Nemrut

Nemrut

Son dakika nemrut haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan nemrut gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan nemrut haber sayfamızda...

Nemrut

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 944 nemrut haberi bulunmuştur.
5 ton 700 kilogramlık inanılmaz keşif! Tesadüfen bulundu ve askeri helikopterle taşındı
5 ton 700 kilogramlık inanılmaz keşif! Tesadüfen bulundu ve askeri helikopterle taşındı Askeri helikopterle taşınan ve tam 5 ton 700 kilo ağırlığında olan steller tesadüfen bulundu. Adeta tarihe ışık tutacak olan steller turistlerin beğenisine sunulacak. İşte merak edilen detaylar...
11.05.2024 Gündem
Adıyaman ‘Yeni Kale’ye  yakında kavuşuyor
Adıyaman ‘Yeni Kale’ye yakında kavuşuyor Adıyaman’ın Kahta ilçesinde iki bin yıllık tarihe sahip Yeni Kale (Eski Kahta Kalesi), iki ay içerisinde yeniden ziyaretçileriyle buluşacak.
30.04.2024 Kültür Sanat
Nisan ayında 6 metre karla mücadele! Yolun açılması 3 gün sürecek
Nisan ayında 6 metre karla mücadele! Yolun açılması 3 gün sürecek Bitlis'in Tatvan ilçesindeki 2 bin 134 rakımlı Nemrut Dağı'nda, İl Özel İdaresi'nce karla mücadele çalışması başlatıldı. Kar kalınlığının yer yer 6 metreyi aştığı bölgede, yol açma çalışmalarının 3 gün süreceği belirtildi.
9.04.2024 Gündem
Karadeniz'den 8 bölge listeye girdi! Türkiye’nin en önemli mirasları
Karadeniz'den 8 bölge listeye girdi! Türkiye’nin en önemli mirasları Türkiye'de jeolojik oluşumların kalkınmadaki payının artırılması amacıyla düzenlenen ‘Ulusal ve Uluslararası Görünürlük İçin Türkiye’nin En Önemli 100 Jeolojik Mirası ve Anahtar Jeolojik Alanlarının Belirlenmesi Çalıştayı’nın sonuç bildirgesi hazırlandı. Bildirgede, aralarında mağara ve turba bataklıklarının da bulunduğu Rize’den 1, Gümüşhane’den 4, Trabzon’dan 3 alan Türkiye’nin en önemli 100 jeolojik mirası ve jeositleri listesinde yer aldı.
27.03.2024 Gündem
Memleketiniz adını nereden alıyor? Her şehrin farklı hikayesi var
Memleketiniz adını nereden alıyor? Her şehrin farklı hikayesi var Türkiye’de toplamda 81 il bulunuyor. Her biri farklı güzelliklere ve tarihi dokulara sahip olan bu şehirlerin isimlerinin de köklü bir geçmişi var. Peki memleketiniz adını nereden alıyor diye hiç düşündünüz mü? İşte yanıtı…
18.03.2024 Bilgi Rehberi
NASA'nın yeni gözdesi! Nemrut Krater Gölü'nü uzaydan fotoğrafladılar
NASA'nın yeni gözdesi! Nemrut Krater Gölü'nü uzaydan fotoğrafladılar Bitlis’in Tatvan ilçesinde bulunan Nemrut Krater Gölü'nün NASA astronotları tarafından uzaydan fotoğrafı çekildi.
27.02.2024 Gündem
Sevgili Nemrut!
Sevgili Nemrut! UNESCO Dünya Kültür Mirası olan 2100 yıllık Kommagene uygarlığının efsanevi Kralı Antiochos Teos’un Nemrut Dağı zirvesinde inşa ettiği anıtsal alan, yıl boyu turist ağırlıyor.
16.02.2024 Ekonomi
Adıyaman el birliği ile ayağa kalkıyor
