Kaçak Kazı

Kaçak Kazı

Son dakika kaçak kazı haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan kaçak kazı gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan kaçak kazı haber sayfamızda...

Kaçak Kazı

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 895 kaçak kazı haberi bulunmuştur.
ABD'de teslim alındı! 14 eser Türkiye'ye getiriliyor
ABD'de teslim alındı! 14 eser Türkiye'ye getiriliyorKültür ve Turizm Bakanlığı Kaçakçılıkla Mücadele Daire Başkanlığı'nın 2 yıl süren çalışması sonucu, dünyanın en büyük antik sanat eseri koleksiyoncularından Michael Steinhardt'ın çaldığı tespit edilen Anadolu kökenli 14 eser, Manhattan Savcılığı tarafından Türkiye'ye iadesi için New York Başkonsolosluğu'na teslim edildi. Ankara'ya getirilecek eserler özel bir lansmanla tanıtılmasının ardından İstanbul Arkeoloji Müzesi'nde sergilenecek.
21.01.2022Gündem
Bartın'ın tarihini değiştirecek höyük!
Bartın'ın tarihini değiştirecek höyük!Bartın Üniversitesi tarafından yürütülen arkeolojik çalışmalarda geçen yıl aralık ayında kent merkezine yakın bir alanda 5 bin yıllık höyük bulundu. Bartın Üniversitesi'nden Doç. Dr. Fatma Bağdatlı Çam, “2017'den bu yana yaptığımız çalışmalarda Bartın’ın geçmişini yerleşim tarihini aydınlatmaya çalışıyoruz. 2021 yılında yaptığımız çalışmalarda Bartın kent merkezinin milattan önce 3 bin yıl önce Erken Tunç döneminden itibaren yerleşim gördüğünü tespit ettik” dedi.
11.01.2022Gündem
Kazdıkları çukurda suçüstü yakalandılar!
Kazdıkları çukurda suçüstü yakalandılar!Kırklareli’nde kaçak kazı yapan definecilere yönelik yapılan operasyonda 3 kişi suçüstü yakalandı.
10.01.2022Gündem
Sit alanında kaçak kazı yapan 3 kişi suçüstü yakalandı
Sit alanında kaçak kazı yapan 3 kişi suçüstü yakalandıMersin’de 1'inci derece arkeolojik sit alanında kaçak kazı yapan 3 kişi suçüstü yakalandı. Jandarma, kazı malzemelerine el koyarken şüpheliler ise sorguya alındı.
7.01.2022Gündem
Aksaray'da defineciler suçüstü yakalandı
Aksaray'da defineciler suçüstü yakalandıAksaray’da kaçak kazı yapan definecilere yönelik operasyon düzenleyen jandarma, 3 kişiyi detektörle birlikte kazı yaparken suçüstü yakaladı.
5.01.2022Gündem
Kalede gezerken kaçak kazı yapan definecilerin açtığı tünele düştü
Kalede gezerken kaçak kazı yapan definecilerin açtığı tünele düştüNiğde Kalesi’nde geziye çıkan Rukiye Ulusoy (47), bastığı zeminin çökmesi sonucu kaçak kazı yapan definecilerin açtığı 200 metre uzunluğundaki tünele düştü. Bu sırada tünelde bulunan 2 kişi kaçarken, Ulusoy düştüğü yerden ekipler tarafından kurtarıldı.
29.12.2021Gündem
Definecilerin talan ettiği tarihi köprü, restore edilecek
Definecilerin talan ettiği tarihi köprü, restore edilecekDenizli'nin Çal ilçesi Dayılar Mahallesi'ne 2 kilometre uzaklıkta, Büyük Menderes Nehri üzerindeki Roma dönemine ait tarihi İpek Yolu'nda bulunan ve teneke dolusu altın olduğu inancıyla definecilerin talan ettiği Tozlukara Köprüsü restore edilecek.
28.12.2021Gündem
Manisa'da sit alanında kaçak kazıya suçüstü: 6 gözaltı
Manisa'da sit alanında kaçak kazıya suçüstü: 6 gözaltıManisa'nın Akhisar ilçesinde sit alanı içerisinde kaçak kazı yaptıkları belirlenen 6 şüpheli, jandarma tarafından yakalandı.
28.12.2021Gündem
Beykoz' da tarihi mezarlık definecilerin talanına uğradı
