Oynatma Listesi
TELEVİZYON

Türkiye neden Patriot almadı

Eski Amerikan Başkanı Donald Trump, Türkiye'ye Patriot vermedik demişti. Ancak şimdi Pentagon, Trump'ın söylediklerinin aksi istikamette açıklamalar yapıyor. Türkiye neden Patriot almadı, neden S-400'lere yönelmek zorunda kaldı. Dış politika analisti Ali Çınar CNN Türk ekranında merak edilen bu soruları yanıtladı.

Türkiye Amerika’dan Patriot savunma sistemlerini alamadığı için Rusya’nın ürettiği S-400'lere yönelmişti. 20 Ocak'ta görevi devreden Donald Trump başkanlığı döneminde birinci ağızdan yaptığı açıklamada Obama yönetiminin Türkiye'ye Patriot savunma sistemini satmadığını Türkiye'nin de bu yüzden Rusya'dan S-400 füzelerini satın aldığını söylemişti.

“Türkiye’nin son 10 yılda ABD’den Patriot savunma sistemi satın almak için çok sayıda fırsatı vardı ama bunun yerine rusya’ya gelir, erişim ve nüfuz sağlayan S-400’ü seçtiler.” Bu sözleri, basın brifinginde Pentagon sözcüsü John Kirby sarf etti..

Ali Çınar: 2011'de başlayan Suriye iç savaşı sonrası Türkiye NATO'dan Patriot istedi. Talebi karşılandı ama savaşın en kızıştığı dönemde Patriotlar çekildi. Türkiye o dönemde Washington'a başvuruda bulundu ve Patriot satın almak istedi.

 TAKVİMLER 2015’İ GÖSTERDİĞİNDE…
Yıl 2015'e gelindiğinde Türkiye'nin Suriye sınırında terör koridoru kurulmak istendi. Barack Obama döneminde ABD, PKK'nın Suriye kolu YPG'ye destek vermeye başladı. Obama'nın Ankara'ya tavrı kötüydü. Bu aşamadan sonra Türkiye ABD’den vazgeçti.

GÜNCELLENME
DETAYLARI GÖSTER