Surlar

Surlar

Son dakika surlar haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan surlar gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan surlar haber sayfamızda...

Surlar

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 400 surlar haberi bulunmuştur.
Son dakika... İstanbul'da tarihi surlarda hareketli anlar! 5 çocuk kurtarıldı
Son dakika... İstanbul'da tarihi surlarda hareketli anlar! 5 çocuk kurtarıldıGelen son dakika haberine göre; Gelen son dakika haberine göre; Fatih Edirnekapı'da bulunan tarihi surlara çıkan ve orada mahsur kalan 5 çocuk itfaiye ekipleri tarafından kurtarıldı.
18.04.2021Gündem
İzinsiz kazının ardından tescil
İzinsiz kazının ardından tescilEdirne’de, Roma İmparatorluğu döneminden kalma Hadrianapolis Antik Kenti sur duvarlarının ortaya çıktığı alan, 1. derece arkeolojik sit alanı olarak tescil edildi. Temel seviyesinde toprak veya yapıların altında kalan sur duvarının bulunduğu alanın koruma altına alınmasına karar verildi. Kalıntılar, izinsiz kazı sonrası ortaya çıktı.
18.04.2021Kültür Sanat
‘Otizme Mavi Işık Yak’
‘Otizme Mavi Işık Yak’Birleşmiş Milletler’in otizmin hızlı artışı karşısında kamuoyunun dikkatini çekmek için deklare ettiği 2 Nisan Otizm Farkındalık Günü’nde, “Otizme Mavi Işık Yak” Kampanyası’nın Türkiye elçisi Tohum Otizm Vakfı’nın çağrısı ile otizm farkındalığına destek vermek için yarın akşam saatlerinde 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü başta olmak üzere, İzmir Saat Kulesi, Masal Şato, Diyarbakır’da Surlar gibi birçok yapı mavi ışıkla aydınlanacak.
1.04.2021Gündem
İstanbul Haritası: İstanbul İlçeleri Nelerdir? İstanbul İlinin Nüfusu Kaçtır, Kaç İlçesi Vardır?
İstanbul Haritası: İstanbul İlçeleri Nelerdir? İstanbul İlinin Nüfusu Kaçtır, Kaç İlçesi Vardır?İstanbul şehri Türkiye'nin metropol şehri olarak bilinir. Ticaret ve turizm açısından oldukça önemlidir. Tarih boyunca pek çok medeniyet burada yaşamıştır. İstanbul nüfusu ne kadar, kaç tane ilçesi var merak ediyorsanız detayları bulabilirsiniz.
18.09.2020Haritalar
Şehirlerin görkemli yapıları:Surlar
Şehirlerin görkemli yapıları:Surlarİmparatorluklara başkentlik yapan İstanbul’da, Fetih’in izlerini taşıyan kara surları, restore edilerek turizme kazandırılıyor. Şehirleri düşmana karşı korumak ve sınırları belirlemek amacıyla yapılan surlara Anadolu’da birçok yerde rastlayabiliyorsunuz. Kayseri, Ani, Diyarbakır, İznik öne çıkanlar arasında
28.02.2021Gündem
Tarihi surlar restore edilecek
Tarihi surlar restore edilecekİBB, Dünya Miras Listesi’nde yer alan kara surlarını eski ihtişamına kavuşturmak için harekete geçti. 21 burç ve kale surlarında yapılan restorasyon çalışmasının 18 ayda bitirilmesi planlanıyor...
25.02.2021Gündem
Başpiskopos tarihi binaları yıktırdı, Rum kesimi karıştı
Başpiskopos tarihi binaları yıktırdı, Rum kesimi karıştıGüney Kıbrıs Rum Yönetimi'nde (GKRY), Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu II. Hrisostomos'un, Lefkoşa'da surlar içerisinde inşa edilen bir katedralin etrafında yer alan ve "koruma altındaki bina" statüsü taşıyan dört binayı Lefkoşa Rum Belediyesinin izni olmadan yıktırması, tartışmaya sebep oldu.
3.02.2021Dünya
Kovboy Filmleri: Geçmişten Bugüne En Çok Sevilen, En İyi Kovboy Filmleri
