Oynatma Listesi
HABERLER

Bakan Dönmez yarışma için tarih verdi

Bakan Dönmez: "Haftaya pazartesi itibarıyla güneş enerjisinde ilk mini Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları yarışmalarımızı gerçekleştireceğiz" dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "Milli Enerji ve Maden Politikamız kapsamında; her yıl en az 1000 megawatt (MW) rüzgar ve 1000 MW güneş YEKA yarışmalarımızı yapmayı hedefliyoruz. Haftaya Pazartesi ilk Mini Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı (YEKA) yarışmalarımızı gerçekleştireceğiz" dedi.

 Bakan Dönmez, önümüzdeki dönem yeni yatırımların devreye girmesi ve her yıl gerçekleştirdikleri YEKA’larla üst sıraları zorlamaya devam edeceklerini belirterek, şunları kaydetti:

"Eurostat verilerine göre, 2019 yılında yenilenebilir enerji kaynaklarının elektrik üretimimizdeki payı, AB ortalamasının üzerine çıktı. Uluslararası Enerji Ajansı verilerine göre ise aynı yıl OECD ortalamasının ve Almanya’nın üzerinde yılı tamamladık. Milli Enerji ve Maden Politikamız kapsamında; her yıl en az 1000 MW rüzgar ve 1000 MW güneş YEKA yarışmalarımızı yapmayı hedefliyoruz. YEKA’lar biliyorsunuz bir Türkiye modeli olarak ortaya çıktı. Hem kaynak hem de teknoloji bazında Türkiye’de yenilenebilir enerjinin gelişimi adına önemli bir adım oldu. Haftaya Pazartesi ilk Mini YEKA yarışmalarımızı da gerçekleştireceğiz. Daha önce 1.000 MW gibi tek parçalı alanlarda gerçekleştiriyorduk bu yarışmaları. Şimdi 10,15 ve 20 MW büyüklüğünde 74 yarışma gerçekleştireceğiz. Böylece daha fazla yatırımcıyı, özellikle de küçük ve orta ölçekli yatırımcıları da sürece dahil edeceğiz. Bu daha fazla paydaşın sektöre girişini de sağlayacak." Bakan Dönmez ayrıca, sektörün hem kaynak hem de teknoloji bazında sıçrama yaşadığını, daha fazla yenilenebilir kaynağın devreye alınması gerektiğini belirtti.

GÜNCELLENME
DETAYLARI GÖSTER