Zerzevan Kalesi

Zerzevan Kalesi

Son dakika Zerzevan Kalesi haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan Zerzevan Kalesi gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan Zerzevan Kalesi haber sayfamızda...

Zerzevan Kalesi

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 51 zerzevan kalesi haberi bulunmuştur.
Diyarbakır'da gizemli ABD rozeti
Diyarbakır'da gizemli ABD rozetiDiyarbakır’ın Çınar ilçesinde 7 yıldır kazı çalışmalarının sürdüğü Zerzevan Kalesi'nde, ABD’nin kuruluş sembollerinin yer aldığı rozet bulundu. Rozetin bölgeye nasıl geldiğiyle ilgili incelemelerin sürdüğünü belirten Kazı Başkanı Doç. Dr. Aytaç Coşkun, “Analizler sonrası rozetin üretiminde 15’inci yüzyıl sonrası teknoloji kullanıldığı anlaşıldı. Ayrıca arkeometrik analizler, rozetin yaklaşık 250- 300 yıl toprak altında kaldığını göstermektedir” dedi.
4.10.2021Gündem
Bakan Varank, Türkiye'nin en büyük entegre yem fabrikasının temelini attı
Bakan Varank, Türkiye'nin en büyük entegre yem fabrikasının temelini attıSanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Diyarbakır’da temeli atılan Proyem Yem Fabrikası’nın üretim ve depolama kapasitesi bakımından Türkiye’nin en büyük yatırımlarından biri olacağını belirterek, "Toplam bedeli 250 milyon lirayı bulan bu yatırım tamamlandığında doğrudan ve dolaylı olarak yaklaşık 1000 kişilik ilave istihdam oluşturacak.” dedi.
2.09.2021Ekonomi
Gizemli monolit, Göbeklitepe'den sonra Diyarbakır'da da ortaya çıktı
Gizemli monolit, Göbeklitepe'den sonra Diyarbakır'da da ortaya çıktıMilli Uzay Programı'nın lansmanı öncesinde Göbeklitepe'ye yakın bir noktaya dikili halde bulunan ve üzerinde Göktürkçe "Gökyüzüne bak, ayı gör" ifadesinin yer aldığı metal blok (monolit), bu kez Diyarbakır'ın Zerzevan Kalesi'nde ortaya çıktı.
30.08.2021Haberler
'Gizemli monolit' bu kez Zerzevan'da ortaya çıktı
'Gizemli monolit' bu kez Zerzevan'da ortaya çıktıMilli Uzay Programı'nın lansmanı öncesinde Göbeklitepe'ye yakın noktada dikili halde bulunan ve üzerinde Göktürkçe 'Gökyüzüne bak, Ay'ı gör' ifadesinin yer aldığı metal monolit, Diyarbakır'ın Zerzevan Kalesi'nde de ortaya çıktı. 2-4 Eylül tarihlerinde tarihi kalede gerçekleştirilecek Gökyüzü Gözlem Etkinliği'nin tanıtımı için dikilen monolit, şaşkınlığa neden oldu.
30.08.2021Gündem
Uluslararası Gökyüzü Gözlem Etkinliği Diyarbakır'da yapılacak
Uluslararası Gökyüzü Gözlem Etkinliği Diyarbakır'da yapılacakTÜBİTAK Ulusal Gözlemevi (TUG) tarafından 22 yıldır Antalya'da düzenlenen "Gökyüzü Gözlem Etkinliği"nin ikinci adresi Diyarbakır olacak.
18.08.2021Teknoloji
Zerzevan'ı 100 bin kişi ziyaret etti
Zerzevan'ı 100 bin kişi ziyaret ettiDiyarbakır'ın Çınar ilçesinde bulunan UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ndeki 3 bin yıllık Zerzevan Kalesi'nde koronavirüs salgını nedeniyle uygulanan kapanmalara rağmen 100 bin kişi ziyaret etti. Dicle Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi ve Zerzevan Kalesi Kazı Başkanı Doç. Dr. Aytaç Coşkun, kalenin hem bölge hem de Diyarbakır turizmi açışından önemli bir yere sahip olduğunu belirtti. Çoşkun,  "Zerzevan Kalesi'nin 3 bin yıllık bir tarihi var. Kazı çalışmalara başlayana kadar burayla ilgili hiçbir bilgi yoktu. Burayla ilgili veriler, bilgiler, tarihsel süreç tamamen kazı çalışmaları sonucu söylenebildi. Bu nedenle bölgenin tarihini değiştirmesi ve daha da geriye götürmesi açısından Zerzevan Kalesi'ndeki çalışmalar çok önemli" dedi.
