Tüp Bebek

Tüp Bebek

Son dakika tüp bebek haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan tüp bebek gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan tüp bebek haber sayfamızda...

Tüp Bebek

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 2.304 tüp bebek haberi bulunmuştur.
Şok eden iddia! İkizlerin babası 'spermlerim çalındı' diyen iş insanı çıktı
Şok eden iddia! İkizlerin babası 'spermlerim çalındı' diyen iş insanı çıktıİzmir’de Sevtap Şensarı'nın (45), 7 yıl önce tüp bebek yöntemiyle dünyaya getirdiği ikiz çocuklarının babasının iş insanı H.S.T. (61) olduğunu öne sürerek açtığı babalık davasında DNA raporu çıktı. Rapora göre, çocukların yüzde 99,99 oranında, spermlerinin çalındığını öne süren H.S.T.'den olduğu belirlendi.
12.01.2022Gündem
Çocuğunuz 'doğmamış ikiziniz' olabilir! 'Bir merkez, iki müdür gibi…' İşte kimerizm gerçeği
Çocuğunuz 'doğmamış ikiziniz' olabilir! 'Bir merkez, iki müdür gibi…' İşte kimerizm gerçeğiTek bedende birden fazla DNA ile yaşamak! Oldukça nadir görülen bu durum tıp dilinde kimerizm olarak adlandırılıyor. Öyle ki dünyaya getirdiğiniz çocuğunuzun bile aslında sizin olmadığı söylenebiliyor. Prof. Dr. Korkut Ulucan kimerizm için, “Bir canlıda farklı kişilere ait hücrelerin varlığı gibi düşünebiliriz; bir merkez, iki müdür gibi” diyor.
10.01.2022Gündem
Özcan ve Karaca kararı 3 Ocak’ta
Özcan ve Karaca kararı 3 Ocak’taCHP’li Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan ve Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca hakkındaki disiplin cezası istemlerine ilişkin karar 3 Ocak’ta netleşecek.
2.01.2022Siyaset
Günde 3500 örnek incelenebilecek
Günde 3500 örnek incelenebilecekSağlık Bakanlığı'nca, evlilik öncesi zorunlu hale getirilen ücretsiz Spinal Musküler Atrofi (SMA) tarama testi için laboratuvar hazırlandı.
29.12.2021Gündem
‘3. doz aşılarını olabilir’
‘3. doz aşılarını olabilir’Özel bir klinikte tüp bebek tedavisi gören E.G. Milliyet’e, '3. doz Kovid aşısı olmayın, gebelik seyrini olumsuz etkiler' diye uyarı aldıklarını söyledi. Uzmanlar ise bu süreçte Kovid’e karşı aşı yaptırmanın sakıncası olmadığını bildirdi.
29.12.2021Gündem
Hamilelik döneminde uzak durmanız gereken besinler
Hamilelik döneminde uzak durmanız gereken besinlerSağlıklı gebelik ve sorunsuz doğum için bazı besinlerin ya tamamen terk edilmesi ya da kısıtlandırılması gerekir. Peki bu gıdalar ve gıda grupları nelerdir? Hamilelikte beslenmeye dikkat etmek sağlıklı bir gebeliğe ve sorunsuz bir doğuma büyük katkı sağlar diyen Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Onur Meray hamilelikte uzak durulması gereken besinler hakkında bilgi verdi.
28.12.2021Genel Sağlık
40'ından sonra annelik mutluluğu
40'ından sonra annelik mutluluğu40'ından sonra anne olmak "zaman aşımı" gibi görünüyor. Ama günümüzde artık birçok imkân olduğundan ünlü kadınlardan bazıları da tüp bebek, evlat edinme, taşıyıcı annelik yöntemiyle bu çağlarında çocuk sahibi oluyor. Tabii bazıları da 40'ı geçerken doğal yöntemle anneliği yaşayabiliyor
26.12.2021Dünya
SMA tarama testi nedir, nasıl, nerede yapılır? SMA testi ücretli mi, ücretsiz mi, devlet hastaneleri yapıyor mu? Bakan duyurdu...
