Milliyet Executive İşte Türkiye'nin En Etkin 50 CFO'su

İşte Türkiye'nin En Etkin 50 CFO'su

01.03.2023 - 00:01 | Son Güncellenme:

Tüm dünyada belirsizliklerin arttığı bir dönemde CFO’lar (Chief Financial Officer - Mali İşler Başkanı) finans yönetimiyle ilgili, belki de kariyerlerinin en ciddi sınavlarından geçiyor. Dünyada enflasyon başta olmak üzere makroekonomik belirsizliklerin üzerine Türkiye'de CFO'lar doğal afetler, seçim takvimi ve finansa erişim gibi çok önemli konuları da dikkate almak durumunda.

İşte Türkiyenin En Etkin 50 CFOsu

Milliyet Executive'in bu sayısında sizleri bu zorlu görevde sergiledikleri performansla dikkat çeken Türkiye'nin En Etkin 50 CFO'suyla tanıştırıyoruz...

İşte Türkiyenin En Etkin 50 CFOsu

Alp Dayı – Vestel – Mali İşler Koordinatörü

Dokuz Eylül Üniversitesi endüstri mühendisliğinden mezun olan Alp Dayı, 2006 yılında California Üniversitesi, UC Berkeley’de Finans programını tamamladı. Kariyerine 1999 yılından beri Vestel’de devam eden Alp Dayı, 2012 yılına kadar grup şirketlerinde farklı görevlerde yer aldı. 2012 yılından bu yana Vestel Şirketler Grubu CFO’luğu görevini yürütmektedir.

İşte Türkiyenin En Etkin 50 CFOsu

Aslı Erem - The Marmara Grubu - CFO

Aslı Erem; strateji, gelecek ve sosyal etki alanlarında deneyimli bir profesyonel ve akademisyendir. Hacettepe Üniversitesi'nden lisans, Johns Hopkins Üniversitesi'nden yüksek lisans ve Başkent Üniversitesi'nden PhD’ye sahiptir. Kariyerine 1995’te Prudential Securities’de finansal analist olarak başlayan Erem, Koçbank'ta 7 sene Stratejik Planlamadan Sorumlu Başkan Yardımcılığı, Gama Güç Sistemleri'nde CFO’luk yaptı. Erem, 2018’de atandığı The Marmara Grup’ta Global CFO ve İcra Kurulu Üyesidir. 

İşte Türkiyenin En Etkin 50 CFOsu 
Baran Çelik – OYAK - Mali İşler ve Finans Grup Başkanı

Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası Ticaret Bölümü mezunu Çelik, 2017’den bu yana OYAK’ta yöneticilik yapıyor. OYAK’ın sürdürülebilir nema ve çeşitlendirilmiş portföy yönetimine katkı sağlayan büyük yatırımların proje finansmanı, birleşme ve satın alma ile ulusal ve uluslararası piyasalardaki varlık ve borç yönetiminin yanı sıra halka arz, kredi kontrol ve risk alanları gibi finans fonksiyonlarının yürütülmesinde etkin rol alıyor.  

İşte Türkiyenin En Etkin 50 CFOsu


Barış Alpay - Doğuş Holding – Grup CFO

Doğuş Grubu'na 2011 yılında katıldı. Enerji, turizm, gayrimenkul geliştirme ve satın alma proje finansmanları, tahvil ihraçlarında görev aldı. 2019'dan bu yana CFO olarak görev yapan Alpay; finansal kurumlar ile ilişkiler, proje finansman faaliyetleri ve nakit yönetiminden sorumlu. 

İşte Türkiyenin En Etkin 50 CFOsu


 
Barış Hakkı Kökoğlu - Borusan Holding – Grup CFO

Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun oldu. Boston Üniversitesi Pazarlama ve İstanbul Üniversitesi Uluslararası İşletmecilik ihtisas programlarını tamamladı. Borusan Holding Finansman, Mali İşler ve Ortak Hizmetler Başkanı ve Grup CFO, halka açık Borusan Yatırım şirketinin GM ve Borusan Grup şirketlerinde YKB, Başkan Yardımcısı ve üyelik görevlerini sürdürmektedir. 

İşte Türkiyenin En Etkin 50 CFOsu


 
Bora Yalınay -  Doğan Şirketler Grubu – Mali İşlerden Sorumlu İcra Kurulu Üyesi

Denetim alanında faaliyet gösteren uluslararası şirketlerde ve halka açık şirketlerde, 26 yıllık deneyimi bulunmaktadır. 1997 yılında Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden mezun olmuştur. Kariyerine 1997 yılında Deloitte denetim firmasında başlamıştır. 2019 yılı Ağustos ayından itibaren Doğan Şirketler Grubu Holding A.Ş. CFO’su ve Mali İşlerden Sorumlu İcra Kurulu Üyesi olarak görev almaktadır. 