Beykoz' da tarihi mezarlık definecilerin talanına uğradıBeykoz'da 126 tarihi mezarında bulunduğu alanda define arayan kişilerin kaçak kazı yaptığı iddia edildi. Açılan çukurların içerisinde başlatılan tünel girişi ve mezar taşları içeriden görüntülenirken mezarlığın son hali ise havadan görüntülendi.
27.12.2021Gündem
Heyecan veren kazı!  Pers İmparatorluğu'na ait mezar ortaya çıkarıldı
Heyecan veren kazı! Pers İmparatorluğu'na ait mezar ortaya çıkarıldıVan'ın merkez Edremit ilçesinde yaklaşık 10 ay önce define avcılarının hedefi haline gelen alanda ilk kez Pers İmparatorluğu'na ait olduğu anlaşılan mezar bulundu.
19.12.2021Gündem
Van'da ilk kez Perslere ait mezar bulundu
Van'da ilk kez Perslere ait mezar bulunduVan'ın Edremit ilçesi Şabaniye Mahallesi'nde 10 ay önce kaçak kazı sonrası ekiplerin bölgede başlattığı kurtarma kazısında kentte ilk defa Pers Mezarlığı bulundu. Birinci derece sit alanı ilan edilen alanda önümüzdeki yıl da çalışma yürütüleceğini belirten Van Müze Müdürü Erol Uslu, "Bölgede yaptığımız çalışmalarda Müslüman mezarlığı, altta Pers, biraz daha altında ise belgelediğimiz tümülüs olduğuna işaret eden bazı veriler var. Burada Van özelinde bir tümülüsün varlığının ortaya çıkarılması durumunda şunu açık ve net söylemek gerekirse bölge açısından çok büyük bir ses getirecek" dedi.
18.12.2021Gündem
Sit alanında kaçak kazı yapan şahıs gözaltına alındı
Sit alanında kaçak kazı yapan şahıs gözaltına alındıAdana’da kaçak kazı yapan kişi gözaltına alındı. Yapılan aramada evin bahçe kısmında yaklaşık 12 metre derinliğinde kaçak kazı alanı tespit edildi.
16.12.2021Gündem
İş ararken iğneyle kuyu kazıyorlar
İş ararken iğneyle kuyu kazıyorlarTürkiye, zengin bir tarihe sahip ancak bu tarihi adeta iğneyle kazıyarak ortaya çıkaran arkeologlar, iş ararken de büyük mücadele veriyorlar. Üni-Veri araştırmasına göre mezunların yüzde 21,9’unun iş bulma süresi bir yılı geçiyor. Yüzde 62,4’ü başlangıçta 3 bin TL’nin altında maaş alıyor
8.12.2021Eğitim
Roma dönemine ait gömülü mezar stelini çıkarmak isteyenlere suçüstü
Roma dönemine ait gömülü mezar stelini çıkarmak isteyenlere suçüstüKütahya’nın Altıntaş ilçesinde, Doğu Roma İmparatorluğu dönemine ait olduğu belirlenen, üzerinde insan figürlerinin yer aldığı kabartmalı mezar stelini toprak altından çıkarmaya çalışırken yakalanan 4 şüpheli, gözaltına alındı.
6.12.2021Gündem
İhbar üzerine harekete geçildi! Suçüstü yakalandılar
İhbar üzerine harekete geçildi! Suçüstü yakalandılarKaraman'da kaçak kazı yapan 6 şüpheli gözaltına alındı. İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, merkeze bağlı Morcalı köyünde kaçak kazı yapıldığı bilgisi üzerine operasyon düzenledi.
21.11.2021Gündem
'Kaçak kazıda bulunan eserler, Romalı zenginlerin yerleşimini ortaya koyuyor'
'Kaçak kazıda bulunan eserler, Romalı zenginlerin yerleşimini ortaya koyuyor'İzmir'de bir evin bahçesinde bulunan 2 bin yıllık 2 mozaik ile ilgili değerlendirmede bulunan Doç. Dr. Zafer Derin, arkeoloji dünyasında heyecan uyandırdığını belirterek, "Roma villasının bir bölümüne ait eser. Mozaik ve sütunuyla yer alıyor. Agora civarındaki güçlü zenginlerin yerleşimlerinin nasıl olduğunu gösteren ilginç bir örnek. Sağlam şekilde korunması da önemli" dedi.
17.11.2021Gündem
Kaçak kazı operasyonunda 2700 yıllık iki mozaik ele geçirildi
