Vatandaşlık

Vatandaşlık

Son dakika vatandaşlık haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan vatandaşlık gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan vatandaşlık haber sayfamızda...

Vatandaşlık

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 5.322 vatandaşlık haberi bulunmuştur.
Termal şans
Termal şansÇeşme Ilıca’ya Termal Kür Merkezi yapılması konusunda çağrısını yineleyen Destination İzmir Başkanı Bülent Tercan “Termal kaynakların üzerinde binalar yükselmemeli” dedi.
24.05.2022Ege
Sokak ortasında darbedilen kadını taksici kurtardı
Sokak ortasında darbedilen kadını taksici kurtardıİzmir'in Karabağlar ilçesinde sokak ortasında bir kişi tarafından darbedilen kadın, taksici tarafından kurtarıldı. Taksicinin şiddet uygulayan adama müdahalesi, güvenlik kamerası tarafından görüntülendi.
22.05.2022Gündem
Babası Fransız oldu
Babası Fransız olduİngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın babası Stanley Johnson, Fransız vatandaşı olduğunu açıkladı. Baba Johnson, “Tekrar AB vatandaşıyım” dedi.
22.05.2022Dünya
Pasaport Yenileme 2022: Pasaport Süresi Uzatma, Ücreti ve Gerekli Evraklar Nelerdir?
Pasaport Yenileme 2022: Pasaport Süresi Uzatma, Ücreti ve Gerekli Evraklar Nelerdir?Yurt dışı seyahatlerinde yetkili kuruşlar tarafından verilen pasaport yabancı ülke yetkililerinin kimlik incelemesinde geçerli olan resmi belge niteliği taşımaktadır. Bordo, gri ve yeşil gibi çeşitleri bulunmaktadır. Pasaport olmadan yurt dışı seyahatleri gerçekleştirilemez. Ancak pasaportların belirli bir süresi vardır. Bu süreden sonra yenileme işlemi yapılmalıdır. Pasaport yenileme işlemi Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır. Pasaport yenileme işlemi için gerekli evraklar ve ödenmesi gereken bir ücret vardır. Pasaport süresi uzatma, ücreti ve gerekli evraklar nelerdir? “Pasaport Yenileme 2022” içeriğimizden konu ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.
18.05.2022Gündem
Kimlik Yenileme 2022: Yeni Nüfus Cüzdanı İçin Gerekli Evraklar, Randevu Alma ve Kimlik Değiştirme Ücreti
Kimlik Yenileme 2022: Yeni Nüfus Cüzdanı İçin Gerekli Evraklar, Randevu Alma ve Kimlik Değiştirme ÜcretiKimlik kartı her Tük vatandaşına verilen kişiye özgü resmi kimlik belgesidir. Kanunen herkesin sahip olması gereken kimlik kartları yurt dışında da geçerli olabilmesi ve sorgulama işlemlerinin daha kolay olması için çipli hale geldi. Bu yüzden eski tip nüfus cüzdanını kullananların 2023 yılına kadar kimlikleri yenilemesi gerekir. Yeni kimlik kartı çıkarmak için bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Eski kimliği değiştirmek için öncelikle randevu almak şart. Ardından gerekleri evrakların tamamlaması ve ücretin yatırılması gerekir. Yeni nüfus cüzdanı için gerekli evraklar ve kimlik değiştirme ücreti için Kimlik Yenileme 2022 içeriğimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.
