Hasan Ali Yücel

Hasan Ali Yücel

Öğretmen, eski Milli Eğitim Bakanı, Köy Enstitüleri'nin kurucusu. Hasan Âli Yücel 17 Aralık 1897'de İstanbul'da doğdu. Aslen Göreleli olan babası; Ertuğrul Fırkateyni'nin kaptanı olan Amiral Osman Bey'in oğlu Ali Rıza Bey'dir, annesi Neyire Hanım ve eşi Gülsüm Refika Hanım'dır. Eğitim yaşamını sırasıyla Mekteb-i Osmani, Vefa İdadisi, Cağaloğlu Darülmuallimin-i Âli'ye (Yüksek Öğretmen Okulu) okullarında sürdürdü. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü'nü bitirdi ve 19 Aralık 1922'de öğretmenliğe başladı. 12 Temmuz 1932 tarihinde Türk Dili Tetkik Cemiyeti'nin (Türk Dil Kurumu) kurulmasıyla Hasan Âli Yücel etimoloji kolu başkanlığına getirildi. 1935 yılında Cumhuriyet Halk Partisi'nden, İzmir Milletvekili olarak Meclise girdi, ard arda dört dönem milletvekilliği yaptı. Bakanlık dönemi28 Aralık 1938'de Hasan Âli Yücel, 2. Celal Bayar hükümetinde Milli Eğitim Bakanlığı'na getirildi. Üniversite reformu (Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi'nin kurulması, Yüksek Mühendis Okulu'nun İTÜ'ye dönüştürülmesi ve Ankara Tıp Fakültesi'nin kurulması), Köy Enstitüleri'nin kurulması, Dünya klasiklerinin Türkçeye çevrilmesi ve ilk resmi ve telifli Türkçe ansiklopedi olan İnönü Ansiklopedisi'nin ön çalışmaları onun bakanlığı döneminde gerçekleşmiştir. Devlet Konservatuvarının kurulması (20 Mayıs 1940), Türkiye'nin UNESCO'ya girişi onun çabaları sonucunda olmuştur. Dört yıllık çabaları sonucunda 25 Haziran 1946'da Üniversiteler Yasası çıkartılır. "Bu yasayla, yüksek öğretim kurumlarının Bakanlıkla olan "sıkı bağı" önemli ölçüde gevşetilmiş, mevcut kuruluşlar yapısal bir bütünlüğe kavuşturulmuş, böylece üniversiteye organik bir karakter kazandırılmıştır. Bu yasanın getirdiği bir başka sonuç da, "dışarıdan gerilim" yerine "içeriden denetim"in getirilmiş olmasıdır. Ankara Üniversitesi de bu yasanın sonucu olarak kurulmuştur." Oğlu şair Can Yücel, babası için "Hayatta Ben En Çok Babamı Sevdim" adlı şiirini yazmıştır. Son yılları5 Ağustos 1946'da 7 yıl 5 ay sürdürdüğü Milli Eğitim Bakanlığı görevinden istifa etti. İstifasından sonra gazetecilik görevine döndü. 26 Şubat 1961 tarihinde konuk olarak kaldığı Prof. Dr. Tevfik Sağlam'ın evinde öldü. 2 Mart 1961 tarihinde Cebeci Asri Mezarlığı'nda toprağa verildi. Hasan Âli Yücel, şair Can Yücel'in babasıdır.