Kaçak kazı operasyonunda 2700 yıllık iki mozaik ele geçirildiİzmir'in Konak ilçesinde bir evin bahçesinde kaçak kazı yapanlara yönelik düzenlenen operasyonda Romalı bir zengine ait olduğu değerlendirilen ve ihtişamı simgeleyen yaklaşık 2700 yıllık iki mozaik ele geçirildi.
16.11.2021Haberler
Kaçak kazı yapılan evin bahçesinde ele geçirildi! 2 bin 700 yıllık
Kaçak kazı yapılan evin bahçesinde ele geçirildi! 2 bin 700 yıllıkİzmir'in Konak ilçesinde bir evin bahçesinde kaçak kazı yapanlara yönelik düzenlenen operasyonda Romalı bir zengine ait olduğu değerlendirilen ve ihtişamı simgeleyen yaklaşık 2700 yıllık iki mozaik ele geçirildi.
16.11.2021Gündem
İzmir'de Romalı bir zengine ait 2700 yıllık iki mozaik bulundu
İzmir'de Romalı bir zengine ait 2700 yıllık iki mozaik bulunduİzmir'in Konak ilçesinde yerin 10 metre altında ev şeklindeki bölmede, Romalı bir zengine ait olduğu değerlendirilen ve ihtişamı simgeleyen yaklaşık 2700 yıllık iki mozaik bulundu.
16.11.2021Kültür Sanat
İzmir'de Romalı bir zengine ait 2700 yıllık iki mozaik bulundu
İzmir'de Romalı bir zengine ait 2700 yıllık iki mozaik bulunduİzmir'in Konak ilçesinde yerin 10 metre altında ev şeklindeki bölmede, Romalı bir zengine ait olduğu değerlendirilen ve ihtişamı simgeleyen yaklaşık 2700 yıllık iki mozaik bulundu.
16.11.2021Gündem
İş makinesiyle kaçak kazı yapan 3 kişi suçüstü yakalandı
İş makinesiyle kaçak kazı yapan 3 kişi suçüstü yakalandıMersin’in Silifke ilçesinde jandarma ekipleri, iş makinesiyle kaçak kazı yapan 3 kişiyi suçüstü yakaladı. Adliyeye sevk edilen 3 kişi, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.
27.10.2021Gündem
Evde kaçak kazı ihbarı! 2'si kadın 3 kişi yakalandı
Evde kaçak kazı ihbarı! 2'si kadın 3 kişi yakalandıGelen bir son dakika haberine göre, İzmir'in Ödemiş ilçesinde, bir evde kaçak kazı yaptıkları öne sürülen 2'si kadın 3 şüpheli gözaltına alındı.
20.10.2021Gündem
'Tarihi eser' bulmak için evinde kaçak kazı yaptı
'Tarihi eser' bulmak için evinde kaçak kazı yaptıNiğde'de jandarma ekipleri, evinde 'tarihi eser' bulma amacıyla kaçak kazı yaptığı belirlenen İ.A.yı (35) suçüstü yakaladı. Yapılan çalışmada evin bir odasında 9 metre derinliğinde kuyu açıldığı belirlendi.
15.10.2021Gündem
Son dakika... Defineciler mağara şapeli tahrip etti! İsyan ettiren görüntü
Son dakika... Defineciler mağara şapeli tahrip etti! İsyan ettiren görüntüEdirne’nin Lalapaşa ilçesine bağlı Sinanköy'de, mağara içinde kazı çalışmaları sonrası bulunan, Orta Çağ'dan kalma taş oyma şapel, duvarlarına yazılan yazılar ile definecilerin kaçak kazılarıyla tahribata uğradı. Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Engin Beksaç, "Burası birinci derece tescilli alan. Koruma tedbiri çalışmalarına rağmen hiçbir şekilde el sürülmeden kaldı, unutuldu" dedi.
11.10.2021Gündem
İzinsiz kazı yapıldığı öne sürülen mezarlıktaki alan inceleniyor
İzinsiz kazı yapıldığı öne sürülen mezarlıktaki alan inceleniyorKarabük'ün Safranbolu ilçesinde, belediyenin mezar yeri kazım ve defin işi ihalesini alan firmanın, mezarlıkta izinsiz kazı yaptığı ve lahit bulduğu iddiası üzerine savcılık soruşturma başlatmış, ancak lahde rastlanmamıştı. Kastamonu Müze Müdürlüğü ekipleri kaçak kazı yapılan alanda inceleme yapmak için kazı çalışması başlattı.
29.09.2021Haberler

Benzer Haber Etiketleri

Kaçak Kazı ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.