Fatih Birol

Fatih Birol

Son dakika Fatih Birol haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan Fatih Birol gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan Fatih Birol haber sayfamızda...

Fatih Birol

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 754 fatih birol haberi bulunmuştur.
Bakan Dönmez'den elektrik üretimi açıklaması
Bakan Dönmez'den elektrik üretimi açıklamasıEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, MÜSİAD Uluslararası Enerji Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, "Özellikle son dönemde yeni yapılan binalarımızda mutfakta kullanılan ocaklar elektrikle çalışıyor. Elektrik bizim için ikincil bir kaynak. Yani başka bir kaynak tarafından üretilmesi gerekiyor. Buradan inşaat sektörüne bir çağrıda bulunmak istiyorum. Yeni yapılarda mutfaklarda pişirme yöntemlerini elektrikle değil doğal gazla pişirmeye uygun bir şekilde inşa etmemiz kaynaklarımızı daha verimli ve etkin kullanılmasını sağlayacaktır. Eğer burada bir mesafe kat edemezsek bununla ilgili bir düzenleme de yapabiliriz" dedi.
20.05.2022Ekonomi
Petrol bugün kaç dolar?
Petrol bugün kaç dolar?Uluslararası Enerji Ajansı'nın (IEA) acil durum rezervlerinden piyasaya petrol vermesi arz tarafında aksaklık olacağına dair süregelen endişeleri dengeleyemedi. Ham petrol fiyatı bahsi edilen duruma bağlı olarak bugün yukarı yönlü hareket ediyor.
7.04.2022Uzmanpara
Petrol fiyatları sert geriledi
Petrol fiyatları sert gerilediPetrol fiyatları, Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) petrol üretimini yükseltme sözü vermesiyle dalgalı bir seyir izliyor.
10.03.2022Uzmanpara
Petrol fiyatlarındaki düşüşün nedeni belli oldu!
Petrol fiyatlarındaki düşüşün nedeni belli oldu!Akaryakıt fiyatları, Rus petrol arzında kesinti yaşanacağı endişesiyle yükselmişti. Dün gece fiyatlarda ani bir değişim yaşandı ve fiyatlar sert geriledi. Peki fiyatlar neden düştü. İşte petroldeki düşüşün perde arkası...
10.03.2022Ekonomi
'Piyasaya petrol getirmeye hazırız'
'Piyasaya petrol getirmeye hazırız'Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başkanı Fatih Birol, IEA üyelerinin rezervlerinden ek satış yaparak piyasaya daha fazla petrol getirmeye hazır olduklarını, IEA'nın bir eylem planı ortaya koyacağını söyledi.
9.03.2022Uzmanpara
Gelen doğal gazda ABD'nin payı arttı
Gelen doğal gazda ABD'nin payı arttıEnerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) verilerine göre geçen yıl aralık itibarıyla Türkiye'nin ithal ettiği doğal gazda ABD'nin payı yüzde 17'ye yükseldi.
3.03.2022Ekonomi
IEA'dan OPEC+'a üretim çağrısı
IEA'dan OPEC+'a üretim çağrısıUluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başkanı Fatih Birol, OPEC+ ve müttefiki ülkelerin ortaya koydukları üretim hedefleri ile gerçekleşen üretim arasındaki farkı kapatma çağrısında bulundu.
16.02.2022Uzmanpara
Enerji ile elektrikli araçlar hangi yolda buluşur?
Enerji ile elektrikli araçlar hangi yolda buluşur? Dünyada elektrikli araçlar pazarının hızla büyümesi, enerji sektörünü de doğrudan etkiliyor. Uzun vadede enerji jeopolitiğine etkisinin yanı sıra, kısa ve orta vadede enerji sektörünün kaynaktan tüketime kadar bütün döngüsünde yeni bir değişimi de tetikliyor.
1.02.2022Vitrin
'Otomobil satışlarındaki elektrikli araçların oranı yüzde 10'a yaklaştı'
