Geri Dön

Cazın usta ismi Dhafer Youssef  Türkiye'de

Cazın usta ismi Dhafer Youssef Türkiye Turnesi için ülkemizde!

Cazın usta ismi Dhafer Youssef  Türkiye'de

6 Mart: CRR Konser Salonu / İstanbul
8 Mart: Ankara Dünya Müzikleri Festivali kapsamında MEB Şura Salonu / Ankara
10 Mart: Nilüfer Belediyesi BAOB Salonu / Bursa


Dhafer Youssef dünya çapında elli binden fazla satan albümü Birds Requiem’ in ardından, yayınladığı Diwan of Beauty and Odd albümünü müzik severlerle paylaşmak için Türkiye’ye geri dönüyor. Hazırlıklarına New York’ta Sear Sound stüdyosunda başlanan albümde sanatçıya piyanoda Aaron Parks, basta Ben Williams, davulda Mark Guilliana ve trompette Ambrose Akinmusire eşlik etti.

Caz dünyasının ilgisini 1999 yılında yayınladığı ilk albümü Malak ile çeken sanatçı, Nils Petter Molvaer, Bugge Wesseltoft ve Arto Tunçboyacıyan gibi isimlerle de çalıştı. Sufi geleneğini, caz unsurlarını ve Arap lirizmini harmanladığı müziğini kendine özgün bir üslupla yorumlayan Tunuslu udi, şarkıcı ve besteci, bugüne kadar imza attığı sekiz albüm ve dünya çapında yüzlerce canlı performansla müzikal yükselişini hep bir üst seviyeye çıkardı.

Son albümündeki ana zıtlık ve güzellik farklı algılarla, birbirleriyle çelişen ve açıkça birbirinden ayrılan fikirlere dayanıyor ve tekrar güzelliğin göreceli olduğunu dile getiriyor. “Güzelliğin kesin bir örneği yoktur” ifadesiyle albümün çıkış noktasını da anlatan sanatçının tutkulu ve huzur dolu sesini müziğin sınırlarını aşmış bir şekilde duymak mümkün.

Müziği bir hayat iksiri, bir din gibi yorumlayan Dhafer Youssef, kullandığı tanımların aksine, aynı zamanda müziğin şeffaf olduğundan bahsederken şöyle diyor: ''Müzik, daha önce sert ve aşılmaz olduğunu düşündüğümüz her şeyin, aslında geçirgen, yumuşak ve daha hafif olmasını sağlıyor.'’

Bağlı olduğu geleneklerden kopmadan elektronik, senfonik, oryantal ve caz tınılarını müziği ile birleştiren sanatçı, Diwan of Beauty and Odd albümü ile bizleri yeniden hiç alışık olmadığımız dünyalara götürmeye geliyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber