Pera

Pera

Son dakika Pera haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan Pera gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan Pera haber sayfamızda...

Pera

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 2.941 pera haberi bulunmuştur.
Kadınlar Günü’ne özel kutlamalar
Kadınlar Günü’ne özel kutlamalarCRR’den “Anadolu’nun Kadınları” konseriCemal Reşit Rey (CRR) Konser Salonu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü “Anadolu’nun Kadınları” konseriyle kutluyor...
Pera Film’den 8 Mart’a Özel Retrospektif
Pera Film’den 8 Mart’a Özel RetrospektifPera Müzesi Film ve Video Programları, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında, Amerikan deneysel sinemasının öncü isimlerinden Sadie Benning’in çalışmalarından oluşan retrospektif niteliğinde bir seçki sunuyor. İki hafta boyunca gösterimde kalacak “Sadie Benning: Direniş Günlükleri” adlı programda sinemaseverler, sanatçının 6 eserini çevrimiçi olarak izleyebilecek.
Zevkleri sorgulayan bir sergi
Zevkleri sorgulayan bir sergiKitsch kavramını sorgulayan “Zevk Meselesi” adlı sergi, Beyoğlu’ndaki Pera Müzesi’nde açıldı. Küratörlüğünü Ulya Soley’in üstlendiği sergide 13 sanatçının eserleriyle kolektif üretimler var
25.02.2021Kültür Sanat
Keşfet: Pera Müzesi
Keşfet: Pera MüzesiKeşfetmek için en güzel yollardan biri de müzeleri gezmek. Bilim, tarih, sanat ve güncel olaylar hakkında birçok bilgi edinebileceğin müzeler, her detayıyla ziyaretçilerini eğitmek ve bilgilendirmek üzere kurulmuş mekanlar aslında…
Nesne Kültüründen Dijital Kültüre  “Zevk Meselesi”
Nesne Kültüründen Dijital Kültüre “Zevk Meselesi”Pera Müzesi’nin yeni sergisi Zevk Meselesi ziyarete açıldı. Sergi, kitsch kavramının günümüz görsel kültürüyle kurduğu yakın ilişkiye ve beğeninin şekillenmesindeki kritik rolüne odaklanıyor. Küratörlüğünü Ulya Soley’in üstlendiği sergide 13 sanatçı ve kolektifin, yerleştirme, kolaj, video, fotoğraf gibi farklı alanlarda ürettiği eserleri yer alıyor. Zevk Meselesi 6 Haziran’a kadar Pera Müzesi’nde izlenebilir.
23.02.2021Kültür Sanat
Pera’da öğrenmenin yaşı yok
Pera’da öğrenmenin yaşı yokPera Müzesi Öğrenme Programları, hazırladığı çevrimiçi atölyeler ve sergi turlarıyla evlerine kapanan sanatseverleri unutmuyor.
21.02.2021Pazar
“Hayal ve Gerçek Arasında:  Osmanlı Resminde İstanbul İmgesi, 18. ve 19. Yüzyıllar”
“Hayal ve Gerçek Arasında: Osmanlı Resminde İstanbul İmgesi, 18. ve 19. Yüzyıllar”İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nün yeni kitabı Hayal ve Gerçek Arasında: Osmanlı Resminde İstanbul İmgesi, 18. ve 19. Yüzyıllar raflarda yerini aldı. Sanat tarihçisi Tarkan Okçuoğlu’nun kaleme aldığı kitap, modernleşme sürecinde Osmanlı resim sanatının önemli bir ayağını oluşturan duvar resimlerine ve bu eserlerin ortak paydası olan İstanbul imgesine odaklanıyor. Anadolu, Balkanlar ve Ortadoğu gibi çok geniş bir coğrafyada izini sürebildiğimiz bu popüler imgenin hangi üslup özelliklerine göre çeşitlendiğini aktaran çalışmada okurlar, bu görsellerin barındırdığı farklı anlamları da keşfe çıkıyor.
12.02.2021Kültür Sanat
Monfils ve Kerber'den erken veda
Monfils ve Kerber'den erken vedaSezonun ilk grand slam tenis turnuvası Avustralya Açık'ta erkeklerin 10 numaralı seribaşı Gael Monfils ve kadınların 23 numaralı seribaşı Angelique Kerber ilk turda elendi.
8.02.2021Tenis
Kübra Küçük resim atölyesi açtı
Kübra Küçük resim atölyesi açtıBir dönem Kenan İmirzalıoğlu’yla birlikteliğiyle gündemde olan Kübra Küçük, Beşiktaş’ta kendi resim atölyesini açtı.
3.02.2021Cadde
İstanbul Araştırmaları Enstitüsü'nün "2020 Yıllık"ı yayımladı
