Hubble

Hubble

Son dakika hubble haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan hubble gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan hubble haber sayfamızda...

Hubble

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 333 hubble haberi bulunmuştur.
James Webb Teleskobu görüntüledi! Dünya'dan 500 milyon ışık yılı uzaklıkta!
James Webb Teleskobu görüntüledi! Dünya'dan 500 milyon ışık yılı uzaklıkta!ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ve Avrupa Uzay Ajansı (ESA), James Webb Uzay Teleskobu'nun Cartwheel adlı Galaksiyi görüntülediğini açıkladı.
2.08.2022Teknoloji
Binlerce gökyüzü meraklısı Erzurum'da buluştu
Binlerce gökyüzü meraklısı Erzurum'da buluştuErzurum’da Avrupa ve Türkiye’nin en büyük teleskopunun bulunduğu Doğu Anadolu Gözlemevi’nin (DAG) eteklerinde gökyüzü şöleni yaşandı. Üç gün süren Erzurum Gökyüzü Gözlem Etkinliğinde yaklaşık 10 bin kişi, teleskopların başına geçerek gökyüzünü izledi. 3 bin 170 rakımlı Karakaya Zirvesinde yıldızları inceleme fırsatı bulan katılımcılar, soğuk havaya rağmen uzayın bilinmeyenlerini keşfe çıktı.
25.07.2022Gündem
3 bin 170 metredeki zirvede 10 bin kişi teleskoplarla gökyüzünü izledi
3 bin 170 metredeki zirvede 10 bin kişi teleskoplarla gökyüzünü izlediErzurum'da, Avrupa ve Türkiye'nin en büyük teleskobunun bulunduğu 3 Doğu Anadolu Gözlemevi'nin (DAG) eteklerinde gençler teleskoplarla gökyüzünü izledi.  Cuma günü başlayıp dün sona eren Erzurum Gökyüzü Gözlem Etkinliği'nde yaklaşık 10 bin kişi, teleskopların başına geçti. 3 bin 170 metre yükseklikteki tepedeki gözlemevinde TÜBİTAK'ın uzman ekipleri tarafından kurulan 30 teleskop ve 5 ayrı gözlem istasyonunda Ay, Güneş, gezegenler ve yıldızlar gözlendi; 3 gün, 2 gece boyunca 20'den fazla gök cismi görüntülendi.
25.07.2022Gündem
DAG, Türkiye’yi uzayda ev sahibi yapacak
DAG, Türkiye’yi uzayda ev sahibi yapacakTÜBİTAK’ın her yaştan astronomi meraklısını buluşturduğu Gökyüzü Gözlem Etkinlikleri’nin 3’üncüsü önceki gün Erzurum’da gerçekleştirildi.
24.07.2022Gündem
James Webb teleskobuyla milyonlarca galaksi keşfedildi
James Webb teleskobuyla milyonlarca galaksi keşfedildiEvrenin ilk zamanlarında, içinde bulunduğumuz Samanyolu’na benzer disk şeklindeki galaksilerin sayısının tahmin edilenden 10 kat fazla olduğu ortaya çıktı.
23.07.2022Dünya
Avrupa'nın en büyük teleskobu Erzurum'da! Bakan Varank nedenini açıkladı
Avrupa'nın en büyük teleskobu Erzurum'da! Bakan Varank nedenini açıkladıSanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, CNN TÜRK'te Erzurum'da düzenlenen gökyüzü gözlem etkinliğiyle ilgili açıklama yaptı. Bakan Varank, Avrupa'nın en büyük teleskobunun neden Erzurum'da olduğunu açıkladı.
22.07.2022Gündem
NASA merakla beklenen fotoğrafı paylaştı! Evrenin en derin görüntüsü
NASA merakla beklenen fotoğrafı paylaştı! Evrenin en derin görüntüsüNASA, yeni James Webb uzay teleskobuyla çekilmiş, şimdiye kadar yakalanmış evrenin en derin görüntüsünü yayınladı.
12.07.2022Haberler
James Webb uzay teleskobunun çektiği evren görüntüsü: İşte NASA'nın paylaştığı evren görüntüsü...
James Webb uzay teleskobunun çektiği evren görüntüsü: İşte NASA'nın paylaştığı evren görüntüsü...NASA'nın paylaştığı fotoğraf dünyanın gündemine geldi. James Webb Uzay Teleskobu, evrenin en derin görüntüsünü çekti. ABD Başkanı Biden, görüntüleri, sosyal medyasında paylaştı. O görüntü ise merak ediliyor. İşte NASA'nın paylaştığı James Webb uzay teleskobunun çektiği evren görüntüsü...
