Oynatma Listesi
HABERLER

Tehlikeli çatışmanın görüntüleri ortaya çıktı! Çinli askerlerin saldırı anı

İkinci Thomas Resifi'nde Filipinler ve Çin askerleri arasındaki çatışmada, baltalar, bıçaklar ve kancalı sopalar kullanıldı. Karaya oturmuş bir gemiye konuşlandırılan garnizon, iki ülkeyi burun buruna getirdi.

Pasifik Okyanusu'ndaki İkinci Thomas Resifi'nde hafta başında meydana gelen tehlikeli çatışmanın görüntüleri ortaya çıktı.

Güney Çin Denizi'ndeki tartışmalı adaların tek hakimi olduğunu savunan Çin, son olarak Filipinler sahil güvenliğiyle yeni bir çatışmaya girdi. Manila yönetimi, Çin sahil güvenlik gemilerinin İkinci Thomas Resifi'nde Filipinlere ait botlara çarpıp hasar verdiğini açıkladı. Çarpışma sırasında bazı Filipin askerleri yaralandı, hastaneye taşınan yaralılardan birinin durumu kritik.

Batı Filipin adası Palawan'a 200 kilometre mesafedeki İkinci Thomas Resifi, Filipin askerlerinin konuşlandığı bir garnizona ev sahipliği yapıyor.

Filipinler, Çin donanması, sahil güvenlik ve denizcilik milislerine ait araçların çarpma ve çekmenin de yer aldığı tehlikeli manevralara giriştiğini kaydetti. Yerel basına yansıyan haberlerde, Çin askerlerinin Filipinli denizcilerin silahlarına el koyduğu yönünde bilgiler de vardı.

Pekin yönetimi, resmi açıklamasında bir Filipin ikmal gemisinin Çin sahil güvenlik ekiplerinin ciddi uyarılarına kulak asmadığını ve gerekli önlemlerin alındığını belirtti. Resmi açıklamada Filipinlere ait geminin çarpışmaya yol açtığı savunuldu.

Manila yönetimi Çin'in Batı Filipin Denizi'ndeki tehlikeli ve pervasız hamlelerine karşı ülkenin egemenliğini savunacağını söyledi.

Ortaya çıkan görüntüler, Çin askerlerinin Filipinler botlarına saldırdığını ve çarptığını gösterdi. Çinli denizcilerin ellerindeki baltalar ve bıçaklarla Filipinlere ait botlara vurduğu görülürken, yanı sıra kancalı sopalar de göze çarptı.

Çinliler ele geçirdikleri bir Filipinler teknesinin neredeyse bütün elektronik sistemlerini yok etti.

Kayıtlarda dikkat çeken bir diğer nokta, Filipinler ve Çin askerlerinin sürekli birbirlerine bağırıp tehdit etmesi.

Görüntüleri yayınlayan Manila yönetimi, Çinli askerlerin 'korsan gibi' hareket ettiğini belirtti.

İkinci Thomas Resifi çevresindeki çatışmalarda son aylarda bir artış gözleniyor. Çin donanması, özellikle Filipinlerin Sierra Madre adlı karaya oturmuş gemideki askerler için yaptığı sevkiyatı engellemeyi deniyor.

GÜNCELLENME
DETAYLARI GÖSTER