İstanbul Araştırmaları Enstitüsü'nün "2020 Yıllık"ı yayımladıİstanbul Araştırmaları Enstitüsü tarafından yayımlanan YILLIK: Annual of Istanbul Studies ikinci sayısıyla basılı ve dijital ortamda okurla buluştu. İstanbul’u farklı pencerelerden mercek altına alan akademik derginin pandemi döneminde hazırlanan yeni sayısı, kent tarihine salgınlar ekseninde yaklaşan bir makaleyle başlıyor. Galata Kulesi’nin tartışma yaratan restorasyonu, Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesi gibi güncel konulara tarihsel pencere açan araştırmalar ile, İstanbul’a Ahmet Hamdi Tanpınar ve Orhan Kemal’in gözünden bakan incelemeler, yayının dikkat çeken içerikleri arasında yer alıyor.
28.01.2021Kültür Sanat
İstanbul Tasarım Bienali devam ediyor
İstanbul Tasarım Bienali devam ediyorİstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, VitrA sponsorluğunda ve TC Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle düzenlenen, Borsa İstanbul’un Yüksek Katkıda Bulunan Kuruluş olarak destek verdiği 5. İstanbul Tasarım Bienali, sergiler, açık hava yerleştirmeleri, dijital atölye ve sohbetler, film gösterimleri ve çocuk atölyeleriyle sürüyor.
29.01.2021Ekonomi
Sömestr tatilinde İstanbul'da görülmesi gereken 20 müze
Sömestr tatilinde İstanbul'da görülmesi gereken 20 müzeİstanbul, sahip olduğu tarihi mirasıyla dünyanın en özel kentlerinden biri. Tarihin gördüğü en büyük üç imparatorluğa başkentlik yapan İstanbul bu birikimini sahip olduğu müzelerle günümüz insanına aktarıyor. İşte İstanbul'da sömestr tatilinde mutlaka görmeniz gereken 20 müze.
25.01.2021Tatil
İSTANBUL’U YENİDEN KEŞFETTİLER
İSTANBUL’U YENİDEN KEŞFETTİLERPervin Ersoy’un kurucusu olduğu Rotahane’nin, ‘Her Şehri Ünlüsüyle Geziyoruz’ adlı projesi, İstanbul’un tarihi semtlerine düzenlenen mini gezilerle devam ediyor
23.01.2021Cadde
Antik Sparta dilini konuşan eski halk
Antik Sparta dilini konuşan eski halkAntik Yunan ve dünya tarihine damga vuran, pek çok roman ve sinema yapımına da ilham kaynağı olan Spartalılar, bundan yaklaşık 2.500 yıl önce o dönemin en ünlü savaşçıları arasında yer alıyordu. Spartalıların konuştuğu bu eski dil ,Avrupa'nın en eski dillerinden biri olma özelliği taşıyor. Günümüzde Spartalıların bu eski dilini konuşan yalnızca iki bin kişi kalmış. Yunanistan'nın Peloponnes Yarımadası'ndaki Pera Melana kasabasında yaşayan bu halk Spartalıların konuştuğu dilin son temsilcileri olma özelliği taşıyor. 3 bin yıl öncesine uzanan Tsakonika dilini konuşan Yunanistan'daki bu halka yakından bakalım.
21.01.2021Tatil
Pera Film’den “Minyatür 2.0” sergisine özel film seçkisi
Pera Film’den “Minyatür 2.0” sergisine özel film seçkisiPera Müzesi Film ve Video Programları, geleneksel minyatür sanatının güncel yorumlarını bir araya getiren “Minyatür 2.0” sergisi çerçevesinde yeni bir film seçkisi hazırladı. Sergide işaret edilen konuların izini süren çevrimiçi program, 11-24 Aralık tarihleri arasında Pera Müzesi web sitesi üzerinden izlenebilir.
13.01.2021Kültür Sanat
Güç Başar Gülle'nin beşinci albümü yayımlandı
Güç Başar Gülle'nin beşinci albümü yayımlandıBesteci, müzik teorisyeni ve performans sanatçısı Güç Başar Gülle’nin beşinci albümü “Reverse Perspective (Live)” MEYPOM etiketiyle dijital platformlardaki yerini aldı! Gülle, geçen yıl yayınladığı “Reverse Perspective” albümünün Pera Müzesi’nde gerçekleşen lansman konserinin canlı kayıtlarından oluşan yeni albümünü, matematik sanatını sevdiren babasına ithaf ediyor. Orta Çağ görsel sanat tekniği reverse perspective (tersten perspektif) ile caz armonisine bambaşka bir bakış getiren sanatçı, modern hayatın çıkmazlarına ses dünyasından bir çözüm sunuyor. “Reverse Perspective (Live)” albümündeki tüm eserlerin müzik ve düzenlemesi Güç Başar Gülle’ye ait. Albümün konser kayıtlarından oluşan klipleri, MEYPOM YouTube kanalında yayında!
13.01.2021Kültür Sanat
Pera Müzesi,“Elektronik Köprüler” serisine devam ediyor
