Geri Dön

Pera Film’de “Sinematik Mektuplar”

Pera Film’in Sinematik Mektuplar: Bir Yönetmenden Digˆerine programı, 2005 ile 2011 yılları arasında 10 yönetmen arasındaki mektuplas¸maları konu alıyor.

Pera Film’de  “Sinematik Mektuplar”

Mektuplar, Hispanik bir yönetmen ile uzak bir cogˆrafyada yas¸ayan bir meslektas¸ı arasında gerçekles¸iyor. Bu bes¸ çiftin her biri, günümüz film sanatının tanınan önemli yönetmenlerinden: José Luis Guerín (Barselona) ve Jonas Mekas (New York), Isaki Lacuesta (Girona) ve Naomi Kawase (Nara), Albert Serra (Banyoles) ve Lisandro Alonso (Buenos Aires), Jaime Rosales (Madrid) ve Wang Bing (S¸ensi), Fernando Eimbcke (Meksiko) ve So Yong Kim (Busan/New York). Centre de Cultura Contemporània de Barcelona tarafından derlenen program, günümüz sinemasındaki farklı sinematografik imzaları bir araya getiren bir seri deneme-filmden olus¸uyor.

Etkinlik kapsamında, programda yer alan yönetmenlerden Albert Serra ile bir söyles¸i gerçekles¸tirilecek. 1975 dogˆumlu Katalan yönetmen Albert Serra, 2006’da Honor of the Knights (2006) ve Birdsong (2008) filmleri ile Cannes Film Festivali’ne katılmıs¸tı.

JOSÉ LUIS GUERÍN – JONAS MEKAS MEKTUPLAŞMASI

CORRESPONDENCE JOSÉ LUIS GUERÍN – JONAS MEKAS

İspanya, ABD / Spain ,USA, 2009–2011, HDV, DV, renkli, siyah ve beyaz / color, black & white, 99’

İspanyolca, İngilizce; Türkçe altyazılar / Spanish and English with Turkish subtitles

Sevgili Jonas, sevgili José Luis – sinema üzerine dokuz kısa filmden olus¸an bu mektuplas¸ma, klasik tarzda bir selamlama ve veda içeriyor. Amerikan avangardının kıdemli ismi Jonas Mekas ve Katalan yönetmen José Luis Guerín dünyanın dört bir yanında kendi hayatlarından enstantaneleri filme alıyor; karda araba sürüs¸lerini, Ken ve Flo Jakobs’ı ya da New York caddelerindeki güvercinleri, bos¸ bir sinema perdesindeki yansımaları veya Sloven film eles¸tirmeni Nika Bohinc’le yapılan dokunaklı bir sohbeti çekiyorlar. Çogˆunlukla da film yapımı ve ikisinin birbirinden çok farklı olan çalıs¸ma metotları temayı olus¸turuyor. Bu iki farklı mizaç arasındaki bir mektuplas¸ma - Guerín’in siyah ve beyazla stilize , Mekas’ın vahs¸i video kamerası – ama aynı zamanda, gerçek mektup arkadas¸larının bir çalıs¸ması.

JAIME ROSALES – WANG BING MEKTUPLAŞMASI

CORRESPONDENCE JAIME ROSALES – WANG BING

İspanya, Çin / Spain, China, 2009–2011, DV, 35mm, renkli / color, 49’

İspanyolca, İngilizce; Türkçe altyazılar / Spanish and English with Turkish subtitles

İspanyol auteur yönetmen Jaime Rosales ile günümüz Çini’nin eleştirel bir kaydını tutan Wang Bing arasındaki bu mektuplaşma her biri belgesel niteliğindeki gözlemlerden oluşan üç kısa film. Jaime Rosales bu mektuplaşmaya ilk olarak bir havaalanının giden yolcu bölümündeki insanları görüntüleyerek katkıda bulunuyor. Wang Bing’in Mutlu Vadi’si (Happy Valley) ekonominin süper gücü Çin’in hala yoksul ve geri kalmış bir ülke izlenimi verdiği Yunnan dağlarındaki çiftçilerin gündelik hayatlarına adanmış. Yönetmen sonraları buradaki ailelerden birinden gelen üç küçük kız üzerine ilk uzun metrajlı filmi Üç Kız Kardeş çekti. Rosales’in Kırmızı Ülke’si (Red Land) Endülüs’te yer alan ve eskiden madencilikle anılan, şimdilerde ise turistler için bir çekim merkezi haline gelen Minas de Riotinto’ya odaklanıyor. Ağır endüstriyel emeğin sonuna bir yanıt niteliğinde olan film, bir anlamda da Wang Bing’in tüm eserlerine de gönderme yapıyor.

