Şarbon

Şarbon

Son dakika şarbon haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan şarbon gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan şarbon haber sayfamızda...

Şarbon

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 360 şarbon haberi bulunmuştur.
Maymun çiçeğinde 28 günlük karantina! Bilim Kurulu üyesi duyurdu
Maymun çiçeğinde 28 günlük karantina! Bilim Kurulu üyesi duyurdu Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, 20 gün içinde 21 ülkeye ulaşan maymun çiçeği vakaları ile ilgili açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Yavuz, Türkiye'nin uluslararası seyahatler için bir geçiş ülkesi olması nedeniyle vaka görülme açısından yüksek riskli coğrafyalardan biri olduğuna işaret ederek, hastalığın ülkemizde de tespit edilmesi durumunda ilk vakanın iyileşme süreci olan yaklaşık 4 hafta boyunca karantinada tutulması gerekeceğini kaydetti.
28.05.2022Gündem
Bağışıklama Nedir, Nasıl Yapılır? Bağışıklama Çeşitleri Nelerdir?
Bağışıklama Nedir, Nasıl Yapılır? Bağışıklama Çeşitleri Nelerdir?Bağışıklama, sıklıkla araştırılan konulardan biridir. Özellikle kullanım anlamı açısından da yüksek öneme sahip olan konular arasındadır. Bu bakımdan bağışıklama nedir öğrenebilir ve nasıl yapıldığı hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz. Bağışıklama nedir, nasıl yapılır? Bağışıklama çeşitleri nelerdir tüm detaylarıyla derledik.
15.04.2022Eğitim
Putin: Ukrayna ile görüşmeye hazırız
Putin: Ukrayna ile görüşmeye hazırızRusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’nın tehdit oluşturduğunu savunurken askeri operasyonlarının sadece Donetsk ve Luhansk ile sınırlı kalması durumunda Kiev’in kendilerine yönelik tehditlerinin son bulmayacağını söyledi. Putin, Ukrayna ile kendi şartlarının kabul edilmesi durumunda görüşebileceklerini de belirtti.
18.03.2022Dünya
Rusya'dan yeni biyolojik silah açıklaması! 'Talimat verildi'
Rusya'dan yeni biyolojik silah açıklaması! 'Talimat verildi'Rusya, ABD fonlarıyla Ukrayna’nın bazı kentlerinde yasaklı biyolojik ve kimyasal laboratuvarlar kurulduğunu, Ukrayna ve ABD'nin Biyolojik Silahlar Sözleşmesi’ni ihlal ettiğini iddia etti.
7.03.2022Dünya
Nükleer kumar!
Nükleer kumar!Rusya, Ukrayna’ya yönelik saldırılarında Avrupa’nın en büyük nükleer santralini de hedef aldı. Santralde yangın nedeniyle önceki gece tüm Avrupa’da büyük endişe yaşanırken, Ruslar santrali ele geçirdi. Putin’in 2000 yılında kazandığı Çeçen savaşındaki aynı taktiği Ukrayna’da da uyguladığı öne sürülüyor.
5.03.2022Dünya
Bakan Pakdemirli: Brusella, şarbon ve veba aşılarının bedelini almayacağız
Bakan Pakdemirli: Brusella, şarbon ve veba aşılarının bedelini almayacağızManisa ziyareti kapsamında Kula ilçesinde muhtarlarla bir araya gelen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, hayvan sağlığının insan sağlığı kadar önemli olduğunun altını çizerek,"Sığır brusella, koyun, keçi brusella, şarbon ve veba aşılarının aşı bedelini bundan sonra inşallah almayacağız. Ayrıca tüberkülin testinin bedeli de yetiştiricilerimizden alınmayacak. Bu aşıların sadece uygulama ücretleri alınacak. Aşı bedellerinin alınmaması ile birlikte aşılama oranlarının artacağına inanıyoruz. Hastalıktan gelen verim kayıplarının böylelikle önleneceğini düşünüyoruz" dedi.
13.01.2022Ekonomi
Koronavirüs sırtlanlara sıçradı
Koronavirüs sırtlanlara sıçradıABD'nin Colorado eyaletine bağlı Denver kentindeki hayvanat bahçesinde yaşayan sırtlanlara ilk defa yeni tip koronavirüs (Kovid-19) teşhisi konuldu.
6.11.2021Dünya
Eruh'ta bir hayvanda şarbon görüldü! İlçeye hayvan giriş ve çıkışı yasaklandı