Kovboy Filmleri: Geçmişten Bugüne En Çok Sevilen, En İyi Kovboy FilmleriKovboy filmleri arasında hangi seçenekler bulunuyor, kovboy filmleri içerisinde en iyi öneriler nelerdir? Kovboy filmlerinden hangilerinin puanları en yüksektir? Geçmişten bugüne en çok sevilen, en iyi kovboy filmleri hangileridir? İşte, tüm detaylar.
27.01.2021Kültür Sanat
5 bin yıllık surlardaki geçitler görüntülendi
5 bin yıllık surlardaki geçitler görüntülendi2015 yılında UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesine alınan Diyarbakır surlarında, Çin seddinin ardından dünyadaki en uzun ve geniş savunma duvarı olan surlardaki dehliz ve tüneller görüntülendi.
18.01.2021Gündem
Surlarda korkutan görüntü
Surlarda korkutan görüntüİSTANBUL'da restorasyonu bekleyen tarihi surların hasarlı burçları, kar ve yağmur öncesi görüntüleriyle endişe yaratıyor. Çökmeye yüz tutan surlar havadan da görüntülendi.
13.01.2021Haberler
Tarihe yolculuk
Tarihe yolculukJolly, Butik Göbeklitepe & Nemrut ve Mardin turuyla, tarih dolu bir yolculuğa davet ediyor.
10.01.2021Gündem
Naat şiiri - Arif Nihat Asya
Naat şiiri - Arif Nihat Asya"Naat", Hz Muhammet'i övmek için yazılmış şiirlerdir. Arap, İran ve Türk edebiyatlarında sayısız Na't'lar vardır. Arif Nihat Asya'da bu geleneğe uygun bir eser bırakmıştır. İşte Arif Nihat Asya'nın Naat isimli şiirinin sözleri.
12.01.2021Şiirler
Vatikan arşivindeki levanten yaşamı
Vatikan arşivindeki levanten yaşamıVatikan gizli arşivlerinde uzun yıllardır çalışmalar yürüten Türkiye Katolik Episkoposlar Kurulu Basın Sözcüsü ve Kültür Ataşesi Dr. Rinaldo Marmara, Osmanlı döneminde Levantenlerin başkenti sayılan Galata ve Pera üzerine yaptığı araştırmaları kitaplaştırdı.
28.12.2020Gündem
Bodrum'un tarihi 'Halikarnassos Surları' gün yüzüne çıkarılıyor
Bodrum'un tarihi 'Halikarnassos Surları' gün yüzüne çıkarılıyorMuğla'nın Bodrum ilçesinde tarihi "Halikarnassos Surları"nın gün yüzüne çıkarılması için başlatılan çalışmalara devam ediliyor.
24.12.2020Gündem
Diyarbakır'da etkili olan sis, seyirlik manzara oluşturdu
Diyarbakır'da etkili olan sis, seyirlik manzara oluşturduDiyarbakır'da sabah saatlerinde etkili olan sis, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesindeki tarihi surlar ve Hevsel Bahçeleri gibi mekanlarda kartpostallık görüntü oluşturdu.
21.12.2020Gündem
Diyarbakır'da etkili olan sis, seyirlik manzara oluşturdu
Diyarbakır'da etkili olan sis, seyirlik manzara oluşturduDiyarbakır'da sabah saatlerinde etkili olan sis, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesindeki tarihi surlar ve Hevsel Bahçeleri gibi mekanlarda kartpostallık görüntü oluşturdu.
21.12.2020Gündem
Koronavirüs ve düşme riskine rağmen surlarda fotoğraf çekiyorlar
Koronavirüs ve düşme riskine rağmen surlarda fotoğraf çekiyorlarDiyarbakır Sur ilçesinde, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ndeki ve yüksekliği 10 ile 12 metre, genişliği ise yer yer 3 metre olan surlarda vatandaşların fotoğraf çekme tutkusu, koronavirüs salgını ve düşme riskine rağmen durmuyor.
17.12.2020Gündem
Roma dönemine ait sarnıç ve kale surları ortaya  çıkarıldı
