İlber Ortaylı Kimdir

İlber Ortaylı Kimdir

İlber Ortaylı (d. 21 Mayıs 1947, Bregenz, Vorarlberg), Türk tarihçi, akademisyen, yazar. Türk Tarih Kurumu Şeref Üyesidir. Ortaylı, Uluslararası Osmanlı Etütleri Komitesi yönetim kurulu üyesi ve Avrupa İranoloji Cemiyeti ve Avusturya-Türk Bilimler Forumu üyesidir. 21 Mayıs 1947 tarihinde Avusturya'nın Bregenz şehrinde Kırım Tatarı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. İki yaşındayken ailesiyle birlikte Türkiye'ye göç etti. İlk ve orta öğrenimini İstanbul Avusturya Lisesinde tamamladı. 1965 yılında Ankara Atatürk Lisesinden mezun oldu.

İlber Ortaylı Kimdir

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 863 ilber ortayli haberi bulunmuştur.
Antep’in arkeolojik zenginliği bitmiyor
Antep’in arkeolojik zenginliği bitmiyorGaziantep’te düzenlenen kitap fuarı için kente gelen ve sevenleriyle buluşan Prof. Dr. İlber Ortaylı, “Anadolu’da Bir Hafta” adlı köşe yazısında şehirde yaptığı gezide elde ettiği izlenimlere değindi.
15.10.2021Kültür Sanat
350 yazar ve 250 yayınevi Denizli’de
350 yazar ve 250 yayınevi Denizli’de350 yazar ile 250 yayınevinin katıldığı Denizli Büyükşehir Belediyesi 4. Kitap Fuarı, bugün kapılarını açtı.
8.10.2021Ege
350 yazar ve 250 yayınevi Denizli’de
350 yazar ve 250 yayınevi Denizli’de350 yazar ile 250 yayınevinin katıldığı Denizli Büyükşehir Belediyesi 4. Kitap Fuarı, bugün kapılarını açtı.
8.10.2021Ege
İstanbul'un Kurtuluşu ile ilgili şiirleri | 6 Ekim İstanbul'un Kurtuluş'unun 98. yılı mesajları ve sözleri
İstanbul'un Kurtuluşu ile ilgili şiirleri | 6 Ekim İstanbul'un Kurtuluş'unun 98. yılı mesajları ve sözleriİstanbul'un düşman işgalinden kurtuluşu, her yıl 6 Ekim'de coşkuya kutlanıyor. Türkiye'nin yanı sıra Dünya'nın en güzel şehirlerinden olan İstanbul'un Kurtuluş'unun 98. yıl dönümü nedeniyle en güzel resimli mesajlar yeniden gündeme geldi. Anlamlı ve farklı 6 ekim sözleri haberimizde...
5.10.2021Gündem
Atatürk'ü gören Klara Devai'den Türkiye'yi öğrendi! Şimdi Türk yemeklerini Macaristan'da tanıtıyor
Atatürk'ü gören Klara Devai'den Türkiye'yi öğrendi! Şimdi Türk yemeklerini Macaristan'da tanıtıyorTürkiye ile Macaristan arasındaki yakın ilişkiler binlerce yıllık ortak tarihin eseri. Orta Asya'dan Avrupa coğrafyasına kadar uzanan bu birliktelik, hayatın farklı alanlarında yansımalara sahip. Gastronomi de bunlar arasında yer alıyor. Özellikle Osmanlıların Macaristan'a götürdükleri lezzetler, günümüzde Macar mutfağının önemli unsurları. Türkiye'ye karşı merakı, Atatürk'ü gören hayattaki son isimlerden Klara Devai ile başlayan Agnes Toth, Türk-Macar kültürel ilişkilerinin gastronomi kısmında önemli çalışmalara imza atıyor. Mustafa Kemal Atatürk'ün "şekerim parlak" diye seslendiği ve şu anda 91 yaşında olan Adana doğumlu Macar Klara Devai'den, Türkiye hakkında çok şey öğrenen Agnes Toth ile gastronomi ve tarih üzerine konuştuk.
‘Kahramanların yanında çektiğimiz ne ki!’
‘Kahramanların yanında çektiğimiz ne ki!’Zafer Bayramı, İzmir ve ilçelerinde heyecanla kutlandı. Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer “Zaferi kazananların yanında bizim çektiğimiz ne ki! Türkiye’nin 30 Ağustos’u kutlu olsun” dedi
31.08.2021Ege
Bakan Koca paylaştı! Ünlü sanatçılardan aşı çağrısı