Eruh'ta bir hayvanda şarbon görüldü! İlçeye hayvan giriş ve çıkışı yasaklandıGelen bir son dakika haberine göre, Siirt’in Eruh ilçesinde bir hayvanda şarbon hastalığı görülmesi üzerine, ilçeye hayvan giriş ve çıkışları yasaklandı.
9.09.2021Gündem
Şarbon hastalığı için hayvan sahiplerine tazminat ödenecek
Şarbon hastalığı için hayvan sahiplerine tazminat ödenecekŞarbon hastalığına yakalandığı laboratuvar muayenesi ile tespit edilen sığır, koyun keçi türü ve tek tırnaklı hayvanların takdir edilecek kıymetlerinin dörtte üçü oranında tazminat ödenecek.
5.06.2021Ekonomi
Zoonotik Hastalıklar Nelerdir? Hayvanlardan İnsanlara Geçen Hastalıklar
Zoonotik Hastalıklar Nelerdir? Hayvanlardan İnsanlara Geçen HastalıklarHayvanlardan insanlara geçen birçok hastalık bulunmaktadır. Özellikle bu hastalıklar kimi zaman tehlikeli boyutlara ulaşabilmektedir. Zoonotik hastalıklar hakkında araştırmalar her geçen gün devam etmektedir. Zoonotik hastalıkların neyden kaynaklandığı ve hangi hayvanlardan daha çok insanlara bulaştığı araştırılmaktadır. Peki zoonotik hastalıklar nelerdir? Hayvanlardan insanlara geçen hastalıklar hangileridir? İşte zoonotik hastalıklar ile ilgili tüm detaylar.
5.04.2021Eğitim
Acil müdahale aracı geldi! Kuşadası'nda panik yaratan görüntü
Acil müdahale aracı geldi! Kuşadası'nda panik yaratan görüntüAydın'ın Kuşadası ilçesinde ayakları iple bağlı, kulakları ile boğazı kesilerek öldürülmüş büyükbaş hayvan karaya vurdu.
10.02.2021Haberler
Son dakika: Acil müdahale aracı geldi! Kuşadası'nda panik yaratan görüntü
Son dakika: Acil müdahale aracı geldi! Kuşadası'nda panik yaratan görüntüGelen bir son dakika haberine göre; Aydın'ın Kuşadası ilçesinde ayakları iple bağlı, kulakları ile boğazı kesilerek öldürülmüş büyükbaş hayvan karaya vurdu.
10.02.2021Gündem
Gizli deneyde kobay oldular
Gizli deneyde kobay oldularİngiltere’de eski vekil Baker, gizli deneyler yapan Porton Down merkezi tarafından 1963’te metroya ‘toz’ atıldığını öne sürdü. Baker, bu özel tozun şarbon hastalığıyla ilgili dondurularak kurutulmuş maddeler olan ‘B globigii’ bakterilerini içerdiğini iddia etti
8.02.2021Dünya
İntikam peşinde
İntikam peşindeEski başkan Donald Trump’ın, özellikle “kendisine ihanet ettiği”ni düşündüğü Cumhuriyetçilerden intikam almak istediği belirtiliyor.
26.01.2021Dünya
Şarbon nedir? Şarbonun belirtileri ve şarbon hastalığının tedavi yöntemleri
Şarbon nedir? Şarbonun belirtileri ve şarbon hastalığının tedavi yöntemleriŞarbon, genellikle boğa, öküz ve inek gibi çiftlik hayvanlarına bulaşan, bakteriyel bir hastalıktır. Tavuk, ördek ve hindi gibi kümes hayvanlarını da etkileyen şarbon önlem alınmadığı takdirde insanlara da bulaşır. Hastalığa nede olan bakterinin adı bacillus anthracis'tir. Şarbon nedir? Şarbonun belirtileri ve şarbon hastalığının tedavi yöntemleri nelerdir? İşte, tüm detaylar.
20.01.2021Sağlık
Son dakika... 2007-2019 arasında bin 744 insan şarbonu bildirildi
Son dakika... 2007-2019 arasında bin 744 insan şarbonu bildirildiTürkiye Zoonotik Hastalıklar Milli Komitesi’nin Şarbon Alt Kurulu tarafından hazırlanan rapora göre, 2007-2019 arasında Sağlık Bakanlığı’na toplam 8 bin 320 şarbon vakası bildirildi. Aynı dönemde insan şarbonu sayısı ise bin 744 olarak kayıtlara geçti.
20.12.2020Gündem
'Yeşil bitki'den Covid-19 aşısı ürettiler! İnsanlar üzerinde...
'Yeşil bitki'den Covid-19 aşısı ürettiler! İnsanlar üzerinde...Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) Biyoteknoloji Enstitüsü'nden sevindiren haber geldi! Covid-19'a karşı yeşil bitki üzerinden geliştirilen iki aşı çalışması, hayvanlarda başarılı sonuçlar verdi ve insanlar üzerinde denenebilecek duruma geldi. İşte detaylar...
