Oynatma Listesi
HABERLER

Şehirlere kurbanlık girişleri yaklaştı, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekipleri denetimleri artırdı

Kurban Bayramı dolayısıyla İstanbul'a hayvan girişleri 16 Temmuz'da başlayacak. Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekipleri, bayram öncesi denetimlerini artırdı. Beykoz’da bulunan canlı hayvan sevk kontrol noktasında, polis ve jandarmanın da desteğiyle Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekipleri, canlı hayvan yüklü araçları kontrol ediyor. 16 Temmuz'dan önce kurbanlıkları hayvan pazarlarına götürmek üzere yola çıkan hiçbir aracın geçişine izin verilmiyor.

İstanbul Tarım ve Orman İl Müdürü Ahmet Yavuz Karaca, “Biliyorsunuz, Covid-19 hastalığının gölgesinde bir kurban bayramı geçireceğiz. Gerek Covid-19 hastalığına karşı gerekse halkımızın dini vecibelerini rahat ve güvenli bir şekilde yerine getirebilmeleri için İstanbul ilinde biz tüm tedbirlerimizi aldık. İstanbul’a kurbanlıkların kurban pazarlarına girişleri 16 Temmuz itibari ile başlayacak. Biz kurban bayramı öncesinde 7 gün 24 saat, 365 gün boyunca burada yaptığımız denetimlere ek olarak hayvan hareketlerinin yoğunlaşacağından dolayı 22 Haziran itibariyle denetimlerimizi çok daha fazla yoğunlaştırdık.” dedi.

HASTALIKLARIN ÖNLENMESİ BAKIMINDAN KONTROLLER ÇOK ÖNEMLİ

Ahmet Yavuz Karaca, “Kurban bayramı döneminde İstanbul’a yaklaşık 75-80 bin civarında büyükbaş, bir o kadar da küçükbaş hayvan geliyor ve kesiliyor. Hayvan hareketlerinin yoğunlaşması hayvan hastalıklarıyla ilgili problemleri de beraberinde getiriyor. Bulaşıcı hayvan hastalıkları ve gerekse de hayvandan insana bulaşan zoonoz dediğimiz hastalıkların önlenmesi bakımından bizim kontrollerimiz çok önemli. Biz burada hayvanların veteriner sağlık raporları var mı, karşıya geçiş belgeleri var mı, küpeleri üzerinde mi, gibi bütün bunlarla ilgili kontrollerimizi yapıyoruz. 22’sinden itibaren tabii kaçak hayvanlara da rastlıyoruz. Yakaladığımız kaçak hayvanlarla ilgili de gerekli idari işlemleri uygulayıp Tuzla hayvan borsasında Yedi Emin olarak tutuyoruz. Eğer karşıya geçiş şartları taşımıyorlarsa da orada herhangi bir işletmede Yedi Emin olarak bekletip kurbanda kesimlerini sağlıyoruz.” diye konuştu.

“TAMAMEN KURBANA HAZIRIZ, BÜTÜN ÖNLEMLERİMİZİ ALDIK.”

Karaca, vatandaşların ve hayvancıların 16 Temmuz’dan önce hayvan pazarlarına girmek konusunda ısrar etmemelerini istediklerini söyleyerek, “Karşıdan geldikleri yerde mutlaka il, ilçe tarım ve orman müdürlüklerine uğramaları, veteriner sağlık raporlarını almaları ve hayvanlarını muayene ettirmelerini öneriyoruz. Ayrıca, biz burada kontrollerimizi Emniyet Müdürlüğü ve Jandarmamız ile beraber gerçekleştiriyoruz. Bu sene alınan tedbirler neticesinde gördüğümüz kadarıyla gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz herhangi bir kurbanlık problemi olmayacak, yeterli hayvanımız mevcut yaptığımız sayımlar neticesinde. Vatandaşlarımız kurbanlıkları geldikten sonra da bakanlığımızın resmi uygulaması HAYSAK’ı indirebiliyorlar. Burada kulak küpesini girdiklerinde hayvanla ilgili bütün bilgileri görebilecekler. Valiliğimiz, il müdürlüğümüz, kolluk kuvvetlerimizle tamamen kurbana hazırız, bütün önlemlerimizi aldık.” dedi.

GÜNCELLENME
DETAYLARI GÖSTER