Bakan Koca paylaştı! Ünlü sanatçılardan aşı çağrısıSağlık Bakanlığı'nca, Kovid-19'la mücadele için yürütülen aşılama kampanyası kapsamında oyuncu Demet Akbağ ile şarkıcı Sertab Erener'in yer aldığı kamu spotu hazırlandı.
31.08.2021Haberler
Bakan Koca paylaştı! Ünlü sanatçılardan aşı çağrısı
Bakan Koca paylaştı! Ünlü sanatçılardan aşı çağrısıSağlık Bakanlığınca, Kovid-19'la mücadele için yürütülen aşılama kampanyası kapsamında oyuncu Demet Akbağ ile şarkıcı Sertab Erener'in yer aldığı kamu spotu hazırlandı.
31.08.2021Gündem
Renkli sohbet
Renkli sohbetİstanbul Rotary Kulübü’nün başkanı Aydın Harezi, üyelerinin karşına farklı bir etkinlikle çıktı.
27.07.2021Cadde
Son dakika... Bakan Selçuk'tan '2023 eğitim vizyonu' vurgusu
Son dakika... Bakan Selçuk'tan '2023 eğitim vizyonu' vurgusuMilli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "2023 eğitim vizyonu, bu ülkenin birlikte, el ele, iş birliği içerisinde, ayırmadan, kayırmadan, bütün evlatlarını evladımız bilerek nasıl bir yolculuk yapmamız gerektiğine dair bir hikayeyi içinde barındırır." dedi.
14.07.2021Siyaset
2. Maarif Kongresi toplanıyor
2. Maarif Kongresi toplanıyorİlki, Kurtuluş Savaşı sırasında Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından 1921’de toplanan 1. Maarif Kongresi’nin ikincisi Türk Eğitim Sen tarafından 100 yıl sonra Ankara’da düzenleniyor.
14.07.2021Eğitim
‘Unutulmasına izin vermeyeceğiz’
‘Unutulmasına izin vermeyeceğiz’Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Etkinlikleri kapsamında düzenlediği programlar dizisinin birincisi, DEÜ Sabancı Kültür Sarayı’nda gerçekleştirildi.
13.07.2021Ege
Sağlık Bakanlığı'ndan Kovid-19 aşılama kampanyasına özel klip
Sağlık Bakanlığı'ndan Kovid-19 aşılama kampanyasına özel klipSağlık Bakanlığı'nca, Kovid-19 ile mücadelede yürütülen aşılama kampanyası kapsamında, sanatçı Cem Karaca'nın seslendirdiği "Bu Son Olsun" şarkısının sanatçı Sertab Erener tarafından yeniden yorumlandığı bir klip hazırlandı.
13.07.2021Haberler
Son dakika: Bakan Koca paylaştı! 'Bu son olsun'
Son dakika: Bakan Koca paylaştı! 'Bu son olsun'Sağlık Bakanlığınca, Kovid-19 ile mücadelede yürütülen aşılama kampanyası kapsamında, sanatçı Cem Karaca'nın seslendirdiği "Bu Son Olsun" şarkısının sanatçı Sertab Erener tarafından yeniden yorumlandığı bir klip hazırlandı.
13.07.2021Gündem
İlber Ortaylı'dan Kovid-19'a karşı aşılanma çağrısı
İlber Ortaylı'dan Kovid-19'a karşı aşılanma çağrısı Sağlık Bakanlığı'nca, Kovid-19'la mücadelede yürütülen aşılama kampanyası kapsamında tarihçi ve yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı'nın yer aldığı kamu spotu hazırlandı.
12.07.2021Haberler
İlber Ortaylı'dan Kovid-19'a karşı aşılanma çağrısı
İlber Ortaylı'dan Kovid-19'a karşı aşılanma çağrısıSağlık Bakanlığınca, Kovid-19'la mücadelede yürütülen aşılama kampanyası kapsamında tarihçi ve yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı'nın yer aldığı kamu spotu hazırlandı.
12.07.2021Gündem
İlk fotoğraf! Piri Reis Haritası, Cülus tahtı ve Kaşıkçı Elması...
İlk fotoğraf! Piri Reis Haritası, Cülus tahtı ve Kaşıkçı Elması...Milli Saraylar Başkanı Yasin Yıldız sorularımızı yanıtladı: “Gülhane Seririyat Hastanesi kampüsümüzün içinde ve fevkalade nitelikli bir bina. Bu binanın restorasyonunu tamamladık. 25 tane obje deposu olarak planlandı”
11.07.2021Gündem
‘Aşı da yapılsa mesafe maske, hijyene dikkat’