17.08.2021Tatil
2021 Uluslararası Gökyüzü Gözlem Şenliği Zerzevan Kalesi'nde yapılacak
2021 Uluslararası Gökyüzü Gözlem Şenliği Zerzevan Kalesi'nde yapılacakDiyarbakır'da 31 Ağustos-2 Eylül 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilecek şenlikte, yurdun dört bir yanından 1000'den fazla gökbilim meraklısı profesyonel ve amatör astronomlarla bir araya gelecek, seminerler, yarışmalar ve gökbilimle ilgili birçok etkinlik düzenlenecek.
8.08.2021Tatil
Son dakika haberleri: Özel izinle girilebiliyor, Diyarbakır'da gizli tapınak!
Son dakika haberleri: Özel izinle girilebiliyor, Diyarbakır'da gizli tapınak!Zerzevan Kalesi’nin altındaki gizli Mithras tapınağı, dünyayı yöneten ailelerin ve uluslararası belgesel kanallarının gözdesi oldu. Tapınak, İlluminati’nin atası kabul edilen Mithras’a ait sembollerin en iyi korunduğu yer.
18.07.2021Gündem
Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan flaş çözüm süreci açıklaması
Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan flaş çözüm süreci açıklamasıGelen son dakika haberine göre; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Diyarbakır'da yapımı tamamlanan projelerin açılış programında konuşma yaptı. 'Çözüm sürecini biz başlattık' diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Çözüm sürecini sonlandıran biz olamadık. HDP'nin art niyetleri, gizli gündemleri sonlandırdı' dedi.
9.07.2021Siyaset
Son dakika... Bakan Ersoy müjdeyi duyurdu: 11 Aralık'ta ilan edeceğiz
Son dakika... Bakan Ersoy müjdeyi duyurdu: 11 Aralık'ta ilan edeceğizGelen son dakika haberine göre; Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy: "Pandemi döneminde geliri olmayan, desteğe ihtiyacı olan müzisyen, müzik emekçileri, yorumcu ve eser sahiplerini kapsayan bir projeyi 11 Aralık’ta detaylarıyla birlikte ilan edeceğiz"
8.12.2020Ekonomi
Zerzevan Kalesi Diyarbakır İlinde Nerede? Tarihi Kalenin Özellikleri Ve Hikayesi
Zerzevan Kalesi Diyarbakır İlinde Nerede? Tarihi Kalenin Özellikleri Ve HikayesiTarihi binlerce yıl öncesine kadar uzandığı bilinen Zerzevan Kalesi, tarihi yapıları seven ziyaretçileri ağırlamaktadır. Tarihe ışık tutmak ve kaleyi ziyaret etmek isteyen kişiler Zerzevan Kalesi’nin nerede olduğunu ve nasıl gidildiğini merak ediyor. Zerzevan Kalesi’nin nerede olduğu ve nasıl gidildiği, Zerzevan Kalesi’nin geniş tarihi, özellikleri ve tüm detaylarını derledik.
25.09.2020Tatil
Zerzevan'da ayak tenisi
Zerzevan'da ayak tenisiDiyarbakır'da koronavirüs salgını nedeniyle spordan uzak kalan çocuklar için Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'nce 'Altın ayaklar yarışıyor' sloganıyla 3 bin yıllık tarihi Zerzevan Kalesi'nde ayak tenisi turnuvası düzenlendi.
24.08.2020Tatil
Zerzevan Kalesi'nde 100 gönüllüyle tarih gün yüzüne çıkarılıyor
