Surlar

Surlar

Son dakika surlar haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan surlar gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan surlar haber sayfamızda...

Surlar

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 433 surlar haberi bulunmuştur.
Ayasofya'da şok görüntü! Kapıdan sonra duvarlar hedefte
Ayasofya'da şok görüntü! Kapıdan sonra duvarlar hedefteAyasofya’da ziyaretçilerin kapıdan parça koparıp yedikleri iddiasından sonra duvarları kazıyıp tozları götürmeleri tepki yarattı. Uzmanlar, İstanbul’un simgeleri arasındaki tarihi esere yönelik hoyratlığın durdurulması için acilen önlem alınmasını istedi.
25.05.2022Gündem
Budapeşte’de bir Osmanlı mezarı
Budapeşte’de bir Osmanlı mezarıMacaristan 1526 yılında Mohaç’ta yapılan savaşın ardından Osmanlı egemenliği altına girdi...
23.05.2022Arkeoloji
Ege’de tarihe yelken açmak
Ege’de tarihe yelken açmakİzmir’in mavi-yeşil cenneti Seferihisar ve Teos rotasında keyifli bir yolculuğa çıkabilir, zeytin ve deniz diyarında tarihi keşfedebilirsiniz
23.05.2022Arkeoloji
Bakan Soylu açıkladı: E-sürücü belgelerinde ilk kez kullanılacak
Bakan Soylu açıkladı: E-sürücü belgelerinde ilk kez kullanılacakİçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yerli e-pasaport, e-mavi kart ve e-sürücü belgesiyle ilgili yeni detayları açıkladı, görüntüleri paylaştı.
10.05.2022Haberler
'Batı Karadeniz'in Efesi'nde' heyecanlandıran keşif! Yüzyıllar sonra bulundu
'Batı Karadeniz'in Efesi'nde' heyecanlandıran keşif! Yüzyıllar sonra bulunduDüzce'de tarihi, M.Ö. 3'üncü yüzyıla uzanan Prusias Ad Hypium Antik Kenti'nde, Roma dönemine ait antik tiyatroların hiçbirinde rastlanılmayan çalışır durumda drenaj sistemi bulundu.
4.05.2022Gündem
Bodrum surları ayağa kalkıyor
Bodrum surları ayağa kalkıyorMuğla’nın Bodrum ilçesinde, 2 bin 400 yıl önce Karia Satrabı Mausolos tarafından inşa ettirilen Halikarnassos Surlarındaki kurtarma kazısı, temizlik ve çevre düzenlemesi, Bodrum Belediyesi ve Akdeniz Ülkeleri Akademisi Vakfı’nın (AKADEMİA) ortak çalışması ile Bodrum Sualtı ve Arkeoloji Müzesi’nin denetimde yürütülüyor...
18.04.2022Arkeoloji
Agoradan meydana kentlerin kalbi
Agoradan meydana kentlerin kalbiAntik Yunan’da hem pazar yeri hem de bir toplantı alanı olan “agora”lar, Roma Dönemi’nde yerini “forum”lara bırakır. Bu alanların sosyal ve siyasal işlevleri Osmanlı kentlerinde cami ve çarşı gibi mekânlarda karşılık bulur. Peki ya bugün durum ne?
18.04.2022Arkeoloji
Bursa’da tarih bugüne taşınıyor
Bursa’da tarih bugüne taşınıyorOsmanlı’ya başkentlik yapan Bursa’nın tarihi, restore edilerek kente ve turizme kazandırılan yapılarla bugüne taşınıyor
18.04.2022Arkeoloji
Diyarbakır surlarında defineci ve madde bağımlıların tahribatı
Diyarbakır surlarında defineci ve madde bağımlıların tahribatıUNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde bulunan 5 bin yıllık Diyarbakır surlarında restorasyon çalışmaları sürerken, bazı burçlar ve sur duvarları tahribata uğradı. Diyarbakır Rölöve ve Anıtlar Müdürü Cemil Koç, "Madde bağımlılarının ateş yakıyor, defineciler tarafından yapı duvarlarına, nişlere zarar veriyor. Sur taşları sökülüyor. Bir savunma yapısı olan Diyarbakır Kalesi tarih boyunca Diyarbakır'ı ve Diyarbakırlıyı korudu. Ancak günümüze gelindiğinde artık suru ve kaleyi korumak Diyarbakırlının asli vazifesidir" dedi
4.03.2022Gündem
Roma döneminden kalma surlar bahçe duvarı oldu
Roma döneminden kalma surlar bahçe duvarı olduEdirne'de Roma döneminden kalma 1800 yıllık kale duvarları, evlerin temelleri ile bahçe duvarlarını oluşturuyor. Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Engin Beksaç, 1870 yılından sonra yapılan bütün binaların temelinde bu kale duvarlarının olduğunu belirterek, "Bilinçli bir şekilde surların korumaya alınması, bu planlamaların yapılması gerekiyor" dedi.