SMA tarama testi nedir, nasıl, nerede yapılır? SMA testi ücretli mi, ücretsiz mi, devlet hastaneleri yapıyor mu? Bakan duyurdu...Son dakika haberleri arasında SMA testi ile ilgili gelişmeler yer aldı. Sağlık Bakanlığı SMA testi hakkında açıklama yaptıktan sonra vatandaşlar, SMA testi nasıl, nerede yapılır? SMA testi ücretli mi, ücretsiz mi, devlet hastaneleri yapıyor mu? sorularını araştırmaya başladı. İşte SMA testi yaptırmak isteyenlerin bilmesi gerekenler...
23.12.2021Gündem
Anne adaylarının en çok merak ettiği 5 soru
Anne adaylarının en çok merak ettiği 5 soruHamilelik döneminde anne adayı, fiziksel ve ruhsal olarak birçok değişiklik yaşar. Bu değişikliklere alışmaya çalışırken diğer yandan akıllarındaki çeşitli sorulara yanıtlar arar. Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Elçim Bayrak, hamilelik boyunca anne adaylarının en çok sordukları ve en merak ettiği konular hakkında bilgi verdi.
Suda doğum hakkında bilmeniz gerekenler
Suda doğum hakkında bilmeniz gerekenlerGünümüzde farklı doğum seçeneklerinin olması anne adaylarının kendilerini en rahat hissedecekleri doğum yöntemini tercih etmelerine olanak sağlıyor. Son yıllarda suda doğum hem normal doğum yöntemi olması hem anne adayının daha rahat hissetmesi hem de bebeğin anne karnından dünyaya daha yumuşak bir geçiş yapmasını sağlaması sebebiyle çok tercih ediliyor. Suda doğuma karar verilirken gereklilik haline gelmesi durumunda sezaryene de uygun şartların sağlanabileceği hastane ortamında yapılmasına mutlaka dikkat edilmesi gerekiyor. Anne adaylarının suda doğum ile ilgili merak ettiği soruları Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Hediye Dağdeviren cevapladı.
20.12.2021Doğum
İnfertilite ve tüp bebek tedavisi açısından 2021 yılı nasıl geçti?
İnfertilite ve tüp bebek tedavisi açısından 2021 yılı nasıl geçti?Günümüzde çevresel koşullar, infertilite yaşayan kişilerin sayısında artış yaşanmasına sebep oluyor.Yeni yaşam tarzı, çevre kirliliği, kanserojen içeren besinlerin tüketilmesi, bulaşıcı hastalıkların yayılımı, tüm dünyada infertilitenin artmasına, yumurta rezervinin ve kalitesinin düşmesine yol açıyor. Peki sonuna geldiğimiz 2021 yılı, infertilite ve tüp bebek tedavisi açısından nasıl geçti? Bu tedavi yöntemi hakkında birçok detayı, Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Serpil Kırım anlattı.
20.12.2021Genel Sağlık
Kazada eşi ile birlikte ölen Edanur öğretmen için okulda tören
Kazada eşi ile birlikte ölen Edanur öğretmen için okulda törenSamsun'un Canik ilçesinde meydana gelen trafik kazasında imam eşi ile birlikte hayatını kaybeden Edanur Akbulut (25), Ordu’nun Ünye ilçesinde görevli olduğu okulun önünde yapılan törenin ardından son yolculuğuna uğurlandı.
15.12.2021Gündem
Aşılama sayesinde gebelik şansı yükseliyor
Aşılama sayesinde gebelik şansı yükseliyorAşılama (intra uterin inseminasyon - İUİ) temel olarak semenin bazı işlemlerden geçirilerek konsantre sperm elde edilmesi ve özel bir kateter yardımı ile rahim boşluğunda tüplere yakın alana bırakılması işlemidir. Burada amaçlanan, mümkün olduğu kadar çok sayıda sağlıklı spermin tüplere (dolayısıyla yumurtaya) yakın bir alana bırakılması ve bu sayede gebelik şansının artırılmasıdır. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. İhsan Atabay, aşılama hakkında bilgi verdi.
