Oynatma Listesi
HABERLER

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Selde zarar gören yerler afet bölgesi ilan edildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, cuma namazı çıkışı sonrası basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Sel felaketinde zarar gören yerlerin afet bölgesi ilan edileceğini duyuran Erdoğan, gündeme ilişkin önemli mesajlar verdi.

İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya üyelik süreçleriyle ilgili Erdoğan, 'Bu bir davet sürecidir, biz davete 'evet' dedik' açıklamasını yaptı. Sel felaketi yaşanan yerlerin afet bölgesi ilan ettiğini söyleyen Erdoğan, 'Devletin yapması gereken destekler, yardımlar neyse bunları da süratle gerçekleştireceğiz.' dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle; Liderler olarak yaptığımız görüşmeden sonra arkadaşlarımız bir görüşme yaptı. Bizler bu sözleşmenin içine girmesi gereken teröre ve teröristlere yönelik şartlarımızı koyduk. Bunlar kabul edildi. AB bu işi hep PKK ile geçiştirdi. Artık bu PKK ile kabul edilebilecek bir terör mücadelesi değildir. Buraya PYD/YPG ve FETÖ terör örgütlerini de yerleştirdik. Biraz yan çizmeye kalktılar ama bu bizim kırmızı çizgimiz dedik. Bunun NATO sözleşmesinin mutabakat zaptına özellikle PKK'nın dışında YPG ve FETÖ terör örgütü yerleşmiş olması bizim nasıl başarıyla çıktığımızın ifadesidir. NATO Zirvesi'nde de terörle mücadelemizi de Türkiye'deki bu gösterileri de, Avrupa'daki terör gösterilerini de yayınladık.

YUNANİSTAN İLE ADALAR GERİLİMİ

Yunanistan ile savaşa girelim derdimiz yok. Yunanistan verdiği sözlerde durmuyor. 147 kere hava ihlali yaptılar. Biz komşuysak, dostsak, eğer barış içerisinde yaşamak istiyorsak bizim hava sahamızı 147 kere niye ihlal ediyorsunuz? Bize düşen nedir? Hava Kuvvetlerimiz gerekeni verecektir? Yapmazsa benim vatandaşım ne der? Bizim Silahlı Kuvvetlerimiz nerede demez mi?

Liderler bizi barıştırmak için çok sarf ettiler. Şu an böyle bir şey düşünmüyoruz. İlerde şartlar ne getirir bakarız, ona göre değerlendirmelerimizi yaparız.

GIDA KRİZİ

Arkadaşlarımız Sayın Putin ile Sayın Zelenskiy ile görüşmeleri yapacak. Üzerimizden buğday, arpa, ayçiçeğini mağduriyet çeken ülkelere gönderebiliriz. Biz aracı olarak gönderebiliriz. 20 civarı gemimiz orada, her an hareket etmeye hazır.

SEL FELAKETİNDE SON DURUM NE?

Son dönemlerde çok ciddi afetlerle karşı karşıyayız. Bakan arkadaşlarımız, kurum, kuruluşlarımız yoğun bir çalışmayla kısa zamanda bunların üstesinden geldi. Son 7 şehrimiz sıkıntı yaşadı. Bunların da üstesinden geldik, geliyoruz. Bu afetleri sıfırlamak, olmaz demek mümkün değil. Dünyanın her yerinde olduğu gibi bizde de oluyor.

Afet riskini sıfıra indirmek mümkün değil. Bu zarar gören bölgeleri de özellikle genel hayata etkili afet bölgesi ilan ettiğimizi söyleyeyim. Devletin yapması gereken destekler, yardımlar neyse bunları da süratle gerçekleştireceğiz.

GÜNCELLENME
DETAYLARI GÖSTER