18.05.2022Gündem
Ehliyet Yenileme 2022: Eski Sürücü Belgesi Yenileme için Gerekli Evraklar, Değiştirme Ücreti ve Randevu İşlemleri
Ehliyet Yenileme 2022: Eski Sürücü Belgesi Yenileme için Gerekli Evraklar, Değiştirme Ücreti ve Randevu İşlemleriYeni ehliyet sistemine geçilmesi ile birlikte eski ehliyetlerin son tarih zamanına kadar yenilenmesi gerekiyor. Ehliyet yenileme işleminin tarihi geçirildiği takdirde idari para cezası veriliyor. Ehliyet yenilemek için öncelikle randevu alınması gerekiyor. Ehliyet yenileme randevusu Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü üzerinden internet sitesi veYa telefon ile alınıyor. Ancak ehliyet yenileme işlemi için bazı belge ve evrakların önceden hazırlanarak randevu saatinde götürülmesi gerekiyor. Ehliyet ücretinin de randevu zamanından önce yatırılması şartı var. Ehliyet yenilme ücreti her yıl değişiklik gösteriyor. 2022 yılında ehliyet yenileme işlemi için gerekli belgeler, başvuru ücreti, son tarih ve randevu sistemi ile ilgili detayları içeriğimizden öğrenebilirsiniz.
18.05.2022Gündem
Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Zeki Adlı'dan vatandaşlara uyarı: Geçerliliği yok!
Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Zeki Adlı'dan vatandaşlara uyarı: Geçerliliği yok!Konut ve arsa alımı satışlarının son dönemde çok fazla artığını dile getiren Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Zeki Adlı vatandaşlara önemli uyarılarda bulundu.
18.05.2022Haberler
Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Zeki Adlı'dan vatandaşlara uyarı: Geçerliliği yok!
Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Zeki Adlı'dan vatandaşlara uyarı: Geçerliliği yok!Konut ve arsa alımı satışlarının son dönemde çok fazla artığını dile getiren Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Zeki Adlı vatandaşlara önemli uyarılarda bulundu.
18.05.2022Ekonomi
Kayıp Kimlik Başvurusu 2022: Kayıp Kimlik Cezası ve Gerekli Belgeler Nelerdir?
Kayıp Kimlik Başvurusu 2022: Kayıp Kimlik Cezası ve Gerekli Belgeler Nelerdir?Kimlik kartı kişiye özel resmi belge niteliği taşır. Her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının sahip olması gereken bir belgedir. Herhangi bir sebeple kaybedilmesi veya çaldırılması halinde yapılması gereken bazı hususlar bulunur. 2022 yılı içerisinde kimliğini kaybedenlerin ALO 199 çağrı merkezini arayarak öncelikle bildirimde bulunması gerekmektedir. Kimlik kaybetmenin ayrıca cezası bulunur. Belli bir ücret karşılığı ve gerekli belgeler ile birlikte yeniden nüfus cüzdanı çıkartılabilir. Kayıp kimlik cezası ve gerekli belgeler nelerdir? “Kayıp Kimlik Başvurusu 2022” içeriğimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.
18.05.2022Gündem
Konut fiyatı artıyor talep azalmıyor
Konut fiyatı artıyor talep azalmıyorKonut fiyatlarındaki artış devam ederken, konuta olan talep de aynı hızda yükseliyor. Yatırım arayışında gayrimenkule yönelenler başta olmak üzere, fiyatların daha da yükseleceği kaygısıyla alım yapanlar, verilere de yansıyor.
18.05.2022Ekonomi
“NEXT by TRT World Forum” gerçekleşti
“NEXT by TRT World Forum” gerçekleşti2017’den bu yana dünyanın önemli küresel sorunlarını gündeme taşıyan TRT World Forum’un gençlere özel etkinliği “NEXT by TRT World Forum” alanında uzman dünyaca ünlü isimler ve çok sayıda gencin katılımıyla Zorlu PSM’de hayata geçirildi. Binlerce kişinin katıldığı etkinlikte teknolojiden metaverse, NFT atölyesinden uzay turizmine kadar pek çok konu tartışıldı.
17.05.2022Vitrin
Bakan Kirişci: Yangınlara karşı hava ve kara gücümüzü daha da güçlendiriyoruz
Bakan Kirişci: Yangınlara karşı hava ve kara gücümüzü daha da güçlendiriyoruzOrman Yangını Hazırlıkları Değerlendirme Toplantısı'nda konuşan Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, "Bu yıl orman yangınlarıyla mücadelede özellikle teknoloji yoğunluklu bir strateji izleyeceğimizin altını çizmek istiyorum. Yangınlara karşı hava ve kara gücümüzü daha da güçlendiriyoruz. 39 olan helikopter sayımızı 55'e, uçak sayımızı 3'ten 20'ye, İHA sayımızı 4'ten 8'e yükselttik" dedi.