İşte Türkiyenin En Etkin 50 CFOsu

 
Burak Onur – Çalık Holding – CFO

Lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İktisat Bölümü’nde, MBA’ini Yeditepe Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Kariyerine 1996 yılında BDO Bağımsız Denetim Şirketi’nde başlamıştır. 1999’da Digitürk’e geçerek 2013-2018 yılları arasında CFO görevini üstlenmiştir. 2018-2019 yılları arasında Sur Yapı Şirketinde Grup CFO görevini yürütmüştür. Şubat 2021 tarihi itibarıyla Çalık Holding Mali İşler Grup Başkanı (CFO) olarak görev yapmaktadır. 

İşte Türkiyenin En Etkin 50 CFOsu


 
Burcu Geriş - TAV Havalimanları Holding - İcra Kurulu Başkan Yardımcısı ve CFO

Boğaziçi Üniversitesi İşletme mezunu Geriş, London Business School ve Columbia Business School’dan MBA derecesi almıştır. Garanti Bankası’nda Hazine ve Proje Finansmanı bölümlerindeki tecrübesinin ardından TAV bünyesine 2005 yılında katılan Geriş, 2012 yılında CFO görevine getirilmiştir, TAV grup şirketlerinde yönetim kurulu üyeliklerinin yanı sıra 2013 yılında Women’s Forum tarafından Rising Talent ve 2015 yılında Dünya Ekonomik Forumu tarafından Genç Küresel Lider unvanına layık görülmüştür. 

İşte Türkiyenin En Etkin 50 CFOsu


 
Burcu Öztürk - MLP Care – CFO

Burcu Öztürk, 30 hastane ve 18.000 çalışanı ile faaliyet gösteren Türkiye’nin en büyük özel hastaneler zinciri olan MLP Care’de CFO olarak görev yapmaktadır. 2020, 2021 ve 2022'de, üç yıl üst üste, Institutional Investor tarafından Türkiye’de “Best CFO” seçilmiştir. 2021 yılında, World Economic Forum tarafından “Genç Küresel Liderler” listesine seçilerek, dünyanın geleceğini şekillendirme potansiyeline sahip 40 yaşın altındaki liderlerden oluşan bu toplulukta Türkiye’yi temsil etmektedir. 

İşte Türkiyenin En Etkin 50 CFOsu


 
Deniz Aksoy - Danone Türkiye – CFO

Orta Doğu Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü'nden Lisans ve İşletme Fakültesi'nden MBA derecesi olan Deniz Aksoy 1999-2014 yılları arasında Garanti Bankası, Ford Otosan ve Borusan Grubu'nda finans alanında görevlerde ve farklı projelerde yer aldı. 2014 yılında Danone'ye katılarak sırasıyla sütlü ürünler ve su şirketlerinin Finans Direktörlüğü rollerini üstlendi. 2022 yılı itibariyle yeniden yapılanarak tek çatı altında toplanan Danone Türkiye CFO'su olarak görevine devam ediyor. 

İşte Türkiyenin En Etkin 50 CFOsu

 
Didem Kaman - Opet Petrolcülük - Mali ve İdari Genel Müdür Yardımcısı 
 
Marmara Üniversitesi Ekonomi bölümünden mezun olduktan sonra University of Baltimore, MD’de MBA masterını tamamlayan Didem Kaman ilk olarak PwC bağımsız denetim firmasında işe başlamıştır. PwC’deki dört yılın sonunda Opet Petrolcülük A.Ş.’de bütçe, raporlama, stratejik planlama gibi bölümlerde görev almış, 2016 yılı itibariyle Mali ve İdari Genel Müdür Yardımcılığı görevine atanmıştır. 

İşte Türkiyenin En Etkin 50 CFOsu


 
Doğan Korkmaz – TÜPRAŞ - CFO

28 yıl önce Koç Grubu’na Yetiştirme Elemanı olarak başladı. İlk 20 yılda Arçelik Finans tarafında, Hazine Müdürlüğü, Beko İngiltere'de CFO'luk görevinden sonra tekrar Arçelik Finans Direktörü olarak görev aldı. Türkiye'nin en büyük şirketi olan Tüpraş'a CFO olarak atandı. Dönüşüm 2050 planlarına öncülük etti, Türkiye'nin yurt dışındaki en büyük şirketi olan Tüpraş Trading UK'in kuruluşunu gerçekleştirdi. 

İşte Türkiyenin En Etkin 50 CFOsu

Elif Yener – Zorlu Enerji – Mali İşler Genel Müdürü 
 
Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur. ABD’de Columbia Üniversitesi’nde MBA programından 2011 yılında mezun olmuştur. Aynı yıl Zorlu Holding’e katılan Yener, 2012’den itibaren görevine Strateji ve İş Geliştirme Müdürü olarak devam etmiştir. 2014 yılında Zorlu Enerji Grubu’nda sırasıyla Mali İşler Grup Müdürü, Mali İşler Direktörü ve 2019’dan itibaren Mali İşler Genel Müdürü olarak görev yapmaktadır.