Hasan Ali Yücel

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 934 hasan ali yucel haberi bulunmuştur.
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile ilgili şiirler! 2,3,4 kıtalık 23 Nisan şiirleri
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile ilgili şiirler! 2,3,4 kıtalık 23 Nisan şiirleri23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı için meraklı arayış başladı. Öncesinde hazırlıklara başlayan öğrenciler, tercihe göre 2,3,4 kıtalık 23 Nisan şiirleri araştırıyor. Bu yıl koronavirüs salgınından dolayı büyük etkinliklerin gerçekleşmeyeceği 23 Nisan gününde online olarak kutlamalar yapılacağı öngörülüyor. İşte uzaktan eğitimde paylaşabileceğiniz en güzel 23 Nisan şiirleri...
15.04.2021Gündem
Bir şiir: 23 Nisan
Bir şiir: 23 NisanSenin ve arkadaşların için armağan edilmiş bayram, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı. Adı bile güzel ve özel.
Her şey sende gizli şiiri - Can Yücel
Her şey sende gizli şiiri - Can YücelCan Yücel, gerçekten de tüm zamanlarda okunmuş, hissedilmiş şiirleri kaleme alan, edebiyatımızın önemli bir şairidir. Can Yücel, 7 yıl Milli Eğitim Bakanlığı yapan Hasan Ali Yücel’in oğludur. Can Yücel “Her Şey Sende Gizli” şiirinde insanın dertlerine ancak kendinin derman olacağını anlatmaya çalışmıştır. İşte Her şey sende gizli şiirinin sözleri.
6.04.2021Şiirler
Bornova kütüphaneleri  çocukları ağırlayacak
Bornova kütüphaneleri çocukları ağırlayacakBornova Belediyesi, 57. Kütüphaneler Haftası kapsamında, 4-14 yaş arası çocuklara da aktivitelerle renkli bir hafta yaşatacak.
26.03.2021Ege
Her şey sende gizli şiiri - Can Yücel
Her şey sende gizli şiiri - Can Yücel1926 yılında İstanbul`da doğdu. Türkiye'nin ilk Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel'in oğlu olan Can Yücel, orta öğrenimini Ankara Erkek Lisesi'nde tamamladıktan sonra, Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Klasik Filoloji Bölümü'nde okudu. İngiltere'de Cambridge Üniversitesi`nde eğitimini sürdüren Yücel, bir süre Londra'da BBC Radyosu'nda çalıştı. Türkiye'ye dönüşünde Bodrum'da turist rehberliği yapan Yücel, daha sonra İstanbul'a yerleşti ve bağımsız çevirici olarak yaşamını sürdürdü.Şair pek çok şiiriyle Türk edebiyatında adından söz ettirmiştir. Her şey sende gizli şiiri de şairin sevilen şiirlerinden birisidir. İşte Her şey sende gizli şiirinin sözleri.
24.03.2021Şiirler
Milli ile evrenseli sentezleyen aydın
Milli ile evrenseli sentezleyen aydınKapsamlı bir Hasan Âli Yücel biyografisi yazan Bora onu şöyle tanımlıyor: “Çok sevip saydığı Ziya Gökalp’ten farklı olarak, kültür ile uygarlık arasında bir ‘iş bölümü’ aramıyor, ikisinin tamamen uyumlu bir milli-evrensel sentezinde hamur olabileceğini düşünüyor. İyimser bir modernizm, diyebiliriz...”
26.02.2021Kültür Sanat
Adsız çeşme şiiri - Hasan Ali Yücel
Adsız çeşme şiiri - Hasan Ali YücelTürk edebiyatına ve Türk milli eğitimine büyük katkıları olan Hasan Ali Yücel şair kimliği ile de tanınır. Yazarın Adsız çeşme isimli şiirinde vurgulanmak istenen iyiliğin karşılık beklemeden yapılması gerektiğidir. Şair şiirinin son dizesinde de özellikle buna vurgu yapmıştır. İşte Adsız çeşme şiirinin sözleri.
18.02.2021 Şiirler
2021, Hacı Bektaş Veli yılı
2021, Hacı Bektaş Veli yılıİnsan sevgisi, birlik ve beraberlik mesajlarıyla yerelden evrensele uzanan Hacı Bektaş Veli’nin vefatının bu yıl 750. yıl dönümü. O nedenle UNESCO’nun anma programında yer alan Anadolu ereninin düşüncelerini gelecek nesillere aktarmak amacıyla 2021, Hacı Bektaş Veli Yılı olarak kutlanacak
