Vakıfbank Kültür Yayınları

Vakıfbank Kültür Yayınları

Son dakika VakıfBank Kültür Yayınları haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan VakıfBank Kültür Yayınları gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan VakıfBank Kültür Yayınları haber sayfamızda...

Vakıfbank Kültür Yayınları

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 50 vakifbank kultur yayinlari haberi bulunmuştur.
Ahmet Rasim külliyatı edebiyatımıza kazandırılıyor
Ahmet Rasim külliyatı edebiyatımıza kazandırılıyorVakıfBank Kültür Yayınları yazar, gazeteci ve milletvekili Ahmet Rasim’in eserlerini edebiyatımıza yeniden kazandırıyor. Prof. Dr. Yılmaz Daşcıoğlu’nun başkanlığında gerçekleştirilen araştırma çalışmalarında 800’ü aşkın süreli yayın ve 117 bin nüsha incelendi. 30 cilt olarak okurla buluşturulması planlanan külliyatın ilki ise “Ahmet Rasim Kitaplığı 1 - İlk Sevgi” adıyla yayımlandı.
23.02.2021Kültür Sanat
"Zayıfların İmparatorlukları" ilk kez Türkçede
"Zayıfların İmparatorlukları" ilk kez TürkçedeVakıfBank Kültür Yayınları, Cambridge Üniversitesi Siyasi Tarih Profesörü Jason Sharman’ın “Zayıfların İmparatorlukları” eserini yayımlıyor. Kitabında erken modern dönemlerde Batılı medeniyetlerin üstünlüğünün askeri gelişmelerle açıklanamayacağını belirten Sharman, günümüzde Asyalı güçlerin tekrar yükselmesinin ise eskiye bir dönüş olarak görülebileceğini söylüyor.
19.02.2021Kültür Sanat
Modern Türkiye’nin oluşumunda Amerika’nın rolü
Modern Türkiye’nin oluşumunda Amerika’nın rolüVakıfBank Kültür Yayınları Doç. Dr. Ali Erken’in yazdığı “Amerika ve Modern Türkiye’nin Oluşumu” adlı kitabı yayımlıyor. Erken, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasıyla Amerika ile yürütülen kültürel ve bilimsel faaliyetleri anlatırken, İnalcık, Tanpınar ve Ecevit gibi ünlü isimlerin Amerikan vakıflarından burs alarak çalışmalar ortaya koyduğunu söylüyor.
“İngiliz Bireyselciliğinin Kökenleri” ilk kez Türkçede
“İngiliz Bireyselciliğinin Kökenleri” ilk kez TürkçedeVakıfBank Kültür Yayınları’nın yayımladığı “İngiliz Bireyselciliğinin Kökenleri”, İngiltere’nin toplumsal dönüşüm öyküsünü ve Avrupa ülkelerinden nasıl ayrıştığını anlatıyor. Alan Macfarlane kitapta, tarihi olayları aktarırken onlarca düşünüre de atıfta bulunarak yüzlerce yıllık süreci analiz ediyor.
28.01.2021Kültür Sanat
Ahmet Midhat Efendi'nin müzik yazıları bir arada
Ahmet Midhat Efendi'nin müzik yazıları bir aradaVakıfBank Kültür Yayınları’nın yayımladığı “Ahmet Midhat Efendi ve Mûsikî”, yaşamı boyunca sayısı 300’e yakın yapıt ortaya koyan Ahmet Midhat’ın pek bilinmeyen mûsikî yönünü anlatıyor. Prof. Dr. Fazlı Arslan’ın yazdığı bu kitapta yazarın, dönemin gazete sayfalarında kalan mûsikî üzerine görüşleri günümüz Türkçesi ile okura sunuluyor.
20.01.2021Kültür Sanat
Nasrettin Hoca fıkraları şiirlerde
