Hz. Muhammed

Hz. Muhammed

Son dakika Hz. Muhammed haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan Hz. Muhammed gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan Hz. Muhammed haber sayfamızda...

Hz. Muhammed

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 3.089 hz. muhammed haberi bulunmuştur.
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: İslam reçetesini yeryüzünde iyi bir şekilde uygulamamız lazım
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: İslam reçetesini yeryüzünde iyi bir şekilde uygulamamız lazım Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Türkiye Diyanet Vakfı’nın (TDV) burs programları kapsamında eğitim desteği verdiği öğrenciler için Ankara’da düzenlenen mezuniyet programına katıldı. Kuzey Ankara Kongre ve Kültür Merkezi’nde, “Mezuniyetten Mesuliyete” adıyla düzenlenen Diyanet Bursları Mezuniyet Programı’nda konuşan Erbaş, devletin Diyanet İşleri Başkanlığına toplumu din konusunda aydınlatma görevi verdiğini belirterek, bununla ilgili pek çok alanda etkinlik ve faaliyetler yürüttüğünü dile getirdi.
25.05.2024 Gündem
24 MAYIS CUMA HUTBESİ KONUSU VE İÇERİĞİ | Bu haftaki Cuma hutbesi konu başlığı ve PDF tam metni yayımlandı!
24 MAYIS CUMA HUTBESİ KONUSU VE İÇERİĞİ | Bu haftaki Cuma hutbesi konu başlığı ve PDF tam metni yayımlandı! Cuma hutbesi Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlandı. Bu haftaki Cuma hutbesi konu başlığı 'İslam Mefkuresini Diri Tutulım' olarak yayımlandı. İşte 24 Mayıs Cuma hutbesi konusu ve içeriği ve PDF tam metni...
24.05.2024 Bilgi Rehberi
44 yıl aranın ardından yeniden gün yüzüne çıkarıldı! 'Haç motifi' açıklaması
44 yıl aranın ardından yeniden gün yüzüne çıkarıldı! 'Haç motifi' açıklaması Sivas’ta Anadolu Selçuklu Devleti zamanında yaptırılan Divriği Ulu Camisi ve Darüşşifası'nda 44 yıl önce üzeri betonla sıvanan ve 9 yıl süren restorasyon çalışması sonrası gün yüzüne çıkarılan haça benzetilen motifle ilgili Prof. Dr. Erdal Eser, "Kimi zaman bu motifin haç motifi olarak anlatıldığını ve algılandığını görüyorum ancak bunun gerçekle ilgisi yoktur" dedi.
23.05.2024 Gündem
LGS KONULARI 2024 MEB KILAVUZU✍ Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sınav giriş belgesi yayımlandı mı, LGS sınavı ne zaman?
LGS KONULARI 2024 MEB KILAVUZU✍ Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sınav giriş belgesi yayımlandı mı, LGS sınavı ne zaman? Liselere Geçiş Sistemi (LGS) 2024 sınavı için nefesler tutuldu! Ortaöğretim kurumlarında eğitim hayatını sürdürecek öğrenciler LGS sınav giriş belgesi için bekleyişe geçti. MEB 2024 LGS sınavı ne zaman, konular neler? İşte, LGS konuları...
4.05.2024 Bilgi Rehberi
Bebek İsimleri 2024: Farklı, Değişik, Yeni ve Anlamı Güzel Kız ve Erkek Unisex Bebek İsim Önerileri
Bebek İsimleri 2024: Farklı, Değişik, Yeni ve Anlamı Güzel Kız ve Erkek Unisex Bebek İsim Önerileri Dünyanın en güzel duygularından bir tanesi de hiç şüphesiz anne ve baba olmak. Aileye yeni katılması beklenen üyenin yanında çiftleri isim heyecanı da sarar. Bebek isimleri ile ilgili uzun ve derin bir araştırma sürecine giren anne ve adayları çocuklarının isminin en güzel ve en anlamlı olmasını isterler. Hamilelik döneminde cinsiyetin belli olmasının ardından en çok üzerine düşülen konulardan bir tanesidir. Ömür boyu taşıyacakları ismin kulağa hoş gelmesini tercih eden aileler bebeklerinin isminin keşfedilmemiş, en zor ve nadir bulunan, değişik, duyulmamış, özel ve farklı olmasını isterler. Bunun dışında kız ve erkek bebeklerine verecekleri ismin unisex olmasını isteyen aileler de var. Ancak ismin güzelliği kadar anlamlarının da güzel olmasını önemserler. En güzel, duyulmamış, modern, değişik kız ve erkek bebekler için unisex isimler sözlüğü ve anlamları hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız “Bebek İsimleri 2024” içeriğimize bakabilirsiniz.