İşte Türkiyenin En Etkin 50 CFOsu

 
Emre Adilce - DeFacto - CFO

Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü mezunu olan Emre Adilce, 92 ülkede faaliyet gösteren lider perakende Şirketi DeFacto Türkiye CFO'luğunu yürütmektedir. Bu görevinin yanısıra eş zamanlı olarak; Grup iştiraklerinde de CFO'luk ve diğer çeşitli görevlerde bulunmakta ve aynı zamanda şirket içi gönüllülük üzerine kurulu Sosyal Sorumluluk Kulübü (MEG) Başkanlığı inisiyatifini sürdürmektedir. Önceki kariyerinde ise, Vakko'da Finans Müdürlüğü ve Garanti Bankası müfettişlik görevlerinde yer almıştır. 

İşte Türkiyenin En Etkin 50 CFOsu


Dr. Evren Öztürk  - Yıldırım Holding – Mali İşler Başkanı

Marmara Üniversitesi İşletme Bölümü’ndeki lisans eğitimi akabinde Marmara Üniversitesi’nde Finansal Piyasalar ve Yatırım Yönetimi, Yıldız Teknik Üniversitesi’nde İktisat ve Gebze Teknoloji Üniversite’sinde Strateji Bilimi alanlarında üç farklı dalda yüksek lisans derecesi almıştır. Doktorasını Marmara Üniversitesi’nde Finans ve Muhasebe alanında alan Öztürk, 2005 yılında katıldığı Yıldırım Şirketler Grubunda CFO ve YK Üyeliği ayrıca CMA CGM'de YK üyeliği görevlerini sürdürmektedir.

İşte Türkiyenin En Etkin 50 CFOsu

 
Fahrettin Günalp Ertik - Yıldız Holding  - Mali İşler Başkanı 
 
Fahrettin G. Ertik, Bilkent Ü. İşletme eğitimi sonrası, Finansbank’ta Finansal Kontrolör, Yıldız Holding’de İç Denetçi, Kellogg Finans Müd., Gıda ve İçecek Grubu Mali İşler Koord.ve CFO'su, Perakende Grup CFO’su, Besler Genel Müd. ve Önem Gıda Başk. Yard. olarak görev aldı. INSEAD, Wharton Business School ve Kellogg School of Management’ta finans, satış-pazarlama ve liderlik eğitimleri aldı. Öncesinde Azersun’da CFO ve YK Üyeliği yapan Ertik, 2020 Ağustos'tan beri YH CFO görevini yürütmektedir.

İşte Türkiyenin En Etkin 50 CFOsu

Ferdağ Ildır - Global Yatırım Holding - Mali İşler ve Finansman Grup Direktörü

Dokuz Eylül Üniversitesi Ekonomi bölümü mezunudur. Teba Grubu, Arthur Andersen ve Ernst & Young firmalarında çeşitli pozisyonlarda görev almıştır. 2020 yılından itibaren Global Yatırım Holding bünyesinde Mali İşler ve Finansman’dan sorumlu Grup Direktörü olarak görev yapmaktadır. 

İşte Türkiyenin En Etkin 50 CFOsu


 
Ferit Cem Doğan - Migros Ticaret A.Ş. - CFO

ODTÜ ve Oslo Üniversitesi'ndeki Ekonomi öğrenimi sonrası iş yaşamına 1995 yılında İsviçre'de başladı. İngiltere, Dubai ve Almanya'da Philip Morris ve Kraft Foods şirketlerinde aldığı farklı finans görevlerinden sonra 2006 senesinde Emaar Türkiye CFO'su olarak Türkiye'ye döndü. 2009 senesinde Migros Ticaret A.Ş.'de Finans Direktörü olarak çalışmaya başladı. Son dört senedir şirketin CFO'su olarak görevine devam etmektedir.

İşte Türkiyenin En Etkin 50 CFOsu


Fulya Banu Sürücü - Ülker Bisküvi – CFO

Ülker Bisküvi’de Ocak 2022’den bu yana sürdürdüğü görevi boyunca dijitalleşme ve verimlilik projelerine liderlik ederek çok önemli sonuçlar elde etti. Şirketin net satış büyümesi, maliyet, fiyatlandırma, nakit akışı alanlarında zorlu ortamda etkin rol oynayarak önemli katkılarda bulundu. Ülker Bisküvi’nin hazine politikalarına ve risk yönetiminin güçlendirilmesine liderlik ederken, finans alanında yetenek yönetimi ve kazanımında da önemli bir rol oynadı.

