Oynatma Listesi
HABERLER

Cezayir Cumhurbaşkanı Tebbun Ankara'da! Erdoğan'dan önemli mesajlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle; Cezayir’den ülkemize 17 yıl aradan sonra cumhurbaşkanı düzeyinde yapılan bu tarihi ziyaretle ilişkilerimize yeni bir ivme kazandırıyoruz.. Bu sene aynı zamanda diplomatik ilişkilerimizin kuruluşunun da 60.yılına tekabül ediyor. 500 yıl öncesine uzanan ortak bir maziyi paylaşıyoruz. İş birliğimizi daha da ileriye taşıma kararımızı karşılıklı olarak bir kez daha teyit ettik. Dayanışmamızı artırarak, sürdürme kararlılığımızı vurguladık. 5 milyar dolar hedefini belirlemiştik. Ticaret hacmimizi bir önceki yıla oranla yüzde 35 artırarak 4,2 milyar dolar düzeyine ulaştırdık. Bugün çıtayı yükseltip yeni bir hedef belirledik. O da 10 milyar dolar hedefine ulaşacağız. Türkiye olarak Cezayirli kardeşlerimizin yanındayız. 

Yakın geçmişte ortak yatırımların başlamış olduğu enerji ve madencilik alanlarındaki çalışmalarımız ülkelerimizin refahını artıracaktır. Afrika'daki tüm kardeşlerimizle iş birliğimizi güçlendirmeye çalışıyoruz. Savunma Sanayii alanında iş birliğini güçlendirmekte kararlıyız. Türkiye Maarif Vakfımız Cezayir'de kuracağı okulla Cezayirli gençlere kaliteli eğitim sunacaktır. Tüm alanlarda atılabilecek ilave somut adımları ilgili bakanlarımız değerlendirmeye ve hayata geçirmeye devam edecektir.

Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun'un açıklamaları şöyle;  Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yapmış olduğum ikili görüşme kapsamlı ve verimliydi.

HEYETLERARASI GÖRÜŞME GERÇEKLEŞTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun, heyetlerarası görüşme gerçekleştirdi.

 

RESMİ TÖRENLE KARŞILADI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'ye resmi ziyarette bulunan Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun'u resmi törenle karşıladı. Tebbun'un bulunduğu makam aracını, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi önündeki caddede karşılayan süvariler, araca protokol kapısına kadar eşlik etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tebbun'u Cumhurbaşkanlığı Külliyesinin ana giriş kapısında karşıladı. Erdoğan ve Tebbun'un tören alanındaki yerlerini almalarının ardından, 21 pare top atışı eşliğinde iki ülkenin milli marşları çalındı. Tebbun, Muhafız Alayı Tören Kıtası'nı, Türkçe "Merhaba asker" diyerek selamladı. Törende, tarihte kurulan 16 Türk devletini temsil eden bayraklar ve askerler de yer aldı. İki ülke heyetlerinin takdimi sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Tebbun, merdivenlerde Türkiye ve Cezayir bayrakları önünde gazetecilere poz verdi.

GÜNCELLENME
DETAYLARI GÖSTER