Sömürgecilik

Sömürgecilik

Son dakika sömürgecilik haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan sömürgecilik gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan sömürgecilik haber sayfamızda...

Sömürgecilik

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 310 sömürgecilik haberi bulunmuştur.
TEKNOFEST heyecanı Azerbaycan'da başladı
TEKNOFEST heyecanı Azerbaycan'da başladıDünyanın en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST, Türkiye dışında ilk kez uluslararası olarak Azerbaycan’da bugün başladı.
26.05.2022Ekonomi
Edirne'de Türk Eğitim Sen'den HDP'li Garo Paylan hakkında suç duyurusu
Edirne'de Türk Eğitim Sen'den HDP'li Garo Paylan hakkında suç duyurusuTürk Eğitim Sen Edirne Şubesi üyeleri, TBMM sözde Ermeni soykırımının tanınmasını içeren kanun teklifi veren HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan hakkında suç duyurusunda bulundu.
28.04.2022Gündem
Ukrayna'nın işgali ile ABD ve Venezuela işbirliğine gidebilir mi?
Ukrayna'nın işgali ile ABD ve Venezuela işbirliğine gidebilir mi?ABD ve Venezuela ilişkileri uzun yıllardır bozuk. Fakat geçtiğimiz hafta ABD ve Venezuela'dan yetkililerin yıllar sonra ilk kez bir araya geldiği üst düzey görüşmelerden sonra ilişkilerin gelişebileceği ya da en azından işbirliği tohumlarının atılmış olabileceği yönünde işaretler görüldü.
15.03.2022Dünya
‘Geleceği birlikte inşa edelim’
‘Geleceği birlikte inşa edelim’Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afrika temaslarının ikinci durağı Senegal’de iş birliği mesajı verdi. Erdoğan, “Afrikalı kardeşlerimize geleceği birlikte inşa etmeyi teklif ediyoruz” dedi.
22.02.2022Siyaset
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Senegal açıklaması: Ortaklık politikalarımızda hayati bir rol üstlendi
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Senegal açıklaması: Ortaklık politikalarımızda hayati bir rol üstlendiCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye-Senegal ilişkileriyle ilgili AllAfrica internet sitesi için “Türkiye-Senegal: Maziden Atiye Güçlü Dostluk” başlıklı bir makale kaleme aldı. Erdoğan, 'Senegal, ülkemizin Afrika kıtasına yönelik yürüttüğü ortaklık politikalarında hayati bir rol üstlendi. Öyle ki Senegal ve Dakar, milletimizin Afrika’yla yeniden buluşmasının, kucaklaşmasının ilk adreslerinden biri oldu' dedi.
21.02.2022Siyaset
2. Dünya Savaşı Neden Olmuştur? Başlangıcı, Bitişi Ve Sonuçları
2. Dünya Savaşı Neden Olmuştur? Başlangıcı, Bitişi Ve SonuçlarıSavaşlar milletleri derinden etkileyen ve dünya üzerindeki güç dengelerinin değişmesine neden olan olaylardan biri olmaktadır. 1. Dünya savaşı sonrasında taraflar arasında devam eden memnuniyetsizlikler yeni bir savaşın daha ortaya çıkmasına neden olmuştur. 2. Dünya savaşı pek çok asker ve sivilin hayatını kaybettiği önemli olayların yaşandığı bir savaş olarak belirtilmektedir. Peki, 2. Dünya Savaşı neden olmuştur? Başlangıcı, bitişi ve sonuçları neler olmaktadır? İşte, 2. Dünya savaşı hakkında tüm detayları derledik.
18.02.2022Eğitim
1. Dünya Savaşı Kısaca Özeti: Tarihi, Sonuçları, Önemi, Nedenleri Ve Sonuçları
1. Dünya Savaşı Kısaca Özeti: Tarihi, Sonuçları, Önemi, Nedenleri Ve SonuçlarıBirinci Dünya Savaşı hem dünya tarihi hem de Türk tarihi bakımından en mühim savaşlardan biridir. Büyük bir alandan yaşanmış ve pek çok cephenin açılmasına sebep olan I. Dünya Savaşı’nın ayrıntılarını sizler de öğrenebilirsiniz. Peki, Birinci Dünya Savaşı’nın kısaca özeti nedir? Nedenleri ve sonuçları nelerdir? Sizler için derledik.
27.01.2022Eğitim
2. Dünya Savaşı Kısaca Özeti: Tarihi, Sonuçları, Önemi, Nedenleri Ve Sonuçları