18.04.2024 Bebek
Bakan Tunç'tan mülakat açıklaması: Tamamen gerçek dışıdır
Bakan Tunç'tan mülakat açıklaması: Tamamen gerçek dışıdır Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Adalet Bakanlığı Personeli Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavı kapsamında gerçekleştirilen mülakatlarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ve Hazreti Muhammed'e ilişkin soru sorulduğu iddialarıyla ilgili açıklama yaptı.
17.04.2024 Gündem
AREFE GÜNÜ YAPILACAK İBADETLER NELER? Arefe gününde neler yapılır, nasıl ibadet edilir ve hangi dualar okunur? İşte Arefe günü tesbih ve zikirleri
AREFE GÜNÜ YAPILACAK İBADETLER NELER? Arefe gününde neler yapılır, nasıl ibadet edilir ve hangi dualar okunur? İşte Arefe günü tesbih ve zikirleri 2024 Ramazan ayının son günü olan arefe gününe ulaşma şerefine nail olan Müslümanlar bu özel günde yapılması gerekenlerin ne olduğu konusunda araştırmalara başladı. Bugün yani 9 Nisan Salı günü Ramazan Bayramı'nın arefe günü idrak edilecek. Arefe gününde yapılacak olan ibadetler ve edilecek olan duaların yanı sıra arefe günü tesbih ve zikirleri araştırma konusu olmaya devam ediyor. Müslümanlar "Arefe gününde hangi ibadetler yapılır? Arefe gününde neler yapılır, nasıl ibadet edilir ve hangi dualar okunur?" sorularının yanıtını araştırıyor. İşte Arefe günü ibadetleri ve dualarının yanı sıra yapılacak olan tesbih ve zikirler...
9.04.2024 Bilgi Rehberi
Osman Hamdi Bey’den Salih Münir Paşa’ya ‘Muhabbetle Yadigâr’
Osman Hamdi Bey’den Salih Münir Paşa’ya ‘Muhabbetle Yadigâr’ Türkiye İş Bankası Resim Heykel Müzesi, Osman Hamdi Bey’in “Kaplumbağa Terbiyecisi” ismiyle bilinen eserinin ikinci versiyonunu koleksiyonuna ekledi. Müzenin kurucu küratörü Prof. Dr. Gül İrepoğlu bu eserin ‘müze koleksiyonunun sürekli gelişme ilkesinin bir uzantısı olarak canlı bir örnek oluşturduğunu’ dile getiriyor.
5.04.2024 Advertorial
2024 KADİR GECESİ MESAJLARI İÇİN EN GÜZEL SEÇENEKLER | Kadir Gecesi'ne özel en yeni Cuma mesajları özel Resimli, Dualı, Ayetli, Hadisli, en güzel mesajlar ve sözler...
2024 KADİR GECESİ MESAJLARI İÇİN EN GÜZEL SEÇENEKLER | Kadir Gecesi'ne özel en yeni Cuma mesajları özel Resimli, Dualı, Ayetli, Hadisli, en güzel mesajlar ve sözler... Kadir geceniz mübarek olsun. İslam aleminde çok özel bir yere sahip olan Ramazan ayı içerisinde yer alan Kadir Gecesi her yıl olduğu gibi bu yıl da Ramazan'ın 27'inci gecesi idrak edilecek. Yüce kitabımız Kuran-ı Kerim'in Hira mağarasında Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.s) vahyedilmeye başlandığı gece olarak bilinen bu anlamlı gece aynı zamanda Cuma gününe denk geliyor olması nedeniyle ayrı bir öneme de sahip. Kadir Gecesi ve Cuma gününe özel mesajlar ile siz de sevdiklerinizin bu anlamlı gününü daha anlamlı hale getirebilirsiniz. İşte en yeni Kadir Gecesi mesajları ve sözleri...
