Oynatma Listesi
HABERLER

AB elçisi-CHP'li Çeviköz ses kaydı iddiasıyla ilgili Bakan Soylu'dan açıklama

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 6'lı masanın toplantılarında alınan kararları CHP'li Ünal Çeviköz tarafından bir AB ülkesinin büyükelçisine götürülüp onaylatıldığını söylemişti. Soylu, katıldığı televizyon programında o görüşmeye ilişkin ellerinde ses kaydı olduğunu da ifade etti. O kaydın nasıl elde edildiği yönündeki soruya da 'Tüm devletler ajanlık faaliyetlerine karşı kendilerini korur' dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, NTV canlı yayınında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Soylu, ''Seçmen tercihini neye göre belirliyor?'' sorusuna ''Bugünkü araştırmalar bugünü anlatıyor. Bir de kararsızlar var bir de oy kullanmaya gitmeyeceğim diyenler var. Seçmen esas kararı 14 Mayıs'ta verecek. Kararsızların istikrara göre oy vereceğini düşünüyorum.'' yanıtını verdi.

AB ELÇİSİYLE SES KAYDI İDDİASI

6'lı masanın toplantısı sonrası CHP'li bir ismin, Avrupa Birliği büyükelçisini seçim politikalarıyla ilgili bilgilendirdiğini ve ses kaydı bulunduğunu belirten Bakan Soylu, bu ismin CHP İstanbul Milletvekili Ünal Çeviköz olduğunu öne sürdü.

Soylu, ''Dün katıldığınız bir yayında 6'lı masanın toplantısı sonrası CHP'li bir ismin bir AB büyükelçisine gittiğini iddia ettiniz. Hatta 'Ses kaydı var.' dediniz. Nasıl elde edildi o ses kaydı? Mahkeme kararı var mıydı?'' sorusuna şu yanıtı verdi:

''Birisi ajanlık faaliyeti yapıyorsa Türkiye'nin ajanlık faaliyetini takip etmek görevidir. Birisi ajanlık faaliyeti yapıyorsa Türkiye Cumhuriyeti'nin takip etmesi görevidir. Bunu bugün söylüyor değilim aylardır söylüyorum. Bu ses kaydını dinledim. Burada sadece gidip bir ziyaret söz konusu değil. 'Siz buna ne diyorsunuz?' diyor. Bu seçim sonrası yaşanacaklar tüm modellemelerin kararı konuşuluyor. 6 ay önce onların İçişleri Bakanı Türkiye'ye geldiği zaman söyledim. Ünal Çeviköz gönderildiği andan itibaren konuşmalar budur. Çeviköz nasıl dinlenecek? Gittiği büyükelçilikte yaptıkları değerlendimeyi söylüyorum. Tüm devletler kendilerini ajanlık faaliyetine karşı korur. Görüşmeler ajanlık faaliyeti ve devletin kayıtlarında var.''

''VATANDAŞIMIZIN 'YALNIZ DEĞİLSİNİZ' DEDİĞİ BİR SEÇİMLE KARŞI KARŞIYAYIZ''

Aynı zamanda AK Parti İstanbul 2. Bölge 1. sıra milletvekili adayı da olan Soylu'ya, seçim az bir süre kala sahadan yansıyan görüntülerle ilgili değerlendirmesi de soruldu.

Bakan Soylu, ''14 Mayıs'ı AK Parti ve Tayyip Erdoğan'ın kendisini çok iyi anlattığı bir seçim olarak görüyorum. Bazı seçimlerde kendimizi anlatmakta zorlandık. Çok zor seçimler geçirdiğimiz de oldu ama bu seçim vatandaşımızın bizi sahiplenmek için 'Yalnız değilsiniz.' dediği bir seçimle karşı karşıyayız.'' dedi.

DARBE BENZETMESİ TARTIŞMASI

14 Mayıs'ı ''siyasi darbe girişimi'' olarak yorumladığı hatırlatılarak ''Bu söylem seçim sonucunu tartışılır kılmıyor mu?'' diye sorulan Soylu, şöyle konuştu:

''Kılmaz. Bu sözü ben söylemiş değilim. (ABD Başkanı Biden'ın başkan seçilmeden önce yaptığı bir açıklamayı dinleterek) Biden '15 Temmuz darbesinde bu işi beceremedik. Darbelerle olmadı şimdi seçimle bunu yapmalıyız. Biz Erdoğan’a haddini bildirmeliyiz.' diyor. Bunu ABD Başkanı söylüyor. Biden, 'O (Erdoğan) bizim PKK/PYD konusunda kendisine boyun eğeceğimizi zannetti. Biz kendisine boyun eğmeyeceğiz. Darbeyle olmadı, seçimle başarmalıyız.' diyor. 15 Temmuz akabinde darbenin faili Amerika'dır dedim. Joe Biden o gün Binali Yıldırım'ı aradı, 'Biz bakanınızın sözlerinden son derece müteessiriz.' dedi. Çünkü darbenin faili bunlar. ABD binlerce TIR, PYD/PKK’ya silah gönderdi. Bizim görevimiz seçmenimize nasıl bir durumla karşı karşıya kaldığımızı ifade etmektir.

''SORUYORUM FETÖ'NÜN PATRONU KİM?''