Pera Müzesi,“Elektronik Köprüler” serisine devam ediyorPera Müzesi, “Elektronik Köprüler” başlıklı konuşma ve performans serisiyle elektronik müziğin etkileşime geçtiği diğer alanları keşfe çağırıyor. Müzik kolektifi ÆVOM iş birliğiyle düzenlenen serinin çevrimiçi gerçekleşecek etkinliğinde, Emre Karacaoğlu ve Utkanj ambient müzik konusunu ele alacaklar.
13.01.2021Kültür Sanat
İstanbul Tasarım Bienali her Perşembe bir filmi dijital erişime açıyor
İstanbul Tasarım Bienali her Perşembe bir filmi dijital erişime açıyorİstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, VitrA sponsorluğunda ve TC Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle düzenlenen, Borsa İstanbul’un Yüksek Katkıda Bulunan Kuruluş olarak destek verdiği 5. İstanbul Tasarım Bienali’nin empati kavramına farklı açılardan yaklaşan filmleri bir araya getirdiği Empati Seansları seçkisinden her hafta bir film, ücretsiz olarak erişime açılıyor.
12.01.2021Kültür Sanat
Bir yıl önce, bir yıl sonra
Bir yıl önce, bir yıl sonraUluslararası Kadınlar Dayanışma Derneği (UKDD) İstanbul Başkanı Pedagog Sima Sunder ve arkadaşları, her yıl Pera Palas Oteli’nde gerçekleştirdikleri geleneksel kutlamalarını bu yıl Zoom’da yaptı.
1.01.2021Cadde
Vatikan arşivindeki levanten yaşamı
Vatikan arşivindeki levanten yaşamıVatikan gizli arşivlerinde uzun yıllardır çalışmalar yürüten Türkiye Katolik Episkoposlar Kurulu Basın Sözcüsü ve Kültür Ataşesi Dr. Rinaldo Marmara, Osmanlı döneminde Levantenlerin başkenti sayılan Galata ve Pera üzerine yaptığı araştırmaları kitaplaştırdı.
28.12.2020Gündem
Şeffaflığın karanlık yanı
Şeffaflığın karanlık yanıPera Müzesi’nde “Kristal Berraklığı” başlıklı yeni sergi önceki gün ziyarete açıldı. Sergi, büyük bir ekonomi oluşturan minerallerin topraktan çıkarılmasıyla ilgili etik ve ekolojik sorunları mercek altına alıyor
25.12.2020Kültür Sanat
Pandemi Döneminde Ekolojik Küratörlük “Kristal Berraklığı”
Pandemi Döneminde Ekolojik Küratörlük “Kristal Berraklığı”Pera Müzesi’nin yeni sergisi Kristal Berraklığı ziyarete açıldı. Kristal imgesinin çağrıştırdığı şeffaflık kavramını farklı anlamlarıyla ele alan sergi, büyük bir ekonomi oluşturan minerallerin topraktan çıkarılmasıyla ilgili etik ve ekolojik sorunları da mercek altına alıyor, sanatsal üretimde iş birliğinin altını çiziyor. Farklı coğrafyalardan 20 sanatçının eserlerini bir araya getiren Kristal Berraklığı, 7 Mart 2021 tarihine kadar Pera Müzesi’nin üçüncü katında ziyaret edilebilir.
22.12.2020Kültür Sanat
Konuşma dersi veriyor
Konuşma dersi veriyorEda Pera Küçük, politikacılara ‘etkili konuşma dersi’ veriyor.
17.12.2020Cadde
Diyarbakır'ın bir köyünden TRT'ye uzanan bir hikâye
Diyarbakır'ın bir köyünden TRT'ye uzanan bir hikâyeHep Sevgili Kalalım ve Kalbim Pera kitapları ile tanınan yazar Birol İnan, pandemi süresince yaşamını kaybeden müzik emekçilerine ve kahraman sağlık çalışanlarına ithaf ettiği yeni romanı ile okurları ile buluştu: Biliyordu Dönmeyecektim. Cesur ve sıradışı karakterler yaratmayı seven İnan, üçüncü romanında 1970’li yıllardan günümüze dek uzanan bir başarı öyküsünde sadece hızla yükselen bir şarkıcıyı değil Türk halk müziğini, Anadolu’nun renklerini ve Türkiye’nin dönüşümünü de anlatıyor.
15.12.2020Kültür Sanat
Son dakika | Sporda 2020 yılı böyle geçti!
Son dakika | Sporda 2020 yılı böyle geçti!2020 yılını uğurlamaya hazırlanıyoruz. Kovid-19 sporu da sekteye uğrattı. ABD'li efsane basketbolcu Kobe Bryant ve 13 yaşındaki kızı Gianna, California'daki helikopter kazasında hayatını kaybetti. Futbol efsanesi Diego Armando Maradona da hayata gözlerini yumdu. İşte sporda 2020'nin olayları...
15.12.2020Skorer

Benzer Haber Etiketleri

Pera Müzesisergicaddeistanbultasarım bienali

Pera ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.