2. Dünya Savaşı Kısaca Özeti: Tarihi, Sonuçları, Önemi, Nedenleri Ve Sonuçları2. dünya savaşı Dünya siyasi tarihinde ki en önemli olaylardan biri olarak kabul edilir. Almanlarınilerleyişi ve Ruslar ile birlikte olan mücadelesi ikinci dünya savaşının önemini arttırır. İkinci Dünya savaşıen çok araştırılan savaşlar arasında yerini almıştır. Bu savaşta pek çok ordu yüksek zayiatlar davermiştir. Türkiye'nin tarafsız kaldığı bu savaş büyük yıkımlara sebep olmuştur. Peki, 2. Dünya savaşıkısaca özeti nedir? 2. dünya savaşı tarihi, önemi ve neden sonuçları nelerdir? İşte ikinci dünya savaşınadair tüm detayları sizler için derledik.
27.01.2022Eğitim
İletişim Başkanı Altun: Göçmenler, sorunun kaynağı değil mağduru
İletişim Başkanı Altun: Göçmenler, sorunun kaynağı değil mağduruİletişim Başkanı Fahrettin Altun, "Göçmenler, sığınmacılar sorunun kaynağı değil; sorunun mağdurlarıdır. Bugün medya ve siyaset dünyasındaki popülist eğilimler göçmenlere, sığınmacılara yönelik nefreti körüklemekte, ırkçılığın ve yabancı düşmanlığının yükselmesine maalesef neden olmaktadır" dedi.
26.01.2022Siyaset
‘Tarikat ve cemaatler sosyolojik bir realite’
‘Tarikat ve cemaatler sosyolojik bir realite’MHP lideri Devlet Bahçeli, partisinin Meclis grup toplantısında gündemi değerlendirdi.
19.01.2022Siyaset
Son dakika: Erdoğan 'süratle hayata geçireceğiz' dedi ve alınan kararları açıkladı: Yeni araçları devreye alıyoruz
Son dakika: Erdoğan 'süratle hayata geçireceğiz' dedi ve alınan kararları açıkladı: Yeni araçları devreye alıyoruzSon dakika haberine göre; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrası flaş açıklamalarda bulundu. 'Kurdaki dalgalanmayı durdurarak nispi bir istikrarı sağlamak için serbest piyasa ekonomisi kuralları çerçevesinde yeni araçları devreye alıyoruz" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bireysel emeklilik sistemimizin cazibesini artırmak için devlet katkısı oranını yüzde 5 daha artırarak yüzde 30’a çıkartıyoruz." açıklamasında bulundu.
20.12.2021Siyaset
Bakan Çavuşoğlu: Amacımız Afrika ile birlikte kazanmak
Bakan Çavuşoğlu: Amacımız Afrika ile birlikte kazanmakDışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Kalkınma ve refah yolunu Afrikalı dostlarımızla birlikte yürümek, işbirliğimizi geleceğe taşımak istiyoruz. Amacımız Afrika ile birlikte kazanmak, birlikte geleceğe yürümek" dedi.
17.12.2021Siyaset
Eğitimin geleceği tartışılıyor
Eğitimin geleceği tartışılıyorTürkiye Maarif Vakfı’nın (TMV) düzenlediği ve dünyanın farklı ülkelerinden eğitimcilerin konuşmacı olarak katıldığı İstanbul Eğitim Zirvesi dün online olarak başladı.
26.11.2021Eğitim
İstanbul Eğitim Zirvesi'nde Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar
İstanbul Eğitim Zirvesi'nde Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalarCumhurbaşkanı Erdoğan, 'Maarif Vakfı Uluslararası İstanbul Eğitim Zirvesi'ne video mesaj gönderdi. Erdoğan, zirvenin hayırlı olmasını dileyerek, Türkiye Maarif Vakfı'nın yönetimiyle bu önemli zirveye destek veren tüm kurum ve kuruluşları tebrik etti.
25.11.2021Siyaset
129 yıl önce kaçırılan eserler iade edildi
129 yıl önce kaçırılan eserler iade edildiFransa tarafından 129 yıl önce Benin’den kaçırılan tarihi eserler başkent Kotonu’ya ulaştı. Benin’e iade edilen 26 parçalık sanat eserleri, Kotonu Havalimanı’nda, Cumhurbaşkanı Patrice Talon tarafından özel törenle teslim  alındı.
12.11.2021Kültür Sanat
Belçika, Ruanda'da sömürge zamanı kaydettiği şarkı ve müziklerin kopyasını iade etti
Belçika, Ruanda'da sömürge zamanı kaydettiği şarkı ve müziklerin kopyasını iade ettiBelçika, sömürge döneminde Ruanda'da kaydedilen 4 binin üzerindeki geleneksel şarkı ve müziklerin dijital kaydını, bu ülkeye iade etti.
30.10.2021Dünya
‘Bühtandan geri dönüldü’
‘Bühtandan geri dönüldü’Erdoğan, “Niyetimiz kriz çıkarmak değil, egemenlik haklarımızı korumaktır. Ülkemize dönük bühtandan geri dönüldü. Büyükelçilerin daha dikkatli olacaklarına inanıyorum” dedi.