Nasrettin Hoca fıkraları şiirlerdeVakıfBank Kültür Yayınları şair, akademisyen ve çevirmen Nazmi Ağıl’ın “Büyüklerle Yeniden Nasrettin Hoca” isimli eserini yayımlıyor. Kitapta, milli kültür hazinemizin kahramanı Nasrettin Hoca’nın Ya Tutarsa, Kazan Doğurdu ve Eşekten Düştü Hoca gibi önemli fıkraları şiirlerle anlatılıyor.
14.01.2021Kültür Sanat
Hollywood’un altın çağında ümitsiz bir aşk hikâyesi
Hollywood’un altın çağında ümitsiz bir aşk hikâyesiVakıfBank Kültür Yayınları ABD’li yazar F. Scott Fitzgerald’ın “Son Patron” isimli romanını yayımlıyor. Sinema ve diziye de uyarlanan bu eser, Hollywood’un altın çağında yaşanan ümitsiz bir aşk hikâyesini ve sinemanın büyülü dünyasındaki sert çekişmeleri anlatıyor.
Özgürlüğün Tarihi Üzerine İki Deneme raflardaki yerini aldı
Özgürlüğün Tarihi Üzerine İki Deneme raflardaki yerini aldıVakıfBank Kültür Yayınları’nın yayımladığı “Özgürlüğün Tarihi Üzerine İki Deneme” adındaki eserde, İngiliz tarihçi Lord Acton toplumsal hürriyetin gelişimini inceliyor. Acton kitapta, Julius Caesar, Aristoteles, Sokrates, Platon, Herakleitos, Cicero ve Locke gibi daha onlarca isme atıfta bulunarak, tarihi olaylardan örneklerle özgürlük düşüncesinin köklerine iniyor.
31.12.2020Kültür Sanat
Dostoyevski'nin "Üç Hikâye"si raflardaki yerini aldı
Dostoyevski'nin "Üç Hikâye"si raflardaki yerini aldıVakıfBank Kültür Yayınları, edebiyat tarihine damgasını vuran usta kalem Dostoyevski’nin öykülerini okurla buluşturuyor. Doğumunun 200’üncü yılı kutlanan yazarın öyküleri, “Üç Hikâye: Beyaz Geceler, Polzunkov, Yufka Yürek” adıyla yayımlanıyor. VakıfBank Kültür Yayınları’nın (VBKY) yayımladığı “Üç Hikâye: Beyaz Geceler, Polzunkov, Yufka Yürek” isimli kitapta, Rus yazar Fyodor Mihayloviç Dostoyevski’nin kaleme aldığı üç hikâye yer alıyor. Türkçe çevirisini Karsu İlksen Fırat’ın yaptığı kitaptaki öyküler, Dostoyevski’nin karakterlerinin canlılığını ortaya koyan ve edebi dehasını gösteren ilk örnekler olarak öne çıkıyor.
23.12.2020Kültür Sanat
Dünya klasiği Makar’ın Rüyası ilk kez Türkçede
Dünya klasiği Makar’ın Rüyası ilk kez TürkçedeVakıfBank Kültür Yayınları Rus yazar Vladimir Korolenko’nun “Makar’ın Rüyası” isimli dünya klasiğini Türkçe’de ilk kez yayımlıyor. Bir Yakut köylüsünün yaşamı üzerinden Rus kırsal toplumunu ve inançlarını anlatan bu eser, yazarın hayatından önemli izler taşıyor.
10.12.2020Kültür Sanat
13. yüzyıla dair başyapıt Türkçede
13. yüzyıla dair başyapıt TürkçedeAvrupa Hegemonyasından Önce Türkçe’de ilk kez VBKY’de VakıfBank Kültür Yayınları ABD’li tarihçi ve sosyolog Janet Abu-Lughod’un “Avrupa Hegemonyasından Önce” isimli eserini Türkçe’de ilk kez yayımlıyor. Abu-Lughod kitapta, modern dünya ekonomisinin 13’üncü yüzyıla dayandığını belirterek, zengin tarihi anlatımıyla Avrupa merkezli bakış açısını eleştiriyor.
Bereketli İmparatorluk: Osmanlı Mutfağı Tarihi raflarda
