Prematüre

Prematüre

Son dakika Prematüre haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan Prematüre gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan Prematüre haber sayfamızda...

Prematüre

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 778 prematüre haberi bulunmuştur.
Taklidi mümkün değil: Anne sütü
Taklidi mümkün değil: Anne sütüDoğumla birlikte bir mucize dünyaya gelirken diğer bir mucize annenin bedeninde hayat bulmaya başlıyor. Bebeğin gelişimi için çok şey ifade eden anne sütü, annenin memesinden bebeğe hayat veriyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ersin Sarı, anne sütünün bilinmeyenleri hakkında bilgi verdi.
Öğrenme Güçlüğü Nedir, Neden Olur? Öğrenme Güçlüğü Nasıl Tedavi Edilir?
Öğrenme Güçlüğü Nedir, Neden Olur? Öğrenme Güçlüğü Nasıl Tedavi Edilir?Öğrenme güçlüğü bireylerin öğrenme aşamalarında yaşanmaktadır. Öğrenme güçlüğü ve nedenleri ile ilgili farklı kaynaklardan araştırmalar yapılmaktadır. Nedenleri doğru tespit edildiği zaman ilerleme bu yönde planlanabilmektedir. Öğrenme güçlüğü bireylerin yaşam standartlarını olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Kişinin sosyal yaşamına ve öğrenme performansına etkisi merak edilmektedir. Öğrenme güçlüğü ile ilgili bilgileri detayları ile derledik
16.01.2022Eğitim
Doğum yapan anneye büyük şok! İkinci bebek yok
Doğum yapan anneye büyük şok! İkinci bebek yokİzmir'de 26 haftalık hamile Arzu Akpınar iddiaya göre özel bir hastanede erken doğum yapınca prematüre doğan bebeği kuvöze alındı. Taburcu edildikten sonra evde solunum sıkıntısı yaşayan ve ateşi çıkan bebeği araştırma hastanesine götüren anne, bebeğin epikriz raporuna bakan doktorlardan bebeğinin beyin kanaması geçirdiğini, enfeksiyon kaptığını öğrendi. Annenin yaşadığı şok bununla kalmadı. Epikrizlerde annenin bir değil iki canlı bebek dünyaya getirdiği yazıyordu. Bunun üzerine anne, savcılığa hem engelli kalan bebeği hem de hiç haberinin olmadığı ikinci bebeği için suç duyurusunda bulundu. Savcı, dosyalara takipsizlik kararı verdi.
14.01.2022Gündem
Kadın doğum doktorundan çağrı: "Anne ve bebekleri kaybediyoruz, lütfen aşı olun”
Kadın doğum doktorundan çağrı: "Anne ve bebekleri kaybediyoruz, lütfen aşı olun”Omicron varyantı tüm dünyayı alarma geçirirken aşısız hamilelere seslenen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. İbrahim Polat, duygularına hakim olamadı. Sesi titreyen, gözleri dolan Polat, “18 yaşında bir hastamız, 25 yaşında ya da 40’ını geçmiş bir anne adayı olabiliyor. Onlar travmayı yaşarken biz de yaşıyoruz. Kızım yaşında çocuklar diye düşünüyorum, duygulanıyorum. Biz de insanız birikiyor, gebeler ve bebeklerimizi kaybediyoruz. Lütfen aşınızı olun” dedi.
30.12.2021Gündem
Minik Hamza Ali dünyadaki 3. vaka olarak literatüre girecek
Minik Hamza Ali dünyadaki 3. vaka olarak literatüre girecekİzmir’de annesinin Covid-19 pozitif olması nedeniyle henüz 35 haftalıkken dünyaya gelen Hamza Ali bebeğin, Covid-19 nedeniyle apendiksi patladı. 4 günlükken ameliyat edilen Hamza Ali bebek, dünyadaki 3. örnek olarak tıp literatürüne girecek.
8.12.2021Gündem
Bebek masajı lüks değil, ihtiyaç! Büyümeyi sağlıyor, uykuyu düzene sokuyor...
Bebek masajı lüks değil, ihtiyaç! Büyümeyi sağlıyor, uykuyu düzene sokuyor...Bebek masajının iyileştirici rolü şimdilerde bilim insanları tarafından her yönüyle masaya yatırılıyor. Uzmanlara göre belli bir teknikle ve yağlarla uygulanan bu masaj, bebeğin gelecekteki yaşamı üzerinde bile etkili. İşte özellikle "prematüre bebekler için bir lüksten çok ihtiyaç " olarak nitelendirilen bebek masajının püf noktaları...
8.12.2021Gündem
Kansızlığa Ne İyi Gelir, Belirtileri Nelerdir? Kansızlığa İyi Gelen Besinler