İşte Türkiyenin En Etkin 50 CFOsu

 
Galip Ayköse - Aydem Enerji - Mali İşler Grup Başkanı 

ODTÜ İşletme bölümünden 1998 senesinde mezun oldu. Kariyerine Arthur Andersen'da denetçi olarak başlayan Ayköse, devamında 2012 senesine kadar Ernst&Young’da denetim bölümünde farklı kademelerde çalıştı. Sonrasında Petline, Karpowership Karadeniz Holding ve Çalık Enerji CFO ofislerinde görev alan Ayköse, Mayıs 2019’dan beri Aydem Enerji Grup CFO olarak görev yapmaktadır. 
 

İşte Türkiyenin En Etkin 50 CFOsu


Gökhan Güralp – Şişecam - CFO 
 
Marmara Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu. 2019 yılında INSEAD Executive Development Programını tamamladı. Şirket birleşmeleri ve bölünmeleri, şirket değerlemesi, tahvil ihracı, organizasyonel yapılanma ve sistem transformasyon ve konsolidasyon projelerinde önemli tecrübesi olan Güralp, 2015 yılında katıldığı Şişecam'da Temmuz 2021'den beri Mali İşlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapıyor.

İşte Türkiyenin En Etkin 50 CFOsu

 
Gülbin Uzuner Bekit - Akfen Holding - CFO 
 
Akfen Grubunda proje finansmanı/refinansmanı, M&A süreçleri ve buna ilişkin finansmanları yöneten Uzuner Bekit, Grubun global piyasalarda varlık ve borç yönetiminin yanı sıra sermaye piyasası ihraçları ile özelleştirme ve şirket yeniden yapılanma işlemlerini yürütmektedir. Görev süresince; 1,88 milyar TL ÖST, 170m TL tutarında Türkiye’nin ilk PDT'si ile 1,05 milyar USD euro bond ihracı, 2,3 milyar USD proje finansmanı, 1,7 milyar USD hisse satışı ve 354m USD halka arzını gerçekleştirmiştir.

İşte Türkiyenin En Etkin 50 CFOsu

 
Hakan Ilgar - Securitas - CFO

Hakan Ilgar, Bilkent Üniversitesi İşletme Fakültesinden mezun. 2011 yılından beri Securitas Türkiye'de görev yapıyor. Aralık 2014 tarihi itibarıyla Securitas Türkiye CFO'su olarak görevine devam ediyor. 2021 yılında Yönetim Kurulu üyesi olarak seçildi. Şirket satın almaları, stratejilerinin oluşturulması ve uygulanması konularına liderlik etti. Ilgar'ın gündeminde karlılık stratejileri, dijitalleşme ve verimlilik odaklı dönüşüm programları var. En çok ailesi ile vakit geçirmeyi seviyor.

İşte Türkiyenin En Etkin 50 CFOsu

Haluk Alperat - Kale Holding – Finans Başkan Yardımcısı  
 
2007 yılında Kale Grubu’na katılan Haluk Alperat, CFO/Finanstan sorumlu Başkan Yardımcılığı görevini yürütmekte olup, aynı zamanda Grup şirketlerinde Yönetim Kurulu üyesi ve Kale Holding’de İcra Kurulu üyesi olarak görev almaktadır. Bugüne kadar birçok Halka Arz ve M&A projesinde yer alan Alperat, Kale Grubu yolculuğunda önemli finansal projelere liderlik etmiştir. En son Grubun, halka açılan ilk şirketi olan Kalekim’in halka arz sürecinde proje lideri olarak yer almıştır.

İşte Türkiyenin En Etkin 50 CFOsu

Haluk Dortluoğlu – BİM - İcra Kurulu Üyesi ve CFO

Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu. 2003’te Türk Hava Yolları Muhasebe Direktörlüğü görevini üstlendi. 2005’te BİM’de Finans Direktörü (CFO) oldu. Harvard Business School’un İleri Yöneticilik Programı’nı tamamladı. 2010 yılında BİM’in İcra Kurulu Üyeliği’ne atanan Dortluoğlu, halen bu görevde.

İşte Türkiyenin En Etkin 50 CFOsu

Hana Jalel - Vodafone Türkiye - İcra Kurulu Başkan Yardımcısı – Finans

Bilkent Üniversitesi İşletme bölümünden sonra aynı üniversitede Ekonomi master programını tamamlayan Hana Jalel, kariyerine Alcatel-Lucent’ta başladı. Vodafone’a 2007 yılında katılan Jalel, Vodafone Türkiye’de ve Vodafone Grubu bünyesinde Ticari Finans Direktörlüğü, Güney Avrupa Bölgesi Denetim Direktörlüğü ve Finansal Planlama ve Analiz Direktörlüğü gibi çeşitli roller üstlendi. Jalel, Nisan 2022'de Vodafone Türkiye Finanstan Sorumlu İcra Kurulu Başkan Yardımcısı olarak atandı. 

