Saraybosna

Saraybosna

Son dakika Saraybosna haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan Saraybosna gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan Saraybosna haber sayfamızda...

Saraybosna

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 1.664 saraybosna haberi bulunmuştur.
Eski Yugoslavya'da görülmesi gereken kentler
Eski Yugoslavya'da görülmesi gereken kentlerYugoslavya bugün mazide kalan bir ülke. Slovenya, Hırvatistan, Sırbistan, Bosna-Hersek,Karadağ, Kosova ve Kuzey Makedonya günümüzde eski Yugoslavya'dan ayrılıp kendi yolunu çizen ülkelerde yine de bir nostalji olarak bu devletin anısı yaşıyor. Slovenya ve Hırvatistan, Yugoslavya'dan ayrılmalarının ardından Avrupa Birliği'ne girse de diğer Eski Yugoslavya ülkeler bu konuda müzakere yürüyor ya da sürecin başlamasını bekliyor. 90'lı yıllara damgasını vuran savaşlar sırasında pek çoğu zarar geren eski Yugoslavya kentleri günümüzde turistlerin ilgi odağı haline geldi. Vizesiz seyahat imkânı ve PCR testi zorunluluğunun da bulunmaması nedeniyle bu kentler Türk turistler tarafından da Kurban Bayramı tatilinde tercih ediliyor.
21.09.2021Tatil
Avrupa kıtasında Osmanlı izleri
Avrupa kıtasında Osmanlı izleriOsmanlılar yüzlerce yıl önce Avrupa'ya yerleşip burada kalıcı eserler bıraktı. 1352 yılında Orhan Gazi'nin oğlu Süleyman Paşa'nın bugünkü Gelibolu'da bulunan Çimpe Kalesi'ni fethetmesiyle başlayan ilerleme Osmanlı ordusunun Viyana kapılarına kadar ulaşmasına değin devam etti. Sonrasında da Macaristan'dan Yunanistan'a uzanan geniş bir coğrafyada çok sayıda mimari eser kaldı. Beş asır boyunca Avrupa'nın hakimiyet kuran Osmanlı İmparatorluğu'ndan geriye kalan bazı eserlere ve kentlere birlikte bakalım.
18.09.2021Tatil
TBMM Başkanı Şentop: Sırbistan ile ticaret hacmi 2 milyar dolara yaklaştı
TBMM Başkanı Şentop: Sırbistan ile ticaret hacmi 2 milyar dolara yaklaştıTBMM Başkanı Mustafa Şentop, Türkiye ile Sırbistan arasındaki ikili ticaret hacminin kısa vadede 2 milyar dolara yaklaştığını söyledi.
13.09.2021Siyaset
Ercan Güven: "Pjanic, uçaktan kurtulan biri kadar şanslı"
Ercan Güven: "Pjanic, uçaktan kurtulan biri kadar şanslı"Milliyet Gazetesi yazarı Ercan Güven, "Pjanic'in Tuzla'sında" başlıklı yazısında, Beşiktaş'ın Boşnak yıldızının çocukluk yıllarında ailesiyle birlikte yaşadığı travmayı köşesinde kaleme aldı. İşte o yazı...
12.09.2021Beşiktaş
Ayakta alkışlandı! Türk Hava Kuvvetleri'nin göz bebeği
Ayakta alkışlandı! Türk Hava Kuvvetleri'nin göz bebeğiBilecik'in Söğüt ilçesinde, Osmanlı Devletinin kurucusu Osman Beyin babası Ertuğrul Gazi'yi Anma ve Yörük Şenlikleri'nin 740'ıncısı düzenlendi. Programa Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'in yanı sıra ellerinde Türk bayraklarıyla binlerce kişi katıldı.
11.09.2021Haberler
Osmanlı'nın Avrupa'daki şaheseri Mostar Köprüsü
Osmanlı'nın Avrupa'daki şaheseri Mostar KöprüsüMostar, Bosna-Hersek'in güneybatısında yer alan tarihi bir kenttir. Sırpça ve Boşnakçada köprü anlamına gelen "most" kelimesinden türeyen ve bu tarihi kente isim olan Mostar, aynı zamanda dünyanın en sembolik köprülerinden birine ev sahipliği yapıyor. Öyle ki Neretva nehri ile ikiyi ayrılan bu kentin, bu isimle anılmasının nedeni de bu köprüdür. Yugosvlavya'daki iç savaş sırasında Hırvatlar tarafından bombalanıp yerle bir edilen anıtsal köprü sonrasında Türkiye'nin girişimleriyle aslına uygun biçimde yeniden inşa edildi.
14.09.2021Tatil
Altın Portakal Belgesel ve Kısa Metraj Yarışma Jürileri Belli Oldu
Altın Portakal Belgesel ve Kısa Metraj Yarışma Jürileri Belli OlduKültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla Antalya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde 2-9 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek 58. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin, Ulusal Belgesel ve Kısa Metraj Film Yarışması’nda görev yapacak jüri üyeleri belli oldu.
Avrupa'da bir Osmanlı kenti Yeni Pazar
Avrupa'da bir Osmanlı kenti Yeni PazarYeni Pazar ya da diğer adıyla Novi Pazar, Sırbistan'ın güneybatısında Kosova sınırına yakın kentlerinden biridir. Osmanlılar döneminde kurulan kentin kurucusu tıpkı Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'nın da olduğu gibi İsa Bey'dir. 15. yüzyılda kurulan Yeni Pazar, 19. yüzyılın sonlarına kadar Osmanlı yönetiminde kaldı. Nüfusunun büyük bir bölümünün Boşnaklardan oluştuğu kent, bir yüzyıldan uzun bir süredir Türkiye'ye göç vermekte. Geçtiğimiz günlerde Türkiye Cumhuriyeti tarafından bir konsolosluğun da açıldığı Yeni Pazar, ticari faaliyetleriyle ön plana çıkıyor.
