Oynatma Listesi
YAŞAM

600 gramlık "hırsız almaz" kavunları

Tekirdağ'ın Malkara ilçesinde yöreye özgü tohumlardan yetiştirilen ve 600 gramdan başlayan ağırlığı ile halk arasında 'hırsız almaz' adı verilen Gönen Beyazı kavunun hasadı sürüyor. Kilosu 3 liradan satılan ve büyük ilgi gören kavunları, üreticiler bozulmaması için özenle buğday ve samanlar arasında saklıyor.

Tekirdağ'ın Malkara ilçesinin kırsal Ahievren Mahallesi'nde yetişen erkenci ceşit Gönen Beyazı adı verilen ve 600 gram ile 2 kilo arasında değişen kavunların hasadında sona gelindi. Malkara'nın köylerinde yaklaşık 1600 dönüm alana ekilen ve yılda yaklaşık 5 bin ton üretimi yapılan halk arasında 'hırsız almaz' olarak da adlandırılan kavunlar, yoğun ilgi görüyor. Minik kavunların yanı sıra kışlık kavun da yetiştirilen üreticiler, kavunları özel olarak depolarda hazırladıkları buğday ve samanlar içinde özenle saklayarak, bozulmamasını sağlıyor.

Ahievren Mahallesi'nde 20 yıldır kavun ve karpuz yetiştiriciliği yapan Hüdaverdi Uzuncaoğlu, minik kavunların tohumlarının atalarından kendilerine kaldığını söyledi.  Uzuncaoğlu, yöreye özgü en fazla ürettikleri minik kavunların 'hırsız almaz' adıyla tanındığını belirterek,
"Bu 'hırsız almaz' kavununun hikayesi de şöyle. Yıllar önce hırsız tarlaya kavun karpuz çalmak için girmiş ve bu kavuna ufak diye tarlada tekme atmış. 'Bu kavuna benzemiyor, bu kabak ben bunu almam' diyerek tarladan ayrılmış. Aslında yöremizde de en tatlı kavun bu. 40 yıldan buyana baba yadigarı tohumumuz olan kavun buna 'ata tohumu' diyoruz. Biz bu iki çeşit kavunu da kendimiz yetiştirip burada asfalt boyunda traktör kasasında satıyoruz. Bu kavunlarımızın kilosunu ilk sezonda 4 liradan verdik. Şuanda 3 liradan veriyoruz. Zaten kavun sezonu da bitmek üzere. Bizde müşteri memnuniyeti çok önemli. Buraya gelen hiçbir müşterimizi kırmıyoruz. Parası olmayandan para bile almıyoruz. Bazen 1 kavun hediye veriyoruz. Bazen para üstü olarak da kavun veriyoruz. Müşterilerimizde bizde çok memnunuz" dedi.

SAMANLAR ARASINDA ÖZEL KORUNUYOR

Ürettikleri kavunların bozulmadan korunmasının çok önemli olduğunu söyleyen Uzuncaoğlu, kavunları buğday ve istiflenmiş samanlar üzerine bir birlerine temasları olmadan istifleyerek sakladıklarını söyledi. Kavunların Aralık ayına kadar bu yöntemle korumaya aldıklarını belirten Uzuncaoğlu, "Bu yöntemle saklanan kavunlara hiç bir şey olmaz, tadını da korur. Sakladığımız kavunların bir kısmını kendimize ayırıp, kışın da yeriz" dedi.

'KAVUN TOHUMLARI ANNEMDEN BANA MİRAS KALDI'

Eşiyle birlikte kavun yetiştiriciliği yapan Müberra Uzuncaoğlu, "Kavunlarımızı ekim yaptıktan 70 gün sonra olgunlaşıyorlar. Sonra kavunlarımızı günlük olarak kopartıp taze taze satıyoruz. Ben 44 yıllık evliyim. Bu kavunların tohumları bana annemden miras kaldı. Bunlar Ata tohumlarımız. Ben bu tohumları kendi köyümden evlenince annemden getirdim. Yerli ve tamamen kendi üretimimiz olduğu için müşterilerimiz kavunlarımızdan çok memnun. Bu kavun çeşidi Malkara ve köylerine özgü bir kavun çeşididir. Benim yetiştirdiğim 5 çeşit yerli ve kendim ürettiğim tohumum var" dedi.

