Oynatma Listesi
HABERLER

Karadeniz'i sel vurdu! Dereler taştı, yollar göle döndü

Karadeniz'de sağanak yağışlar hayatı olumsuz etkiliyor. Dereler taştı, şehir merkezlerini su bastı. Sele kapılan bir kadın hayatını kaybederken, Ankara- İstanbul Otoyolu da ulaşıma kapandı.

Meteoroloji'nin uyarıları sonrası birçok ilde etkili olan sağanak hayatı olumsuz etkiledi. Ordu'da bazı derelerde taşkın meydana geldi. Taşkın nedeniyle Karadeniz Sahil Yolu Giresun ve Samsun olmak üzere iki yönlü trafiğe kapatıldı. Bolu Dağı Tüneli TEM Otoyolu'nda da meydana gelen heyelan nedeniyle Ankara - İstanbul yönü trafiğe kapandı.

BAKANLAR BÖLGEDE

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ile Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, sağanağın vurduğu Bartın'a gelerek incelemelerde bulundu.

İl Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezi'ne (GAMER) gelen Tunç ve Yerlikaya, burada kentteki sele ilişkin son durum hakkında yetkililerden bilgi aldı.

BAKAN YERLİKAYA: 19 İLDE UYARI VERİLDİ

Toplantı sonrası gazetecilere açıklamalarda bulunan Yerlikaya, meteorolojinin cumartesi günü toplam 19 ilde uyarı verdiğini; Artvin, Giresun, Ordu, Samsun, Trabzon, Bartın, Düzce, Bolu, Kastamonu, Rize, Sinop, Zonguldak ve Karabük'te "turuncu" uyarının devam ettiğini söyledi.

BAKAN TUNÇ: TÜM KURULUŞLARIMIZ ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç ise, "Batı ve Orta Karadeniz'de yaşanan yağışlar ve sel afetleriyle karşı karşıya kalındı. Bartın'da ilçe belde ve köylerinde 200 kilograma varan yağışlar taşkınlara neden oldu. Bartın halkına ve çevre illerimize, Zonguldak, Karabük, Düzce, Bolu, Sakarya, Sinop, Ordu, Kastamonu illerimizdeki vatandaşlarımıza geçmiş olsun diyorum. Can kaybı olmaması tesellimiz. Maddi hasarlara ilişkin devletimizin tüm kurumları, Bakanımızla birlikte bölgeye intikal ettik. Çalışmalara nezaret edeceğiz. Maddi hasarların bir an önce giderilmesi için tüm kamu kurum ve kuruluşlarımız çalışmalarını sürdürüyor." dedi.

AFAD'DAN PEŞ PEŞE UYARILAR

AFAD tarafından yapılan yazılı açıklamada, Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden alınan son bilgilere göre, Artvin, Bartın, Bolu, Düzce, Giresun, Kastamonu, Karabük, Kocaeli, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, Sinop, Trabzon, Zonguldak illerinde 'Turuncu Kod', Amasya, Bilecik, Bursa, Erzincan, İstanbul, Tokat, Bayburt, Yozgat, Ardahan, Yalova, Sivas, Kars, Gümüşhane, Erzurum, Çorum illeri için de 'Sarı Kod' uyarısı verildiği duyuruldu. Uyarı verilen illerde, valilik ve İl AFAD Müdürlüklerine mesaj formuyla bilgilendirme yapıldı. AFAD tarafından turuncu kod ile uyarılan 15 ilde yaşayan tüm vatandaşlar SMS ile bilgilendirildi.

İL İL SON DURUM

DÜZCE

Düzce'deki kuvvetli yağış Yığılca, Gölyaka, Cumayeri ve Akçakoca ilçelerinde taşkına neden oldu. Düzce-Akçakoca kara yolu ulaşıma kapandı. Yolun bir kısmı çalışmaların ardından ulaşıma açıldı. Melen Çayı'na düşen bir yavru köpek, selin getirdiği odun parçalarının üzerine çıkarak boğulmaktan kurtulmaya çalıştı.

BARTIN

Bartın'da da Karaçay Deresi taştı. İş yerleri ve evlerinde mahsur kalanlar iş makineleri ile tahliye edildi. Atılım Sanayi Sitesi'nde yaklaşık 50 kişi mahsur kaldı. Çatıya çıkan vatandaşları kurtarmak için helikopterlerle tahliye çalışması başlatıldı. Bartın Irmağı'nda su seviyesinin yükselmesiyle yürüyüş yolları ve iskeleler su altında kaldı. Çevredeki iş yerleri boşaltılmaya başlandı.

SAMSUN

Samsun'un Çarşamba ilçesindeki Abdal Deresi'nde su seviyesi yükseldi. Sele kapılan 25 yaşındaki Türkan Yılmaz hayatını kaybetti. Zonguldak'ta etkili olan kuvvetli yağışla dereler taştı. Gökçebey ilçesini su bastı. Zonguldak-Ankara Kara yolu Örmeci köyü mevkiinde yoldaki asfalt yerinden oynadı. Sel yolda adeta deprem etkisi yaptı.

ZONGULDAK

Zonguldak-İstanbul Karayolu'nun Ereğli kesimindeki heyelan cep telefonu kamerasıyla görüntülendi. Yamaçlardan düşen toprak ve kaya parçaları yolu kapattı. Karayolları ekipleri, yolu ulaşıma açmak için çalışmalarını sürdürüyor. Zonguldak'ın Devrek ilçesinde de hasta almaya giden bir ambulans, suyla kaplı yolda mahsur kaldı. Sağlık görevlilerini itfaiye ekipleri kurtardı. İlçede bazı araçlar da suya kapıldı, sürücüler akıntıya kapılmamak için araçlarından atladı. Karşıyaka Mahallesi'nde bir asma köprü sele daha fazla dayanamayarak çöktü.

BOLU

Bolu'da Abant Gölü Milli Parkı yolundaki dere taştı, ekili alanlar zarar gördü. Anadolu Otoyolu Bolu Dağı geçişi İstanbul istikametinde heyelan meydana geldi. Sürücüler Abant Kavşağı'na yönlendiriliyor. Ayrıca,dağ yamacından kopan kayaların otoyolda tıra çarpması sonucu zincirleme trafik kazası oldu. Bolu Dağı Tüneli’nin içinde oluşan su birikintisi nedeniyle de İstanbul istikameti trafiğe kapatıldı.

ÇORUM

Çorum'da sağanak yağış nedeniyle 39 ev ve iş yerini su bastı. Bir apartmanın istinat duvarı çöktü. Karabük'ün Yenice ilçesinde de sel meydana geldi. Karabük-Zonguldak kara yolunda çökme oldu, ulaşım çift yönlü kapandı.

GÜNCELLENME
DETAYLARI GÖSTER