Fay Hattı

Fay Hattı

Son dakika fay hattı haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan fay hattı gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan fay hattı haber sayfamızda...

Fay Hattı

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 1.067 fay hatti haberi bulunmuştur.
Celal Şengör'ü şaşırtan deprem sorusu! 'Nasıl yapacağız onu?'
Celal Şengör'ü şaşırtan deprem sorusu! 'Nasıl yapacağız onu?'Akademisyen, jeolog ve bilim insanı Celal Şengör'e sorulan soru sosyal medyada gündem oldu. Şengör'e, "Fay hatlarını söküp taşırsak depremin önüne geçmiş olur muyuz?" sorusu soruldu.
29.04.2021Haberler
Celal Şengör'ü şaşırtan deprem sorusu! 'Nasıl yapacağız onu?'
Celal Şengör'ü şaşırtan deprem sorusu! 'Nasıl yapacağız onu?'Akademisyen, jeolog ve bilim insanı Celal Şengör'e sorulan soru sosyal medyada gündem oldu. Şengör'e, "Fay hatlarını söküp taşırsak depremin önüne geçmiş olur muyuz?" sorusu soruldu.
29.04.2021Gündem
TOKİ Başkanı Ömer Bulut, İzmir'de depremzedeler için yapılan konut  inşaatlarını inceledi
TOKİ Başkanı Ömer Bulut, İzmir'de depremzedeler için yapılan konut inşaatlarını incelediToplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ömer Bulut, 30 Ekim'de İzmir'in Seferihisar ilçesinde meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki depremde evleri hasar görenler için Bayraklı ilçesindeki rezerv alanda ve binaların yıkıldığı bölgedeki 7 proje alanında devam eden çalışmaları yerinde inceleyerek bilgi aldı.
28.04.2021Gayrimenkul
Depremin izini yapay zekâyla sürecek
Depremin izini yapay zekâyla sürecekYapay öğrenme, teorik fizik ve kuantum bilgi işleme alanlarında çalışan Boğaziçi Üniversitesi akademisyenlerinden Arkadaş Özakın, yapay zeka ile faylardaki ‘hayalet depremlerin’ izini sürerek faylardan daha hassas bilgiler gelmesini sağlayacak.
13.04.2021Gündem
NASA, Mars'ta 'iki büyük' deprem bildirdi!
NASA, Mars'ta 'iki büyük' deprem bildirdi!NASA yeni yaptığı bir açıklama ile Mars'ta gerçekleşen depremleri gözler önüne serdi. En son 2019 yılında görülen büyük depremlere bir yenisi daha eklendi.
4.04.2021Teknoloji
Son dakika... Bir ay içinde aynı yerde büyük deprem!
Son dakika... Bir ay içinde aynı yerde büyük deprem!Pasifik Ateş Çemberi üzerinde bulunan Yeni Zelanda'ya bağlı Kermadec Adaları'nda bugün 6.3 büyüklüğünde bir sarsıntı gerçekleşti. Bölgede Mart ayı başında 8.1 ve 7.4 büyüklüğünde depremler yaşanmıştı.
1.04.2021Dünya
İstanbul'da 20 yaşın üzerinde 3,1 milyon adet konut bulunuyor
İstanbul'da 20 yaşın üzerinde 3,1 milyon adet konut bulunuyorİstanbul'daki her 10 binadan 7'si 20 yaşın üzerinde olurken, kentte yapım tarihi 2000 yılı ve öncesine ait bu binalarda bulunan konut sayısı 3,1 milyon adedi aşıyor. Bu alanda 39 bin 786 adet binayla Fatih başı çekerken, Fatih'i 35 bin 353 ile Üsküdar ve 34 bin 618 ile Bağcılar izliyor.
23.03.2021Emlak
İstanbul'da 20 yaşın üzerinde 3,1 milyon adet konut bulunuyor
İstanbul'da 20 yaşın üzerinde 3,1 milyon adet konut bulunuyorİstanbul'daki her 10 binadan 7'si 20 yaşın üzerinde olurken, kentte yapım tarihi 2000 yılı ve öncesine ait bu binalarda bulunan konut sayısı 3,1 milyon adedi aşıyor.
23.03.2021Ekonomi
Bakan Kurum: Depremle mücadele terörle mücadele kadar önemlidir
Bakan Kurum: Depremle mücadele terörle mücadele kadar önemlidirÇevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Biz bakanlık olarak, depremle mücadeleyi sadece bir istikbal mücadelesi olarak değil, dahası istiklal mücadelesi olarak görüyoruz. Depremle mücadele terörle mücadele kadar önemlidir. Bir milli güvenlik meselesidir. Hatta terörün ve savaşların bile bu millete yapamadığını, maalesef deprem yapabilir diyoruz." ifadesini kullandı.
16.03.2021Siyaset
Daha büyük deprem olabilir