ISAKI LACUESTA – NAOMI KAWASE MEKTUPLAŞMASI

CORRESPONDENCE ISAKI LACUESTA – NAOMI KAWASE

İspanya, Japonya / Spain, Japan, 2008–2009, DV, 16mm, renkli / color, 43’

İspanyolca, İngilizce; Türkçe altyazılar / Spanish and English with Turkish subtitles

Daha önceleri bir festivalde yalnızca kısa bir karşılaşma yaşayan Isaki Lacuesta ve Naomi Kawase arasındaki bu yedi parçadan oluşan mektuplaşma yakınlık ve uzaklığa, aynı zamanda biriyle tanışmanın ve onu tanımanın anlamı üzerine odaklanıyor. Ortak filmleri Arada Derede Günler (In Between Days) özel hayatlarından sahneleri yansıtıyor. Bu sahneler arasında amatör filmleri andıran bir tarzla, bir kısmı sessiz çekilmiş özel anların yanı sıra, uzak ülkelere yapılmış yolculuklardan, Katalonya’daki doğa tarih müzesinden, Japonya’daki ibadetlerden ve Segundo de Chomón’un (nami-ı diğer İspanyol Méliès) çektiği bir sessiz filmden görüntüler yer alıyor.

FERNANDO EIMBCKE – SO YONG KIM MEKTUPLAŞMASI

CORRESPONDENCE FERNANDO EIMBCKE – SO YONG KIM

Meksika, ABD, Almanya / Mexico, USA, Germany, 2010–2011, HDV, renkli / color, 41’

İspanyolca, İngilizce; Türkçe altyazılar / Spanish and English with Turkish subtitles

Meksikalı yönetmen Fernando Eimbcke ve yeni Amerikan bağımsız sinemasının temsilcisi So Yong Kim, gündelik adetleri ve aile yaşamlarının yansımalarından oluşan sekiz parçayı birbirlerine gönderiyorlar. Bunlar, bir örümcek ağında dans eden bir yaprak, deniz kenarındaki günbatımları, Eimbcke’nin babası ile birlikte babasının hastalığının hikayesini anlatan annesi, çocukluk dönemine dair sohbetler, bebek ve salyangoz fotoğrafları ve Berlin’deki bir pencereden görünen görüntüleri içeriyor. Bu minimalist ve kişisel bir film.

ALBERT SERRA – LISANDRO ALONSO MEKTUPLAŞMASI

CORRESPONDENCE ALBERT SERRA – LISANDRO ALONSO

İspanya, Arjantin / Spain, Argentina, 2011, DV, 16 mm, renkli / color, 169’

İspanyolca, İngilizce; Türkçe altyazılar / Spanish and English with Turkish subtitles

Katalan Albert Serra ve Arjantinli Lisandro Alonso sinemanın biçimsel açıdan en yenilikçi isimlerinden ikisi. Her ikisi de yalnızca bir filmle, önceki dönemden bir işe gönderme yapıyor ve birbirlerine doğrudan hitap etmeden her birinin yönetmenliği üzerine fikir üretiyorlar. Serra, iki buçuk saatlik Tanrı Bende Harikalar Yarattı’da (The Lord Worked Wonders In Me) Honor de cavallería’dan oyuncuları ve ekibini Don Kişot’un ayak izlerini takip etmeleri için La Mancha’ya götürüyor. Filmde bolca tartışma, yemek yeme ve durup bekleme anları var. Alonso, İsimsiz (Serra için Mektup)’ta (Untitled (Letter For Serra)) La libertad adlı filminde oduncuyu canlandıran başrol oyuncusuna eşlik etmek üzere La Pampa bölgesine bir kez daha gidiyor. Bu film başından sonuna söz içermeden ilerliyor, sonrasında gelecekteki bir film projesinin senaryosu yüksek sesle okunuyor.

Söyleşi

Talk

Albert Serra

Sinematik Mektuplar programı kapsamında, etkinlikte yer alan yönetmenlerden Albert Serra ile bir söyleşi yapılacak. 1975 doğumlu Katalan yönetmen Serra 2006’da “Honor of the Knights” (2006) ve “Birdsong” (2008) yapımları ile Cannes Film Festivali’ne katıldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber