Selahattin Demirtaş

Selahattin Demirtaş

Halkların Demokratik Partisi İstanbul-1 1 .sıra Adayı.Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şube Başkanlığı yaptı.Demokratik Toplum Partisi'nin kapatılmasından sonra kurulan Barış ve Demokrasi Partisi'nin 1 Şubat 2010 tarihinde yapılan olağanüstü kongresinde Gültan Kışanak ile birlikte başkanlık seçimlerini kazandı.12 Haziran 2011 tarihinde yapılan 24. Dönem Milletvekili Genel Seçiminde BDP'nin desteklediği bağımsız aday olarak Hakkari'den aday oldu, milletvekili seçildi. 22 Haziran 2014 tarihinde yapılan HDP Kongresi'nde Figen Yüksekdağ ile birlikte HDP Eşbaşkanlığı'na seçildi. 10 Ağustos 2014 tarihinde ilk defa cumhurbaşkanının halk tarafından belirleneceği cumhurbaşkanlığı seçiminde Halkların Demokratik Partisi'nden cumhurbaşkanı adayı olmuş ve % 9,76 oranında oy aldı. Demirtaş, evli ve iki çocuk babasıdır.

Selahattin Demirtaş

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 5.317 selahattin demirtaş haberi bulunmuştur.
Selahattin Demirtaş'a 8 yıl hapis talebi
Selahattin Demirtaş'a 8 yıl hapis talebiHDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında, dönemin Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman'a yönelik sözleri nedeniyle yargılandığı davada savcı 8 yıl hapis cezası talep etti.
22.07.2022Gündem
Kobani dosyasının gizliği tanığı: PKK, HDP'ye seçim için 16 milyon dolar gönderdi
Kobani dosyasının gizliği tanığı: PKK, HDP'ye seçim için 16 milyon dolar gönderdiTerör örgütü PKK'dan kaçarak teslim olan ve Kobani soruşturmasında 'gizli tanık' olarak ifade veren 'Leheng Dersim Adil' kod adlı Merdan Rüştü Ovalıoğlu, PKK elebaşı Cemil Bayık'ın Selahattin Demirtaş'a eş başkanken HDP’nin seçim çalışmalarında kullanılmak üzere 16 milyon dolar gönderdiğini söyledi.
21.07.2022Gündem
HDP Büyük Kongresi’nde ‘altılı masa’ya mesaj: Ortak aday fikrine açığız
HDP Büyük Kongresi’nde ‘altılı masa’ya mesaj: Ortak aday fikrine açığızAnayasa Mahkemesi’nde kapatma davası devam eden HDP’nin “Çözüm Biz’de” sloganı ile Ankara’da Arena Spor Salonu’nda gerçekleştirilen 5. Büyük Olağan Kongresi’nde Eş Genel Başkanlar Mithat Sancar ve Pervin Buldan, yeniden bu göreve seçildi.
4.07.2022Siyaset
CHP Lideri Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’a ‘Suriye’ye operasyon’ çıkışı: Yapamayacağını sen de biliyorsun
CHP Lideri Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’a ‘Suriye’ye operasyon’ çıkışı: Yapamayacağını sen de biliyorsunErdoğan’ı eleştiren Kılıçdaroğlu, “Arada bir Yunanistan’a ‘beni kızdırmayın, yok gelirim, yok giderim’, Suriye’ye yok ‘operasyon yapacağım’, yok ‘şunu yapacağım.’ Yapamayacağını ben de biliyorum, sen de biliyorsun” dedi.
29.06.2022Siyaset
Kemal Kılıçdaroğlu: Sökülen rütbelerini aynen dikeceğiz
Kemal Kılıçdaroğlu: Sökülen rütbelerini aynen dikeceğizCHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, eski İstihbarat Dairesi Başkanı Sabri Uzun ve emekli Emniyet Müdürü Hanefi Avcı'nın rütbelerinin geri alınmasına yönelik kararla ilgili, "Sabri Uzun da Hanefi Avcı da bilsin ki az kaldı, geliyor sandık. Onların sökülen rütbelerini aynen dikeceğiz. Haksızlığa tahammül edemiyoruz biz" dedi.