Daha büyük deprem olabilirYeni Zelanda’da önceki gece Kuzey Adası yakınlarında ilk olarak meydana gelen 7.2’lik depremin ardından birkaç saat içerisinde en büyüğü 8.1 büyüklüğünde olmak üzere toplam 4 deprem oldu.
6.03.2021Dünya
Son dakika... 8.1 ve 7.4 büyüklüğünde depremler oldu! Tsunami bekleniyor
Son dakika... 8.1 ve 7.4 büyüklüğünde depremler oldu! Tsunami bekleniyorGelen son dakika haberine göre; Yeni Zelanda’ya bağlı Kermadec Adaları’nda yaşanan deprem fırtınasının ardından tsunami alarmı verildi, sahilde yaşayanlardan acilen evlerini terk edip yüksek yerlere çıkmaları isteniyor.
5.03.2021Dünya
Türkiye Deprem Haritası: Deprem Bölgeleri Nerelerdir? 1. 2. 3. 4. Ve 5. Derece Deprem Bölgeleri
Türkiye Deprem Haritası: Deprem Bölgeleri Nerelerdir? 1. 2. 3. 4. Ve 5. Derece Deprem BölgeleriTürkiye üzerinden detaylı bir şekilde deprem haritası çıkarabilmek ya da yorumlayabilmek ve her bölge nezdinde meydana gelebilecek depremin şiddet derecesini belirleyebilmek, hangi yerlerin deprem bölgesi olduğunu bilmek, büyük önem arz etmektedir. Bu nedenden dolayı deprem nedir, nasıl oluşur ve Türkiye genelinde meydana gelebilecek depremlerin 1. 2. 3. 4. veya 5. gibi hangi derece deprem bölgesinde olup olmadığını öğrenebilmek için hazırladık.
16.09.2020Haritalar
Son dakika! Yunanistan depreminden sonra korkutan Türkiye iddiası
Son dakika! Yunanistan depreminden sonra korkutan Türkiye iddiasıBir son dakika haberine göre; Yunanistan'ın Larisa şehrinde meydana gelen 6.2 büyüklüğündeki depremi değerlendiren İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) Müdürü ve Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Sözbilir, "Bu bölgede depremler birbirini tetikleyecek şekilde oluyor. Bizim tarafa doğru geldiğimizde Kuşadası tarafında, Büyük Menderes havzasındaki fayların tabi ki bu depremlerle birlikte tetiklenme olasılıkları var. Aynı zamanda Samos Fayı’nın düşen bloğunda Tuzla, Gülbahçe, Seferihisar gibi faylarımız var. Bunların da tetiklenme tehlikesi var" dedi.
3.03.2021Gündem
Yunanistan'da şiddetli deprem!
Yunanistan'da şiddetli deprem!Yunanistan'da meydana gelen 6.3 büyüklüğündeki deprem aralarında Türkiye'nin de bulunduğu yedi ülkede daha hissedildi. Larisa yakınlarındaki depremin merkez üssü, Gökçeada'ya yaklaşık 300 kilometre uzaklıkta. Yunan medyası, panikle sokağa fırlayanların görüntülerini ekrana getiriyor. 18 dakika sonra gerçekleşen artçı şokun büyüklüğü ise 5.1 oldu.
3.03.2021Haberler
Son dakika! Alarma geçtiler! 6.3'ten sonra yeni deprem olabilir...
Son dakika! Alarma geçtiler! 6.3'ten sonra yeni deprem olabilir... Gelen bir son dakika haberine göre Yunanistan'da meydana gelen 6.3 büyüklüğündeki deprem aralarında Türkiye'nin de bulunduğu yedi ülkede daha hissedildi. Merkez üssü Larisa yakınları olan sarsıntının ardından çok sayıda artçı deprem gerçekleşti, en büyükleri 5.3 olarak ölçüldü. Yunan bilim insanları, aynı bölgede yine 6 civarında yeni bir deprem olabileceği uyarısını yapıyor.
3.03.2021Dünya
Orojenez Nedir, Nasıl Oluşur? Orojenez Türkiye'de Nerelerde Görülür?
Orojenez Nedir, Nasıl Oluşur? Orojenez Türkiye'de Nerelerde Görülür?Birçok insan şehrinde veya yakınında bulunan dağların nasıl meydana geldiği hakkında bilgi sahibi olmak istemektedir. Özellikle üniversite sınavlarında giriş sırasında veya başak bir durum içerisinde oldukça Orojenez oldukça önemli olmaktadır. Bireyler orojenez hakkında sordukları sorulan soruların başında Orojenez nedir, nasıl oluşur? Orojenez Türkiye'de nerelerde görülür? Soruları gelmektedir. İşte, merak edilen tüm detaylar.
17.02.2021Eğitim
Son dakika... Milli Eğitim Bakanlığı verecek! Bu iki ilden başlayacak