27.01.2022Gündem
Bizans'ın son kalesi Dara'da yeni höyük bulundu
Bizans'ın son kalesi Dara'da yeni höyük bulunduMardin'deki Dara Antik Kenti'nde yapılan kazı ve restorasyon çalışmaları sırasında yeni höyük bulundu. Kafkas Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Kazı Başkanı Doç. Dr. Hüseyin Metin, "Daha önceki kazılarla milattan sonra 4'üncü yüzyıla kadar buluntulara sahip olduk ancak bu yılki çalışmalarda yeni höyük bulduk. Yeni bulgularla kentin geçmişinin yaklaşık milattan önce 3000'li yıllara dayandığını tespit ettik. Bu çok önemli bir gelişme" dedi.
20.12.2021Haberler
Bizans'ın son kalesi Dara'da yeni höyük bulundu
Bizans'ın son kalesi Dara'da yeni höyük bulunduMardin'deki Dara Antik Kenti'nde yapılan kazı ve restorasyon çalışmaları sırasında yeni höyük bulundu. Kafkas Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Kazı Başkanı Doç. Dr. Hüseyin Metin, "Daha önceki kazılarla milattan sonra 4'üncü yüzyıla kadar buluntulara sahip olduk ancak bu yılki çalışmalarda yeni höyük bulduk. Yeni bulgularla kentin geçmişinin yaklaşık milattan önce 3000'li yıllara dayandığını tespit ettik. Bu çok önemli bir gelişme" dedi.
20.12.2021Gündem
Bakan Kurum 'Salda Gölü'nde son durum' diyerek açıkladı: Kaçak yapıların tamamını yıktık
Bakan Kurum 'Salda Gölü'nde son durum' diyerek açıkladı: Kaçak yapıların tamamını yıktıkÇevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “Açtığımız her yeni kapı, Kürt kardeşlerimiz için huzur olmuştur. Attığımız her temel, kalemi silaha galip kılmıştır. Açtığımız her millet bahçesi, çocuklarımızın neşesi olmuştur” dedi. Kurum, “Hani hep Salda üzerinden bize iftira atan, milletimizi aldatan arkadaşlardan ricam, özellikle iyi dinlemeleridir. Bakın Salda’daki son durum şudur! Araçlar artık gölün çok uzağında, kıyısına kadar giremiyor. Çöp yığınları artık yok." ifadelerini kullandı.
11.12.2021Siyaset
Batı Karadeniz’in Efes’inde heyecanlandıran keşif
Batı Karadeniz’in Efes’inde heyecanlandıran keşif Düzce'deki Prusias ad Hypium Antik Kenti'nde devam eden kazı çalışmalarında tiyatro bölümünün orkestra zeminine ulaşıldı.
10.12.2021Kültür Sanat
Ani Ören Yeri: Güzelliğin sınırı
Ani Ören Yeri: Güzelliğin sınırıAni Ören Yeri, Kafkasya’dan Anadolu’ya giriş noktasında, Türkiye’nin en doğusunda yer alır. Tarih öncesinden bu yana bir yerleşim alanı olan kent, Urartulardan Osmanlılara kadar birçok farklı medeniyetin izlerini taşır. 10. yüzyıldan sonra dinî ve ticarî bir merkez haline gelen Ani, 1605 yılındaki depremin ardından terk edildi. Kentin güzelliği ve önemi ise sürdürülen arkeolojik kazılarla gün yüzüne çıkmaya devam ediyor.
22.11.2021Arkeoloji
İstanbul surları 4 yıllık çalışmayla dijitale aktarıldı! Dünyanın her yerinden surları görmek mümkün
İstanbul surları 4 yıllık çalışmayla dijitale aktarıldı! Dünyanın her yerinden surları görmek mümkünİstanbul’un surları, fotoğrafları, bilgileri ve hikayeleri ile dijitale taşındı. 4 yıl süren çalışmanın sonunda surlar bütün bilgi ve fotoğraflarıyla www.istanbulsurlari.ku.edu.tr internet sitesinde dünyanın her yerinden tek tıkla görülebilecek hale geldi. Site sayesinde dünyanın her yerinden İstanbul Surlarını bütün bilgileriyle karış karış gezip öğrenmek mümkün oldu.
15.11.2021Gündem
Hadrian Kale Kapısı Nerede? Kısaca Özellikleri Ve Hikayesi
