Nasuh Mahruki

Nasuh Mahruki

Türk dağcı, yazar, fotoğrafçı. Şişli Terakki Lisesi'nin ardından 1992'de Bilkent Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden mezun oldu. Dağcılık sporuyla 1988 yılında Bilkent Üniversitesi Doğa Sporları Topluluğu'nda tanıştı. Üç yıl boyunca topluluğun başkanlığını yaptı. Dağcılık dışında mağaracılık, aletli dalış, yamaç paraşütü, motor sporları, bisiklet ve yelken sporuyla ilgilenmektedir. 1992-1994 yılları arasında eskiden Sovyetler Birliği'nin sınırları içinde kalan 7000 metreden yüksek beş dağa tırmanarak Kar Leoparı unvanını aldı. 1995 yılında Everest Dağı'na tırmanan ilk Türk dağcı oldu. 1996 yılında yedi kıtanın en yüksek dağına tırmanarak Yedi Zirveler projesini tamamlayan 45. sporcu ve en genci oldu. Sonraki yıllarda da birçok zorlu tırmanış gerçekleştirdi. En önemlileri, Oksijen desteksiz olarak gerçekleştirdiği Cho Oyu, Lhotse ve K2 dağlarıdır. 15 yıl aradan sonra bir kez daha Everest Dağı'na tırmandı. Liderlik, takım çalışması, kişisel gelişim, kendini tanıma, hedef odaklılık, kararlılık, disiplin, risk yönetimi gibi konularda motivasyon konuşmaları ve seminerler düzenlemektedir ve Bahçeşehir Üniversitesi'nde "Takım Çalışması ve Liderlik" dersi vermiştir. Çeşitli gazete ve dergilerde köşe yazarlığı yapmıştır ve çeşitli televizyon kanallarında belgesel programları hazırlamıştır. AKUT'un kurucu üyesidir ve halen yönetim kurulu başkanlığını sürdürmektedir. Nasuh Mahruki, Himalayalar'da Bhutan Krallığı'na yaptıkları bir motosiklet yolculuğu sırasında geleneksel bir düğün töreniyle Mine Mahruki ile evlendi.

