Kültür Ve Turizm Bakanlığı

Kültür Ve Turizm Bakanlığı

Son dakika Kültür ve Turizm Bakanlığı haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan Kültür ve Turizm Bakanlığı gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan Kültür ve Turizm Bakanlığı haber sayfamızda...

Kültür Ve Turizm Bakanlığı

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 8.242 kültür ve turizm bakanlığı haberi bulunmuştur.
İYİ Parti'li Sezgin'in acı günü
İYİ Parti'li Sezgin'in acı günü İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin'in vefat eden babası eski Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Mukadder Sezgin, Ankara'da kılınan cenaze namazının ardından son yolculuğuna uğurlandı.
24.01.2022Siyaset
Tarih ve teknolojiyi buluşturan proje: Hititçe tabletleri yapay zeka okuyacak
Tarih ve teknolojiyi buluşturan proje: Hititçe tabletleri yapay zeka okuyacakDünyada ilk kez Hititçe tabletler üç boyutlu olarak taranarak yapay zeka tarafından okunacak. Böylece binlerce yıllık tarihi belgelerin çözümlenmesi kolaylaşacak
24.01.2022Arkeoloji
Dünyanın sayılı müzelerinden biri
Dünyanın sayılı müzelerinden biriÜlkemizin mevcut yapısı içerisinde arkeolojik değerlerin saklanması, korunması ve değerlendirilmesi amacıyla birçok yerde müzeler kurulmaktadır. Milliyet Arkeoloji’nin bu ayki kapak konusu da bu değerli müzelerden biri olan İstanbul Arkeoloji Müzeleri... 13 Haziran 1891’de ziyarete açılan İstanbul Arkeoloji Müzeleri, ressam ve müzeci Osman Hamdi Bey tarafından kurulmuştur. İstanbul Arkeoloji Müzeleri, çeşitli kültürlere ait bir milyonu aşkın eserle, sadece İstanbul veya Marmara Bölgesi’nin değil dünyanın en büyük müzeleri arasındadır. Türkiye’nin müze olarak inşa edilen en eski binası olduğunu da söylemek gerekir. İstanbul Arkeoloji Müzeleri üç ana birimden oluşan bir müzeler kompleksidir; Arkeoloji Müzesi, Eski Şark Eserleri Müzesi ve Çinili Köşk Müzesi
24.01.2022Arkeoloji
E-fatura’ya zorunlu geçiş süreci 30 dakikada tamamlanıyor
E-fatura’ya zorunlu geçiş süreci 30 dakikada tamamlanıyorGelir İdaresi Başkanlığı, 535 Numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’nde elektronik belgelerin kullanımı ve denetimine yönelik önemli değişiklikler yaptı. Buna göre, e-fatura ve e-arşive geçiş zorunluluğu için belirlenen ciro limitleri aşağı çekilirken, e-faturaya geçmesi gereken sektörlere de yenileri eklendi. E-ticaret yapanlar için e-faturaya zorunlu geçiş şartları değişti.
23.01.2022Ekonomi
İzmir’in tarih hazinesi
İzmir’in tarih hazinesiTarihi Kemeraltı Çarşısı’ndaki 9 sinagog kent kültürüne kazandırılıyor. Proje direktörü Nesim Bencoya, Prag’daki gibi bir Yahudi Tarihi Açık Hava Müzesi projesi için oluşturulacak koridorlarla tarihi yapıları birbirlerine bağlamayı planladıklarını söylüyor.
23.01.2022Pazar
ABD'de teslim alındı! 14 eser Türkiye'ye getiriliyor
ABD'de teslim alındı! 14 eser Türkiye'ye getiriliyorKültür ve Turizm Bakanlığı Kaçakçılıkla Mücadele Daire Başkanlığı'nın 2 yıl süren çalışması sonucu, dünyanın en büyük antik sanat eseri koleksiyoncularından Michael Steinhardt'ın çaldığı tespit edilen Anadolu kökenli 14 eser, Manhattan Savcılığı tarafından Türkiye'ye iadesi için New York Başkonsolosluğu'na teslim edildi. Ankara'ya getirilecek eserler özel bir lansmanla tanıtılmasının ardından İstanbul Arkeoloji Müzesi'nde sergilenecek.
21.01.2022Gündem
Muğla'da 2 bin 200 yıllık heyecan yaratan keşif! 'Türkiye için büyük bir şans'
Muğla'da 2 bin 200 yıllık heyecan yaratan keşif! 'Türkiye için büyük bir şans'Muğla'nın Yatağan ilçesinde yürütülen kazılarda 2 bin 200 yıllık olduğu tahmin edilen, mermer bloklara işlenmiş 61 mitolojik mask bulundu. Heyecan yaratan keşif hakkında konuşan Prof. Dr. Bilal Söğüt, bulunanların Türkiye için büyük bir şans olduğu görüşünde.
