Oynatma Listesi
HABERLER

İsrail askerleri tabuta saldırdı! El Cezire muhabirinin cenazesinde olay çıktı

Filistin'de öldürülen El-Cezire muhabiri Şirin Ebu Akile'nin cenazesi bugün son yolculuğuna uğurlanıyor. Cenaze, Kudüs'te hastaneden çıkarıldığı sırada İsrail güvenlik güçleri ve göstericiler arasında gerilim çıktı. Güvenlik güçleri, Filistin bayrakları taşıyan kalabalığa müdahale etti.

İsrail askerlerinin bir mülteci kampına düzenlediği baskın sırasında başından vurularak hayatını kaybeden “El Cezire” kanalı muhabiri Şirin Ebu Akile’nin cenazesi, büyük kalabalık eşliğinde ve devlet töreniyle Şeyh Cerrah’taki bir hastaneye nakledilirken, olayın soruşturulmasıyla ilgili tartışmalar da sürüyor.

 

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Şirin Ebu Akile’nin İsrail güvenlik güçleri tarafından vurularak öldürülmesi karşısında dehşete düştüğünü kaydederken, yetkili makamları, bağımsız ve şeffaf soruşturma yürütmeye çağırdı, sorumlulardan hesap sorulmasını istedi.

Öte yandan Filistin makamlarıyla, İsrail arasında soruşturmaya ilişkin gerilim de sürüyor. Nitekim Filistin yönetimi, İsrail’in ortak soruşturma teklifini reddetti. Filistin yönetimi, Ebu Akile’yi öldüren kurşunu da İsrail makamlarına teslim etmeyeceğini bildirirken, İsrail savunma yetkilileri, kendi soruşturmalarını yürüttüklerini bildirdi.

BİLİNÇLİ ŞEKİLDE ATEŞ AÇILDI

Al Jazeera (El Cezire) kanalının Filistinli muhabiri Şirin Ebu Akile, İsrail askerlerince başından vurularak öldürüldü, bir başka gazeteci de yaralandı. Kanal tarafından yapılan açıklamada, Ebu Akile’nin kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiği, yaralanan Filistinli gazeteci Ali Samudi’nin de sırtından vurulduğu ancak durumunun stabil olduğu bildirildi.

 

Ölen gazetecinin meslekdaşları, 15 yıldır Filistin-İsrail çatışmalarını izleyen Ebu Akile’nin “basın” yazan yelek giydiğini ve kask taktığını, İsrailli keskin nişancıların kendisine bilinçli şekilde ateş ettiğini savundu. İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid, Filistin yönetimine “ortak soruşturma” teklifinde bulunduğunu açıkladı.

ALTUN: BÜYÜK ÜZÜNTÜ DUYDUM

İletişim Başkanı Fahrettin Altun da yaptığı açıklamada “Filistinli gazeteci Şirin Ebu Akile’nin öldürülmesinden büyük bir üzüntü duydum. Halka ve gerçeğe hizmet eden gazetecilerin hedef alınması hiçbir koşulda kabul edilemez” derken, sorumluların adaletin önüne çıkarılması çağrısında bulundu.

GÜNCELLENME
DETAYLARI GÖSTER