Nasuh Mahruki

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 413 nasuh mahruki haberi bulunmuştur.
Yerel seçimlerde birçok ünlü yarıştı! İşte belediye başkanı seçilenler
Yerel seçimlerde birçok ünlü yarıştı! İşte belediye başkanı seçilenler Oyuncu, sunucu, şarkıcı, sporcu... 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Seçimleri, ünlü isimlerin yarışına da sahne oldu. Sandıkların açılmasıyla birlikte ortaya çıkan sonuçlar dikkat çekti. İşte yerel seçimlerde aday olan ünlüler ve aldıkları oy oranları...
1.04.2024 Cadde
Ünlüler ne umdu ne buldu?
Ünlüler ne umdu ne buldu? Her seçim demokratik bir yarış... Kazanmak da var kaybetmek de... 31 Mart 2024 yerel seçimlerinin popüler isimlerinden de kazananlar ve kaybedenler oldu. Sonuçlar, tümüyle halkın tercihini yansıttı.
1.04.2024 Gündem
Hatay krizinde son karar Savaş!
Hatay krizinde son karar Savaş! CHP lideri Özel dün görüştüğü Savaş’a, “Senin de destekleyeceğin, önereceğin bir adayla çıkalım” önerisini sundu. Savaş ise “Bu saatten sonra yoluma bakarım” diyerek rest çekti. Saatler süren istişareler sonucu gece yarısı yapılan açıklamada Savaş ile yola devam kararı alındığı belirtildi.
20.02.2024 Gündem
Edebiyat yolculuğu yoğun ilgi görüyor
Edebiyat yolculuğu yoğun ilgi görüyor 1.Efeler Kitap Günleri, vatandaşların yoğun ilgisi ile devam ediyor.
7.10.2023 Ege
Eski AKUT Başkanı Mahruki'ye AK Parti'ye hakaretten tazminat
Eski AKUT Başkanı Mahruki'ye AK Parti'ye hakaretten tazminat AK Parti'ye hakaret ettiği gerekçesiyle hakkında dava açılan eski Arama Kurtarma Derneği (AKUT) Başkanı Nasuh Mahruki, 10 bin lira tazminat ödemeye mahkum edildi.
4.05.2023 Gündem
Edremit’ten aydınlara selam gönderdiler
Edremit’ten aydınlara selam gönderdiler 5. Edremit Kitap Fuarı’nın üçüncü gününde; ilçede tarım ve zeytincilik konuşuldu, Şükrü Tunar ve Neşet Ertaş anıldı. Nasuh Mahruki, İnci Aral, Elfin Tataroğlu, Sinan Yağmur söyleşileri gerçekleşti.
18.08.2022 Ege
AK Parti'den AKUT eski Başkanı Mahruki'ye tazminat davası
AK Parti'den AKUT eski Başkanı Mahruki'ye tazminat davası AK Parti avukatları, Arama Kurtarma Derneği'nin (AKUT) eski Başkanı Nasuh Mahruki hakkında sosyal meydadaki paylaşımları nedeniyle, 'partinin kişilik ve saygınlığına saldırıda bulunduğu' gerekçesiyle 50 bin liralık manevi tazminat davası açtı.
20.07.2022 Gündem
‘Bildiğin Gibi Değil’ çıktı
‘Bildiğin Gibi Değil’ çıktı Fatma Çelenk, ‘Bildiğin Gibi Değil’ adlı kitabını iş, cemiyet ve sanat dünyasından seçkin isimlerinin katıldığı bir davet ile Bebeköy Momo’da tanıttı.
20.06.2022 Cadde
Marmaris’te kültür ve sanat dolu günler
Marmaris’te kültür ve sanat dolu günler ‘Küllerinden doğan Anka Kuşu’ temasıyla bu yaz ilk kez düzenlenecek Marmaris Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali, 10-28 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek.
31.05.2022 Ege
Nasuh Mahruki, doğa liderleri yetiştirecek
Nasuh Mahruki, doğa liderleri yetiştirecek Arama Kurtarma Derneği Onursal Başkanı Nasuh Mahruki, doğa şartlarına zorlanmadan uyum sağlayacak liderleri 4-5 Şubat günü Karşıyaka Belediyesi ev sahipliğinde Yamanlar Gençlik Merkezi’nde yetiştirecek.
31.01.2022 Ege
Felaketlerin önüne geçmek mümkün
Felaketlerin önüne geçmek mümkün Kuşadası’ndaki deprem kurultayında, fay hatları hakkında bilgi sahibi olmanın yıkımların önüne geçeceği, can ve mal kayıplarının asıl nedeninin ise yoksulluğa bağlı sağlıksız yapılaşma olduğu vurgulandı
9.12.2021 Ege
Kuşadası depreme hazırlıksız değil
Kuşadası depreme hazırlıksız değil Uzmanlar eşliğinde bölgenin depremselliği ve yapı güvenliği ile ilgili belediye tarafından yürütülmesi gereken çalışmalar masaya yatırılıyor.
7.12.2021 Ege
Cemiyetin okula dönüş heyecanı!
Cemiyetin okula dönüş heyecanı! Pandemi nedeniyle yaklaşık 1.5 yıldır süren online eğitimin ardından yurdumuzun dört bir yanındaki milyonlarca aile gibi cemiyet hayatının ünlü isimleri de çocuklarıyla okula dönüş heyecanı yaşadı.