Türkiye'yi füze atanlara, havan atanlara karşı savunuyoruz. Bunu yapmasaydık Afrin'den Amanoslar'a terörist aktaracaklardı. Şimdi Amanoslar'da terörist yok. Afrin ve İdlib'i temiz hale getirdiniz, Amanoslar arasına güvenlik hattı çektiniz. Biden 'Darbe ile olmadı ben bunu seçimle yapacağım.' diyor. Soruyorum FETÖ'nün patronu kimdir?100’ün üzerinde ülkede FETÖ konuşlanmış. Bu Amerika'nın gücü ile olan bir şey. Bu Amerika'nın gücü. Patron Amerika, içeride 'FETÖ'cüleri yeniden devletin bir noktasına getireceğim.' diyen bir yapı. Biz anahtarı teslim etmeyelim. Manda ve himaye kabul edilemez. Menderes, Özel bu kavganın kurbanıdır. Demirel'in 6 kere gidip 7 kere gelmesi bu kavganın kurbanı olmasıdır.

''TÜRKİYE BİR BAĞIMSIZLIK MÜCADELESİNE GİDİYOR''

Baraj yapanı idam ettiler. Bu ülkede herkesin kardeş olduğunu Türk'ün Kürt'ün kardeş olduğunu ifade edenlere bedel ödettiler. Şimdi Türkiye bir bağımsızlık mücadelesine gidiyor. Türkiye enerjide, savunma sanayiinde bağımsızlığını sağlıyor. Biz bugün yerli malı haftasını TEKNOFEST'te kutluyoruz. Neyimiz var? HÜRJET'imiz KAAN'ımız İHA'mız SİHA'mız Kızılelma'mız TGC Anadolu'muz var. Bunları Türkiye öpücükle yapmadı, ABD'ye öpücük yollayarak yapmadı, milli ve yerli evlatlarıyla birlikte yaptı.

"15 TEMMUZ'DA YAPAMADIKLARINI BURADA YAPMAK İSTİYORLAR"

Türkiye seçimlerini hep esenlikle yapmıştır. İfade ettiğimiz açık ve nettir 15 Temmuz'u başaramayanlar ondan önceki süreli darbeleri 6-8 Ekim olayları Amerikan mahreşli bir kalışmadır. Bu seçimlerde Türkiye'nin karşı karşıya kaldığı manzarayı anlatmak bizim sorumluluğumuzdur. 'Apo ile Selo'ya özgürlük vereceğim.' diyor. Benim bunu anlatmamda ne beis var? Ben Amerika'nın seçimlerine müdahale ediyor muyum? Ortaklıkları ifşa olmuştur, biz bunu açığa çıkardık. Bu ifşa 15 Temmuz'a kadar gitmiştir. 15 Temmuz darbesinde yapamadıklarını burada yapmak istiyorlar. Ben söylemiyorum zaten bunu burada Biden söylüyor.''

SEÇİM İÇİN PARALEL YAPI İDDİASI

''CHP'li Muharrem Erkek’in “İçişleri Bakanlığında seçim takibi için paralel bir yapı oluşturuldu” iddiası. Doğru mu değil mi?'' diye sorulan Soylu ''Burada Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kendi işini görür ve seçim takvimi işini de görür. Seçim pusulalarının basılmasını YSK sağlar güvenliğini İçişleri Bakanlığı sağlar.'' ifadelerini kullandı.

DEPREM BÖLGESİNDE SEÇİM GÜVENLİĞİ

Deprem bölgesindeki seçmenlerin durumları da sorulan Soylu ''YSK burada işleri kolaylaştırdı. 1 milyon 300 bin civarında olduğunu düşünüyoruz dışarıda kalanların. Şu anda 830 bin çadır kurduk 3 milyon insan bu çadırlarda yaşıyor. 94 bin konteyner kuruldu 100 bine tamamlayacağız. AFAD seçim için deprem bölgesine dönecek olanlara yardımcı olacak. Hatay'da enkaz kaldırma çalışmaları bitti. Ağır hasarlı binaların yıkımı da başladı. Ağır hasarlı binalar da yıkılarak çünkü onların itiraz süresi vardı.'' dedi.

SİNAN ATEŞ CİNAYETİ SORUŞTURMASI

Eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş cinayeti soruşturmasında son durum hakkında da açıklama yapan Bakan Soylu ''Belirlenen faillerin tamamı yakalandı. Herkesin kendine ait hikaye yazmasının sorumlusu değiliz. Çok kısa bir süre içerisinde failler yakalandı. Türkiye'de iki yıldır hiçbir cinayet faili meçhul kalmadı. Soruşturma bunda sonra devam edecek.'' diye konuştu.

KILIÇDAROĞLU'NUN DARK WEB İDDİASI

''Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun dark web ve Cambridge Analytica iddialarını dile getirdiği bir tweet'i var. Bu çıkışı nasıl değerlendirirsiniz?'' sorusuna ise şu yanıtı verdi:

''Bunun uçarı bir bilgi olduğu apaçık meydandadır. Bu siyaset için kullanılması planlanan Kılıçdaroğlu cenahının ürettiği bir dezenformasyondur, yalandır. Bir de insanları suçluyorlar bunun bir tek anlamı var ya afedersiniz ya bir halt yemişsiniz ya bir şeyden endişe ediyorsunuz devleti suçluyorsunuz. Bu tam anlamıyla siyasi bir malzeme çıkarabilmek adına söylenen sözlerdir.'' Kaynak: NTV

GÜNCELLENME
DETAYLARI GÖSTER