya götürülüyorlar. Kişi başı 8 bin dolar alıyorlar. Sosyal medyada videoları var, orada görülen herkes kaçak" dedi.
30.01.2024 Haberler
Mesajlar ortaya çıktı! Kişi başı 8 bin dolara göçmen kaçakçılığı
Mesajlar ortaya çıktı! Kişi başı 8 bin dolara göçmen kaçakçılığı İstanbul’da İranlı 4 kişinin silahlı örgüt kurup; sosyal medya hesapları üzerinden İran ve Ortadoğu'daki bazı ülkelerde yayınladıkları reklamlarla çoğunluğu Türkiye'ye kaçak yollarla giren göçmenleri, başta İtalya olmak üzere çeşitli Avrupa ülkelerine deniz yoluyla taşıdığı öne sürüldü. İranlı M.S. "Bunlar 20-25 kişi ben ise dördünü tanıyorum. İran'dan Afganistan'dan kaçaklar İstanbul'a geliyor. Çanakkale ve Muğla'dan İtalya'ya götürülüyorlar. Kişi başı 8 bin dolar alıyorlar. Sosyal medyada videoları var, orada görülen herkes kaçak" dedi.
30.01.2024 Gündem
İstanbul'daki kilise saldırısında yeni detaylar... Polonya plakalı aracın sırrı
İstanbul'daki kilise saldırısında yeni detaylar... Polonya plakalı aracın sırrı İstanbul'da Sarıyer'deki kilisedeki saldırıya yönelik soruşturmada gözaltı sayısı artarken, saldırıya ilişkin yeni bilgiler de ortaya çıktı.
29.01.2024 Haberler
Son dakika: İstanbul'daki kilise saldırısında yeni detaylar... Polonya plakalı aracın sırrı
Son dakika: İstanbul'daki kilise saldırısında yeni detaylar... Polonya plakalı aracın sırrı İstanbul'da Sarıyer'deki kilisedeki saldırıya yönelik soruşturmada gözaltı sayısı artarken, saldırıya ilişkin yeni bilgiler de ortaya çıktı. Santa Maria Kilisesi'ne yapılan silahlı saldırıyla ilgili gözaltına alınan şüpheliler sağlık kontrolüne getirildi. Yoğun güvenlik önlemleri altında Bayrampaşa Devlet Hastanesi'ne getirilen şüpheliler yapılan sağlık kontrolünün ardından emniyete götürüldü.
30.01.2024 Gündem
e-YDS BAŞVURU VE SINAV TARİHLERİ 2024 | e-YDS başvuruları ne zaman başlıyor? e-YDS başvurusu nasıl yapılır?
e-YDS BAŞVURU VE SINAV TARİHLERİ 2024 | e-YDS başvuruları ne zaman başlıyor? e-YDS başvurusu nasıl yapılır? e-YDS 2024 yılının ilk oturumu için geri sayım başladı. ÖSYM tarafından yapılan YDS ve e-YDS sınav tarihleri ve başvuruların alınacağı tarihler açıklandı. Sınava girmek isteyen adaylar, '2024 e-YDS başvuruları ne zaman başlıyor? e-YDS başvuru tarihleri nedir, nasıl başvurulur?' sorularının cevabını araştırmaya başladı. İşte YDS ve e-YDS başvuru ve sınav tarihleri...
9.01.2024 Bilgi Rehberi
Korku Filmleri 2024: Gelmiş Geçmiş Yerli ve Yabancı En Yeni, İyi, Dehşet Verici ve Ürpertici Korku Filmi Listesi
Korku Filmleri 2024: Gelmiş Geçmiş Yerli ve Yabancı En Yeni, İyi, Dehşet Verici ve Ürpertici Korku Filmi Listesi Geçmişten günümüze sinema dünyasında büyük yer edinen korku filmleri pek çok kişi tarafından izlenen türlerdendir. Birbirinden değişik, ürpertici, meşhur yapımlar işlediği konularla izleyicileri ekran başına kilitliyor. Netflix, BluTV, Amazon Prime gibi pek çok film dizi içerik platformlarında da yer alan korku filmlerini izlemeyi sevenler konuları hakkında bilgi sahibi olmak istiyor. Her geçen gün yeni yerli ve yabancı korku filmleri gösterime girerken film severler izleyecekleri içeriklere karar vermekte zorlanıyor. Yerli ve yabancı en yeni, iyi, dehşet verici korku filmleri listesine ulaşmak için hazırladığımız içeriğe göz atabilirsiniz.