İşte Türkiyenin En Etkin 50 CFOsu


 
Hasan Melih Eren - Vaillant Group Türkiye - Finans Direktörü

Galatasaray Lisesi’ni bitirdikten sonra Boğaziçi Üniversitesi İktisat Bölümünden mezun oldu. İşletme alanında yüksek lisansını, Finans alanında doktorasını tamamladı. KPMG’de çeşitli yöneticilik görevleri üstlendikten sonra, ısıtma sektörünün lider şirketi Vaillant Group bünyesine 2010 yılında katıldı. Üst düzey yöneticilik görevleri sonrasında, 2019 yılından beri Vaillant Group Türkiye & Export Bölgesinin CFO’luk ve YK üyeliği görevlerini sürdürmektedir.

İşte Türkiyenin En Etkin 50 CFOsu


Hüseyin Okur - Hayat - Finanstan Sorumlu Başkan Yardımcısı 
 
ODTÜ İşletme bölümün tamamlayan Okur, ardından Koç Üniversitesi Executive MBA yüksek lisans programını bitirdi. 2014 yılında Molfix, Bingo, Papia, Familia, Teno, Focus, Jolyve Evony markalarının sahibi Hayat Holding Tüketici Grubu bünyesine Türkiye operasyonlarından sorumlu CFO olarak katıldı, 2018 yılında ise İcra Kurulu Üyesi ve Global CFO görevlerini üstlendi. Son 10 yılda yatırımlarını ağırlıklı yurtdışında yapan Hayat Holding Tüketici Grubu bugün toplam 14 ülkede faaliyet göstermektedir.

İşte Türkiyenin En Etkin 50 CFOsu

İsmail Kerem Güzel - Limak Yatırım - Kurumsal Finans Grup Başkanı 
 
Limak grubunda Kurumsal Finansman Grup Başkanı olan Kerem Güzel, Birleşme ve Satın Alma İşlemleri, Sermaye Piyasası İhraçları, yatırımların analizleri ve strateji geliştirme görevlerini yürütmektedir. Grup bünyesindeki birçok şirketin Yönetim ve İcra Kurulu üyesidir. Kerem Güzel, ODTÜ Metalurji ve Malzeme Mühendisliğinden mezundur. Sabancı Üniversitesi’nde Mühendislik Master ve MBA yapmış olup, Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık bölümünde doktora tez çalışmalarını yürütmektedir.

İşte Türkiyenin En Etkin 50 CFOsu

Joel Zara - Shell & Turcas – CFO

Boğaziçi Üniversitesi bilgisayar bilimi ve yöneticilik mezunu. 1989’da Shell’de çalışmaya başlayan Zara, 30 yılı aşkın süren Shell kariyerinin yaklaşık 8 yılını geçirdiği Londra’daki merkez ofisinde yeniden yapılanma projesinde finanstan sorumlu Proje Müdürü olarak görev yaptı. Joel Zara 1 Şubat 2021 itibarıyla Shell & Turcas CFO görevine atandı.

İşte Türkiyenin En Etkin 50 CFOsu

Kerem Talih - Doğuş Otomotiv - Mali İşler Genel Müdürü

Kerem Talih, 1995 yılında PwC şirketinde başladığı iş hayatına 1999 yılından beri Doğuş Grubu bünyesinde ve öncelikli olarak otomotiv grubu iştiraklerinde görev aldıktan sonra 2016 yılından bu yana Doğuş Otomotiv CFO’su olarak görev yapmaktadır.

İşte Türkiyenin En Etkin 50 CFOsu

Kerim Kemahlı - Nurol Holding - Grup CFO

Edinburgh, Heriot Watt Üniversitesi İşletme Lisansı – BA (Hons) sahibi olan Kerim Kemahlı, 1990 ve 2007 yılları arasında Alman bankası WestLB İstanbul şubesinde ve Finansbank'ta birçok farklı bölümde yöneticilik görevleri yürütmüştür. 2007’de Abalıoğlu Holding, 2009’da Çelebi Holding, 2010’dan itibaren ise Nurol Holding’de CFO’luk görevleri üstlenmiştir. Kerim Kemahlı halen Nurol Holding'de CFO'luğun yanı sıra çeşitli Nurol Grubu iştiraklerinde Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır.

İşte Türkiyenin En Etkin 50 CFOsu

Korhan Öz – Hepsiburada - CFO 
 
Korhan Öz, 1994 ile 2003 yılları arasında Ernst& Young bünyesinde çalışmış, ardından Shell/Bechtel Enerji Ortak Girişimi, Nokia Networks, Merrill Lynch Bosphorus Gayrimenkul Fonu, Levi Strauss ve MediaMarkt GmbH'ta CFO olarak görev yapmıştır. İstanbul Üniversitesi İktisat bölümü mezunu olan Öz, 2000 yılından beri Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası'nın üyesidir. 2016 ile 2020 yılları arasında üç kez Türkiye'nin En Etkin 50 CFO'sundan biri seçilmiştir. Birçok ödüle layık görülmüştür. 