21.01.2022 Gündem
Sömestire özel indirim duyurdu
Sömestire özel indirim duyurduBiletinial, sömestir için yüzde 50’ye varan indirim imkanı içerdiğini belirttiği bir kampanya duyurdu.
20.01.2022Ekonomi
Bosna Hersek krizi için 3'lü buluşma
Bosna Hersek krizi için 3'lü buluşmaCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün Türkiye’ye resmi ziyarette bulunan Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ile baş başa görüşmenin ardından 3. Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi Oturumu’na başkanlık etti.
19.01.2022Siyaset
Son dakika: Arnavutluk ile kritik anlaşmalar imzalandı! Erdoğan hedefi açıkladı: 1 milyar dolar!
Son dakika: Arnavutluk ile kritik anlaşmalar imzalandı! Erdoğan hedefi açıkladı: 1 milyar dolar!Son dakika haberine göre; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ortak basın toplantısında konuştu. 7 anlaşmanın imzalandığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "522 konutu 13 ay gibi rekor sayılacak bir sürede tamamladık. Bundan sonra da iyi gününde ve kötü gününde Arnavutluk’un yanında olmayı sürdüreceğiz." dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan Arnavutluk ile ilgili ticaret hacmi hedefini de açıkladı. Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, Türkiye’nin Avrupa Birliği’nin (AB) güvenliği için çok önemli olduğunu belirtti.
17.01.2022Siyaset
Türkiye ve Arnavutluk arasında 7 anlaşma imzalandı
Türkiye ve Arnavutluk arasında 7 anlaşma imzalandıCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Arnavutluk’ta, Türkiye ile Arnavutluk arasında 7 anlaşma imzalandı.
17.01.2022Haberler
AKM'den dünyaya ‘birlik’ çağrısı
AKM'den dünyaya ‘birlik’ çağrısı AKM'nin 10 ülkeden 20 sanatçıyı buluşturduğu ilk uluslararası projesi "Birlikte Var Olmak" ziyarete açıldı. Sergi, sanatçıların tematik eserleriyle dayanışma çağrısı yapıyor.
17.01.2022Kültür Sanat
Define peşindeler! Dedektör ve haritayı kapan oraya koşuyor
Define peşindeler! Dedektör ve haritayı kapan oraya koşuyorTürkiye'de yasa dışı definecilik, tam anlamıyla bir sektör haline gelmiş durumda. Malzeme satanından, kitap yazanına, sosyal medyayı kullanandan elde dedektörle köyleri gezenine kadar yok yok! İşte kimi zaman ölümü bile göze alıp, ömrünü toprak altındaki hazinelerin peşinde koşarak geçirenlerin hikayesi...
17.01.2022Gündem
Kent müzesi yükseliyor!
Kent müzesi yükseliyor!Büyükşehir Başkanı Osman Zolan, “Denizli’nin uzun yıllar hayalini kurduğu kent müzesinin yapımına başladık” dedi
11.01.2022Ege
Son dakika: Erdoğan'dan ödül töreninde net mesajlar: Büyük ve güçlü Türkiye'yi inşa edeceğiz
Son dakika: Erdoğan'dan ödül töreninde net mesajlar: Büyük ve güçlü Türkiye'yi inşa edeceğizGelen son dakika haberine göre; Cumhurbaşkanı Erdoğan Yaşayan İnsan Hazineleri Geleceğe Aktarılan Mirasın Temsilcileri Ödül Töreni'nde konuştu. Erdoğan, törende yaptığı açıklamada, 'Bugün de İnşallah her alanda sahip olduğumuz eşsiz insan hazinesinden aldığımız destek ve şevkle büyük ve güçlü Türkiye'yi Allah'ın izniyle inşa edeceğiz. Dün başardık, bugün de başaracağız. Çünkü biz Türkiye'yiz, çünkü biz Türk milletiyiz.' dedi.
11.01.2022Siyaset
Bartın'ın tarihini değiştirecek höyük!
Bartın'ın tarihini değiştirecek höyük!Bartın Üniversitesi tarafından yürütülen arkeolojik çalışmalarda geçen yıl aralık ayında kent merkezine yakın bir alanda 5 bin yıllık höyük bulundu. Bartın Üniversitesi'nden Doç. Dr. Fatma Bağdatlı Çam, “2017'den bu yana yaptığımız çalışmalarda Bartın’ın geçmişini yerleşim tarihini aydınlatmaya çalışıyoruz. 2021 yılında yaptığımız çalışmalarda Bartın kent merkezinin milattan önce 3 bin yıl önce Erken Tunç döneminden itibaren yerleşim gördüğünü tespit ettik” dedi.
11.01.2022Gündem
Yer: İzmir! Tsantsaların sırrı çözüldü