5.01.2024 Kültür Sanat
C ile Başlayan Erkek Bebek İsimleri 2024: C Harfi ile Başlayan Erkek İsimleri ve Anlamları Nelerdir?
C ile Başlayan Erkek Bebek İsimleri 2024: C Harfi ile Başlayan Erkek İsimleri ve Anlamları Nelerdir? Bebek bekleyen anne ve baba adaylarını heyecanın yanında bir de isim telaşı sarıyor. Evlatlarına en güzel, en eşsiz isimleri vermek isteyen aileler derin bir araştırma sürecine giriyorlar. Erkek bebek bekleyen çiftler isim seçme konusunda zorlanıyor. Kulağa hoş gelmesinin yanında aileler keşfedilmemiş, modern çağa uygun, popüler, duyulmamış ve nadir bulunan isimleri tercih ediyor. Aileler isimlerin anlamlarına dikkat ediyor. C harfi ile başlayan erkek isimleri ve anlamları nelerdir? “C ile Başlayan Erkek Bebek İsimleri” içeriğimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.
4.01.2024 Bebek
B ile Başlayan Erkek Bebek İsimleri 2024: B Harfi ile Başlayan Erkek İsimleri ve Anlamları Nelerdir?
B ile Başlayan Erkek Bebek İsimleri 2024: B Harfi ile Başlayan Erkek İsimleri ve Anlamları Nelerdir? Anne ve baba adaylarının üzerine düşündüğü konulardan birisi de isimler. Erkek bebek bekleyen çiftler çocuklarına verecekleri isimlerin en güzel ve en eşsiz olmasını istiyor. Bu yüzden derin ve uzun soluk bir araştırma sürecine giriyorlar. İsimlerin kulağa hoş gelmesinin yanı sıra anlamları üzerinde düşünüyorlar. Bu dönemde karar vermekte zorlanan aileler yakınlarından fikir alıyor. Anne ve baba adayları çocuklarına verecekleri ismin keşfedilmemiş, duyulmamış, modern çağa uygun, popüler ve anlamlı olmalarına özen gösteriyor. B harfi ile başlayan erkek isimleri ve anlamları nelerdir? “B ile Başlayan Erkek Bebek İsimleri” içeriğimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.
4.01.2024 Bebek
M ile Başlayan Erkek Bebek İsimleri 2024: M Harfi ile Başlayan Erkek İsimleri ve Anlamları Nelerdir?
M ile Başlayan Erkek Bebek İsimleri 2024: M Harfi ile Başlayan Erkek İsimleri ve Anlamları Nelerdir? Anne ve baba olmak dünyanın en güzel duygularında bir tanesi. Aile üyesine yeni bir bireyin gelme duygusu anne ve baba adaylarını heyecanlandırıyor. Bebekleri için her şeyin en güzelini yapmaya çalışan çiftler isimleri konusunda da seçici oluyor. Yeni doğacak erkek bebeklerine aileler isim verirken özellikle kulağa hitap ediş şekli ve anlamlarına dikkat ediyor. Hayat boyu taşıyacakları ismi verirken aileler nadir bulunan, duyulmamış, keşfedilmemiş isimleri tercih ediyor. M harfi ile başlayan erkek isimleri ve anlamları nelerdir? “M ile Başlayan Erkek Bebek İsimleri” içeriğimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.
4.01.2024 Bebek
E ile Başlayan Kız Bebek İsimleri 2024: E Harfi ile Başlayan Kız İsimleri ve Anlamları Nelerdir?
E ile Başlayan Kız Bebek İsimleri 2024: E Harfi ile Başlayan Kız İsimleri ve Anlamları Nelerdir? Bebek bekleyen anne ve baba adayları heyecanlarının yanı sıra isim konusunda da büyük heyecan yaşıyorlar. Kız bebeklerine verecek isimleri seçerken aileler konu üzerine derin bir araştırma sürecine giriyor. Bebeklerine verecekleri isim konusunda kulağa hoş gelen ve anlamlarına dikkat eden aileler duyulmamış, nadir bulunan ve değişik isimleri tercih ediyorlar. Hayat boyu taşıyacakları isimlerinin en güzel olması için aileler kararsız kalabiliyor. Kız bebekler için Kur’an’da geçen birbirinden güzel isimler bulunuyor. E harfi ile başlayan kız isimleri ve anlamları nelerdir? “E ile Başlayan Kız Bebek İsimleri” içeriğimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.