'GELENEĞİ SÜRDÜRÜYORUZ'

Halk arasında 'hırsız almaz' adı verilen kavunun tohumlarının dedelerinden miras kaldığını söyleyen Nadide Kuru, "Biz de bu geleneği devam ettirip kavunlarımızı ekiyoruz. Daha sonra yetiştirdiğimiz kavunlarımızı uzun süre dayanması ve tadı bozulmayıp taze kalması için buğday ve samanın içerisine gömüp saklıyoruz. Bir dahaki ekim zamanına kadar hiç bozulmuyor. Kışında taze kavun satıp aynı zamanda yiyoruz da. Kavunlarımızı ne kadar buğdayın içinde saklarsak o kadar hiç bozulma kesinlikle yapmıyor. Önemli olan kavunların bir yerlerini vurdurmayın. Vurdurulan kavun çürüme yapar" dedi.

'KAVUN TOHUMLARI MİRAS KALDI'

Müberra Uzuncaoğlu, "Biz eşimle birlikte 20 yıldan buyana kavun ekip satıyoruz. Eşimin en büyük destekçisi benim. Kavunlarımızı ekim yaptıktan 70 gün sonra olgunlaşıyorlar. Bu kavunların tohumları bana annemden miras kaldı. Bunlar Ata tohumlarımız. Ben bu tohumları kendi köyümden evlenince annemden getirdim. Yerli ve tamamen kendi üretimimiz olduğu için müşterilerimiz kavunlarımızdan çok memnun. Bu kavun çeşidi Malkara ve köylerine özgü bir kavun çeşididir. Benim yetiştirdiğim 5 çeşit yerli ve kendim ürettiğim tohumum var. Her şeyini tüm zahmetini eşimle birlikte kendimiz yapıyoruz.

Üreticilerden Nadide Kuru, "Bu kavunlarımızın tohumları çekirdekleri bize annemizden, dedemizden, ninemizden kaldı. Bizde bu geleneği devam ettirip kavunlarımızı ekiyoruz. Daha sonra yetiştirdiğimiz kavunlarımızı uzun süre dayanması ve tadı bozulmayıp taze kalması için buğdayın içerisine gömüp saklıyoruz. Bir dahaki ekim zamanına kadar hiç bozulmuyor. Kışında taze taze kavun satıp aynı zamanda yiyoruz da. Kavunlarımızı ne kadar buğdayın içinde saklarsak o kadar hiç bozulma kesinlikle yapmıyor. Önemli olan kavunların bir yerlerini vurdurmayın. Vurdurulan kavun çürüme yapar. Bu kavunlar tamamen bizim yöremize ait olup kavunlarımızı karpuzlarımızı burada saklıyoruz" diye konuştu.

3 LİRADAN SATILIYOR

Üreticiler, yetiştirdikleri kavunları araçları ve kurdukları tezgahlarda kilosu 3 liradan satıyor. Müberra Uzunceoğlu, ürünlerinin tamamen organik olduğunu belirterek, sabah topladıkları kavunları taze taze tezgarlarda sattıklarını söyledi. "Kavunlarımızı üzerinde yaprağı sapını koparmadan taze taze getiriyoruz. Müşterilerimizde bunları gönül rahatlığıyla alıp yer. Müşterilerimiz bizden bizde onlardan çok memnunuz. Tamamen organiktir. Kaç kilo satacaksak o kadar toplarız tarladan ürünümüzü getiririz. Bizler burada durduğumuz sürece çok dostlar edindik. Müşterilerimiz İstanbul'dan, Ankara'dan, Bursa'dan birçok il ve ilçeden geliyorlar. Bunların organik yerli kavun olduklarını bildikleri için geliyorlar. Tadı zaten çok güzel. Kavunların mükemmel bir tadı var. Yerli tohum olduğu içinde yılbaşında kes ye hiç sorun yok" ifadelerini kullandı.

GÜNCELLENME
DETAYLARI GÖSTER