Bereketli İmparatorluk: Osmanlı Mutfağı Tarihi raflardaVakıfBank Kültür Yayınları “Bereketli İmparatorluk: Osmanlı Mutfağı Tarihi” isimli kitabı yayımlıyor. Türk mutfağı üzerine önemli çalışmalarıyla bilinen Priscilla Mary Işın’ın bu kitabı, Osmanlı İmparatorluğu’nun tarih boyunca kendini sürekli yenilemeyi başaran yemek kültürünü anlatırken görselleriyle de okura renkli bir dünya sunuyor.
27.11.2020Kültür Sanat
Vakıfbank Kültür Yayınları iki yaşında
Vakıfbank Kültür Yayınları iki yaşındaBenzersiz nitelikte eserleri okurla buluşturmak hedefiyle yayın hayatına devam eden VakıfBank Kültür Yayınları, iki yaşında. VakıfBank Genel Müdürü ve VBKY Yayın Kurulu Başkanı Abdi Serdar Üstünsalih, yıllarca okunacak kitapların yayıncısı olma ilkesiyle yola devam ettiklerini belirterek, “Geçen iki yılda kültür yayıncılığı alanında güzel işler ortaya koyduk. Önümüzdeki süreçte bu başarıyı katlayacağız. Alanında saygın ve nitelikli daha çok eseri, daha çok okurla buluşturacağız” dedi.
11.11.2020Kültür Sanat
Altın çağ yaşatan imparator “Ekber Şah”
Altın çağ yaşatan imparator “Ekber Şah”VakıfBank Kültür Yayınları “Ekber Şah” isimli kitabı yayımlıyor. Bu güncel biyografi çalışmasında, Asya İslam tarihinin en önemli liderlerinden Ekber Şah tüm yönleriyle inceleniyor. Babür İmparatorluğu’na altın çağ yaşatan hükümdar, tahta çıkışından iktidar mücadelelerine dek kapsamlı olarak anlatılıyor.
Hobbes'un başyapıtı Behemoth ilk kez Türkçede
Hobbes'un başyapıtı Behemoth ilk kez TürkçedeVakıfBank Kültür Yayınları düşünce tarihinin en etkili isimlerinden İngiliz filozof Thomas Hobbes’un “Behemoth ya da İngiltere İç Savaşının İçyüzü” eserini Türkçe’de ilk kez okurla buluşturuyor. Hobbes bu eserinde çok sesliliğin, demokratik hakların ve bireysel düşüncenin önemine dikkat çekiyor.
28.10.2020Kültür Sanat
Osmanlı’da kadın hareketinin öncülerinden Emine Semiye’nin Sefalet'i raflarda
Osmanlı’da kadın hareketinin öncülerinden Emine Semiye’nin Sefalet'i raflardaVakıfBank Kültür Yayınları tarihçi devlet adamı Ahmet Cevdet Paşa’nın kızı ve Türk edebiyatının ilk kadın romancısı Fatma Aliye’nin kız kardeşi Emine Semiye’nin eserlerini yayımlıyor. Serinin ilk cildi “Sefalet” romanında, yoksul bir yaşama mahkûm edilen bir kadının çektiği çile ve mutluluğa uzanan öyküsü anlatılıyor.
23.10.2020Kültür Sanat
Türkiye'de Sivil Havacılığın Doğuşu okurla buluşuyor
Türkiye'de Sivil Havacılığın Doğuşu okurla buluşuyorVakıfBank Kültür Yayınları “Devlet Hava Yolları Türkiye’de Sivil Havacılığın Doğuşu” isimli kitabı yayımlıyor. Dr. Öğr. Üyesi Abdullah Nergiz’in kaleme aldığı bu kapsamlı çalışmada, Türk sivil havacılığının başlangıcı, gelişimi ve milli kimlik süreci incelenirken ilk uçaklar, tarifeler ve havalimanları gibi birçok konu değerlendiriliyor.
14.10.2020Kültür Sanat
Tarihe geçen şirketin iyi bir hikâyesi vardır
Tarihe geçen şirketin iyi bir hikâyesi vardırVakıfBank Kültür Yayınları “Yöneticinin Genç Bir Yazar Olarak Portresi” isimli kitabı okurla buluşturuyor. Kitapta, tarihi anekdotlarla global teknoloji ve otomotiv devleri inceleniyor, yöneticiler ve şirketler anlatılırken iyi bir hikâyesi bulunanların tarihe geçtiği belirtiliyor.