Hadrian Kale Kapısı Nerede? Kısaca Özellikleri Ve HikayesiTarihte yaşamış olan pek çok uygarlık geride görkemli mimari yapılar bırakmışlardır. Bu yapılarda bulunan motifler ve kabartmalar o dönemin özellikleri hakkında araştırmacılara bilgiler sunmaktadır. Bu yapıların çoğu günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Hadrian kale kapısı da bunlardan biri olarak ifade edilmektedir. Peki, Hadrian kale kapısı nerede? Kısaca özellikleri ve hikayesi ne olmaktadır? İşte, Hadrian kale kapısı hakkında bilgi toplamak için gerekli olan detaylar.
12.11.2021Eğitim
Kaldırımdan gidene ceza
Kaldırımdan gidene cezaİstanbul Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri önceki gün Kadıköy Bağdat Caddesi’nde scooter denetimi gerçekleştirdi. Cezaların çoğu scooter’ın kaldırımda kullanılmasından dolayı kesilirken, kullanıcılar ise düzenlemeden haberleri olmadığını belirterek cezalara tepki gösterdi.
28.10.2021Gündem
TÜBİTAK devrede! "3 kez yandığını görüyoruz"
TÜBİTAK devrede! "3 kez yandığını görüyoruz""Diyarbakır'ın kalbi" olarak nitelendirilen 9 bin yıllık Amida Höyük'te yürütülen arkeolojik kazıda, 3 farklı katmanda yangın izi tespit edildi. Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. İrfan Yıldız, "Geç Neolitik ve Kalkolitik döneme ait olan bu tabakalarda şehrin 3 kez yandığını görüyoruz. Numuneler karbon analizlerinin yapılması amacıyla TÜBİTAK'a gönderilecek. TÜBİTAK'taki analizler çıktıktan sonra o dönem şehrin hangi tarihlerde yandığı netleşecek" dedi.
24.10.2021Gündem
Tutsakların değil sanatın hizmetinde
Tutsakların değil sanatın hizmetindeBursa’da Yedikule Zindanları’nın bir benzeri olan, 2300 yıllık Zindan Kapı, restorasyonun tamamlanmasıyla sanat için kapılarını açtı. Kanlı kuyu, işkence odası ve kule bağlantılı koridorlar ile zindanların bulunduğu tarihi yapı sanatseverlerin hizmetinde.
18.10.2021Gündem
Son dakika: 1000 yeni taksi teklifi 9'uncu kez reddedildi
Son dakika: 1000 yeni taksi teklifi 9'uncu kez reddedildiİstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) toplantısında 1000 yeni taksi plakası teklifi bir kez daha oy çokluğu ile reddedildi.
30.09.2021Ekonomi
Ölümcül manzara! 15 metreden düştü, mucize hayatta tuttu
Ölümcül manzara! 15 metreden düştü, mucize hayatta tuttuBursa'da, manzara izlemek için çıktığı tarihi surlarda dengesini kaybederek 15 metreden ağaçlık bölgeye düşen Saadettin Akman , ekipler ve bölge halkı tarafından kurtarılarak hastaneye kaldırıldı. Vücudunda kırıklar bulunan Akman'ın hayati tehlikesinin bulunduğu belirtildi.
16.09.2021Gündem
Porsuk Höyük'te Demir Çağı'na ait surlar ve sıva kalıntıları bulundu
Porsuk Höyük'te Demir Çağı'na ait surlar ve sıva kalıntıları bulunduNiğde'nin Ulukışla ilçesindeki Porsuk-Zeyve Höyük Kazı Heyeti Başkanı Doç. Dr. Claire Barat: "Bu sene çok mutluyuz çünkü buradayız ve çalışmaya devam ediyoruz. Bu sene Roma evleri ile Demir Çağı surlarında kazı yapıyoruz. Porsuk-Zeyve Höyük çok önemli bir sit alanı. Hitit surları, Demir Çağı surları, Helenistik, Roma ve Bizans dönemi eserleri var" dedi.
10.08.2021Tatil
Tarihimiz de kül oluyor
Tarihimiz de kül oluyorManavgat’ta devam eden orman yangınlarından Bucakşeyhler Köyü’nde yer alan Lyrbe antik kenti de etkilendi. Antik kentin agorasının sadece bir kısmında yanma meydana gelirken, kentin etrafındaki bütün ağaçlar küle döndü.
5.08.2021Gündem
Sur Ne Demek? Sur Tdk Sözlük Anlamı Nedir?
Sur Ne Demek? Sur Tdk Sözlük Anlamı Nedir?Kaleleri düşman saldırılarından korumak için inşa edilmiş olan yüksek duvarlara sur adı verilir. Tarihteki en uzun surlar Çinliler tarafından, M. Ö. 3. yüzyılda yapılmıştır. Tamamlanması 300 yıldan fazla süren Çin Seddi yaklaşık 2600 kilometredir. Bu surun en ayırt edici özelliği ise uzaydan görülebilen tek yapı olmasıdır. Sur ne demek? Sur TDK sözlük anlamı nedir? İşte, merak edilen tüm detaylar.
10.07.2021Eğitim

Benzer Haber Etiketleri

Surlar ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.