12.07.2022Bilgi Rehberi
NASA merakla beklenen fotoğrafı paylaştı! Evrenin en derin görüntüsü
NASA merakla beklenen fotoğrafı paylaştı! Evrenin en derin görüntüsüNASA, yeni James Webb uzay teleskobuyla çekilmiş, şimdiye kadar yakalanmış evrenin en derin görüntüsünü yayınladı.
12.07.2022Dünya
Van'dan gökyüzüne ulaştılar! "Milli Teknoloji Hamlesi’nin neferlerini yetiştiriyoruz"
Van'dan gökyüzüne ulaştılar! "Milli Teknoloji Hamlesi’nin neferlerini yetiştiriyoruz"TÜBİTAK’ın her yaştan gökyüzü meraklısını buluşturduğu Gökyüzü Gözlem Etkinlikleri’nin yeni durağı Van oldu. Etkinliğin açılışını yapan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Avrupa’nın en büyük teleskobunu Erzurum’da inşa ettiklerini kaydederek “Kendi teleskobumuzla HUBBLE uzay teleskobundan daha yüksek çözünürlükte görüntü alabileceğiz.” dedi. Birilerinin ellerine kaleşnikof verip dağa ölmeye göndermek istediği gençlerin ellerine teleskoplar verdiklerini ifade eden Bakan Varank, “Kandil’e eleman yetiştirilen yerde biz artık Mili Teknoloji Hamlesinin neferlerini yetiştiriyoruz.” diye konuştu.
4.07.2022Gündem
NASA, Dünya'ya doğru ilerleyen devasa kuyrukluyıldızın görüntüsünü paylaştı
NASA, Dünya'ya doğru ilerleyen devasa kuyrukluyıldızın görüntüsünü paylaştıNASA, keşfedildiği dönemde en uzak aktif kuyrukluyıldız unvanını alan ve Güneş Sistemi'nin içlerine doğru ilerleyen gök cisminin bir astrofotoğrafçı tarafından çekilen portresini paylaştı.
4.07.2022Dünya
Gökyüzü tutkunları Van’da buluştu
Gökyüzü tutkunları Van’da buluştuTÜBİTAK’ın her yaştan gökyüzü meraklısını buluşturduğu Gökyüzü Gözlem Etkinlikleri’nin yeni durağı Van’da konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Van’da Kandil’e eleman yetiştirilen yerde biz artık Mili Teknoloji Hamlesinin neferlerini yetiştiriyoruz” dedi.
4.07.2022Gündem
Van gökyüzü tutkunlarının yeni durağı oldu
Van gökyüzü tutkunlarının yeni durağı olduSanayi ve Teknoloji, Gençlik ve Spor ile Kültür ve Turizm bakanlıkları tarafından Van Gölü kıyısındaki Fidanlık Parkı, 7’den 70’e gökyüzü tutkunlarının yeni durağı oldu.
4.07.2022Gündem
Bakan Varank: Kandil'e eleman yetiştirilen yerde milli teknoloji hamlesinin neferlerini yetiştiriyoruz
Bakan Varank: Kandil'e eleman yetiştirilen yerde milli teknoloji hamlesinin neferlerini yetiştiriyoruzSanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Van'da Kandil'e eleman yetiştirilen yerde biz artık mili teknoloji hamlesinin neferlerini yetiştiriyoruz. Bizim farkımız bu. Bu ruhu adım adım Anadolu'nun her bir köşesine taşımaya devam edeceğiz" dedi.
3.07.2022Gündem
Uzayda kaza! Toz büyüklüğünde ama hasar verdi...
Uzayda kaza! Toz büyüklüğünde ama hasar verdi...Küçük bir kaya parçası (mikrometeoroid), ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) uzaya gönderdiği en güçlü uzay teleskobu James Webb'in aynasına çarptı.
9.06.2022Dünya
Samanyolu’ndaki dev kara deliğin ilk fotoğrafı
Samanyolu’ndaki dev kara deliğin ilk fotoğrafıSamanyolu Galaksisi’nin merkezindeki Sagittarius A* adı verilen dev kara deliğin ilk defa fotoğrafı çekildi. Event Horizon Teleskobu (EHT) adlı uluslararası kuruluş, fotoğrafı çekmek için Dünya boyutundaki bir teleskobu taklit eden ve 8 tane radyo anteni ile kurulan Çok Uzun Tabanlı İnterferometri (VLBI) sistemini kullandı.
13.05.2022Dünya
NASA gelmiş geçmiş en güçlü uzay teleskobunun kaydettiği çarpıcı görüntüyü yayımladı
