Oynatma Listesi
HABERLER

Iğdırlı üç girişimci buldu! 50 milyon tona yakın...

Iğdır'ın Tuzluca ilçesinde, 3 girişimcinin bulduğu 50 milyon tona yakın tuz rezervi, bölge halkını sevindirdi. 'Tuz dağı'na kepçelerle giren işçilerin kamyon kamyon çıkardığı tuz, karla mücadelede ve hayvancılıkta kullanılıyor. Girişimcilerden Selahattin İlter, "Sondaj çalışmalarımıza 2018'de başladık ve yeni damar bulduk. Bu damar, yapılan incelemelere göre, 30 ile 50 milyon ton civarında. Malum kış şartlarından dolayı Karayolları, tuzu kar ve buzla mücadelede kullanıyor. Yurt dışı olarak şimdilik Gürcistan'a ihraç ediyoruz" dedi.

Adını barındırdığı tuz madenlerinden alan Tuzluca ilçesinde, 3 girişimci, yeni bir tuz madeni tespit etmek amacıyla 2 yıl önce kentin güney doğusunda bulunan dağlık alanda çalışma başlattı. Dağlık arazide yapılan 2 yıllık sondaj çalışmaları sonucunda, yaklaşık 50 milyon ton tuz rezervi bulundu. Şimdilik çıkarılan tuzu karayolları karla mücadelede ve hayvancılıkta kullanılıyor. Yıllık 100 bin tonun üzerinde üretim kapasitesine sahip tesiste üretilen tuz Gürcistan'a da ihraç ediliyor. Yapılan kazının ardından rezerve ulaşmanın ve üretime geçmenin sevinci irezinde olduklarını söyleyen işletme ortaklarından Selahattin İlter, "2019'da ruhsatımızı aldık, bu sene de işletmemize başladık. İncelemelerde bulunan heyetin belirlediği verilere göre tuz rezervimiz 30 ile 50 milyon ton civarında. Bunun üzerine çalışmalarımıza başladık. Bu sene üretime başladık. Şimdilik karayolları ve besiciye hitap ediyoruz. Mağarada patlatma usulü ile çalışıyoruz, çıkardığımız ürünleri tesisimizde çekerek kırma eleme makinalarından geçirip, karayolları hayvancılar yoğunlukta olmak üzere her türlü İsteğe göre siparişlerimizi teslim ediyoruz. Şu anda kış olması nedeniyle tuzlarımız karayolları ekipleri tarafından yollarda kullanılıyor. Yurtdışı olarak şimdilik Gürcistan'a ihraç ediyoruz" diye konuştu.
Tuzun çıkarıldığı mağarının sağlık için çok faydalı olduğuna değinen İlter, "Astım ve bronşiti olan, ayaktaki mantar rahatsızlığı bulunanlar için burası bulunmaz bir yer. Zaman zaman gelip tuz mağarasında duranlar oluyor, özellikle astım hastaları gelip durdukları zaman günlerce tüp kullanma gereği duymadıklarını söylüyorlar. Üretimimiz oldukça sağlıklı, içerisinde kesinlikle herhangi bir katkı maddesi yok. Olduğu gibi kayayı alıp makineye vurduktan sonra torbalanarak tüketicinin kullanımına sunulur" dedi.

GÜNCELLENME
DETAYLARI GÖSTER