İşte Türkiyenin En Etkin 50 CFOsu


Dr. Mehmet Önder Kutman - Otokoç Otomotiv - Mali İşlerden Sorumlu GMY

İstanbul Üniversitesi İngilizce İktisat Bölümü’nden 1993 yılında birincilikle mezun olmuştur. 1995 yılında Koç Üniversitesi’nde İşletme yüksek lisansını ikincilikle bitirmiş, 1999 yılında ise İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Finans doktorasını tamamlamıştır. Otokoç Otomotiv’deki görevinden önce 1995-2009 yılları arasında Koç Holding’de Denetim ve Finans Başkanlığında çeşitli görevlerde bulunmuş, 2009 yılından bu yana Otokoç Otomotiv Mali İşler Genel Müdür Yardımcısı-CFO olarak görev yapmaktadır. 

İşte Türkiyenin En Etkin 50 CFOsu


 
Dr. Michael Moser - Enerjisa Enerji – CFO

‘Küresel Fikir Öncüsü’ ödülüne layık görülen Dr. Michael Moser, Enerjisa Enerji’nin ilk Yeşil Kredi Anlaşması dahil olmak üzere birçok finansal sürece öncülük etti. Şirketin kredi yapısını çeşitlendirmek, etkin nakit yönetimi başlatmak, kur risklerini azaltmak ve yeni bir Risk Yönetimi Sistemi kurmak gibi sorumluluklar üstlendi. 

İşte Türkiyenin En Etkin 50 CFOsu

 
M. Sabri Tütüncü - Kibar Holding – CFO

TED Ankara Koleji, Doğu Akdeniz Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun olduktan sonra Leicester Üniversitesinde MBA programını tamamlamıştır. 1994 yılında iş hayatına başlamış ve son olarak Akbank T.A.Ş.’nde Kurumsal Krediler ve Proje Finansmanı Bölüm Başkanı olarak görev yapmıştır. Kasım 2012’de Kibar Holding Finans Bölüm Başkanlığı görevine getirilen M. Sabri Tütüncü, 23 Şubat 2015 tarihi itibariyle, Kibar Holding CFO’su olarak atanmıştır. 

İşte Türkiyenin En Etkin 50 CFOsu

 
Doç. Dr. Murat Şeker - Türk Hava Yolları - CFO

Doç. Dr. Murat Şeker, Temmuz 2016’dan bu yana Türk Hava Yolları CFO’su, Mart 2021 tarihi itibariyle de Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Üyesi olarak görev yapmaktadır. Marmara Üniversitesi Endüstri Mühendisliği’nden mezun olan Doç. Dr. Murat Şeker, Sabancı Üniversitesi’nden Ekonomi master derecesini ve Minnesota Üniversitesi’nden Ekonomi alanında doktora derecesini almıştır. Doç. Dr. Murat Şeker, 2008-2013 arasında Dünya Bankası’nda, 2013-2016 arasında da Ziraat Bankası’nda görev yapmıştır.

İşte Türkiyenin En Etkin 50 CFOsu

Mustafa Serdar Başoğlu- OYAK Maden Metalürji - Finansal Yönetim ve Mali İşler Grup Başkan Yardımcısı

İşletme yüksek lisans mezunu olan Serdar Başoğlu, Erdemir’de 2004’te mali işlerde başladığı kariyerinde fonksiyonun tüm alanlarında çalıştı. Halen OYAK Maden Metalürji şirketlerinin Grup CFO’luğu görevini yürütüyor. Türkiye’nin lideri ve Avrupa’nın 4. büyük üreticisi konumundaki Erdemir, sürdürülebilir büyüme hedefleri doğrultusunda yatırımlarına devam ederken, Başoğlu yatırımların ve şirket satın almaların finansmanı, hazine, risk, vergi, yatırımcı ilişkileri ve raporlama fonksiyonlarının sorumluluğunu üstleniyor.


İşte Türkiyenin En Etkin 50 CFOsu

 
Onur Çevikel - AG Anadolu Grubu Holding - CFO 
 
İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme Fakültesi’nden mezun oldu. Kariyerine Ermenegildo Zegna'da Finans Uzmanı olarak başladı. 1995'ten itibaren Efes İçecek Grubu Finans Uzmanı, Coca-Cola Kuban Bottlers Finans Müdürü, Coca-Cola Rostov Bottlers CFO, Efes Rusya CFO ve Efes Rusya Operasyon Direktörü görevlerinde bulundu. 2013–2018 yıllarında Anadolu Efes'te CFO görevi yaptı. 2019'dan beri Anadolu Grubu CFO görevini sürdürüyor. 