Adıyaman el birliği ile ayağa kalkıyor Adıyaman’da 118 bin kişinin konteynerlerde yaşadığını belirten Vali Varol, kalıcı konutların bir ay içinde teslim edilmeye başlayacağını söyledi. Varol, “Dayanışma ruhu ve el birliği ile çok yakın zamanda ayağa kalkacağımıza inanıyorum” dedi...
22.01.2024 Gündem
Korkutan deprem açıklaması! O bölgeye dikkat çekti: 7.3 büyüklüğünde...
Korkutan deprem açıklaması! O bölgeye dikkat çekti: 7.3 büyüklüğünde... Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Van'ın güneyden ve doğudan gelen güçlerin bileşke noktası olduğuna dikkat çekerek, 7.3 büyüklüğüne kadar depremin olabileceğini söyledi. Hakkari için de uyarılarını yineleyen Ercan, depremin er ya da geç olacağını vurguladı.
9.01.2024 Haberler
Korkutan deprem açıklaması! O bölgeye dikkat çekti: 7.3 büyüklüğünde...
Korkutan deprem açıklaması! O bölgeye dikkat çekti: 7.3 büyüklüğünde... Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Van'ın güneyden ve doğudan gelen güçlerin bileşke noktası olduğuna dikkat çekerek, 7.3 büyüklüğüne kadar depremin olabileceğini söyledi. Hakkari için de uyarılarını yineleyen Ercan, depremin er ya da geç olacağını vurguladı.
9.01.2024 Gündem
Uzaydan Nemrut-Tatvan
Uzaydan Nemrut-Tatvan NASA (ABD Havacılık ve Uzay Dairesi) astronotu Andreas Mogensen, uzaydan Bitlis’teki Nemrut Krateri’nin ve Van Gölü’nün aynı karede yer aldığı fotoğraf çekti.
30.11.2023 Dünya
Piknik yapmaya gelen gençler sofralarını ayılara bırakıp kaçtı
Piknik yapmaya gelen gençler sofralarını ayılara bırakıp kaçtı Bitlis’in Tatvan ilçesindeki, dünyanın ikinci, Türkiye'nin en büyük krater gölü olma özelliğine sahip Nemrut Krater Gölü kenarına pikniğe gelen grup, ayılarla karşılaştı. Korkuyla araçlarına binen gençler, kurdukları sofrayı ise ayılara bıraktı.
28.11.2023 Gündem
Nemrut’a pikniğe giden gençlere ayı sürprizi
Nemrut’a pikniğe giden gençlere ayı sürprizi Bitlis’in Tatvan ilçesi sınırlarında bulunan Nemrut Krater Gölü’ne pikniğe giden gençlerin sofrasını ayılar bastı.
28.11.2023 Haberler
Bak işte yaklaşıyor yangın
Bak işte yaklaşıyor yangın Berlin Film Festivali’nden Büyük Jüri Ödüllü, Christian Petzold imzalı ‘Afire/Kızıl Gökyüzü’ yazar egosunun kırılganlığı üzerine eğiliyor ve oyuncularının ışıltısıyla etkisini artırıyor.
24.11.2023 Kültür Sanat
Dondurucu soğuğa aldırmadı, yıldızları gözlemledi
Dondurucu soğuğa aldırmadı, yıldızları gözlemledi Yılın bu dönemlerinde net şekilde gözlemlenebilen yıldızları gözlemlemek isteyen Uzay ve Doğa Gözlemleri yapan Dr. Öğretim Üyesi Cihan Önen ve ekibi, Nemrut Kalderası’nın 2 bin 250 rakımlı zirvesinde gözlem yaptı.
23.11.2023 Gündem
Havada devler liginde tek başına Fas’a denk
Havada devler liginde tek başına Fas’a denk Türk Hava Yolları (THY) dünyanın en büyük 7 havayolu şirketinden biri olma yolunda. THY Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bolat, 2033’e kadar uçak sayılarının 810’a, Türk ekonomisine katkılarının da 141 milyar dolara çıkacağını belirterek, “THY, ekosistemiyle, Fas kadar üretim yapacak” dedi.
20.11.2023 Ekonomi
Erzurumlu esnafın ayılarla güldüren diyaloğu