2.09.2021Tatil
Bakan Çavuşoğlu, Sırbistanda Taşyapı şantiyesini ziyaret etti
Bakan Çavuşoğlu, Sırbistanda Taşyapı şantiyesini ziyaret ettiDışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Sırbistanda Taşyapı şantiyesini ziyaret etti.
1.09.2021Dünya
Son dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan: FETÖ ihanet çetesini Balkanlardan da atacağız
Son dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan: FETÖ ihanet çetesini Balkanlardan da atacağızCumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin Yeni Pazar Başkonsolosluğunun açılış törenine video mesajla katıldı. Erdoğan, "El birliği içerisinde çalışarak FETÖ ihanet çetesini Balkanlardan da söküp atacağız. Balkan coğrafyasındaki Sırp, Hırvat, Boşnak, Arnavut ve diğer tüm kesimleri asırlarca birlikte yaşadığımız, gelecekte de yine her alanda iş birliği içinde olacağımız dostlarımız olarak biliyoruz" dedi.
1.09.2021Siyaset
Bakan Çavuşoğlu: Türkiye, Yeni Pazar’da Başkonsolosluk açan ilk ülke olacak
Bakan Çavuşoğlu: Türkiye, Yeni Pazar’da Başkonsolosluk açan ilk ülke olacakDışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Sırbistan'daki Politika gazetesine konuştu. Çavuşoğlu, "Yeni Pazar Başkonsolosluğumuzun resmi açılışını yarın değerli dostum Nikola Selakovic ile birlikte yapacağız. Böylece Türkiye, Yeni Pazar’da Başkonsolosluk açan ilk ülke olacak." dedi. Afganistan'daki gelişmelerle ilgili konuşan Çavuşoğlu, "Dolayısıyla uluslararası toplum Afganistan konusunda birlik ve dayanışma içinde hareket etmeli. Nüfusun yarısı acil insani yardıma ihtiyaç duyuyor. Uluslararası toplumun yardım ve destek çabalarını arttırması gerekiyor. Yardımların halka ulaştırılması için BM ve diğer yardım kuruluşlarının çalışmalarının kesintisiz sürdürülmesi şart." ifadelerini kullandı.
31.08.2021Siyaset
Son dakika haberleri: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan flaş açıklamalar
Son dakika haberleri: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan flaş açıklamalarCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabil Havalimanı'nın işletilmesi hakkında, "Havaalanı meselesinde de Taliban ne diyor, “Güvenliği bize verin ama işletmeyi siz alın.” Nasıl güvenliği size veririz? Güvenliği siz aldınız, ondan sonra orada yine kan gövdeyi götürürse biz bunu dünyaya nasıl izah edeceğiz? Bu kolay bir iş değil. İşte bunlar konuşuldu, hemen ertesi gün 200’e yakın kişi öldü." dedi. Erdoğan seçim barajıyla ilgili olarak yüzde 7'yi işaret ederek "MHP de olumlu bakıyor." ifadesini kullandı.
29.08.2021Siyaset
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bosna Hersek'ten ayrıldı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bosna Hersek'ten ayrıldıCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bosna Hersek'teki resmi temaslarını tamamlamasının ardından TC-TUR uçağıyla Karadağ'a hareket etti.
28.08.2021Siyaset
Son Dakika Haberleri: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Afganistan açıklaması
Son Dakika Haberleri: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Afganistan açıklamasıSon dakika haberine göre; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Afganistan'daki Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarının tahliyelerinin tamamlandığını belirterek, "Sivillerimizi ülkemize taşıdık. Şu anda az sayıda teknik elemanımız bulunuyor. Bunun dışında tüm ekiplerimizi çekmiş bulunuyoruz." dedi.
27.08.2021Siyaset
Altun: Balkanlarla gönül köprülerimizi güçlendirmemiz dünyaya örnek teşkil edecek
Altun: Balkanlarla gönül köprülerimizi güçlendirmemiz dünyaya örnek teşkil edecekİletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Bosna- Hersek ziyaretine ilişkin, "İstikrarsızlığın, şiddetin ve nefret suçlarının giderek yaygınlaştığı bu dönemde Balkanlarla gönül köprülerimizi güçlendirmemiz bütün dünyaya örnek teşkil edecektir" dedi.
27.08.2021Gündem
Emine Erdoğan, Aliya İzzetbegoviç Vakfı'nı ziyaret etti
Emine Erdoğan, Aliya İzzetbegoviç Vakfı'nı ziyaret ettiCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Aliya İzzetbegoviç Vakfı’nı ziyaret etti, İzzetbegoviç'in kızlarından vakıf çalışmaları hakkında bilgi aldı.