İşte Türkiyenin En Etkin 50 CFOsu

 
Orhun Köstem - Sabancı Holding - Finans Grup Başkanı

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünden 1991 yılında mezun olup, ardından aynı üniversitede MBA ve Bilgi Üniversitesi’nde Finans ve Şirketler Hukuku üzerine yüksek lisans programlarını tamamlamıştır. Orhun Köstem, 1Temmuz 2021'den itibaren Sabancı Holding Finans Grup Başkanlığı görevini yürütmektedir.

İşte Türkiyenin En Etkin 50 CFOsu

Özgür Tokgöz Altun - Boyner Grup - CFO ve İcra Kurulu Üyesi

Orta Doğu Teknik Üniversitesi İşletme bölümü mezunu olan Özgür Tokgöz Altun, kariyer hayatına KPMG Denetim Bölümünde başladı. 25 yıllık kariyerinde telekom, medya ve perakende sektörlerinde üst düzey finans rolleri üstlendi. Altun, Nisan 2020 tarihinden itibaren Boyner Grup CFO ve İcra Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır. Grupta Finans, iç denetim, risk yönetimi ve sürdürülebilirlik projelerine liderlik ediyor. BBM, Altınyıldız, Hopi, BR Mağazacılık ve Yüzde 30 Kulübü yönetim kurulu üyesidir.

İşte Türkiyenin En Etkin 50 CFOsu

Özlem Yeşildere - Mey Diageo - Finans ve Dijital Transformasyon GMY

Özlem Yeşildere, 20 yıl çok uluslu kurumlarda, farklı coğrafyalarda kritik yönetim rolleri üstlendikten sonra, özel sermaye portfolyo şirketlerinin dönüşümlerinde etkin rol oynamıştır. Mey Diageo’da Finans ve Dijital Dönüşüm konularına liderlik etmektedir. Unlü&Co Bağımsız Yönetim Kurulu üyesi ve Yeniden Biz Yönetim Kurulu başkanıdır. Karar sistemleri hızlandırma, organizasyon kurma, yürütme, transformasyonların hayata geçirilmesi konularında farklı sektörlerde derin deneyimleri vardır.

İşte Türkiyenin En Etkin 50 CFOsu

Polat Şen – Koç Holding – CFO

Lisans eğitimini Marmara Üniversitesi İngilizce İktisat bölümünde, Yüksek Lisans eğitimini ise Bradford Üniversitesi Uluslararası Finans bölümünde tamamladı. Kariyerine 2000 yılında Koç Holding’de başladı. Arçelik’te İç Denetim Yöneticisi, Grundig bünyesinde ise Finans ve Mali İşler Grup Direktörü olarak görev yaptı. 2010 – 2015 yılları arasında satın alma direktörü ve 2015’ten itibaren CFO’luk görevinde yer alan Şen, Nisan 2022’den beri Koç Holding CFO’su olarak çalışmaktadır. 

İşte Türkiyenin En Etkin 50 CFOsu


Recep Yer - FLO - CFO

Marmara Üniversitesi İşletme lisans eğitiminin ardından Koç Üniversitesi Executive MBA programını tamamladı. PwC’de başladığı kariyerine, güçlü perakende şirketlerinde farklı liderliklerle devam etti. 2013 yılında FLO’ya katılan Yer, 2019 yılından beri CFO’luk görevini yürütüyor. Çok kanallı ve çok markalı yapısı ile 3 kıtada 21’den fazla ülkeye yayılan faaliyetleri ile Türkiye’nin global oyuncusu olma yolunda emin adımlarla ilerleyen FLO’nun finansal stratejilerine yön veriyor.

İşte Türkiyenin En Etkin 50 CFOsu

Sedef Ataman - BSH - Gelişen Pazarlar CFO

ODTÜ Endüstri Mühendisliği ve Bilkent MBA mezunudur. İş yaşamına Procter & Gamble’da başladı ve burada 28 yıl süren kariyerinde İngiltere, Türkiye, Orta Asya, Belçika ve İsviçre'de çeşitli ünite ve bölgelerden sorumlu CFO oldu. P&G temizlik ürünleri Global CFO rolü ile P&G kariyerini 2019’da tamamladı. Mayıs 2021'de BSH Ev Aletleri Gelişen Pazarlar Mali ve İdari İşlerden Sorumlu CFO, İcra Kurulu Üyeliği ve Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği görevine atandı. 

İşte Türkiyenin En Etkin 50 CFOsu


Sevengül Karadağ - CarrefourSA - CFO

Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunu olup aynı üniversitede MBA yaptı. Sabancı Holding’te farklı rollerde enerji, çimento, sanayi, perakende ve sigorta sektörlerinde farklı finansman, satın alma ve halka arz projelerinde yer aldı. 2016 yılında CarrefourSA’ya katılan Sevengül Karadağ, 2018 yılında CarrefourSA’nın CFO’su oldu. Dijitalleşmeyi odağına alarak verimliliği ve karlılığı artırıcı projelere, finansman, nakit akışı ve risk yönetimine liderlik ediyor.