28.06.2022Siyaset
‘Henüz ittifak diye bir şey yok’
‘Henüz ittifak diye bir şey yok’DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, önceki gün Bolu ziyaretinde vatandaşlarla sohbeti sırasında altılı masaya ilişkin açıklamalarda bulundu.
5.06.2022Siyaset
Devlet Bahçeli'den Kılıçdaroğlu'na Demirtaş tepkisi
Devlet Bahçeli'den Kılıçdaroğlu'na Demirtaş tepkisiMilliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, MHP Siyaset Okulu Sertifika Töreni'nde konuşma yaptı. CHP lideri Kılıçdaroğlu'na tepki gösteren Bahçeli, 'Terörist Demirtaş'a sahip çıkmanın insani görev olduğunu açıklayan CHP Genel Başkan söylesin, bu açıklamayı yapmak insanlık mıdır? Bir teröriste adaletsizlik yapıldığını söylemesi nasıl tarif edilecektir?' dedi.
4.06.2022Haberler
'Boş bir ranzaya kapağı atarsın'
'Boş bir ranzaya kapağı atarsın'Bahçeli, “Sayın Kılıçdaroğlu, terörist Demirtaş’ın hasretini ziyadesiyle çekiyorsan, ‘Kavala olmadan yaşayamam’ diyorsan, biraz daha devam et, sonunda kanun yoluyla onların koğuşundaki boş bir ranzaya sen de kapağı atarsın” ifadelerini kullandı.
1.06.2022Siyaset
Kılıçdaroğlu: Hapislerden korksaydık sizin gibi olurduk
Kılıçdaroğlu: Hapislerden korksaydık sizin gibi olurdukCHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin kendisine yönelik eleştirileriyle ilgili, "Birisi beni hapse göndermekle tehdit etmiş. Sizin feriştahınız gelse bize diz çöktüremez. Siz kimsiniz? Eğer biz hapislerden korksaydık bu kadar cesur olmazdık. Hapislerden korksaydık sizin gibi olurduk. Dün tükürdüğümüzü bugün yalamayız biz" dedi.
31.05.2022Siyaset
Bahçeli: Bu gafillerin canı yine denizin dibini çekiyor
Bahçeli: Bu gafillerin canı yine denizin dibini çekiyorİsveç ve Finlandiya'nın NATO başvurusuyla ilgili dikkat çeken mesajlar veren MHP Genel Başkanı Bahçeli, Yunanistan'ın Ege'deki silahlanma faaliyetlerine de çok sert tepki gösterdi.
31.05.2022Haberler
Son dakika! Bahçeli: Bu gafillerin canı yine denizin dibini çekiyor
Son dakika! Bahçeli: Bu gafillerin canı yine denizin dibini çekiyorİsveç ve Finlandiya'nın NATO başvurusuyla ilgili dikkat çeken mesajlar veren MHP Genel Başkanı Bahçeli, Yunanistan'ın Ege'deki silahlanma faaliyetlerine de çok sert tepki gösterdi.
31.05.2022Siyaset
MHP’li Bulut’tan 6’lı masa tepkisi
MHP’li Bulut’tan 6’lı masa tepkisiMilliyetçi Hareket Partisi (MHP) Tokat Milletvekili Yücel Bulut, 6’lı masayı eleştirerek, “Anadolu insanının zihnini bulandırıp, zihnini karıştırıp Cumhur İttifakı'nın diğer yargılarıyla karşı karşıya getirmeye çalışıyorsunuz. Bunu başaramayacaksınız” dedi.