16.05.2022Ekonomi
Kimse gelişigüzel vatandaşlık almıyor
Kimse gelişigüzel vatandaşlık almıyorCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısında ağırlıklı olarak sığınmacılar konusu ele alındı.
15.05.2022Siyaset
'15 bin sığınmacının vatandaşlığı iptal edildi' iddialarına yalanlama
'15 bin sığınmacının vatandaşlığı iptal edildi' iddialarına yalanlama"15 bin sığınmacının vatandaşlığı iptal edildi" iddiaları sonrası İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nden son dakika açıklaması yapıldı. Çıkan haberlerin tamamen uydurma olduğu belirtilirken, 'Milli güvenlik, kamu düzeni ve güvenliğine yönelik tetkik işlemleri Vatandaşlık Kanunu çerçevesinde yıllardır aynı usulle gerçekleşmektedir.' denildi.
13.05.2022Gündem
'Engellilerimiz destan yazıyor'
'Engellilerimiz destan yazıyor'Daha önce sporda kısıtlı varlık gösteren engellilerin bugün adeta destan yazdığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Engelli kardeşlerimiz hayatın her alanında sergiledikleri üstün başarılarla azim ve kararlılıkla hepimize örnek oluyorlar” dedi.
13.05.2022Siyaset
Son dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan: Rakamlar sporda nereden nereye gelindiğini göstermektedir
Son dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan: Rakamlar sporda nereden nereye gelindiğini göstermektedirSpor Aşkı Engel Tanımaz Projesi Töreni'nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Daha önce sporun birçok branşında kısıtlı sayıda varlık gösterebilen engellilerimiz, bugün sporun pek çok alanında adeta destan yazıyorlar." dedi. Erdoğan, "Rakamlar sporda nereden nereye gelindiğini göstermektedir." ifadelerini kullandı.
12.05.2022Siyaset
Yerli pasaportta ‘Türkiye’ ifadesi
Yerli pasaportta ‘Türkiye’ ifadesiİçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nde düzenlenen “Yerli E-Pasaport, Yeni E-Mavi Kart ve Yeni E-Sürücü Belgesi Tanıtım” programına katıldı.
11.05.2022Siyaset
Yeni pasaport ne zaman çıkıyor, hangi tarihte kimlere verilecek? Cumhurbaşkanı Erdoğan yerli pasaportu duyurdu...
Yeni pasaport ne zaman çıkıyor, hangi tarihte kimlere verilecek? Cumhurbaşkanı Erdoğan yerli pasaportu duyurdu...Pasaport randevu sayfası! Pasaport başvuru işlemlerini araştıran binlerce kişiyi ilgilendiren yeni bir gelişmeyi Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurdu. Yerli ve milli pasaport için tarihi açıkladı. Peki, yerli pasaport ne zaman verilecek?
10.05.2022Gündem
Bakan Soylu açıkladı: E-sürücü belgelerinde ilk kez kullanılacak
Bakan Soylu açıkladı: E-sürücü belgelerinde ilk kez kullanılacakİçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yerli e-pasaport, e-mavi kart ve e-sürücü belgesiyle ilgili yeni detayları açıkladı, görüntüleri paylaştı.
10.05.2022Haberler
Son dakika! Bakan Soylu açıkladı: E-sürücü belgelerinde TOGG detayı
Son dakika! Bakan Soylu açıkladı: E-sürücü belgelerinde TOGG detayıİçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 'Yerli E-Pasaport, Yeni E-Mavi Kart ve Yeni E-Sürücü Belgesi Tanıtım' programında konuştu. Bakan Soylu yeni e-sürücü belgesindeki TOGG detayına dikkat çekti.