İşte Türkiyenin En Etkin 50 CFOsu

Seyfettin Sarıçam - Eczacıbaşı Holding - Mali İşler ve Finansman Grup Başkanı

Eczacıbaşı Holding’e 2016’da Stratejik Planlama ve Finansman Grup Başkanı olarak katıldı. 2019’da CFO oldu. Topluluğun değer yaratımı odaklı büyüme ve stratejik planlarının oluşturulması, bu doğrultuda yatırım, sermaye, finansman ve risk yönetimi politikaları geliştirilmesi ve uygulamasından sorumlu.

İşte Türkiyenin En Etkin 50 CFOsu

 
Teymur Abasguliyev – SOCAR – CFO

Kariyerine 1996 yılında PricewaterhouseCoopers (PwC)'ta başladı ve şirketin Orta ve Doğu Avrupa'daki enerji grubu ortağı oldu. 2013 yılından beri Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Petrol Şirketi (SOCAR)’nin Türkiye’deki Yatırım Şirketi olan SOCAR Türkiye'nin Mali İşler Başkanı (CFO) görevini sürdüren Abasguliyev, toplam yatırım değeri 10 milyar doları aşan portföye finansal gözetim ve liderlik sağlıyor. Abasguliyev, ACCA üyesidir.

İşte Türkiyenin En Etkin 50 CFOsu

Yeliz Kalafat – Insider - CFO

25 ülkeye yayılmış operasyonu ve 41 milletten çalışanları ile Türkiye’den çıkan bir yazılım şirketi olan Insider’ı Unicorn statüsüne eriştiren Seri D yatırım turuna liderlik etmiştir. Bu yatırım turu ile Insider Türkiye’nin ilk, dünyanın ise 9. BTB Saas Unicorn’ı olma ünvanına hak kazanmıştır. Insider öncesinde 14 yıllık medya tecrübesine sahip olan Kalafat bu süre zarfında Kanal D CFO’luğu görevini yürütmüştür. İş hayatına Ernst&Young'da başlamıştır.

İşte Türkiyenin En Etkin 50 CFOsu

Zeynep Sarsan - Assan Alüminyum - CFO

Global yassı alüminyum sektörünün öncü üreticilerinden Assan Alüminyum Türkiye’nin en büyük Avrupa’nın da 3’üncü büyük alüminyum şirketidir. Sarsan, 2018'den beri Assan Alüminyum'da CFO pozisyonunda görev yapmaktadır. 2022 yılında nakit yönetimi, krizi fırsata çevirme, doğru planlama, pozitif düşünme, yüksek motivasyon, dönüşüm ve sürdürülebilirlik alanlarına odaklanmıştır. Kayak yapmayı, seyahat etmeyi, şiir yazmayı ve müzik dinlemeyi seven Sarsan, moda ve ev dekorasyonuyla da ilgileniyor.

Peki bu seçim nasıl yapıldı? 

DataExpert iş birliğinde BMI tarafından bu yıl 7’ncisi yürütülen “En Etkin 50 CFO” Araştırması kapsamında, Türkiye’de açıklanan 500 listeleri, borsaya kote şirketler, holdingler ve araştırmaya yapılan başvurular baz alınarak 1.500’ün üzerinde organizasyon belirlendi. Cirosal büyüklüğü, aktif büyüklüğü, çalışan sayısı, son üç yıllık kâr büyümesi, nakit yaratma kapasitesi, organizasyonun sektördeki repütasyonu yönlerinden araştırmaya dahil edilen 1.000’in üzerinde organizasyonun en üst düzey finans yöneticisine ulaşıldı. Finansal hizmet veren şirketler ve kamu şirketleri kapsam dışı tutuldu. Adaylar belirlenirken, görev süresi 1 yıldan kısa olan ve araştırmada yer almak istemeyen CFO’lar kapsam dışı bırakıldı. Adaylardan, finansal performans ve iş deneyimlerine ek olarak; pandemi döneminde üstlendikleri sorumluluklar ve geçirdikleri değişimlere ilişkin bilgiler temin edildi. Temin edilen bilgiler, danışma kurulu tarafından analiz edildi. Danışma kurulunun oylama ve değerlendirmeleri sonucunda performanslarıyla dikkat çeken Türkiye’nin En Etkin 50 Finans Yöneticisi belirlendi.


 
********************* 
 

İşte Türkiyenin En Etkin 50 CFOsu


CFO Summit 2023 
 
En Etkin 50 CFO Ödül Töreni, 21 Mart Salı günü Mandarin Oriental Bosphorus Otel’de düzenlenecek CFO Summit 2023’te gerçekleşecek. Türkiye'nin finans alanındaki önemli karar alıcılarına ve düşünce önderlerine ev sahipliği yapacak CFO Summit 2023’te 20’nin üzerinde üst düzey konuşmacı yer alacak.