27.08.2021Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başçarşı Camii açılışını yaptı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başçarşı Camii açılışını yaptıCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bosna Hersek temasları kapsamında, başkent Saraybosna'daki tarihi Başçarşı'yı ziyaret etti. Erdoğan, Başçarşı Meydanı'nda toplanan Saraybosnalılar tarafından yoğun ilgiyle karşılandı.
27.08.2021Haberler
Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Bosna Hersek'te önemli açıklamalar
Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Bosna Hersek'te önemli açıklamalarCumhurbaşkanı Erdoğan, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Bosna Hersek'te, Vakıflar Genel Müdürlüğünce restore edilen Başçarşı Camisi'nin açılışını yaptı.
27.08.2021Siyaset
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Aliya İzzetbegoviç'in kabrine ziyaret
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Aliya İzzetbegoviç'in kabrine ziyaretCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi temaslarda bulunmak üzere TC-TUR uçağıyla Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'ya geldi. Erdoğan ilk olarak Aliya İzzetbegoviç'in kabrini ziyaret etti. Erdoğan daha sonra Vakıflar Genel Müdürlüğünce restore edilen Başçarşı Camisi'nin açılışını yapacak.
27.08.2021Siyaset
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bosna Hersek'e gitti
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bosna Hersek'e gittiCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyinin davetine icabetle resmi bir ziyarette bulunmak üzere Bosna Hersek'e gitti. Erdoğan, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyinin davetine icabetle resmi ziyarette bulunacağı bu ülkenin ardından Karadağ'a gidecek
27.08.2021Siyaset
Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan, Taliban'ın teklifini açıkladı
Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan, Taliban'ın teklifini açıkladıGelen son dakika haberine göre; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bosna Hersek'i ziyaretinden önce Atatürk Havalimanı'nda basın toplantısı düzenledi. Afganistan'daki son gelişmeleri değerlendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Taliban ile 3,5 saatlik bir görüşmenin yapıldığını belirterek, "Devlet olarak ne gerekiyorsa yapıyoruz. Taliban'la gerektiğinde görüşme yaparız. Taliban hatta Kabil Havaalanı'nın işletilmesi noktasında bize teklifleri var. 'Güvenliği biz sağlayalım, işletmeyi siz yapın.' Henüz verilen bir karar yok." dedi.
27.08.2021Siyaset
A Word Kelime Oyunu Cevapları: A Word Kelime Oyunu Nasıl Oynanır?
A Word Kelime Oyunu Cevapları: A Word Kelime Oyunu Nasıl Oynanır?A Word kelime oyunudur. Milyonlarca indirmesi bulunan bu oyunda 2000 seviye bulunur. Bölüm atladıkça cevapları bulmak da bir o kadar zorlaşır. Bu oyunda amaç altıgen harflerden oluşan kelimeleri bulmaktır. Seviye ilerledikçe bulunması istenen kelime sayısı da artar. Hem eğlendirici hem de öğretici özelliği bulunan oyunda puan toplayarak 20 farklı rozet kazanmak gerekir. Bu oyun zeka ve beyin egzersizi yapmaya yardımcı olur. A Word Kelime Oyunu nasıl oynanır? “A Word Cevapları” içeriğimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.
25.08.2021Oyun
Ödülle döndü
Ödülle döndü27’ncisi düzenlenen Saraybosna Film Festivali’nde ‘Cinelink Work in Progress TRT Ödülü’nü Aida Begic’in ‘A Ballad’ (Balat) projesi alırken, Selman Nacar’ın TRT ortak yapım desteği sahibi ‘Tereddüt Çizgisi’ ise ‘Montenegro Cinelink Ödülü’ne layık görüldü.
21.08.2021Cadde
Saraybosna’nın Kalbi Franco’nun
Saraybosna’nın Kalbi Franco’nun27. Saraybosna Film Festivali’nin “Saraybosna’nın Kalbi” ödülü Meksikalı yönetmen Michel Franco’ya verildi.
19.08.2021Kültür Sanat
Tarihi zenginliğini geleceğe taşıyor
Tarihi zenginliğini geleceğe taşıyorİstanbul Üniversitesi’nde 1936’da kurulan Türkiye’nin ilk İktisat Fakültesi, çağın gereklerine göre planlama yaparak gelenek ile geleceği buluşturuyor. Kodlama, blockchain, uzay ekonomisi gibi alanlara odaklanan fakülte, profesyoneller ile öğrencileri bir araya getiriyor
15.08.2021Eğitim

Benzer Haber Etiketleri

Bosna HersekSaraybosnaerdoğanMostarSırbistan

Saraybosna ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.