14.02.2021Gündem
Kayıp çocuk şiiri - Can Yücel
Kayıp çocuk şiiri - Can Yücel1926 yılında İstanbul`da doğdu. Türkiye'nin ilk Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel'in oğlu olan Can Yücel, orta öğrenimini Ankara Erkek Lisesi'nde tamamladıktan sonra, Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Klasik Filoloji Bölümü'nde okudu. İngiltere'de Cambridge Üniversitesi`nde eğitimini sürdüren Yücel, bir süre Londra'da BBC Radyosu'nda çalıştı. Türkiye'ye dönüşünde Bodrum'da turist rehberliği yapan Yücel, daha sonra İstanbul'a yerleşti ve bağımsız çevirici olarak yaşamını sürdürdü.Şair pek çok şiiriyle Türk edebiyatında adından söz ettirmiştir. Kayı çocuk şiiri de şairin sevilen şiirlerinden birisidir. İşte Kayıp çocuk şiirinin sözleri.
2.02.2021Şiirler
Tanıl Bora’dan Hasan  Âli Yücel biyografisi
Tanıl Bora’dan Hasan Âli Yücel biyografisiAyın Söyleşisi’nde ise Asu Maro, Deniz Bayramoğlu ve Doğan Cüceloğlu ile yeni kitapları “Var mısın?”ı konuşmak için bir araya geliyor.
29.01.2021Kültür Sanat
Kelebek şiiri - Hasan Ali Yücel
Kelebek şiiri - Hasan Ali YücelHasan Ali Yücel, Türk eğitim sisteminde önemli yer eden isimlerden birisidir. Milli Eğitim Bakanlığı adına önemli işler başaran Hasan Ali Yücel çocuklara da çok sayıda şiir ve öykü bırakmıştır. Kelebek şiiri de bunlardan birisidir. İşte kelebek şiirinin sözleri.
26.01.2021Şiirler
Uzaktan eğitime 3 haftalık ara
Uzaktan eğitime 3 haftalık araİlk ve ortaöğretimdeki yaklaşık 18 milyon öğrenci, okul sıralarına doğru düzgün oturamadan 3 haftalık tatile girdi. Uzaktan eğitim zordu. Çocuklar ekran karşısında iyice bunalmışken tatil imdatlarına yetişti. Uzmanlar, birkaç gün derslerden uzaklaşmanın çocuklara iyi geleceği görüşünde.
22.01.2021Eğitim
‘Nefes aldıracak  reform gerekiyor’
‘Nefes aldıracak reform gerekiyor’İnsan Hakları Eylem Planı ve yargı reformundan beklentilerini Milliyet’e anlatan CHP’nin İnsan Haklarından sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca,“Hem hukuk alanında hem Anayasa’daki temel hak ve özgürlükler alanında çok ciddi insanlara nefes aldıracak düzenlemeler gerekiyor” dedi
13.01.2021Siyaset
Ezgi Mola kimdir, kaç yaşında? Safiye karakteri ile gönülleri fetheden Ezgi Mola aslen nereli?
Ezgi Mola kimdir, kaç yaşında? Safiye karakteri ile gönülleri fetheden Ezgi Mola aslen nereli?Ezgi Mola 31 Aralık Perşembe akşamı TV8 ekranında yayınlanacak olan O Ses Türkiye Yılbaşı özel programının konukları arasında yer alıyor. Son olarak Masumlar Apartmanı adlı dizide hayat verdiği temizlik hastası bir genç kadına hayat veren Ezgi Mola hayat verdiği karakter ile adından söz ettiriyor. Renkli bir kişiliğe sahip olan Ezgi Mola 29 Mart 1983 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. İşte Ezgi Mola dizi ve filmleri...
31.12.2020Cadde
Tasarım atölyeleri Türkiye’ye yayılıyor
Tasarım atölyeleri Türkiye’ye yayılıyorİlkokul ve ortaokullarda sanat, bilim, kültür, spor ve yaşam ana temalarıyla hayata geçirilen Tasarım Beceri Atölyeleri (TBA) Türkiye geneline yayılmaya devam ediyor.
29.12.2020Ekonomi
Tasarım Beceri Atölyeleri Türkiye'ye yayılmaya devam ediyor
Tasarım Beceri Atölyeleri Türkiye'ye yayılmaya devam ediyorİlkokul ve ortaokullarda sanat, bilim, kültür, spor ve yaşam ana temalarıyla hayata geçirilen Tasarım Beceri Beceri Atölyeleri (TBA) Türkiye geneline yayılmaya devam ediyor.
26.12.2020Gündem
23 Nisan Şiiri