Erzurumlu esnafın ayılarla güldüren diyaloğu Ailesiyle birlikte Erzurum’dan Nemrut Krater Gölü’nü ziyarete giden Numan Torun’un yol kenarında karşılaştığı ayılara verdiği tepki ve sarf ettiği sözler gülümsemelere sebep oldu.
17.11.2023 Yaşam
Ağzıyla ayıya şeker yediren vatandaşın ilginç görüntüsü
Ağzıyla ayıya şeker yediren vatandaşın ilginç görüntüsü Bitlis’in Tatvan, Ahlat ve Güroymak ilçeleri sınırları içinde yer alan Nemrut Krater Gölü’nü ziyaret eden vatandaş, aracına yaklaşan boz ayıyı ağzıyla besledi.
14.11.2023 Haberler
Kayıptı, vahşet ortaya çıktı! Önce yakıp sonra parçalara ayırmış
Kayıptı, vahşet ortaya çıktı! Önce yakıp sonra parçalara ayırmış Bitlis'in Güroymak ilçesinde hakkında kayıp ihbarı olan Türk ve Alman vatandaşı N.G.'nin (42), öldürülüp, yakıldıktan sonra boş araziye atılmış parçalanmış cesedi bulundu.
3.11.2023 Gündem
Bitlis'te şaşırtan görüntü! Gökyüzü şov yaptı
Bitlis'te şaşırtan görüntü! Gökyüzü şov yaptı Bitlis’te gece uzun pozlama tekniğiyle fotoğrafı çekilen yıldızların göllerle bütünleşmesi güzel görüntüler oluşturuyor.
3.11.2023 Gündem
Norm Ender'den 100. yıla özel marş: Parla
Norm Ender'den 100. yıla özel marş: Parla Rapçi Norm Ender, Cumhuriyet’in 100. yılında, sözü ve bestesi kendisine ait olan ‘Parla’ adlı bir marş besteledi. Parla'ya klip de çeken Norm Ender, koro ile beraber kamera karşısına geçti.
26.10.2023 Cadde
Türkiye, ‘hazineleri’ni keşfe çağırıyor
Türkiye, ‘hazineleri’ni keşfe çağırıyor “Türkiye’nin Hazineleri” adlı dijital koleksiyon Türkiye’nin kültür ve mutfak mirasından seçkilerin dünyanın her yerinde artık erişebilmesine olanak sağlıyor. Koleksiyonda Bettany Hughes imzalı belgesel serisi de yer alıyor.
25.10.2023 Kültür Sanat
Araçların önüne çıkıyorlar! 'Bölgede yalnız yürümeyin' uyarısı
Araçların önüne çıkıyorlar! 'Bölgede yalnız yürümeyin' uyarısı Dünyanın ikinci, Türkiye’nin en büyük krater gölü olma özelliğinin yanında elle beslenen ayıları ile de sıkça gündeme gelen Nemrut Krater Gölü, kış ayları öncesinde son ziyaretçilerini ağırlıyor.
24.10.2023 Gündem
Nemrut’taki heykellere şırınga ile kireç! İşte sonuç
Nemrut’taki heykellere şırınga ile kireç! İşte sonuç  Nemrut Dağı’ndaki devasa heykelleri kurtarmak için geçtiğimiz yıl heykellere şırıngalar ile enjekte edilen ‘nano kireç’ tuttu.
23.10.2023 Gündem
İnsanlığın mirası
İnsanlığın mirası Aykut Ferah/ Milliyet Arkeoloji Proje Danışmanı- Değerli Milliyet Arkeoloji Dergisi Okurları; Ankara’nın Polatlı ilçesinde bulunan Gordion Antik Kenti ile Eskişehir, Afyon, Kastamonu, Konya ve Ankara’da bulunan Anadolu’nun Orta Çağ Dönemi ahşap destekli beş camisi, UNESCO (Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Kurumu) kurumu tarafından geçtiğimiz ay Dünya Miras Listesi’ne Türkiye’den eklenen yerler oldu ve ülkemizin Dünya Miras alanına giren yer sayısı 21’e yükseldi...
22.10.2023 Arkeoloji

Benzer Haber Etiketleri

Nemrut ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.