Kansızlığa Ne İyi Gelir, Belirtileri Nelerdir? Kansızlığa İyi Gelen BesinlerTıp literatüründeki adı anemi olan kansızlık vücutta organ ve dokulara yeterli düzeyde oksijen taşımak için gerekli miktarda sağlıklı kırmızı kan hücresi bulunmadığı zaman ortaya çıkar. Kansızlık belirtileri aşırı yorgunluk, halsizlik, iştahsızlık, baş ağrıları gibi semptomlarla birlikte kendini gösterir. Tedavi edilmediği sürece daha ciddi sağlık problemlerine neden olan kansızlığa iyi gelen bazı besinler bulunur. Hayvansal gıdalar, C vitamini, B12 vitamini içeren gıdalar kansızlığa iyi gelmektedir. “Kansızlığa ne iyi gelir, belirtileri nelerdir?” diyorsanız “Kansızlığa iyi gelen besinler” içeriğimizden detaylıca okuyabilirsiniz.
Anlamlı buluşma
Anlamlı buluşmaERDODER, Dünya Prematüre Haftası kapsamında dernek üyeleri ve misafirleri bilinçlendirmek amacıyla Baltalimani Portaxe’de öğle yemeği organize etti.
1.12.2021Cadde
Türk doktorlar mucizeyi başardı! Kalp ve akciğer cihazıyla doğum
Türk doktorlar mucizeyi başardı! Kalp ve akciğer cihazıyla doğumTürkiye’de ilk kez gebe bir Kovid hastasına yapay kalp akciğer cihazı ECMO altındayken sezaryenle doğum yaptırıldı. Kavuşacakları günü bekleyen anne ve bebek, dünyada birkaç vakadan biri olarak literatüre girecek.
29.11.2021Gündem
Galen, prematüre bebekleri ağırladı
Galen, prematüre bebekleri ağırladıÖzel Tınaztepe Galen Hastanesi tedavilerini gerçekleştirdikleri prematüre bebekleri hastanede ağırladı.
29.11.2021Ege
13 günlük bebeği fare zehiri ile öldürmeye çalıştı
13 günlük bebeği fare zehiri ile öldürmeye çalıştıYalova'da, 13 günlük bebeğinin mamasına karınca zehri katıp öldürmeye çalıştığı gerekçesiyle gözaltına alınan baba Serhat Oskan (41), sevk edildiği adliyede tutuklandı. Oskan’ın emniyetteki ifadesinde, “Sarhoştum. Bebeğin rahatımı bozduğunu düşünüyordum. Bir kaşık zehri mamasına karıştırdım, ondan kurtulmak istemiştim” dediği öğrenildi.
24.11.2021Haberler
13 günlük bebeği fare zehiri ile öldürmeye çalıştı! Paylaşımları kan dondurdu
13 günlük bebeği fare zehiri ile öldürmeye çalıştı! Paylaşımları kan dondurduYalova'da, 13 günlük bebeğinin mamasına karınca zehri katıp öldürmeye çalıştığı gerekçesiyle gözaltına alınan baba Serhat Oskan (41), sevk edildiği adliyede tutuklandı. Oskan’ın emniyetteki ifadesinde, “Sarhoştum. Bebeğin rahatımı bozduğunu düşünüyordum. Bir kaşık zehri mamasına karıştırdım, ondan kurtulmak istemiştim” dediği öğrenildi.
24.11.2021Gündem
Koronavirüs erken doğuma neden oluyor
Koronavirüs erken doğuma neden oluyorTürkiye’de her yıl 180 binden fazla bebek hayata erken başlıyor. Bir başka değişle yeni doğanların yüzde 15’ten fazlası prematüre olarak dünyaya gözlerini açıyor. Hamileler için bir diğer risk faktörü ise Kovid-19’a bağlı erken doğum riski.
19.11.2021Gündem
648 gram doğan Umut bebek hayata tutunmayı başardı!
648 gram doğan Umut bebek hayata tutunmayı başardı!İstanbul’da 23 haftalıkken 648 gram ve 28 santim doğan, 3 ay yoğun bakımda kalan Umut bebek, hayata tutunmayı başardı. Anne Yasemin Babacan, zorlu geçen süreçte umutlarını hiç kaybetmediklerini söyledi.
17.11.2021Gündem
Prematüre bebek bakımında ihmale gelmez 10 kural
Prematüre bebek bakımında ihmale gelmez 10 kuralVaktinden çok önce dünyaya gelen prematüre bebekler; özellikle akciğer gelişimleri tamamlanmamış olduğundan dolayı solunumdan enfeksiyona, beyin kanamasından kalp yetmezliğine ve ciddi bağırsak hastalıklarına dek pek çok sağlık sorunu ile karşı karşıya kalabiliyorlar. Yenidoğan Yoğun Bakım Uzmanı Dr. Mehmet Malçok, özellikle de Covid-19 pandemisinin tehdidi altında dünyaya gelen prematüre bebeklerin bakımında ihmale gelmez 10 kural hakkında bilgi verdi.
16.11.2021Genel Sağlık
Kovid-19'a yakalanan hamilelerde erken doğum riski artıyor