Roma dönemine ait sarnıç ve kale surları ortaya çıkarıldıKMÜ Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Ercan Aşkın: "Sbide Antik Kenti'nde yaptığımız çalışmalarda sur duvarlarıyla karşılaştık. Bu surlar kentin güçlü bir savunma sistemine sahip olduğunu gösteriyor" dedi.
25.11.2020Tatil
Tarihte İstanbul depremleri
Tarihte İstanbul depremleriİstanbul tarihi boyunca çok sayıda depreme maruz kalmış olup, büyük hasarlar meydana gelmiş ve can kaybı olmuştur. Ancak “Örme Sütun”, “Dikilitaş” ve Çemberlitaş bin beş yüz yılı aşkın zaman geçmesine rağmen halen ayakta. Anlaşılan insanlara ve yapılara zarar veren deprem değil, malzeme kullanımı ve yapım hatalarıdır
15.11.2020Gündem
Restorasyon gerekiyor
Restorasyon gerekiyorİZMİR’de yıkıma neden depremin yarattığı tsunami, Seferihisar’daki Sığacık Kalesi’nde hasara yol açtı...
8.11.2020Ege
"Hava girmiyor" denilerek yıkılmıştı! 90 yıl sonra yeniden inşa edilecek
"Hava girmiyor" denilerek yıkılmıştı! 90 yıl sonra yeniden inşa edilecekDiyarbakır'da dönemin Valisi Faiz Ergun'un talimatıyla 1930 yılında 'Sur içine hava girmiyor, bulaşıcı hastalıklar yaygınlaşıyor, hava sirkülasyonu olsun' diye top atışlarıyla yıkılan 250 metre uzunluğundaki surlar ve Dağkapı yeniden inşa edilecek.
29.09.2020Yaşam
90 yıl önce top atışlarıyla 'hava gelmiyor' diye yıkılan Diyarbakır surları yeniden inşa edilecek
90 yıl önce top atışlarıyla 'hava gelmiyor' diye yıkılan Diyarbakır surları yeniden inşa edilecekDiyarbakır'da dönemin Valisi Faiz Ergun'un talimatıyla 1930 yılında 'Sur içine hava girmiyor, bulaşıcı hastalıklar yaygınlaşıyor, hava sirkülasyonu olsun' diye top atışlarıyla yıkılan 250 metre uzunluğundaki surlar ve Dağkapı yeniden inşa edilecek.
29.09.2020Gündem
90 yıl sonra yeniden... 'Bütün Türkiye buraya gelecek'
90 yıl sonra yeniden... 'Bütün Türkiye buraya gelecek'Diyarbakır'da dönemin Valisi Faiz Ergun'un talimatıyla 1930 yılında 'Sur içine hava girmiyor, bulaşıcı hastalıklar yaygınlaşıyor, hava sirkülasyonu olsun' diye top atışlarıyla yıkılan 250 metre uzunluğundaki surlar ve Dağkapı yeniden inşa edilecek.
29.09.2020Gündem
Kars Kalesi Kars'ın Neresindedir? Tarihi Kalenin Özellikleri Ve Hikayesi
Kars Kalesi Kars'ın Neresindedir? Tarihi Kalenin Özellikleri Ve HikayesiTürkiye tarihi kalıntılar bakımından Dünya'nın en zengin ülkelerinden birisidir. Anadolu'da yaşayan kavimlerin ve uygarlıkların oluşturmuş olduğu bu tarihi kalıntılar günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Günümüze kadar gelmeyi başarmış olan kalelerden birisi de Kars Kalesi'dir.
26.09.2020Tatil
Truva Antik Kenti Çanakkale İlinde Nerede? Giriş Ücreti, Tarihçesi Ve Özellikleri
Truva Antik Kenti Çanakkale İlinde Nerede? Giriş Ücreti, Tarihçesi Ve Özellikleri Truva (Troya) Antik Kenti, tarihi bakımdan önem arz eden kenttir. Dünyadaki, en ünlü arkeolojik kentlerden birisidir. Döneminde, aynı Efes ve Milet gibi bir liman kenti olarak kurulmuştur. Coğrafi ve stratejik konumu bakımından döneminin öne çıkan kenti olmuştur. Tarihe geçen ünlü Truva Savaşı, Truva Atı olaylarıyla da hafızalara kazınmıştır. Truva Antik Kenti ile ilgili detaylı bilgiyi derledik.
25.09.2020Tatil

Benzer Haber Etiketleri

Diyarbakırsuristanbulsurlarkazı

Surlar ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.