NASA gelmiş geçmiş en güçlü uzay teleskobunun kaydettiği çarpıcı görüntüyü yayımladıNASA, James Webb Uzay Teleskobu'nun yaklaşan bilimsel operasyonlarını tartışmak için pazartesi sabahı bir basın toplantısı düzenledi.
10.05.2022Dünya
NASA, James Webb Uzay Teleskobu'nun yakaladığı ilk görüntüleri paylaştı
NASA, James Webb Uzay Teleskobu'nun yakaladığı ilk görüntüleri paylaştıNASA, James Webb Uzay Teleskobu'nun yakaladığı ilk görüntüleri dün paylaştı. Gelmiş geçmiş en güçlü gözlem aracı, "Evrende yalnız mıyız?" sorusunun peşinde.
12.02.2022Dünya
Haberler peş peşe geldi! Şu an sadece 59 tane var
Haberler peş peşe geldi! Şu an sadece 59 tane varBilim insanları ve amatör gökbilimciler Jüpiter büyüklüğünde yeni bir gezegen keşfetti. Bu keşiften önce NASA da Dünya'dan binlerce ışık yılı uzaklıkta bir gezegenin keşfedildiğini duyurdu. Hubble Uzay Teleskobu da Henize 2-10 isimli cüce galaksinin kalbindeki bir kara deliğin yıldız yutmak yerine yıldız yarattığını saptadı. İşte astronomi dünyasında peş peşe yaşanan bu heyecan verici gelişmelerin perde arkası...
25.02.2022Gündem
İnsanlık için kritik keşif! 1 yıl sadece 16 saat sürüyor... Şu an sadece 59 tane var
İnsanlık için kritik keşif! 1 yıl sadece 16 saat sürüyor... Şu an sadece 59 tane varBilim insanları ve amatör gökbilimciler Jüpiter büyüklüğünde yeni bir gezegen keşfetti. Bu keşiften önce NASA da Dünya'dan binlerce ışık yılı uzaklıkta bir gezegenin keşfedildiğini duyurdu. Hubble Uzay Teleskobu da Henize 2-10 isimli cüce galaksinin kalbindeki bir kara deliğin yıldız yutmak yerine yıldız yarattığını saptadı. İşte astronomi dünyasında peş peşe yaşanan bu heyecan verici gelişmelerin perde arkası...
28.01.2022Haberler
James Webb teleskobu yörüngesine yerleşti
James Webb teleskobu yörüngesine yerleştiNASA'nın 2021'in sonunda fırlattığı James Webb teleskobu Dünya'dan 1,5 milyon km. uzaklıktaki yörüngesine yerleşti. Teleskopla evrenin başlangıcına dair bilgilere ulaşılması hedefleniyor.
25.01.2022Dünya
Arizona'dan Mardin’e kız kardeşlik köprüsü
Arizona'dan Mardin’e kız kardeşlik köprüsüArizona Üniversitesi öğrencileri ile Mardin'deki lise öğrencileri arasında bilim köprüsü kurmayı amaçlayan, danışmanlığını NASA Hubble kadrosuna kabul edilmiş ilk ve tek Türk bilim insanı Prof. Dr. Feryal Özel'in sürdürdüğü "Sisters Science Bridge: Arizona to Mardin Kız Kardeşler Bilim Köprüsü" projesi tamamlandı.
23.01.2022Gündem
Nefesler tutuldu, 31 Aralık gecesi yaşanacak! Bir kolye gibi...
Nefesler tutuldu, 31 Aralık gecesi yaşanacak! Bir kolye gibi...Büyük heyecanla adım attığımız bu yıl oldukça enteresan bir gök olayına ev sahipliği yapacak. 2022'nin 31 Aralık 2022 gecesi, gökyüzünde görmeye alışık olmadığımız bir tabloyla karşılaşacağız.
25.02.2022Gündem
NASA canlı yayınladı! 'James Webb' son şeklini aldı
NASA canlı yayınladı! 'James Webb' son şeklini aldıABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA), uzaya fırlattığı en güçlü uzay teleskobu olan James Webb ayna açılışını tamamlayarak son şeklini aldı.
8.01.2022Teknoloji
Dünyanın en pahalısı! Uzaylıları bulursa... Hiç olmadığı kadar geçmişi görecek!
Dünyanın en pahalısı! Uzaylıları bulursa... Hiç olmadığı kadar geçmişi görecek!Bilim dünyası geçtiğimiz hafta fırlatılan James Webb uzay teleskobunun heyecanını yaşıyor. Teleskop uzayın keşfi konusunda bir dönüm noktası olarak görülüyor. "Dünyanın en pahalı deneyi" olarak adlandırılan bu yolculukta en ufak bir hatanın ise telafisi yok!
26.02.2022Dünya

Benzer Haber Etiketleri

Hubble ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.