30.05.2022Siyaset
‘Feriştahınız gelse bizi korkutamaz’
‘Feriştahınız gelse bizi korkutamaz’Belediye başkanları çalıştayında konuşan Kılıçdaroğlu, ülkede kimsenin nefes alamadığını belirterek Türkiye’nin kaderini değiştireceklerini söyledi. CHP lideri, SADAT yöneticisinin “Bu vatanı sandıkta teslim etmeyiz” sözlerine tepki gösterdi.
29.05.2022Siyaset
Kemal Kılıçdaroğlu: Demirtaş'ın, Kavala'nın serbest bırakılmasını istiyorsanız bize katılacaksınız
Kemal Kılıçdaroğlu: Demirtaş'ın, Kavala'nın serbest bırakılmasını istiyorsanız bize katılacaksınızCHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Düşüncesinden dolayı hiç kimsenin hapse atılmasını istemiyorsanız; Selahattin Demirtaş'ın, Osman Kavala'nın serbest bırakılmasını istiyorsanız bize katılacaksınız. Devletin adaletle erdemle bilgi ve birikimle yönetilmesini istiyorsanız bize katılacaksınız. Toplumun her kesiminin kucaklanmasını istiyorsanız bize katılacaksanız. Biz sizin partiniziz, sizin için çalışıyor, sizin için emek harcıyoruz" dedi.
28.05.2022Siyaset
Selahattin Demirtaş'ın 'kamu görevlisini hedef gösterme' davası ertelendi
Selahattin Demirtaş'ın 'kamu görevlisini hedef gösterme' davası ertelendiHDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'a, dönemin Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman'ı hedef gösterdiği gerekçesiyle verilen 2,5 yıl hapis cezasının, Ankara Bölge Mahkemesi'nce bozulmasının ardından yargılamaya yeniden başlandı.
13.05.2022Gündem
Mustafa Destici'den CHP sözcüsüne: 'Demirtaş'ın yerine hapse sen gir ya da git onun yanında yat'
Mustafa Destici'den CHP sözcüsüne: 'Demirtaş'ın yerine hapse sen gir ya da git onun yanında yat'BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, CHP sözcülerinin HDP ve Selahattin Demirtaş hakkındaki açıklamalarını eleştirerek, "Bir başka sözcüsü CHP'nin, 'Demirtaş'ın haksız yere, siyaseten içerde tutulduğu bir gerçek' diyor. Nasıl haksız oluyor? O zaman 37 kişinin katillerinin azmettiricisi içerde olmayacak da kim içeride olacak? Sen gir, çok üzülüyorsan. Onun yerine hapse sen gir ya da git onun yanında yat. Yani çok üzülüyorsan, çok seviyorsan bunu yapabilirsin" dedi.
29.03.2022Siyaset
‘Plan üstüne plan kuruyorlar’
‘Plan üstüne plan kuruyorlar’CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, AK Parti ve MHP'nin seçim yasalarında değişiklik öngören yasa teklifine ilişkin "Yasaları değiştirerek, kaybettikleri seçimi kâğıt üstünde kazanmak için, plan üstüne plan kuruyorlar" diye konuştu.
22.03.2022Siyaset
Tanju Özcan'dan HDP'liler ile gazetecilere suç duyurusu
Tanju Özcan'dan HDP'liler ile gazetecilere suç duyurusuBolu Belediye Başkanı CHP'li Tanju Özcan, kendisini kadın personeli Selahattin Demirtaş'ın fotoğrafını paylaştığı için işten çıkarmakla suçlayan HDP'li 2 vekil ve yönetici ile bazı gazeteciler hakkında suç duyurusunda bulunduğunu açıkladı. Personelin defalarca uyarılmasına rağmen siyasi paylaşımlar yaptığını ve kendisinin istifa ettiğini belirten Özcan, "Bazı şehirlerde HDP desteğiyle seçim kazananlar olabilir ama ben HDP desteğiyle seçime girmedim" dedi.