5.04.2024 Bilgi Rehberi
2024 Kadir Gecesi Tarihi: Kadir Gecesi Hangi Güne Denk Geliyor? Kadir Gecesi Namazı, Duası, Tesbihleri ve Zikirleri
2024 Kadir Gecesi Tarihi: Kadir Gecesi Hangi Güne Denk Geliyor? Kadir Gecesi Namazı, Duası, Tesbihleri ve Zikirleri İslam dünyası için en kutsal gece olarak kabul edilen Kadir Gecesi Ramazan ayı içerisinde idrak edilecek. Kuran-ı Kerim'in indirilmeye başlandığı gece olarak bilinen Kadir Gecesinin hangi güne denk geldiği ise merak konusu. Peki Kadir Gecesi hangi güne denk geliyor? Kadir Gecesi namazı, duası, tesbihleri ve zikirleri nelerdir? 2024 Kadir Gecesi tarihine dair detaylar.
4.04.2024 Bilgi Rehberi
La Havle Vela Kuvvete İlla Billahil Aliyyil Azim Nedir? La Havle Vela Kuvvete İlla Billah Fazileti Ne Anlama Gelir?
La Havle Vela Kuvvete İlla Billahil Aliyyil Azim Nedir? La Havle Vela Kuvvete İlla Billah Fazileti Ne Anlama Gelir? La Havle, kişinin sabrı zorlandığında ya da tükendiği bir sözcüktür. Genellikle “La Havle vela kuvvete illa billahil aliyyil azim” cümlesinin kısaltılmış hali olarak kullanılmaktadır. Bu duanın Hz. Muhammed tarafından Hz. Ali’ye sıkıntılı anlardan kurtulmak için okumasını buyurduğu söylenmektedir. İşte la havle kelimesinin taşıdığı anlamlar.
4.04.2024 Dini Bilgiler
Mearic Suresi Oku: Mearic Suresi Türkçe Okunuşu, Anlamı, Fazileti, Arapça Yazılışı ve Diyanet Meali
Mearic Suresi Oku: Mearic Suresi Türkçe Okunuşu, Anlamı, Fazileti, Arapça Yazılışı ve Diyanet Meali Mearic suresi, Kur’an-ı Kerim’in 70. suresidir. Sure toplam 44 ayetten oluşmaktadır. Mearic suresinin Mekke döneminde indirildiğine inanılmaktadır. Mearic suresi, Hakka suresinden sonra, Nuh suresinden önce gelmektedir. Surenin 3.ayetinde geçen “el- mearic” kelimesi surenin adını vermiştir. “Arece” kökünden gelen kelime yükselme basamakları anlamı da taşımaktadır. Mearic, yükselme dereceleri, yükseklik, merdivenler ve çıkılan yer anlamlarına gelmektedir. Mushaftaki sıralamada yetmişinci, iniş sırasına göre yetmiş dokuzuncu suredir. Mearic suresini zikreden kişiler için fazileti ise kıyamete dair korkularından uzaklaşacağına inanılır. Mearic Suresi Türkçe okunuşu, anlamı, fazileti, Arapça yazılışı ve diyanet meali ile ilgili detaylı bilgilere içeriğimizden ulaşabilirsiniz.
4.04.2024 Sureler
Talak Suresi Oku: Talak Suresi Türkçe Okunuşu, Anlamı, Tefsiri, Diyanet Meali
Talak Suresi Oku: Talak Suresi Türkçe Okunuşu, Anlamı, Tefsiri, Diyanet Meali Kur’an-ı Kerim’in 65. Sırasında Talak Suresi’ne yer verilmektedir. Toplamda 12 ayetten oluşan bu surenin ismi “boşanma” manası taşımaktadır. Sure içerisinde de boşanma ile alakalı konulara ve nafaka detaylarına yer verilmektedir.