26.10.2021Siyaset
Son dakika haberi: Erdoğan 'paniğe kapıldılar' dedi ve geri adım atan elçilere net mesaj verdi: Daha dikkatli olacaklar
Son dakika haberi: Erdoğan 'paniğe kapıldılar' dedi ve geri adım atan elçilere net mesaj verdi: Daha dikkatli olacaklarSon dakika haberine göre; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı'nın ardından flaş açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan 10 büyükelçinin geri adım atması ilgili olarak, "Viyana Sözleşmesi'nin 41'inci maddesine, yani ülkelerin kanunlarına ve nizamlarına uyulacağı, içişlerine karşılamayacağı taahhüdüne bağlılıklarını ifade eden bu büyükelçilerin artık Türkiye'nin egemenlik hakları konusundaki beyanlarında daha dikkatli olacaklarına inanıyoruz." dedi.
25.10.2021Siyaset
Nijerya Ticaret Bakanı: Türkiye’yle ticaret hacmi çarpıcı şekilde artacak
Nijerya Ticaret Bakanı: Türkiye’yle ticaret hacmi çarpıcı şekilde artacakNijerya Sanayi, Ticaret ve Yatırım Bakanı Richard Adeniyi Adebayo, ülkesi ile Türkiye arasındaki 2 milyar dolarlık ticaret hacminin yeterli olmadığını, gelecek yıllarda bu rakamın "çarpıcı şekilde" artacağını söyledi.
23.10.2021Ekonomi
‘Korktukça zulüm Afrika’yı kuşatır’
‘Korktukça zulüm Afrika’yı kuşatır’Cumhurbaşkanı Erdoğan, Angola Devlet Başkanı ile ortak basın toplantısında adil bir dünya için de el ele verilmesi gerektiğini vurgulayarak “Korkmamak gerekiyor. Eğer korkarsak, korktukça bu zulüm tüm Afrika’yı kuşatacaktır” dedi.
19.10.2021Siyaset
Son dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan, Angola Meclisi'nde konuştu: Bu yaklaşımları reddediyoruz
Son dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan, Angola Meclisi'nde konuştu: Bu yaklaşımları reddediyoruzAngola Meclisi Özel Oturumu'nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Afrika halklarının bağımsızlık, özgürlük ve eşitlik kazanımlarını halen kabullenemeyenler var. Son dönemde bu hazımsızlığın nüksettiğine şahit oluyoruz. Türkiye olarak, Afrika kıtasına yönelik batı merkezli oryantalist yaklaşımları reddediyoruz." dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının ardından Angola Meclisi'nde ayakta alkışlandı.
19.10.2021Siyaset
Sankara suikastı davası başladı: 'Afrika'nın Che Guevara'sını kim öldürdü?
Sankara suikastı davası başladı: 'Afrika'nın Che Guevara'sını kim öldürdü?"Afrika'nın Che Guevara"sı olarak bilinen Burkina Faso lideri Thomas Sankara, 34 yıl önce düzenlenen bir suikast sonucu öldürülmüştü. 14 kişinin, suikastla bağlantılı oldukları suçlamasıyla yargılandıkları dava dün başladı.
12.10.2021Dünya
Jamestown halkı yamyalıkla mı hayatta kaldı?
Jamestown halkı yamyalıkla mı hayatta kaldı?Sömürgecilik çılgınlığının tavan yaptığı yıllarda yaşanan ilginç bir olay var. Yeni dünyayı keşfeden İngilizlerin Jamestown’da yaşadığı korkunç olaylar tarihe geçti. Peki, Jamestown halkının başına gelenler nelerdi? İşte hikayeleri…
12.10.2021Diğer
‘Türkiye’nin tarihinde sömürgecilik lekesi yok’
‘Türkiye’nin tarihinde sömürgecilik lekesi yok’Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye-Ukrayna Ortak Stratejik Planlama Grubu’nun 9. Toplantısı’na katılmak üzere gittiği Ukrayna’nın Lviv şehrinde Ukraynalı mevkidaşı Dmitro Kuleba ile ortak basın toplantısı düzenledi.
8.10.2021Siyaset
Son dakika haberi... Kriz büyüyor! Cezayir Fransa'ya hava sahasını kapattı
Son dakika haberi... Kriz büyüyor! Cezayir Fransa'ya hava sahasını kapattıFransa lideri Macron'un Cezayir'in geçmişi ve Osmanlı İmparatorluğu'yla ilgili açıklamaları Kuzey Afrika-Paris hattında depreme yol açtı. Vize sayısının azaltılmasıyla başlayan gerilimde bugün hava sahalarının askeri uçuşlara kapatılması adımı atıldı.
3.10.2021Dünya

Benzer Haber Etiketleri

Sömürgecilik ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.