Geri Dön

Fransa’daki Picasso Müzesi planı suya düştü

İspanyol ressam Pablo Picasso’nın üvey kızı Catherine Hutin-Blay’in dünyanın en büyük Picasso Müzesi’ni kurma planları, önceki günlerde Fransa’nın güneyinde eski bir manastır olan mülkle ilgili müzakerelerin başarısız olması sonucunda iptal oldu.

Fransa’daki Picasso Müzesi planı suya düştü

Artnet’te yer alan habere göre sanatçının ikinci eşi Jacqueline Roque’ın kızı Hutin-Blay, 2018’de Fransa’nın Aix-en-Provence kasabasında Couvent des Prêcheurs’ü satın aldığını ve buranın müzeye dönüştürmeye karar verdiğini açıklamıştı. Ancak Aix-en Provence belediye başkanına göre, kasabalıların sözleşmeye manastırın en az 15 yıl süreyle müze olarak faaliyet göstereceğiyle ilgili madde eklemeye çalışmasıyla Hutin-Blay, projeden vazgeçti.

Hutin-Blay’in planladığı müzede 16 bin metre kareden büyük sergi alanı, 200 kişilik oditoryum ve bir araştırma merkezi yer alacaktı. Ayrıca Hutin, annesinden kendisine miras kalan resimlerden, çizimlerden, seramiklerden, heykellerden ve fotoğraflardan oluşan Picasso koleksiyonunu da burada sergilemeyi planlıyordu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber