Oynatma Listesi
HABERLER

Putin ve Kim'den 'saldırı' anlaşması! Dünya soluğunu tuttu

Rus lider Kuzey Koreli mevkidaşına lüks otomobil, hançer ve çay seti hediye ederken, Moskova ve Pyongyang arasında yeni bir dönem başlıyor. Putin anlaşmayı 'çığır açıcı' olarak niteledi, Kim ise Rusya'yı en dürüst dost ülke diye tanımladı.

Pyonyang'daki havalimanına inen uçağı kırmızı halıda bekleyen Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, hassas misafiri Vladimir Putin'i kucaklayarak karşıladı. Dünya, Rusya Devlet Başkanı Putin'in 24 yıl sonra ilk kez gerçekleştirdiği Kuzey Kore gezisini izliyor.

Kuzey Kore ve Rusya liderleri Çarşamba gününü birlikte geçirdi, Putin Kim'e lüks Aurus otomobil, hançer ve çay seti hediye etti.

Putin ve Kim bir aracın üstünden el sallayarak Pyongyang'ın ünlü meydanı Kim Il Sung'u geçerken, 21 pare top atışı yapıldı. Devasa geçit törenini 10 dakika süren dans gösterisi takip etti.

Liderlerin iki saat baş başa görüştüğü kritik ziyaretin öncesinde merak edilen soru, 24 yılda ne değiştiğiydi? Putin Pyongyang'a 2000 yılında ayak bastığında, Kuzey Kore'yi mevcut lider Kim Jong Un'un babası Kim Jong Il yönetiyordu.

KİM'DEN UKRAYNA'NIN İŞGALİNE TAM DESTEK

Bu, Soğuk Savaş'ın sona ermesinin ardından, Rusya ve Kuzey Kore liderleri arasındaki ilk zirveydi. O dönemde Rusya, uluslararası sahnede yeniden öne çıkmaya çalışıyordu. Kuzey Kore ise 1990'larda yaşadığı ve 'Zorlu Yürüyüş' olarak da bilinen kıtlığın ardından dış dünyayla temaslarını artırmayı hedefliyordu.

 Günümüzde ise Kuzey Kore artık nükleer silaha sahip bir ülke ve neredeyse 28'inci ayı dolmak üzere olan Ukrayna'daki işgalde Rusya'ya ciddi miktarda silah sağlıyor.

Kuzey Kore ve Rusya, Ukrayna'daki işgalle birlikte askeri teçhizatta giderek birbirlerine daha fazla bağımlı hale geldi. Görüşmedeki en önemli gündem maddelerinden birinin, Kuzey Kore silahlarının Rusya'ya transferi olmasına kesin gözüyle bakılıyordu.

Henüz Rus ya da Kuzey Kore medyasına silah alışverişine dair bir haber düşmüş değil ancak Kim Jong-un Putin'le görüşmesinde Ukrayna'nın işgaline tam destek verdiğini söyledi.

GÜNCELLENME
DETAYLARI GÖSTER