23 Nisan Şiiri23 Nisan 1920 Türk halkının Dünyaya bağımsızlığını haykırdığı gün olarak akıllara kazındı. Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Ankara'da millet iradesini egemen kılmak amacıyla meclisi açtığı gün her yıl "Ulusal egemenlik ve çocuk bayramı" olarak kutlanıyor. Millet meclisinin açıldığı gün ilan edilen bu bayram aynı zamanda dünya'da ki ilk ve tek çocuk bayramı olma özelliğini de koruyor.
İDOB'dan 10 Kasım'da Atatürk'ü Anma Konseri
İDOB'dan 10 Kasım'da Atatürk'ü Anma Konseriİstanbul Devlet Opera ve Balesi, ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ü ölümünün 82. yılında, özel bir konser ile anıyor. 10 Kasım 2020 akşamı, Kadıköy Süreyya Operası Sahnesi’ndeki Anma Konseri programında yer alan bazı eserler şu şekilde;
Sanatçıların isimleri parklarda yaşatılıyor
Sanatçıların isimleri parklarda yaşatılıyorÇiğli Belediyesi, Esentepe Mahallesi’nde yapımı tamamlanan Hasan Ali Yücel Parkı’nı törenle hizmete açtı.
14.10.2020Ege
'Üstün zeka' nasıl anlaşılır? Deha çocuklar...
'Üstün zeka' nasıl anlaşılır? Deha çocuklar...İstanbul Üniversitesi–Cerrahpaşa Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi Özel Yetenekliler Eğitimi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Marilena Zinovia Leana Taşcılar, üstün zekalı bireyler hakkında bilgi verdi. Doç. Dr. Taşcılar, üstün zekalı bireylerde yüksek beklentinin başarısızlık sendromuna neden olabileceğini belirtti. İşte detaylar...
25.09.2020Genel Sağlık
Uzaktan eğitim bıktırmasın
Uzaktan eğitim bıktırmasınDevlet okullarında EBA’daki bağlantı sorunları konuşulurken, özel okullarda bir aydır online eğitim yapan öğrencilerden “sıkıldık” mesajları geliyor. Uzmanlar, uzun süre ekran başında olmanın çocukları yorduğunu ve sağlıkları için riskli olduğunu söylüyor, derslerin ödevlerle desteklenmesini öneriyorlar.
25.09.2020Eğitim
Yasak Elma oyuncuları kimler? İşte Yasak Elma oyuncu kadrosu...
Yasak Elma oyuncuları kimler? İşte Yasak Elma oyuncu kadrosu...Yasak Elma'nın yeni sezonu geçtiğimiz günlerde başladı. Senelerdir ekranlara gelen Yasak Elma'nın yönetmen koltuğunda Neslihan Yeşilyurt oturuyor. Birçok ismin oyuncu kadrosunda yer alan Yasak Elma'nın oyuncuları merak ediliyor. İşte Yasak Elma oyuncuları...
14.09.2020Cadde
9 yaşındaki Berrin, tedbirlere dikkat çekmek için heykellere maske takıyor
9 yaşındaki Berrin, tedbirlere dikkat çekmek için heykellere maske takıyorTrabzon'da, ilkokul öğrencisi Berrin Yeşilyurt (9), koronavirüs salgınına karşı maske kuralının önemine dikkat çekip, tedbirlere uymayanları bilinçlendirmek için heykellerin ağızlarına maske takıyor. Okullarda yüz yüze eğitimin başlayacağı günü iple çektiğini söyleyen Yeşilyurt, "Maskeyi kolumuza değil ağzımıza takmamız gerekiyor" dedi.
2.09.2020Gündem
10 çocuk şiiri
10 çocuk şiiriŞiir okumayı sever misin? Bize sorarsan biz çok severiz çünkü kelimelerin ahenkle dans ettiği bir yazı sanatı şiir. Bazen kafiyeli mısralar bazen de çok güzel bir hayali anlatan kıtalar…
21.07.2020Kültür Sanat
İlkokullarda branş tartışması
İlkokullarda branş tartışmasıİlkokullarda beden eğitimi ve oyun ile bilişim derslerinin branş öğretmenleri tarafından verilmesi gündemde. Derslerin giderek ellerinden alındığını belirten sınıf öğretmenleri, uygulamaya karşı. İlkokulda sadece alan bilgisinin yeterli olmadığını kaydeden eğitimciler ise sınıf öğretmenlerinin tüm derslerde gerekli donanıma sahip olduklarına dikkat çekiyorlar.
3.07.2020Eğitim

Benzer Haber Etiketleri

ŞiirHasan Ali YücelCan YücelHer şey sende gizliege

Hasan Ali Yücel ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.