Zerzevan Kalesi'nde 100 gönüllüyle tarih gün yüzüne çıkarılıyorKültür ve Turizm ile Gençlik ve Spor bakanlıklarının iş birliğiyle yürütülen "Genç Gönüllüler Projesi" kapsamında, Diyarbakır'ın Çınar ilçesinde bulunan 3 bin yıllık kaledeki kazı çalışmalarında, Türkiye'nin birçok ilinden 100 gönüllü yer alıyor. Kazı Heyeti Başkanı Doç. Dr. Aytaç Coşkun: "Gençler hem bölgenin, Diyarbakır'ın ve Zerzevan Kalesi'nin tarihini öğreniyor hem de bu tarihin ortaya çıkmasına katkıda bulunuyor" dedi.
18.08.2020Tatil
Tarihi Zerzevan Kalesi ziyaretçilerini ağırlamaya başladı
Tarihi Zerzevan Kalesi ziyaretçilerini ağırlamaya başladıDiyarbakır'ın Çınar ilçesinde UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan Roma İmparatorluğu döneminde askeri yerleşim olarak kullanılan 3 bin yıllık Zerzevan Kalesi, ziyaretçilerine büyülü bir atmosfer sunuyor.
7.06.2020Tatil
Virüsün gölgesinde tarihe yolculuk
Virüsün gölgesinde tarihe yolculuk2020 bütçesi 70 milyon TL olan 400 arkeolojik kazı ve yüzey araştırmalarına koronavirüs tedbirleriyle başlandı. Kazı ekiplerine maske kullanılması, sosyal mesafeye uyulması, ateş ölçülmesi ve ziyaretçi kabul edilmemesi bildirildi
Milimetrik hesaplarla yapılan su kanalı hayrete düşürüyor
Milimetrik hesaplarla yapılan su kanalı hayrete düşürüyorUNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici listesine alınan Zerzevan Kalesi'ndeki milimetrik hesaplarla yapılan ve yaklaşık 8 kilometre uzunluğu olan su kanalı sisteminin büyük bir kısmı, 1800 yıldır bozulmadan ayakta kalmayı başardı. Bugüne kadar 54'ü ortaya çıkarılan su depolarında, 10 binlerce ton su biriktirilerek o günlerde özellikle uzun süren kuşatmalarda kaledeki askerlerin ve halkın su ihtiyacı karşılandı.
4.06.2020Tatil
Anadolu'da bir mühendislik harikası...
Anadolu'da bir mühendislik harikası...UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesine alınan Diyarbakır’ın Çınar ilçesinde bulunan Zerzevan Kalesindeki 3 bin yıllık su sarnıçları, aradan geçen zamana rağmen tüm ihtişamı ile ayakta durmaya devam ediyor.
3.06.2020Gündem
Bir mühendislik harikası! 'Binlerce kişi 1 yıl buradan çıkmadan...'
Bir mühendislik harikası! 'Binlerce kişi 1 yıl buradan çıkmadan...'UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesine alınan Diyarbakır’ın Çınar ilçesinde bulunan Zerzevan Kalesindeki 3 bin yıllık su sarnıçları, aradan geçen zamana rağmen tüm ihtişamı ile ayakta durmaya devam ediyor.
3.06.2020Gündem
Zerzevan kalesinde milimetrik hesaplarla yapılan su kanalı gizemini koruyor
Zerzevan kalesinde milimetrik hesaplarla yapılan su kanalı gizemini koruyorUNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici listesine alınan Zerzevan Kalesi'ndeki milimetrik hesaplarla yapılan ve yaklaşık 8 kilometre uzunluğu olan su kanalı sisteminin büyük bir kısmı, 1800 yıldır bozulmadan ayakta kalmayı başardı. Bugüne kadar 54'ü ortaya çıkarılan su depolarında, 10 binlerce ton su biriktirilerek o günlerde özellikle uzun süren kuşatmalarda kaledeki askerlerin ve halkın su ihtiyacı karşılandı.
3.06.2020Gündem
‘Dünya Mirası’mız artıyor
‘Dünya Mirası’mız artıyorUNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne Türkiye’den 5 kültür varlığı daha eklendi. Ankara, İzmir, Osmaniye, Kayseri ve Diyarbakır’da bulunan kültür varlıkları arasında tarihin akışını değiştirmesi beklenenler de var. Koronavirüsün gölgesinde listeye giren bu çok özel yerler, salgın sonrası ziyaretçilerini ağırlayacak.
