Oynatma Listesi
HABERLER

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan KKTC'de flaş açıklamalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayiyp Erdoğan, Lefkoşa'da Kıbrıs Barış Harekatı'nın 47'nci yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen Barış ve Özgürlük Bayramı kutlamalarında açıklamalarda bulunuyor. Erdoğan, 'Rum kesimi, Kıbrıs Türk halkının canıyla kanıyla kurduğu vatanından vazgeçmesini bekliyorlar. Bizden kimse artık bundan sonra geriye dönüş beklemesin. Geçersizliği kanıtlanmış modeller üzerine harcayacak bir 50 yılımız daha yoktur.' dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle; Kıbrıs Türk halkının barış ve özgürlüğe kavuşmasını sağlayan harekatın 47. yılında aranızda bulunmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Çifte bayram yaşamanın mutluluğu içindeyiz. 20 Temmuz Zulme son verilen, adaya barışın geldiği kurtuluş günüdür. Hiç tereddüt etmeden bu mücadelede canlarını ortaya koyan aziz şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Türkiye ve KKTC, adada adil bir çözüme kavuşulması için bugüne kadar her türlü çabayı vermiştir.

 

2004 yılında masadan kalkan Rum tarafı çözüm yolunu tıkamayı sürdürüyor. Rum tarafı gerçeklerden kopuk, samimiyetsiz ve şımarık yaklaşımını sürdürmekte ısrarcıdır. Geçmişte hangi niyetleri taşıyorlarsa bugün de meseleye aynı zaviyeden yaklaşıyorlar.

Buradan AB'ye sesleniyorum, ne oldu? Siz sözünüzü tuttunuz mu? Bunlarda hep yalan, hep yalan. Bunlarda demokratlık yok. AB, mali ve idari noktada Kuzey Kıbrıs'a desteklerini vereceklerdi. Verdiler mi? Vermediler. Geçen gün beni arıyorlar. 'Duydum ki ayın 20'sinde KKTC'de konuşma yapacakmışsınız. Herhalde orada rahatsızlık verici bir konuşma olmaz.'

Bunun iznini sizden alacak değiliz. Ne kadar Türk düşmanı varsa Miçotakis'le belki Amerika'da video konferansta bilemiyorum, bize cevap teşkil edecek konuşmayı yapacaklar. Biz haklıyız. Haklı olduğumuz için de sonuna kadar hakkımızı savunacağız. Bunlarda demokratlık yok. Bu nobran tavrın artık hiçbir hükmü kalmamıştır. Bizden kimse bu noktadan sonra geriye dönüş beklemesin.

Rum kesimi, Kıbrıs Türk halkının canıyla kanıyla kurduğu vatanından vazgeçmesini bekliyorlar. Bizden kimse artık bundan sonra geriye dönüş beklemesin. Geçersizliği kanıtlanmış modeller üzerine harcayacak bir 50 yılımız daha yoktur.

Haklı olduğumuz için kesinlikle eğenmenliğimizden vazgeçmeyeceğiz. Müzakere süreci ancak iki egemen devlet arasında yürütülür.

Biz hakkımızı korumak adına ve yapılması gereken ne varsa onu yapacağız. Gerçekleri göstermek boynumuzun borcudur.

Maraş'ta hayat yeniden başlayacak. Artık Kapalı Maraş'ta herkesin yararına olacak şekilde yeni bir dönemin kapıları açılacak.

Hiç kusura bakmasınlar. Değil 47, 147 yıl da 247 yıl da geçse Kıbrıs Türk halkı bağımsızlığında ve özgürlüğünden taviz vermeyecektir. Bu güzel ülke, yeni nesillerle daha da güçlenecek

GÜNCELLENME
DETAYLARI GÖSTER