‘Aşı da yapılsa mesafe maske, hijyene dikkat’Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın eşi Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Nuriye Ortaylı aşılama çalışmalarını Merhaba dergisine değerlendirdi.
21.05.2021Ege
Bakan Kasapoğlu: Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımızı coşkuyla kutlayacağız
Bakan Kasapoğlu: Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımızı coşkuyla kutlayacağızGençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, “Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımızı layıkıyla, heyecanla, coşkuyla kutlayacağız. Ben bu vesileyle gençlerimiz ve sporcularımız başta olmak üzere bütün milletimizin 19 Mayıs’ını ve yaklaşan Ramazan Bayramı’nı tebrik ediyor, bütün kahramanlarımızı ve aziz şehitlerimizi şükranla, rahmetle, minnetle yad ediyorum” dedi.
11.05.2021Diğer
Son dakika... 20 yaşındaki halini paylaştı! Panel açılışı yaparken...
Son dakika... 20 yaşındaki halini paylaştı! Panel açılışı yaparken...Sosyal medyada yüz binlerce kullanıcı ‘20yaschallenge’ akımına katılarak gençlik fotoğraflarını paylaştı. Hızla yayılan akıma sanatçılar, siyasetçiler, ünlü isimler, tarihçilerde de dahil oldu. 73 yaşındaki İlber Ortaylı, 25 yaşındaki bir pozunu paylaştı. Ortaylı'nın 1972 yılına ait fotoğrafını gören takipçileri "Aktörlere taş çıkarırsın" yorumunu yaptı. İşte '#20liyaslarchallenge' hashtag'i ile yayınlanan fotoğraflar...
5.05.2021Gündem
Dostlar bir arada
Dostlar bir aradaGeçirdiği rahatsızlıktan sonra eski sağlığına kavuşan Prof. Dr. İlber Ortaylı, Sema Maliki’nin evine konuk oldu.
7.04.2021Cadde
Son Dakika... Prof. Dr. İlber Ortaylı 'canlı görmek istiyorum' deyip açıkladı: Bıktım!
Son Dakika... Prof. Dr. İlber Ortaylı 'canlı görmek istiyorum' deyip açıkladı: Bıktım!İstanbul Ayvansaray Üniversitesi'nin gerçekleştirdiği 'Topkapı Talks' serisinin ilk konuğu Prof. Dr. İlber Ortaylı oldu. Son dakika haberine göre; Ortaylı'nın "Pandemi dönemi boyunca cama konuşmaktan bıktım, öğrencileri kanlı canlı görmek istiyorum" demesi üzerine söyleşi, pandemi koşullarına uygun olarak yüz yüze gerçekleştirildi.
26.03.2021Gündem
Son dakika... 'Fuhuş yuvası' sözlerinden sonra bir skandal daha! Ebubekir Sofuoğlu'na tepki yağdı
Son dakika... 'Fuhuş yuvası' sözlerinden sonra bir skandal daha! Ebubekir Sofuoğlu'na tepki yağdıDaha önce üniversiteler konuşulurken “Fuhuş yuvası” sözleriyle kız öğrencilere hakaret eden Sakarya Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu bu kez de hocaların hocası olarak bilinen dünyaca ünlü tarihçi Halil İnalcık’ı hedef aldı. Sofuoğlu’na tepki yağdı.
26.02.2021Gündem
“Asık surat makamın derecesini gösterir”
“Asık surat makamın derecesini gösterir”Doğan Cüceloğlu Deniz Bayramoğlu’nun sorularına yanıt vermiş, ortaya nehir söyleşi kitabı “Var mısın?” çıkmış. Yaşamın anlamını inşa etmek üzerine uzun bir sohbet, bir gün “Ömrümün sonuna geldim, ben ne zaman yaşayacağım?” dememe yolunda bir öneri
31.01.2021Pazar
Yalnızlık sanki ömür boyu
Yalnızlık sanki ömür boyuKovid-19 pandemisinde en ağır faturayı kuşkusuz 65 yaş üzeri vatandaşlar ödüyor. Bir yıldır sosyal hayattan kopmuş halde yaşayan 65 yaş üzeri vatandaşların çoğunda ruhsal ve fiziksel sorunlar da baş göstermeye başladı
24.01.2021Gündem

Benzer Haber Etiketleri

İlber OrtaylıegeizmirSağlık Bakanlığıgazete

İlber Ortaylı Kimdir ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.