14.03.2022Siyaset
Kılıçdaroğlu'nun Diyarbakır ziyaretine tepkiler! HDP önündeki annelere gitmedi, temsilci kabul etti
Kılıçdaroğlu'nun Diyarbakır ziyaretine tepkiler! HDP önündeki annelere gitmedi, temsilci kabul ettiCHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Diyarbakır izyareti siyasetin gündeminde. CHP Genel Başkanı'nın tutuklu HDP eski Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın babasıyla buluşması HDP önündeki anneleri ziyaret yerine onların temsilcilerini kabul etmesine eleştiriler geldi.
12.03.2022Haberler
Kılıçdaroğlu'nun Diyarbakır ziyaretine tepkiler! HDP önündeki annelere gitmedi, temsilci kabul etti
Kılıçdaroğlu'nun Diyarbakır ziyaretine tepkiler! HDP önündeki annelere gitmedi, temsilci kabul ettiCHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Diyarbakır izyareti siyasetin gündeminde. CHP Genel Başkanı'nın tutuklu HDP eski Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın babasıyla buluşması HDP önündeki anneleri ziyaret yerine onların temsilcilerini kabul etmesine eleştiriler geldi.
12.03.2022Siyaset
‘Sorunlarınızın hepsini çözeceğiz’
‘Sorunlarınızın hepsini çözeceğiz’CHP lideri Kılıçdaroğlu, Diyarbakır'da yaptığı konuşmada, "CHP'nin Diyarbakır'da fazla oyu yok, farkındayım. Bunun kabahati bizde. İnşallah hep birlikte Türkiye'nin var olan sorunlarının tamamını çözeceğiz, hiç endişe etmeyin" dedi.
11.03.2022Siyaset
HDP'li Semra Güzel adresinde bulunamadı
HDP'li Semra Güzel adresinde bulunamadıTerör örgütü kampında PKK’lı terörist ile fotoğrafları ortaya çıktıktan sonra dokunulmazlığı kaldırılan HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel’in dosyası Adalet Bakanlığı tarafından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildi.
8.03.2022Gündem
AK Parti'li Yavuz: Kurdukları masada FETÖ'nün ruhu var
AK Parti'li Yavuz: Kurdukları masada FETÖ'nün ruhu varAK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Seçim İşleri Başkanı Ali İhsan Yavuz, Denizli'de AK Parti İl Başkanlığı'nda düzenlenen seçim işleri istişare toplantısına katıldı. Yavuz, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun 15 Temmuz mağdurlarını kanun hükmünde kararname ile tekrar görevlerine getireceği sözünü verdiğini ileri sürüp, "Bir masa kuruyorlar. HDP var orada. Masanın ayağı mı? Kendisi mi? Örtüsü mü? Ben bilmem ama orada başka şeyler de var. Adeta FETÖ'nün ruhu da orada" dedi.
5.03.2022Siyaset
Kılıçdaroğlu: Bölgemizde savaş istemiyoruz
Kılıçdaroğlu: Bölgemizde savaş istemiyoruzCHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Rusya-Ukrayna gerginliğine ilişkin, "Bölgemizde bir savaş istemiyoruz. Tarafları sağduyuya davet etmek, bir savaşı önlemek sadece insan olarak bizim değil, aslında bütün dünyanın ortak talebi olarak ortaya çıkmak zorundadır" dedi.
22.02.2022Siyaset
MHP’den AİHM'ye isim önerisi: Avrupa Terörist Hakları Mahkemesi
MHP’den AİHM'ye isim önerisi: Avrupa Terörist Hakları MahkemesiMHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) için "Bu mahkeme, teröristleri savunmayı kendi yetki alanı içerisinde görüyorsa ya ismini 'Avrupa Terörist Hakları Mahkemesi' olarak değiştirsin ya da Avrupa'da yaşanan ve yaşanabilecek terör olaylarında da teröristten yana tavır alsın" ifadelerini kullandı.
3.02.2022Siyaset

Benzer Haber Etiketleri

Selahattin Demirtaş ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.