4.01.2024 Bebek
İran Hakkında Bilgiler; İran Bayrağı Anlamı, 2024 Nüfusu, Başkenti, Para Birimi Ve Saat Farkı
İran Hakkında Bilgiler; İran Bayrağı Anlamı, 2024 Nüfusu, Başkenti, Para Birimi Ve Saat Farkı İran (İran İslam Cumhuriyeti), 1.648.000 kilometrekarelik alanıyla Asya Kıtasının en büyük ülkelerinden biridir. İran'a komşu olan ülkeler, Türkiye, Türkmenistan, Azerbaycan, Afganistan, Pakistan ve Irak'tır. İran hakkındaki tüm güncel bilgileri sizin için derledik.
3.01.2024 Dünya
Dil Bölümleri ve Meslekleri 2024: Üniversite Yabancı Dil Bölümü ve Meslekleri Nelerdir?
Dil Bölümleri ve Meslekleri 2024: Üniversite Yabancı Dil Bölümü ve Meslekleri Nelerdir? Dil bölümleri yurt dışında çalışmak isteyen, farklı kültür ve dillere ilgisi olan kişilerin tercih ettiği bölümler arasında yer alır. Tercih edilen bölüme göre öğrenciler İngilizce, Fransızca, Almanca, Rusça gibi dillerin gramer bilgisi, kültürü ve edebiyatına dair eğitim verilmektedir. Ayrıca Mütercim-Tercümanlık, Turist Rehberliği gibi alanlarda bu puan türüne ait mesleklerdendir. Dil bölümü mesleklerini tercih eden öğrenciler üniversite geçiş sınavlarında dil testine tabi tutulur. Yabancı dil bölümü ve meslekleri nelerdir? 2024 dil bölümleri ile ilgili detaylı bilgilere sizin için hazırladığımız içerikten ulaşabilirsiniz.
1.01.2024 Eğitim
ÖSYM Başkanı açıkladı: 1,6 milyon adaya ücretsiz hizmet
ÖSYM Başkanı açıkladı: 1,6 milyon adaya ücretsiz hizmet Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy, 2023 yılında sınavlara başvuran depremzede, şehit yakını, gazi ve gazi yakını 1 milyon 614 bin 280 adaya, ücretsiz başvuru, tercih ve yerleştirme hizmeti verildiğini açıkladı.
28.12.2023 Gündem
Turistlere yüksek hesap tuzağı! Darp görüntüleri ortaya çıktı
Turistlere yüksek hesap tuzağı! Darp görüntüleri ortaya çıktı Beyoğlu’nda alkollü eğlence mekanlarına giden turistlere, fazla hesap çıkaran ve ödemeyi yapmayı reddeden müşterileri darp ederek yağmaladıkları iddia edilen şüphelilere yönelik İstanbul merkezli 13 ilde yapılan operasyonda 93 şüpheli yakalanmıştı. Çete üyelerinin turistleri sopalarla darp ettikleri görüntüler ortaya çıktı.
25.12.2023 Haberler
Turistlere yüksek hesap tuzağı! Darp görüntüleri ortaya çıktı
Turistlere yüksek hesap tuzağı! Darp görüntüleri ortaya çıktı Beyoğlu’nda alkollü eğlence mekanlarına giden turistlere, fazla hesap çıkaran ve ödemeyi yapmayı reddeden müşterileri darp ederek yağmaladıkları iddia edilen şüphelilere yönelik İstanbul merkezli 13 ilde yapılan operasyonda 93 şüpheli yakalanmıştı. Çete üyelerinin turistleri sopalarla darp ettikleri görüntüler ortaya çıktı.
25.12.2023 Gündem
Bakan Yardımcısı Yılmaz'dan bir dizide yayınlanan Kur'an kursu sahnesine tepki
Bakan Yardımcısı Yılmaz'dan bir dizide yayınlanan Kur'an kursu sahnesine tepki Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Nazif Yılmaz, RTÜK'e gelen şikayetler üzerine inceleme başlatılan dizi hakkında açıklamalarda bulundu.
22.12.2023 Gündem
Çantasından çıkan 4 şey herkesi ağlattı! Hayatını Osmanlı'ya adayan 'Zenci Musa'
Çantasından çıkan 4 şey herkesi ağlattı! Hayatını Osmanlı'ya adayan 'Zenci Musa' Yaklaşık 2 metrelik boyuyla girdiği her ortamda tüm dikkatleri üzerine çekiyordu. Ancak o sadece fiziksel olarak güçlü değildi, aynı zamanda sağlam bir karaktere de sahipti. Gönüllü olarak katıldığı Trablusgarp Savaşı'nda tanıştığı Kuşçu Başı Eşref ise hayatını tamamen değiştirdi. İşte Türk toprakları için tüm tehlikeli görevleri yerine getiren Zenci Musa'nın vefat ettiğinde çantasından çıkan ve herkesi ağlatan 4 şey.