'Otomobil satışlarındaki elektrikli araçların oranı yüzde 10'a yaklaştı'Türkiye’de ve dünyada elektrikli araçların geleceğinin ele alındığı ‘Türkiye Elektrikli Araçlar Görünümü’ konferansı Sabancı Üniversitesi İstanbul Uluslararası Enerji ve İklim Merkezi (IICEC) ev sahipliğinde düzenlendi. Konferansın açılış konuşmasını gerçekleştiren Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başkanı Dr. Fatih Birol, ‘’2018-2019 yılında dünyada satılan her yüz arabanın sadece 2 tanesi elektrikliydi. 2021 itibarıyla bu rakamın yüzde 10’a yaklaştığını görüyoruz" dedi
28.12.2021Otomobil
İklim değişikliğine çözüm, enerji sektöründen geçiyor
İklim değişikliğine çözüm, enerji sektöründen geçiyorUfuktan yeni bir dünya enerji sistemi doğuyor. Son 30 yılda dünya enerji piyasasına baktığınızda, yüzde 80’i fosil yakıtlar, kömür, doğalgaz ve petrol. Bu hiç değişmedi ama bir değişim başladı ve hızlı bir şekilde devam ediyor. Bunun hızının ne kadar olacağını belirleyenlerden biri Glasgow ve akabindeki hükümet kararları olacak. İklim değişikliğine neden olan emisyonların yüzde 80’i enerjiden geliyor. İklim değişikliğine bulunacak çözüm, enerji sektöründen geçiyor. Diğer kalan yüzde 20 tarım vs. bunlar son derce küçük paya sahip. Bunun için de enerji sektöründe müthiş bir dönüşüme ihtiyaç var.
30.11.2021Vitrin
Taş devri taş bittiği için bitmedi
Taş devri taş bittiği için bitmediKüresel ekonomi bir süredir petrol şokunu yaşıyor. Enerji fiyatlarında devam eden artış nedeniyle birçok ülkede enflasyon artıyor. Petrol fiyatlarındaki artışın durması için üreticilerden bir adım gelmeyince önde gelen tüketiciler harekete geçtiler ve stratejik rezervlerinden piyasaya verme kararı aldılar. Karar etkili oldu ve fiyatlar bir nebze de olsa geriledi.
30.11.2021Ekonomi
Orta Doğu ekonomileri temiz enerji için arayışta
Orta Doğu ekonomileri temiz enerji için arayıştaUluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başkanı Fatih Birol, bazı petrol üreticisi ülkelerin temiz enerjiye geçişin önlenemeyeceğinin farkında olduğunu ve buna uygun yol haritası oluşturmaya çalıştıklarını belirtti.
16.11.2021Uzmanpara
‘Yeni bir enerji sistemi doğuyor’
‘Yeni bir enerji sistemi doğuyor’İklim ve enerji alanındaki küresel gelişmeler ve Türkiye’ye etkileri, Sabancı Center’da, Dünyada Enerji ve İklim Trendleri ve Türkiye’ye Yansımaları başlığı ile düzenlenen IICEC Konferansı’nda ele alındı.
13.11.2021Ekonomi
Paris Anlaşması yarın Türkiye'de yürürlüğe girecek
Paris Anlaşması yarın Türkiye'de yürürlüğe girecekKüresel sıcaklık artışının bu yüzyılın sonunda 1,5 dereceyle sınırlandırılmasını hedefleyen Paris Anlaşması, yarın Türkiye'de yürürlüğe girecek.
9.11.2021Ekonomi
‘Taahhütlere uymamaya 2023’te yaptırım olabilir’
‘Taahhütlere uymamaya 2023’te yaptırım olabilir’Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 26. Taraflar Konferansı (COP26) ikinci haftasına girerken, aktivistler de dünya liderlerinin küresel iklim krizine karşı eyleme geçmesi talebiyle protesto gösterilerine devam ediyor. COP26’nın ikinci haftasında, Rusya, Yeni Zelanda, Güney Afrika ve Türkiye’den bakanların konuşma yapması bekleniyor. Ormanların kurtarılması, fosil yakıt finansmanının durdurulması, kömür tüketiminin azaltılması ve Paris Anlaşması’nın etkili hale getirilmesi gibi konularda tartışan siyasi lidelerin bu hafta da müzakerelere devam edeceği belirtildi. Ayrıca, dünya liderleri, kraliyet ailesi üyeleri ve Hollywood yıldızlarının katıldığı COP26’ya bu hafta eski ABD başkanı Barack Obama’nın gelmesi bekleniyor.
8.11.2021Gündem
İklim değişikliğine uymayan ülkeler uyarılacak
İklim değişikliğine uymayan ülkeler uyarılacakUluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başkanı Fatih Birol, iklim değişikliğiyle mücadelede ülkelerin verdiği taahhütlerin izleneceğini ve 2023'teki iklim zirvesinde taahhütlerini yerine getirmeyen ülkeleri uyarma konusunda bir yaptırım olacağını bildirdi.