Yer: İzmir! Tsantsaların sırrı çözüldüİzmir'de ele geçirilen tarihi eserlerin arasında bulunan ve Amazon'un derinliklerinde yaşayan yerlilerin kesip özel işlemlerden geçirerek küçülttükleri, 'tsantsa' olarak adlandırılan 4 insan başına, makroskobik inceleme yapıldı. 1'inin sahte olduğu, diğerlerinin orjinal olduğu tespit edilirken, insan başlarının hangi ülke ve kabileye ait olduğunun belirlenmesi için DNA çalışması yapılacağı öğrenildi. Kesik başların dudaklarındaki gizemli iplerin de sırrı çözüldü. Başların düşmanlara ait olmasından dolayı kötü ruhlarını hala içlerinde taşıdıklarına inandıkları ve bunun dışarı çıkmaması için dudaklarını iple diktikleri öğrenildi.
9.01.2022Gündem
Işıklandırılan Adilcevaz Kalesi törenle açıldı
Işıklandırılan Adilcevaz Kalesi törenle açıldıBitlis'te restorasyonu tamamlanan ve ışıklandırılan Adilcevaz Kalesi ziyarete açıldı.
Işıklandırılan Adilcevaz Kalesi törenle açıldı
Işıklandırılan Adilcevaz Kalesi törenle açıldıBitlis'te restorasyonu tamamlanan ve ışıklandırılan Adilcevaz Kalesi ziyarete açıldı.
8.01.2022Gündem
İstanbul Arkeoloji Müzesi İstanbul'da Nerededir, Nasıl Gidilir? 2022 Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri
İstanbul Arkeoloji Müzesi İstanbul'da Nerededir, Nasıl Gidilir? 2022 Giriş Ücreti Ve Ziyaret SaatleriArkeoloji müzeleri, ülke ve dünya tarihine ışık tutan önemli müze kuruluşlarıdır. Pek çok değerli tarihi eserin sergilendiği ve milyonlar ile buluştuğu arkeoloji müzeleri gezilecek yerler listesinde üst sıralarda yer alıyor. Bunlardan biri de İstanbul Arkeoloji Müzesi. İstanbul Arkeoloji Müzesi İstanbul'da nerededir, nasıl gidilir? 2020 Giriş ücreti ve ziyaret saatleri hakkında bilgileri derledik.
6.01.2022Tatil
Kapadokya'yı 2021 yılında 2 milyon 285 bin kişi ziyaret etti
Kapadokya'yı 2021 yılında 2 milyon 285 bin kişi ziyaret ettiTürkiye'nin önemli kültür turizm merkezlerinden Kapadokya bölgesini geçen yıl 2 milyon 285 bin 895 yerli ve yabancı turist ziyaret etti.
5.01.2022Ekonomi
Kültür dedektifleri tarihi miras peşinde
Kültür dedektifleri tarihi miras peşindeKültür Bakanlığı Kaçakçılıkla Mücadele ekipleri, yurt dışına kaçırılan Anadolu'ya ait eserleri titiz bir çalışmayla tespit ediyor. İlgili ülkeye giderek yerinde inceleme yapan ekip, tarihi eserlerin Türkiye'ye iade edilmesini sağlıyor.
3.01.2022Gündem
Sarıkamış’ta Rus çarının av köşkü görenleri büyülüyor
Sarıkamış’ta Rus çarının av köşkü görenleri büyülüyorKars’ın Sarıkamış ilçesinde Rus Çarı 2. Nikola’nın eşi Katherina’ya ait olduğu zannedilen köşk, aslında Çar’ın hasta oğlu Aleksi için bir rehabilitasyon merkezi ve aynı zamanda da ailenin kışın ve yazın kullandığı av köşkü olarak yaptırdığı ortaya çıktı.
31.12.2021Emlak
‘Düğüm olmuş sorunlara 2022’de veda edeceğiz’
‘Düğüm olmuş sorunlara 2022’de veda edeceğiz’2021’in zorluklarını 2022 yılında aşacaklarını belirten İzmir Büyükşehir Başkanı Soyer; Basmane Çukuru Büyükşehir binası ve Hilton’un durumu gibi tüm kenti ilgilendiren konuları da çözüme kavuşturacaklarını dile getirdi.
29.12.2021Ege
Bakan Ersoy: Yurt dışı ziyaretçi sayısında yüzde 83, gelirde ise yüzde 100’lük artış yaşandı
Bakan Ersoy: Yurt dışı ziyaretçi sayısında yüzde 83, gelirde ise yüzde 100’lük artış yaşandıKültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, pandemi koşullarına rağmen 2021 yılında Türkiye’nin yurt dışı ziyaretçi sayısında 29 milyonu, turizm gelirlerinde ise 24 milyar doları aştığını belirterek, “Dikkatinizi çekmek isterim, bu rakamlar 2020’ye göre ziyaretçi sayısında yüzde 83’lük, gelir noktasında ise yüzde 100’lük bir artışa tekabül ediyor. Ulaşılan bu seviye ülke olarak hepimizin başarısıdır” dedi.
29.12.2021Siyaset

Benzer Haber Etiketleri

Kültür Ve Turizm Bakanlığı ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.