4.04.2024 Sureler
Sad Suresi Okunuşu, Türkçe Anlamı, Fazileti ve Diyanet Meali
Sad Suresi Okunuşu, Türkçe Anlamı, Fazileti ve Diyanet Meali Sad suresi, Kur’an-ı Kerim’in 38. suresidir. Sure toplam 88 ayetten oluşur. Sad suresi Mekke’de inmiştir. Mushaftaki sıralamada otuz sekizinci, iniş sırasına göre de otuz sekizinci olmaktadır. Sure adını 1. ayetteki “Sad” harfinden almıştır. Surede Hz. Davud’un kıssalarına yer verildiğinden dolayı Davud suresi olarak da bilinmektedir. Sad Suresi okunuşu, Türkçe anlamı, fazileti ve diyanet meali ile ilgili detaylı bilgilere içeriğimizden ulaşabilirsiniz.
4.04.2024 Sureler
Furkan Suresi Oku: Furkan Suresi Türkçe Okunuşu, Anlamı, Tefsiri, Diyanet Meali
Furkan Suresi Oku: Furkan Suresi Türkçe Okunuşu, Anlamı, Tefsiri, Diyanet Meali Furkan suresi, Kur’an-ı Kerim’in 25.suresidir. Sure toplam 77 ayetten oluşmaktadır.
4.04.2024 Sureler
Hilye-i Şerif Duası Nedir? Hilye-i Şerif Okunuşu, Türkçe Anlamı, Faziletleri Nelerdir?
Hilye-i Şerif Duası Nedir? Hilye-i Şerif Okunuşu, Türkçe Anlamı, Faziletleri Nelerdir? Hilye-i Şerif, Hz. Muhammed'in (SAV)fiziki halinin tasvir edilmiş halidir. Peygamberin, ağır bir hastalık geçirdiği dönemde kızının ağlayarak "senin gül yüzünü bir daha nasıl göreceğiz" demesi üzerine Hz. Ali'ye (ra) yazdırdığı kelimelerden oluşan resimdir. Hilye-i Şerif'i okuduktan sonra ardından salavatı şerife okunuyor. Hilye-i Şerif'in ne anlama geldiğini, duasını detayları ile derledik.
4.04.2024 Dini Bilgiler
Saff Suresi Oku: Saff Suresi Türkçe Okunuşu, Anlamı, Tefsiri, Diyanet Meali
Saff Suresi Oku: Saff Suresi Türkçe Okunuşu, Anlamı, Tefsiri, Diyanet Meali Saff Suresi, Hz. Muhammed’in uyumadan önce okuduğu dualar arasında yer almaktadır. Bu sebeple de Müslümanlar tarafından sık sık okunmaktadır. Saff Suresi Medine devrinde indirilmiştir ve Kur’an’ın 61. sırasında yer almaktadır.
4.04.2024 Sureler
Necm Suresi Oku: Necm Suresi Türkçe Okunuşu, Anlamı, Tefsiri, Arapça Yazılışı, Diyanet Meali
Necm Suresi Oku: Necm Suresi Türkçe Okunuşu, Anlamı, Tefsiri, Arapça Yazılışı, Diyanet Meali Necm suresi, Kur’an-ı Kerim’in 53. suresidir. Sure toplam 62 ayetten oluşur.
4.04.2024 Sureler
Dualar, Sureler ve Anlamları: Her Gün Okunacak Dualar Ve Sureler... Arapça okunuşu ve Türkçe anlamı...
Dualar, Sureler ve Anlamları: Her Gün Okunacak Dualar Ve Sureler... Arapça okunuşu ve Türkçe anlamı... Her gün okunacak duaların başında namazlarda okunması farz olan Fatiha Suresi geliyor. Fatiha Suresi İslam itikadını ve imanın şartlarını özetler niteliktedir. Sizin için her gün okunacak dualar ve sureleri anlamları ile birlikte derledik.