26.04.2020Gündem
Salgın sonrası Zerzevan'da kazılar başlayacak
Salgın sonrası Zerzevan'da kazılar başlayacakÇınar ilçesine 13 kilometre mesafede bulunan, 124 metre yükseklikteki kayalık tepenin üzerine kurulu olan Roma döneminde askeri garnizon olarak kullanılan Zerzevan Kalesinde yapılan kazılarda, Mithras Tapınağı, kiliseler, villalar, gizli geçitler, su sarnıçları, kaya mezarları ve su kanalları ortaya çıkarıldı. Geçen günlerde de UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne alınan kalede yapılan kazı çalışmalarına koronavirüs salgını nedeniyle ara verildi.
22.04.2020Tatil
Diyarbakır'da salgın sonrası başlayacak kazılar, tarihi değiştirebilir
Diyarbakır'da salgın sonrası başlayacak kazılar, tarihi değiştirebilirDiyarbakır'ın Çınar ilçesinde bulunan UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ndeki tarihi Zerzevan Kalesi'nde corona virüs salgını nedeniyle kazı çalışmaları başlatılamadı. Dicle Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi ve Zerzevan Kalesi Kazı Başkanı Doç. Dr. Aytaç Coşkun, corona virüs salgınından sonra yapılacak kazılarda birçok yeni yapıyı ortaya çıkarmayı hedeflediklerini belirterek, "Her yıl yeni bir şey ortaya çıkıyor. Belki tarihi yeniden değiştirecek yapılar ortaya çıkarabiliriz. Zerzevan'da bir yerde üst, bir yerde de alt şehri var" dedi.
22.04.2020Haberler
Diyarbakır'da salgın sonrası başlayacak kazılar, tarihi değiştirebilir
Diyarbakır'da salgın sonrası başlayacak kazılar, tarihi değiştirebilirDiyarbakır'ın Çınar ilçesinde bulunan UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ndeki tarihi Zerzevan Kalesi'nde corona virüs salgını nedeniyle kazı çalışmaları başlatılamadı. Dicle Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi ve Zerzevan Kalesi Kazı Başkanı Doç. Dr. Aytaç Coşkun, corona virüs salgınından sonra yapılacak kazılarda birçok yeni yapıyı ortaya çıkarmayı hedeflediklerini belirterek, "Her yıl yeni bir şey ortaya çıkıyor. Belki tarihi yeniden değiştirecek yapılar ortaya çıkarabiliriz. Zerzevan'da bir yerde üst, bir yerde de alt şehri var" dedi.
22.04.2020Gündem
‘Dünya Mirası Geçici Listesi’ne 5 yeni varlık
‘Dünya Mirası Geçici Listesi’ne 5 yeni varlıkTürkiye’nin beş kültür varlığı daha UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne eklendi ve böylece Türkiye’nin, 2019 yılında 78 olan kültür varlığı sayısı 83’e yükseldi.
18.04.2020Kültür Sanat
Türkiye'nin 5 kültür varlığı daha UNESCO listesinde
Türkiye'nin 5 kültür varlığı daha UNESCO listesindeTürkiye'nin 5 kültür varlığı daha UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne kaydedildi. Türkiye'nin 2019 yılında listede 78 olan kültür varlığı sayısı, 83'e yükseldi. Listeye eklenen kültür varlıkları Ankara'nın Beypazarı Tarihi Kenti, İzmir Tarihi Liman Kenti, Osmaniye'deki Karatepe-Aslantaş Arkeolojik Alanı, Kayseri'deki Koramaz Vadisi ile Diyarbakır'daki Zerzevan Kalesi ve Mithraeum oldu.
17.04.2020Tatil

Benzer Haber Etiketleri

Zerzevan KalesidiyarbakırUNESCOkazıÇınar

Zerzevan Kalesi ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.