12.12.2023 Yaşam
Eski Diyanet İşleri Başkanı Lütfi Doğan hayatını kaybetti
Eski Diyanet İşleri Başkanı Lütfi Doğan hayatını kaybetti Eski Diyanet İşleri Başkanı ve İslami İlimleri Araştırma ve Yayma Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Lütfi Doğan 93 yaşında hayatını kaybetti.
4.12.2023 Gündem
Fettah-2 sahneye çıktı! İsrail'i vurabilir, sesten 15 kat daha hızlı
Fettah-2 sahneye çıktı! İsrail'i vurabilir, sesten 15 kat daha hızlı İsrail-Hamas arasında 52 gündür devam eden savaşın ortasında İran, Tel Aviv'i tehdit edecek yeni balistik füze Fettah-2'yi duyurdu. İsrail'in menzilinde olduğu füzenin hava savunma sistemlerini kolayca alt edebildiğini belirtildi.
27.11.2023 Dünya
Düğünde bile ders çalıştı, 44 dil öğrendi! 'Bu yöntemle 2-3 ayımı alıyor'
Düğünde bile ders çalıştı, 44 dil öğrendi! 'Bu yöntemle 2-3 ayımı alıyor' Farklı dillerde dinlediği şarkıların anlamlarını merak ediyor, gittiği turistik bölgelerde konuşulanları anlamaya çalışıyordu. Komşusunun hediye ettiği Almanca masal kitabı bir anda hayatını baştan aşağıya değiştirdi. DHA'nın gündeme taşıdığı 44 dil bilen Enis Tataroğlu, "Bir dili öğrenmem 2-3 ayımı alıyor. Sırada 23 dil daha var. Bu benim bitmek bilmeyen bağımlılığım" diyerek bunu nasıl başardığını SEN ANLAT için anlattı.
1.11.2023 Yaşam
Atatürk’ün ilk ve son başvekilleri
Atatürk’ün ilk ve son başvekilleri İki Kurtuluş Savaşı kahramanı... Biri Batı Cephesi Komutanı İsmet Paşa, diğeri Ege Bölgesi’nde örgütlenme çalışmaları yürüten Galip Hoca... Biri Atatürk’ün ilk başvekili İnönü, diğeri son başvekili Bayar...
29.10.2023 Gündem
Cumhuriyet’in Yüzyılı: Öncü kadınlar
Cumhuriyet’in Yüzyılı: Öncü kadınlar Cumhuriyet’le birlikte kadınlar sosyal ve siyasal alanda birçok hak kazanırken Cumhuriyet’in açtığı bu yolu, başarılarıyla taçlandırdılar. Yüz yıldır sanattan bilime, spordan iş hayatına, birçok alanda ülkemizin gelişimine önemli katkılar sağladılar
29.10.2023 Gündem
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş 'Mevlid-i Nebi ve 1461 Hafız Toplu İcazet Merasimi'ne katıldı
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş 'Mevlid-i Nebi ve 1461 Hafız Toplu İcazet Merasimi'ne katıldı Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Trabzon'da "2023 yılı Mevlid-i Nebi ve 1461 Hafız Toplu İcazet Merasimi"ne katıldı.
2.10.2023 Gündem
ALFABE Sırası (Alfabetik Sıralama): Türk Alfabesinde Bulunan Harfler Nelerdir? ABC... İle Başlayan Alfabe Tablosu ve Sırası
ALFABE Sırası (Alfabetik Sıralama): Türk Alfabesinde Bulunan Harfler Nelerdir? ABC... İle Başlayan Alfabe Tablosu ve Sırası İlkokula ilk başlandığında karşımıza çıkan alfabedeki her bir harf dildeki seslere karşılık gelir. Okula yeni başlayan öğrencilerin öğrendiği ilk konulardan birisi de alfabe sıralamasıdır. Günümüzden 5 bin yıl öncesine ulaşan alfabenin tarihi Sümerlilere dayanır. Türk alfabesi Ural Altay dil ailesindendir. Türkçe’de toplamda 29 harf vardır. Bunların 21'i sessiz iken 8'i sesli harftir. Latin harfleri dikkate alınarak düzenlenen Türkçe Alfabe1928 yılında kabul edilmiştir. Alfabetik sıralama nasıldır? Türkçe alfabede kaç harf var? A'dan Z'ye alfabemizde harflerin sıralaması için “Alfabe ve Harfler” içeriğimize göz atabilirsiniz.
26.09.2023 Eğitim

Benzer Haber Etiketleri

Farsça ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.