7.11.2021Uzmanpara
‘Su ayak izimizi iyileştirdik’
‘Su ayak izimizi iyileştirdik’Küresel sıcaklık artışının önemli gündem maddesi olduğu Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı COP26’da konuşma yapan Eczacıbaşı Topluluğu CEO’su Atalay Gümrah, Türkiye’nin sıcaklık ortalamalarının artışı neticesinde su kaynakları üzerindeki baskının yoğunlaştığı bir coğrafyada yer aldığına dikkat çekti. İklim değişikliğinin başlıca neticelerinden biri olan su kaynaklarının azalışı nedeniyle Eczacıbaşı Topluluğu olarak çalışma biçimlerini değiştirdiklerini belirten Gümrah, “Su ayak izimizi kayda değer oranda iyileştirmeyi başardık” dedi.
6.11.2021Vitrin
Kömürden çıkış için anlaştılar, ama...
Kömürden çıkış için anlaştılar, ama...COP26 beşinci gününde fosil yakıtlardan temiz enerjiye geçişe odaklandı. Kömürden çıkış koalisyonunun oluşturulması heyecan yaratsa da, dünyanın en büyük kömür üreticilerinin kömür kullanımını durdurma noktasında taahhüt vermemesi hayal kırıklığı yarattı
5.11.2021Dünya
Küresel Metan İttifakı'na katılan ülke sayısı arttı
Küresel Metan İttifakı'na katılan ülke sayısı arttıKüresel metan emisyonlarının 2030'a kadar yüzde 30 azaltılmasını amaçlayan Küresel Metan İttifakı'na katılan ülkelerin sayısı 100'ü aştı.
3.11.2021Uzmanpara
Küresel Metan İttifakı'na 100'den fazla ülke imza attı
Küresel Metan İttifakı'na 100'den fazla ülke imza attıKüresel metan emisyonlarının 2030'a kadar yüzde 30 azaltılmasını amaçlayan Küresel Metan İttifakı'na katılan ülkelerin sayısı 100'ü aştı. ABD İklim Özel Temsilcisi John Kerry, 'Metan emisyonlarının azaltılması için 100'ün üzerinde ülke 300 milyon dolardan fazla finansal destek sağlayacak' dedi.
2.11.2021Ekonomi
'Dünya sürdürülemez bir şekilde toparlanıyor'
'Dünya sürdürülemez bir şekilde toparlanıyor'Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başkanı Fatih Birol, "Salgının (Kovid-19) neden olduğu ekonomik krizden dünyanın dengesiz, eşitsiz ve sürdürülemez bir şekilde toparlandığına şahit oluyoruz" dedi.
28.10.2021Uzmanpara
'İklim değişikliğini önlemek için temiz enerji yatırımları 3 katına çıkmalı'
'İklim değişikliğini önlemek için temiz enerji yatırımları 3 katına çıkmalı'İklim değişikliğiyle mücadelede emisyonların 2030'a kadar yarıya indirilebilmesi için bu dönemde temiz enerji yatırımlarının en az 3 katına çıkması ve bu yatırımların yüzde 70'inin gelişmekte olan ekonomilerde gerçekleşmesi gerektiği öngörülüyor.
13.10.2021Ekonomi
Listedeki tek Türk’e bakandan tebrik
Listedeki tek Türk’e bakandan tebrikUluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başkanı Fatih Birol, Time dergisinin belirlediği 2021 yılı dünyanın en etkili 100 kişisi listesindeki tek Türk  oldu.
17.09.2021Ekonomi
En etkili 100 kişi listesinde bir Türk
En etkili 100 kişi listesinde bir TürkDünyanın en saygın haber ve politika dergilerinden biri olan Time, 2021 yılının en etkili 100 kişisini açıkladı.
16.09.2021Dünya
Time, en etkili 100 kişiyi açıkladı: Listede bir Türk var
Time, en etkili 100 kişiyi açıkladı: Listede bir Türk varDünyanın en saygın haber ve politika dergilerinden biri olan Time Dergisi 2021 yılının en etkili 100 kişisini açıkladı. Listede Rus muhalif Aleksey Navalny, oyuncu Scarlett Johansson ve Tesla CEO’su Elon Musk yer alırken, en etkili 100 kişi arasında Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başkanı Fatih Birol da yer alıyor.
15.09.2021Dünya

Benzer Haber Etiketleri

Fatih Birol ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.