29.08.2020Genel Sağlık
Son dakika...Rapor ortaya çıktı, dünyayı titretti! Nükleer savaş...
Son dakika...Rapor ortaya çıktı, dünyayı titretti! Nükleer savaş...Kuzey Kore'den dünyayı titreten haberler geliyor. Son dakika haberine göre, ortaya çıkan yeni ABD askeri rapor, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un elindeki nükleer bombaları ve tonlarca kimyasal silahı ortaya koyarken, bunların ne denli yıkıcı olabileceğine dair detayları gözler önüne serdi.
19.08.2020Dünya
Şarbon karantinası corona virüs zannedildi
Şarbon karantinası corona virüs zannedildiTrabzon Sürmene ilçesi Yemişli Mahallesi, F.K.'nin kesip etlerini komşularına dağıttığı büyükbaş hayvanda şarbon virüsü tespit edilmesi üzerine karantinaya alındı. Uzman ekiplerin ilaçlama ile hayvanlarda koruyucu aşılama çalışması yaptığı mahallede vatandaşlar, corona virüs salgını nedeniyle karantinaya alındıklarını zannetti.
18.08.2020Haberler
Şarbon karantinası corona virüs zannedildi
Şarbon karantinası corona virüs zannedildiTrabzon Sürmene ilçesi Yemişli Mahallesi, F.K.'nin kesip etlerini komşularına dağıttığı büyükbaş hayvanda şarbon virüsü tespit edilmesi üzerine karantinaya alındı. Uzman ekiplerin ilaçlama ile hayvanlarda koruyucu aşılama çalışması yaptığı mahallede vatandaşlar, corona virüs salgını nedeniyle karantinaya alındıklarını zannetti.
18.08.2020Gündem
Trabzon’da şarbon vakasında 1 mahalle karantinaya alındı
Trabzon’da şarbon vakasında 1 mahalle karantinaya alındıTrabzon’un Sürmene ilçesindeki Yemişli mahallesinde kesilen büyükbaş hayvanın etini yiyen mahalle sakinlerinde şarbon vakası tespit edildi. Mahalle karantinaya alınırken, 2 kişinin hastanedeki tedavisi sürüyor.
18.08.2020Gündem
Samsun'da bir kişiye kurban etinden 'şarbon' bulaştı
Samsun'da bir kişiye kurban etinden 'şarbon' bulaştıSamsun’un Canik ilçesinde bir kişiye kurban etinden şarbon bulaşması üzerine Samsun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri harekete geçti. Şarbonlu etle temas eden tüm malzemeler imha edildi, aşılama faaliyetine başlandı.
10.08.2020Gündem
Kurban Bayramı'nda aşırı tüketim sağlıktan edebilir!
Kurban Bayramı'nda aşırı tüketim sağlıktan edebilir!Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Tuğba Küçükkasap Cömert, yaklaşan Kurban Bayramı dolayısıyla et tüketimine ilişkin merak edilen soruları yanıtladı. Bayramların bir tür arınma süreci olduğunu, duyguların çoğaldığı, paylaşımın ön plana çıktığı, mutsuzluğun bol neşeye dönüştüğü özel günler olduğunu aktardı.
29.07.2020Genel Sağlık
Hamileyken hangi aşılar yapılmalı, hangileri yapılmamalı?
Hamileyken hangi aşılar yapılmalı, hangileri yapılmamalı?Vücudun doğal koruma kalkanı olan bağışıklık sistemi dışarıdan gelen tehlikelere karşı her zaman çözüm üretemez. Özellikle de hamilelik gibi hassas bir dönemde bağışıklık sisteminin safını güçlendirecek desteklere ihtiyaç vardır. Bu desteklerin başında ise aşılar gelir. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Nurcan Dalan, hamilelik döneminde uygulanması ve uygulanmaması gereken aşıları anlattı
BM uyardı: Vahşi yaşam sömürülmeye devam ederse salgınlar artacak!
BM uyardı: Vahşi yaşam sömürülmeye devam ederse salgınlar artacak!Birleşmiş Milletler (BM) uzmanları, hayvanlardan insanlara geçen zoonotik hastalıkların arttığını ve vahşi yaşam ile çevrenin korunması için harekete geçilmezse, artmaya devam edeceği uyarısında bulundu.
7.07.2020Dünya

Benzer Haber Etiketleri

Şarbon ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.