Son dakika... Milli Eğitim Bakanlığı verecek! Bu iki ilden başlayacakGelen son dakika haberine göre, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Ortaöğretim Genel Müdürlüğü ile Türkiye Kızılay Derneği arasında imzalanan protokol gereği, pansiyonlu okullarda görev yapan yönetici ve nöbetçi belletmenlere yönelik "Güvenli Yaşam Eğitimi" kapsamında afet eğitimleri verilecek.
10.02.2021Gündem
Gülbahçe’ye yapılaşma yasağı
Gülbahçe’ye yapılaşma yasağıDEÜ Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir kentin 30 Ekim’de sarsılmasının ardından, sıcak suyun çıktığı Gülbahçe’de fayın deprem üretme riski taşıması nedeniyle yapılaşma yasağı getirildiğini kaydetti
9.02.2021Ege
Son dakika... Fay hattı kırılıyor! Türkiye'ye karşı bir uçak gemisi daha...
Son dakika... Fay hattı kırılıyor! Türkiye'ye karşı bir uçak gemisi daha...Ege Denizi'nde ilk kez Fransız Rafale jetlerinin uçtuğu gün Yunan medyası sevinç çığlıkları atarak bir başka gelişmeyi duyurdu. Fransa'nın ardından bir başka ülke daha Doğu Akdeniz'e uçak gemisi gönderiyor.
6.02.2021Dünya
KORKUTAN AÇIKLAMA
KORKUTAN AÇIKLAMASarıgöl’de, 18 Ekim’deki selin ardından fay hattında yarık oluştu. Fayın yılda 10 santimetre hareket ettiği belirtildi, yapılaşma yasağı getirilmesi istendi
5.02.2021Ege
Saniye saniye izliyorlar! 'Sürekli hareket halinde'
Saniye saniye izliyorlar! 'Sürekli hareket halinde'Manisa'nın Sarıgöl ilçesinde, geçen yıl 18 Ekim'deki sağanak yağışın neden olduğu selin ardından fay hattı üzerinde büyük yarık ve çukurlar oluştu. Fay hattı üzerine GPS takip sistemi kuran uzmanlar, saniye saniye izledikleri fayın yılda 10 santimetre hareket ettiğini tespit etti.
4.02.2021Haberler
Fay hattındaki hareket GPS'le izlendi; 'Sürekli hareket var'
Fay hattındaki hareket GPS'le izlendi; 'Sürekli hareket var'Manisa'nın Sarıgöl ilçesinde, geçen yıl 18 Ekim'deki sağanak yağışın neden olduğu selin ardından fay hattı üzerinde büyük yarık ve çukurlar oluştu. Fay hattı üzerine GPS takip sistemi kuran uzmanlar, fayın yılda 10 santimetre hareket ettiğini tespit ederken, Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) Müdürü ve Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Sözbilir, "Hareket sürekli var, yıkıcı deprem yok" açıklamasında bulundu.
4.02.2021Gündem
Saniye saniye izliyorlar! 'Sürekli hareket halinde'
Saniye saniye izliyorlar! 'Sürekli hareket halinde'Manisa'nın Sarıgöl ilçesinde, geçen yıl 18 Ekim'deki sağanak yağışın neden olduğu selin ardından fay hattı üzerinde büyük yarık ve çukurlar oluştu. Fay hattı üzerine GPS takip sistemi kuran uzmanlar, saniye saniye izledikleri fayın yılda 10 santimetre hareket ettiğini tespit etti.
4.02.2021Gündem
Marmara Denizi'nin 3 metre derinliğinde bulundu! Deprem yüzünden olabilir
Marmara Denizi'nin 3 metre derinliğinde bulundu! Deprem yüzünden olabilirMarmara Denizi'nde Kibatos Kalesi 2019'da yaklaşık 3 metre derinlikte tespit edilen, Bizans döneminin önemli yapılarından Kibatos Kalesi'nin geçmişi, araştırmalarla gün yüzüne çıkarılıyor. Gelen son dakika haberine göre; yer alan yapıya dair Kültür ve Turizm Bakanlığının izniyle başlatılan 'Yalova Kıyıları Antik Liman ve Sualtı Yüzey Araştırması' kapsamında önemli bilgilere ulaşıldı.
2.02.2021Haberler
Son dakika... Marmara Denizi'nin 3 metre derinliğinde bulundu! Deprem yüzünden olabilir
Son dakika... Marmara Denizi'nin 3 metre derinliğinde bulundu! Deprem yüzünden olabilirMarmara Denizi'nde Kibatos Kalesi 2019'da yaklaşık 3 metre derinlikte tespit edilen, Bizans döneminin önemli yapılarından Kibatos Kalesi'nin geçmişi, araştırmalarla gün yüzüne çıkarılıyor. Gelen son dakika haberine göre; yer alan yapıya dair Kültür ve Turizm Bakanlığının izniyle başlatılan 'Yalova Kıyıları Antik Liman ve Sualtı Yüzey Araştırması' kapsamında önemli bilgilere ulaşıldı.
2.02.2021Gündem

Benzer Haber Etiketleri

depremfay hattıtürkiyeyunanistanson dakika haberler

Fay Hattı ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.