8.09.2021 Cadde
Alaçatı’da ‘Yaşa, fark et  ve harekete geç’
Alaçatı’da ‘Yaşa, fark et ve harekete geç’ Gastronomi, kültür ve sanat alanında üç gün boyunca keyifli bir yolculuk sunan Tasting Alaçatı festivaline geri sayım başladı
29.08.2021 Pazar
“Arama kurtarmadan çok binaya yatırım önemli”
“Arama kurtarmadan çok binaya yatırım önemli” AKUT Başkanı Recep Şalcı’yla İzmir depreminden sonra bölgedeki arama kurtarma çalışmalarını ve olası deprem senaryolarına hazırlıklarını konuştuk
29.11.2020 Pazar
Bahçede kutlama
Bahçede kutlama Milli sporcu, profesyonel dağcı, yazar gibi pek çok sıfatı bünyesinde bulunduran Nasuh Mahruki, aynı yastığa baş koyduğu eşi Mine Mahruki’nin doğum günü onuruna davet verdi.
15.10.2020 Cadde
Önce tıraş  sonra kutlama
Önce tıraş sonra kutlama Mahruki Ailesi’nin Etiler Yanarsu Sokak’taki evlerinin bahçesi tarihi günlerinden birini yaşadı.
27.04.2020 Cadde
Nasuh Mahruki’den Turgutlu’da konferans
Nasuh Mahruki’den Turgutlu’da konferans Vatandaşı deprem konusunda bilgilendirme çalışmalarına yoğunluk veren Turgutlu Belediyesi, Atatürkçü Düşünce Derneği ve Kent Konseyi’nin birlikte düzenlediği ‘Afetlere ve Depremlere Hazırlıklı Olmak’ konferasına, AKUT Vakfı Başkanı Nasuh Mahruki konuk olacak.
28.02.2020 Ege
Doğaya çıkmanın yolları bu fuarda
Doğaya çıkmanın yolları bu fuarda Yedi bölgesinde onlarca doğa sporunun yapılmasına imkan veren Türkiye’nin tek ekstrem sporlar ve macera fuarı bugün başlıyor. Macera Turizmi ve Sporları Fuarı Adventure 2020 13-16 Şubat tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenecek.
13.02.2020 Ekonomi
Zamansız tatil
Zamansız tatil MEB, bu yıl, ilk kez getirdiği uygulamayla tatilleri dörde çıkardı, ilki cuma günü başlıyor. Ancak uzmanlar, öğrencilerin, özellikle de okuma yazmayı yeni öğrenenlerin derslerden soğuyacakları görüşünde. Tatilin verimli geçmesi için derslerin tekrar edilmesini öneriyorlar.
13.11.2019 Eğitim
25 yıl sonra başardı
25 yıl sonra başardı Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi öğretim Görevlisi Bülent Çınar, zirvesine çıkan her altı dağcıdan birinin hayatını kaybettiği Pobeda Dağı’na tırmanarak, ‘Kar Leoparı’ oldu. Bu unvanın ilk sahibi 25 yıl önce Nasuh Mahruki olmuştu...
9.09.2019 Gündem
İstanbul'da lezzet ve tarih buluşması
İstanbul'da lezzet ve tarih buluşması Malta Turizm Ofisi’nin Rahmi Koç Müzesi’nde gerçekleştirdiği “Tarihin Tadına Bak” adlı etkinlikte buluşan ve İlber Ortaylı’nın anlatımıyla Akdeniz’in tarihini gastronomi perspektifinden dinleyen konuklar, tarihi tariflerle hazırlanmış yemeklerin tadına baktı.
13.06.2019 Kültür Sanat
Geleceğin ayak izleri ilk 1000 zirvesi başlıyor
Geleceğin ayak izleri ilk 1000 zirvesi başlıyor İnsan yaşamındaki ilk 1000 günün önemine dikkat çekmek amacıyla Hayaller Fabrikası tarafından her yıl Nisan ayında gerçekleştirilen “Geleceğin Ayak İzleri – İlk 1000 Gün Zirvesi”nin dördüncüsü İstanbul Point Hotel Barbaros‘ta düzenlenecek. Zirvede alanında uzman konuşmacılar, anne ve anne adaylarına ilk 1000 gün ile ilişkili önem taşıyan konular hakkında bilgi verecek.
2.04.2019 Kültür Sanat
Macera fuarı başladı
Macera fuarı başladı İlk kez Tureks Uluslararası Fuarcılık tarafından düzenlenen ‘Macera Turizmi ve Sporları Fuarı Adventure Turkey’ kapılarını ziyaretçilerine açtı...
16.02.2019 Ekonomi
‘Erkekler Konuşuyor’ paneli bugün İzmir’de
‘Erkekler Konuşuyor’ paneli bugün İzmir’de Güvensan CEO’su, Arya Kadın Yatırım Platformu kurucularından Münteha Adalı’nın fikir sahibi olduğu ve 2018 yılında Genç Aryalılar’la birlikte hayata geçirdiği “Erkekler Konuşuyor” projesi beşinci panelini bugün İzmir’de düzenliyor...
18.10.2018 Gündem

Benzer Haber Etiketleri

Nasuh Mahruki ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.