14.12.2021Genel Sağlık
Tüp bebek tedavisinde beslenmeye dikkat!
Tüp bebek tedavisinde beslenmeye dikkat!Tüp bebek tedavisi görüyorsanız ya da tedaviye başlamak üzereyseniz, bu yolculukta beslenmenize de mutlaka dikkat etmeniz gerekiyor. Sağlıklı beslenmenin pek çok hastalığın tedavisinde önemli bir yeri olduğu gibi tüp bebek tedavisi üzerinde de olumlu etkileri bulunmaktadır. Her iki cinsiyette de sağlıklı hormonların üretimi ve çalışması, sperm üretimi ve kalitesi, yumurta kalitesi ve sayısı, rahim ortamının sağlıklı olması gibi faktörler bireylerin tükettiği besin ve içeceklerle ilişkilidir. Uzman Diyetisyen Ece Dönmez, tüp bebek sürecinde beslenme hakkında bilgi verdi.
Karın bölgesinde hiçbir iz olmadan miyomlardan kurtulmak mümkün
Karın bölgesinde hiçbir iz olmadan miyomlardan kurtulmak mümkünRahmin düz kas tabakasından kaynaklanan iyi huylu tümörler olan miyomlar, doğurganlık çağındaki kadınlarda oldukça sık rastlanan bir hastalık. Öyle ki ülkemizde her 5 kadından birinde, çapı ufak veya büyük, az ya da çok sayıda 'miyom' tespit ediliyor! Ancak iyi haber: Karın bölgesinde hiçbir iz olmadan miyomlardan kurtaran bir yöntem var...
Tüp bebek tedavisi ile çoğul gebelik mümkün olur mu?
Tüp bebek tedavisi ile çoğul gebelik mümkün olur mu?Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Düzgün Korkmaz, tüp bebek tedavisi ile çoğul gebeliklerin mümkün olup olmadığıyla ilgili merak edilenleri anlattı…
6.12.2021Hamilelik
SMA taraması (testi) nedir, zorunlu mu? SMA testi (taraması) ücretli mi olacak, nasıl yapılacak? Bakan Koca açıkladı...
SMA taraması (testi) nedir, zorunlu mu? SMA testi (taraması) ücretli mi olacak, nasıl yapılacak? Bakan Koca açıkladı...SMA testi (taraması) nedir sorusu araştırma konusu olmaya devam ediyor. Son yıllarda ülkemizde sıklıkla görülmeye başlanan hastalıklar arasında yer alan ve tedavisi oldukça pahalı olan SMA hastalığı sinir hücrelerini etkileyerek hareket kabiliyetini etkileyen bir kas hastalığı olarak bilinmektedir. Bilim Kurulu toplantısında alınan karar ile evlilik öncesi SMA testi (taraması) zorunlu hale geldi. Peki nasıl SMA testi (taraması) yaptırılır?
3.12.2021Gündem
Evlilik öncesi SMA taraması zorunlu oldu
Evlilik öncesi SMA taraması zorunlu olduSağlık Bakanı Fahrettin Koca, evlilik öncesinde tüm çiftlere SMA taramasının zorunlu hale geldiğini duyurdu.
3.12.2021Gündem
SMA taraması nedir, zorunlu mu, nasıl yapılır? SMA hastalığı genetik mi, ilacı ücretli mi?
SMA taraması nedir, zorunlu mu, nasıl yapılır? SMA hastalığı genetik mi, ilacı ücretli mi? Spinal Muskuler Atrofi (SMA) hastalığı temelde kas hastalığı olarak biliniyor. 4 farklı türü bulunan SMA genellikle çocuklarda görülüyor. Tedavisinin bulunmadığı bilinen SMA hastalığının ilacı ise araştırılıyor. Peki, SMA hastalığı nedir, genetik mi?