4.04.2024 Dini Bilgiler
Namazdan Sonra Okunacak Dualar Nelerdir? Namazdan Sonra Okunması Gereken Dualar ve Türkçe Anlamları
Namazdan Sonra Okunacak Dualar Nelerdir? Namazdan Sonra Okunması Gereken Dualar ve Türkçe Anlamları İslam dinine göre namaz kılmak her Müslümanın üzerine vazife olan görevler arasında bulunur. Namazdan sonra dua etmek ve Tesbihat yapmak ise Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed (s.a.v.)’in sünnetleri arasında yer alır. Yapılabilecek birçok tesbihat türe bulunurken bunlardan en çok bilineni Hz. Peygamber (a.s.v.)’in yapmış olduğudur. İşte, merak edilen tüm detaylar.
4.04.2024 Dini Bilgiler
Mutaffifin Suresi Oku: Mutaffifin Suresi Türkçe Okunuşu, Anlamı, Tefsiri, Diyanet Meali
Mutaffifin Suresi Oku: Mutaffifin Suresi Türkçe Okunuşu, Anlamı, Tefsiri, Diyanet Meali Kur’an-ı Kerim’in 83. suresi olan Mutaffifin; Ankebut Suresi’nden sonra, Bakara Suresi’nden de önce Mekke’de indirilmiştir. Cebrail tarafından Hz. Muhammed’e tebliğ edilen bu surenin adı “el- mutaffifin” teriminden gelmektedir. Buna göre Mutaffifin, “ölçüde ya da tartıda hata ve hile yapan kişi” manası taşımaktadır. Bu sure, Mekke’de tebliğ edilen son sure; Medine’de tebliğ edilen ilk sure olma özelliğine sahiptir. Yani, Mutaffifin Suresi’nin ayetlerinin bir kısmı Mekke döneminde bir kısmı da Medine döneminde indirilmiştir.
4.04.2024 Sureler
‘Kaplumbağalı Adam’ın öyküsü
‘Kaplumbağalı Adam’ın öyküsü Osman Hamdi Bey’in en meşhur eseri “Kaplumbağa Terbiyecisi”nin ikinci versiyonu İş Bankası Resim Heykel Müzesi’nde sergilenmeye başlandı. Öncekine göre daha küçük boyutlu bu eserde Osman Hamdi Bey ilk versiyonu geliştirmiş ve desen eklemiş.
19.03.2024 Kültür Sanat
Beyoğlu’nda ikinci ‘Kaplumbağa Terbiyecisi’
Beyoğlu’nda ikinci ‘Kaplumbağa Terbiyecisi’ Osman Hamdi Bey’in ikinci “Kaplumbağa Terbiyecisi” eseri Türkiye İş Bankası Resim Heykel Müzesi’nin “Türk Resmini İzlemek” kalıcı sergisine katıldı. Sanatçının 1907 tarihli aynı temadaki bu ikinci eseri, Pera Müzesi’nde sergilenen ilk versiyonuna komşu oldu.
14.03.2024 Kültür Sanat
Oruçluyken diş fırçalanır mı? Oruçluyken diş fırçalamak orucu zedeler mi?
Oruçluyken diş fırçalanır mı? Oruçluyken diş fırçalamak orucu zedeler mi? Her yıl Ramazan ayında tekrar tekrar gündeme gelen sorulardan birisi oruçluyken diş fırçalanıp fırçalanamayacağı meselesidir. Her yıl cevap verilen bu soru, bu Ramazan ayında da bir kez daha gündeme geldi. Peki, diş fırçalamak orucu bozar mı?
11.03.2024 Gündem
İslam tarihinde Ramazan
İslam tarihinde Ramazan İslam tarihinde birçok önemli hadise de Ramazan ayında gerçekleşti. Mekke ve Endülüs’ün Fethi, Bedir Savaşı bu önemli olaylardan bazıları.
10.03.2024 Gündem

Benzer Haber Etiketleri

Hz. Muhammed ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.