10.05.2022Gündem
Son dakika! İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Çataklı'dan sığınmacı açıklaması
Son dakika! İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Çataklı'dan sığınmacı açıklamasıSığınmacı tartışmalarıyla ilgili konuşan İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Çataklı, "Türkiye’de şu an toplam 5 milyon 500 bin 690 yabancı bulunmaktadır ve bunların tamamı sığınmacı değildir. Suriye iç savaşı sebebiyle ülkemize sığınmış 3 milyon 762 bin 686 geçici koruma altında Suriyeli bulunmaktadır." dedi.
6.05.2022Gündem
Doğa ile İlgili Kompozisyon: Doğa Konulu Kısa ve Uzun Yazı Örnekleri
Doğa ile İlgili Kompozisyon: Doğa Konulu Kısa ve Uzun Yazı ÖrnekleriGünümüzde sıklıkla duyduğumuz doğa kelimesi pek çok anlama gelir. Tabiat, çevre ve natür anlamlarına gelen doğa, canlı ve cansız varlıkların kendi içerisinde gelişmesi ve değişmesidir. İnsanın yaşamı için önemli yere sahip olan doğa ile ilgili kompozisyonlar özellikle öğrencilerin araştırma konusu olur. Kompozisyon yazarken dikkat edilmesi gereken bazı belli başlı kurallar bulunur. Doğa konulu kısa ve uzun yazı örnekleri için “Doğa ile İlgili Kompozisyon” içeriğimize göz atabilirsiniz.
4.05.2022Eğitim
Pasaport Ücretleri 2022: Pasaport Yenileme ve Yeni Çıkartma Fiyatları Ne Kadar?
Pasaport Ücretleri 2022: Pasaport Yenileme ve Yeni Çıkartma Fiyatları Ne Kadar?Pasaport uluslararası seyahatlerde kullanılan ve yetkili kişilerce kontrolü sağlanan bir tür kimlik belgesi yerine geçer. Bordo, gri ve yeşil çeşitleri vardır. Hemen hemen herkes pasaport çıkartabilir. Pasaport ücretleri pasaportların geçerli olduğu süreye bağlı olarak farklılık gösterir. En fazla 10 yıllık pasaport çıkartılabilir. Süresi dolan pasaportlar için yenileme işlemi yapılmaktadır. Yenileme işlemi için de pasaport ücretini yatırmak gerekir. Öğrenci pasaportu çıkartılırken harcın yatırılması yeterli olur. Pasaport yenileme, yeni çıkartma fiyatları ve harçları ne kadar? “Pasaport Ücretleri 2022” içeriğimizden konu ile ilgili detaylı bilgiler ulaşabilirsiniz.
4.05.2022Gündem
Pasaport Randevu 2022: Pasaport Randevu Başvurusu Nasıl Yapılır ve Gerekli Evraklar Nelerdir?
Pasaport Randevu 2022: Pasaport Randevu Başvurusu Nasıl Yapılır ve Gerekli Evraklar Nelerdir?Pasaport yurt dışı seyahatlerinin olmazsa olmaz belgeleri arasında yer alır. Yabancı ülke yetkilileri tarafından kimlik taraması için kullanılır. Pasaport yenileme ve pasaport alma işlemi için öncelikle Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nden (NVİ) pasaport randevusu alınmalıdır. Başvuru e-devlet veya NVİ resmi internet sitesinden yapılabilmektedir. Gerekli evrakların tamamlanması ile nüfus müdürlüklerine gidilmesi gerekmektedir. Pasaport ücretleri pasaportların geçerli olduğu süreye bağlı olarak değişmektedir. Öğrenci pasaportlarında ise ücret daha farklıdır. Pasaport başvurusu nasıl yapılır, randevu nasıl alınır ve gerekli evraklar nelerdir? ‘Pasaport Randevu 2022’ içeriğimizden konu ile ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.
4.05.2022Gündem
Danıştay İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararının iptalini esastan görüştü
Danıştay İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararının iptalini esastan görüştüDanıştay 10'uncu Dairesi'nde, Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararının iptali istemiyle açılan dava esastan görüldü.
28.04.2022Gündem

Benzer Haber Etiketleri

Vatandaşlık ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.