2.12.2021Gündem
Son dakika: Bakan Koca SMA Bilim Kurulu toplantısı sonrası duyurdu: Zorunlu ve ücretsiz olacak
Son dakika: Bakan Koca SMA Bilim Kurulu toplantısı sonrası duyurdu: Zorunlu ve ücretsiz olacakGelen son dakika haberine göre; SMA (Spinal Müsküler Atrofi) hastaları için tedavi alternatifleri ve ülke genelinde başlatılacak tarama çalışmalarının ele aldındığı 'SMA Bilim Kurulu' Bakan Koca başkanlığında toplandı. Koca toplantı sonrası yaptığı açıklamada, "Evlilik öncesinde SMA taraması zorunlu hale getirilmektedir. Tarama sonucunda, genetik yapıları SMA hastası bebek dünyaya getirme riski içeren çiftler, eğer arzu ederlerse tüp bebek yöntemiyle bu riskten uzak bir şekilde çocuk sahibi olabilirler. Bedeli devletimizce karşılanmaktadır." ifadelerine yer verdi. Koca ayrıca 'Nursinersen etkin maddeli ilaç' için "Bu ilacı kullanan hastalar için 'tedavi almaya uygunluk' kriterlerinde hastaları zorlayan kriterler kaldırılmıştır." bilgisini paylaştı.
2.12.2021Gündem
Özcan ve Karaca hakkında karar 3 Ocak’a ertelendi
Özcan ve Karaca hakkında karar 3 Ocak’a ertelendiCHP Yüksek Disiplin Kurulu (YDK), dün toplandı. MYK tarafından “uyarı” talebiyle disipline sevk edilen Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan ve Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca hakkındaki kararı 3 Ocak tarihine erteledi. Kurul dünkü toplantısında eski devlet bakanı Mehmet Sevigen’in ihracını ise onayladı.
30.11.2021Siyaset
Özcan ve Karaca için karar günü
Özcan ve Karaca için karar günüCHP Yüksek Disiplin Kurulu, MYK tarafından “uyarı” talebiyle disipline sevk edilen Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan ve Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca hakkında karar vermek üzere bugün toplanacak.
29.11.2021Siyaset
Babasının aracının altında kalan ikizler, tüp bebek yöntemiyle dünyaya gelmiş
Babasının aracının altında kalan ikizler, tüp bebek yöntemiyle dünyaya gelmişAntalya’da babasının kullandığı kamyonetin altında kalıp ölen 3 yaşındaki Asaf ile yaralanan ikizi Aras’ın tüp bebek yöntemiyle dünyaya geldikleri ifade edildi. Öte yandan Aras'ın sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi.
21.11.2021Gündem
Bulgar çiftin 8 yıllık hayali Türkiye’de gerçekleşti
Bulgar çiftin 8 yıllık hayali Türkiye’de gerçekleşti2013 yılında evlenen Miglena - İtso Todorova çifti uzun yıllar boyunca çocuk sahibi olmanın hayalini kurdu. Yaşadıkları ülke olan Bulgaristan’da tedavi yoluna başvurdular ama çabaları hayal kırıklığı ile sonuçlandı. Türkiye’de tedavi olma kararı alan çift, kişiye özel olarak uygulanan tüp bebek tedavisiyle geçtiğimiz aylarda ikizleri Yanislav ve Vladislav’a kavuştu.
20.11.2021Gündem
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Özhaseki'den Kılıçdaroğlu'na 'helalleşme' tepkisi
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Özhaseki'den Kılıçdaroğlu'na 'helalleşme' tepkisiAK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "helalleşme" açıklamasına ilişkin, "Özel olarak tezgahlayıp, dedikodu üretmek için fesat kumkumaları var. Buralarda başlayıp, bunları ortaya atarak menfaat umanlara da hakkım helal değil. Allah onlardan hesap soracak ve ben de inşallah göreceğim onları. Kaç kişi olurlarsa olsunlar, onlara hakkım helal değil. Kılıçdaroğlu'na da hakkım helal değil." dedi.
19.11.2021Siyaset

Benzer Haber Etiketleri

Tüp Bebek ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.