Dünya klasiği Kör Müzisyen Türkçede kazandırıldı
Dünya klasiği Kör Müzisyen Türkçede kazandırıldıVakıfBank Kültür Yayınları, dünya klasiklerinden “Kör Müzisyen”i Türkçe’de ilk kez okurla buluşturuyor. Rus yazar Vladimir Korolenko’nun kaleme aldığı roman, görme engelli bir çocuğun müzikle değişen iç dünyasını ve sevgiyle hayata tutunma öyküsünü anlatıyor.
24.09.2020Kültür Sanat
21 Kedide Sanat Tarihi büyük ilgi görüyor
21 Kedide Sanat Tarihi büyük ilgi görüyorVakıfBank Kültür Yayınları’nın en çok satan kitabı “21 Kedide Sanat Tarihi” oldu. Sanatçılar ve akımlarla ilişkilendirilerek tasarlanan kedi illüstrasyonlarının yer aldığı kitap, sanata ilgi duyan her yaştan okura hitap ediyor.
17.09.2020Kültür Sanat
Ünlü şair William Wordsworth’ün şiirleri Türkçede
Ünlü şair William Wordsworth’ün şiirleri TürkçedeVakıfBank Kültür Yayınları, İngiliz şair William Wordsworth’ün şiirlerinden bir seçkiyi “Bir Bulut Gibi” adıyla yayımlıyor. Bu yıl tüm dünyada doğumunun 250’nci yıl dönümü kutlanan Wordsworth’ün şiirleri Türkçe ve İngilizce olarak okurla buluşuyor.
15.09.2020Kültür Sanat
Filozof, hekim ve âlim İbn Tufeyl VBKY’de
Filozof, hekim ve âlim İbn Tufeyl VBKY’deVakıfBank Kültür Yayınları’nın yayımladığı “İbn Tufeyl Aklın Yaşamı”, kapsamlı bir biyografi çalışması olarak öne çıkıyor. Kitapta âlim, hekim, felsefeci, müzik bilimci ve sûfi Tufeyl’in yaşamı, Batı düşünce dünyasını da etkileyen Hay bin Yakzân isimli en önemli eseri üzerinden değerlendiriliyor.
Kültür ve Anarşi 150 yıl sonra ilk kez Türkçe’de
Kültür ve Anarşi 150 yıl sonra ilk kez Türkçe’deVakıfBank Kültür Yayınları’ndan çıkan “Kültür ve Anarşi”, yayımlanmasından 150 yıl sonra Türkçe’de ilk kez okurla buluşuyor. Kültür eleştirmeni Matthew Arnold kitapta, kültürün bir kusursuzluk arayışı olduğunu ve toplumsal düzene dayalı bir hayatın kültür vesilesiyle kazanılabileceğini söylüyor.
Anadolu'nun binlerce yıl önceki büyüleri
Anadolu'nun binlerce yıl önceki büyüleriVakıfBank Kültür Yayınları “Hititlerde Ritüel ve Büyü” isimli kitabı okurla buluşturuyor. Günümüzden 3600 yıl önce yaşayan Hitit medeniyetinde toplumsal inancın, büyü ve ritüellerin değerlendirildiği kitapta, Hititlerin hayatı anlamlandırma yollarının temeline iniliyor. Kitap, Sevgül Çilingir Cesur imzası taşıyor.
25.08.2020Kültür Sanat
‘Gözün Menzili’ne takılanlar
‘Gözün Menzili’ne takılanlarDr. Öğretim Üyesi Özlem Hemiş’in “Gözün Menzili: İslami Coğrafyada Bakışın Serüveni” isimli kitap okurla buluştu. bı VakıfBank Kültür Yayınları tarafından çıkarılan kitapta Hamiş, İslam coğrafyasında bakış, temsil ve sanatsal üretim konularına odaklanan, farklı kâinat tasavvurlarının, toplumların görme ve kavrama üsluplarına etkisini değerlendiriyor.
25.08.2020Kültür Sanat

Benzer Haber Etiketleri

Vakıfbank Kültür YayınlarıVBKYşiirVladimir KorolenkoAhmet Rasim

Vakıfbank Kültür Yayınları ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.