Kovid-19'a yakalanan hamilelerde erken doğum riski artıyorBebeğin beklenen doğum tarihinden 3 hafta erken doğması olarak bilinen prematüre doğum nedenlerine yeni tip koronavirüs de eklendi.
16.11.2021Gündem
21 haftalık: ABD'de hayatta kalan en prematüre bebek
21 haftalık: ABD'de hayatta kalan en prematüre bebekABD’nin Alabama eyaletinde 21 haftalık olarak dünyaya gelen erkek bebek “hayatta kalan en prematüre bebek” unvanını aldı.
11.11.2021Dünya
21 haftalık bebek hayatta kaldı, tarihe geçti
21 haftalık bebek hayatta kaldı, tarihe geçtiABD’nin Alabama eyaletinde 21 haftalık olarak dünyaya gelen erkek bebek "hayatta kalan en prematüre bebek" unvanını aldı.
11.11.2021Dünya
Sağlık Bakanlığından yenidoğanlar için "K vitamini" genelgesi
Sağlık Bakanlığından yenidoğanlar için "K vitamini" genelgesiSağlık Bakanlığınca yayımlanan genelgeyle, tüm yenidoğanlara yapılan K vitamininin uygulama dozu, düşük doğum ağırlıklı bebekler için yeniden düzenlendi.
5.11.2021Gündem
Bir bacağı kesik Özge için eve öğretmen isteği
Bir bacağı kesik Özge için eve öğretmen isteğiAntalya’da 13 günlükken sol bacağı kesilen Özge Yıldırım'ın (7) babası Ali İhsan Yıldırım (43), kızının yüzde 50 engelli raporu olduğunu, evde eğitim alması gerektiğini belirterek, "Okuldan devamsızlık mektubu geldi. Hastaneden de rapor almamıza karşın böyle bir mektup aldık. Biz eve öğretmen bekliyoruz. Özge'yi de okula göndermek istiyoruz ancak bir bacağı yok. Okulda ona kim sahip çıkacak" dedi" dedi.
4.11.2021Gündem
İkter Nedir, Hangi Hastalıktır? İkter Değeri Kaç Olmalıdır?
İkter Nedir, Hangi Hastalıktır? İkter Değeri Kaç Olmalıdır?Bebeklerde ve çocuklarda sıklıkla görülen pek çok hastalık bulunmaktadır. Bunlardan birisi de ikter hastalığıdır. Anne ve babaların en sık araştırdığı bu hastalığın değerlerinin neler olduğu da merak edilmektedir. Peki ikter nedir, hangi hastalıktır? İkter değeri kaç olmalıdır? Sizlere ikter hastalığını detaylıca inceledik.
30.10.2021Eğitim
Koronavirüse benzer belirtileriyle çocukları tehdit ediyor
Koronavirüse benzer belirtileriyle çocukları tehdit ediyorÖksürük, burun tıkanıklığı, hırıltılı solunum ve yüksek ateş ile belirti veren ve çocukları tehdit eden RSV; özellikle 2 yaş altına en sık alt solunum enfeksiyonu yapan bir virüs olarak karşımıza çıkıyor. Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Abdullah Sert, koronavirüse benzer belirtileriyle çocukları tehdit eden RSV hakkında bilgi verdi.
Bakan Bilgin: 11 ilacı daha geri ödeme listesine aldık
Bakan Bilgin: 11 ilacı daha geri ödeme listesine aldıkÇalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 11 ilacı daha geri ödeme listesine aldıklarını açıkladı.
26.10.2021Ekonomi
'Bebeğim zarar görür' diye aşı yaptırmayan Nurcan: Büyük bir hata yaptım
'Bebeğim zarar görür' diye aşı yaptırmayan Nurcan: Büyük bir hata yaptımKocaeli'nin Körfez ilçesinde bebeği zarar görür endişesiyle aşı yaptırmayan, 7 aylık hamileyken koronavirüse yakalanıp entübe edilen ve prematüre doğum yapan Nurcan Türtük, "Aşı olmadığım için çok pişmanım, büyük bir hata yaptım. Keşke aşı olsaydım da bunları hiç yaşamasaydım" dedi.
16.10.2021Gündem
Serebral palsinin erken belirtileri
Serebral palsinin erken belirtileriÇocukluk çağında görülen engelliliğin önemli sebeplerinden bir tanesi, halk arasında beyin felci olarak da bilinen Serebral Palsi (SP), her 1000 canlı doğumda 2, her 1000 prematüre doğumda ise 100 bebekte görülüyor. Bebeklik döneminden itibaren veya daha ileri yaşlarda tanısı konulabilen SP, beynin etkilenen bölgesi ve hasar derecesine göre farklı belirtiler gösterebiliyor. Prof. Dr. Y.K. Yavuz Gürer, “6 Ekim Serebral Palsi Günü” öncesinde SP konusunda bilgiler verdi.

Benzer Haber Etiketleri

Prematüre ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.